• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (7)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Da :hypocrite:
Problemele de la munca si apoi un week-end la tara m-au tinut departe cateva zile.

Bogdan
 
Neata lumeee :harhar: :wink:
Vedeti ca maine nu voi fi online pana mai pe seara...in orice caz nu voi fi prezent dimineata. Particip la un seminar la CCIR, asa ca sa nu ma dati absent nemotivat...:harhar: :hypocrite: :biggrin: :harhar:
 
Sfaturi semi-practice

Elevii din clasele primare, sfătuiţi să poarte un rucsac de urgenţă de câteva kilograme
Miercuri 09 aprilie 2008, 10:36

Elevii din clasele primare ar trebui să plece la şcoală echipaţi ca pentru o drumeţie pe munte, dacă ar urma sfaturile autorităţilor. Un ghid elaborat de specialiştii din două ministere scrie negru pe alb că elevii trebuie să aibă pregătit un rucsac pentru situaţii de urgenţă.

Autorităţile susţin că prin acest ghid doresc să familiarizeze elevii cu regulile pe care trebuie să le aplice în momentul producerii unui seism. Potrivit acestora, elevii ar trebui să aibă pregătit un rucsac de urgenţă, fie că sunt acasă, fie că sunt la şcoală.

Autorităţile le recomandă elevilor să aibă în rucsac două sticle de apă potabilă, două pachete de biscuţi simpli, un radio cu tranzistori şi baterii de rezervă, un fluier, trusă de prim-ajutor, săpun, prosop, hârtie igienică, pastă de dinţi, o pelerină de ploaie, două perechi de ciorapi sau două perechi de chiloţi. Copiii nu trebuie să uite nici de cheia de la casă sau de carneţelul cu numerele de telefoane ale rudelor.

În caz de cutremur, elevilor li se recomandă să rămână calmi, să se ferească de obiecte suspendate şi să îi asculte pe profesori.

Ghidul a fost întocmit în urmă cu doi ani de Ministerul Transporturilor, Construcţiilor şi Turismului în colaborare cu Ministerului Educaţiei. Recomandările autorităţilor în ceea ce priveşte rusacul de urgenţă vin în condiţiile în care mai multe asociaţii non-guvernamentale au atras atenţia că ghiozdanele elevilor sunt deja mult prea grele pentru vârsta lor.
Sursa: Realitatea TV
 
Tare asta. Dar nu absurda, totusi...
Oare pe unde o fi ghidul ala?

Alex, apropo, ceva pentru tine
DSC00862.jpg


Bogdan
 
Bogdane, pici tu in mainile mele, ma voi razbuna crunt! :hypocrite: :biggrin: :harhar::harhar:
 
Băi, minieclerele alea nu sunt cum trebuie că n-au cremă de ciocolată. Bleah!
 
Pentru mine nu. Eclerul cu ciocolată făcut cum trebuie trebuie să aibă cremă de ciocolată, nu vanilie sau alte scorneli. Atfel nu este decât un ecler cu glazură de ciocolată, ceea ce înseamnă că nu e bun de mâncat. Îmi plac prăjiturile făcute ca lumea şi nu improvizaţiile menite să te fraierească pentru ca să-ţi ia banii.
 
E, acuma...
Asta avem, cu asta defilam :hypocrite:

Bogdan
 
Buna seara lumeeee :wink: :smile: :D :hypocrite: Am aparut si eu, in ceas de seara, ca un baiat cuminte ce sunt...:harhar: :harhar: :biggrin: Ce mai faceti voi ? Ce-ati facut azi ? :harhar:
 
Alex, am si eu ceva pentru tine, o amandina...arata destul de banal, dar deocamdata asta e marfa...:hypocrite: :biggrin: :harhar: :harhar: :harhar:
 
Buna dimineata, lumeee :harhar: :hypocrite: Vaz ca-i liniste azi p-aici :harhar: Pe unde sunteti ? :biggrin:
 
Azi schimb providerul de Net, m-am saturat de UPC sa-mi ia bani si sa-mi dea explicatii, asa ca pana toate nu vor merge bine, nu voi mai intra pe Forum, iar sambata si duminica am de lucru in gradina, aproape 500 mp. de sapat si sadit!
 
Alex, am si eu ceva pentru tine, o amandina...arata destul de banal, dar deocamdata asta e marfa...:hypocrite: :biggrin: :harhar: :harhar: :harhar:

O sa-l aveti pe conştiinţă pe Alex...
 
Sorine, vezi să nu te trezeşti cu Alex peste tine, că staţi şi departe unul de altul.
 
Nu stie exact unde stau...sunt o multime de blocuri pe acolo :hypocrite: :biggrin: :harhar:
 
Ma fac invizibil :hypocrite: :biggrin: :harhar: :harhar: :harhar:
 
Am revenit de la sapat, aproape jumate, ma spal, mananc, un pic de somn, un film bun, o carte buna!
Abia astept sa vina weekendul urmator sa va vad!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus