• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (7)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
CA SA VEDETI CE INVATA NOCTILUCENT SI SA-I APRECIATI EFORTUL :unsure: :D
CITEVA NUME...


Romaji: Dodo
Unicode: Hiragana どど
Katakana ドド


Romaji: Nokutirusentu (NOCTILUCENT)
Unicode: Hiragana のくちるせんつ
Katakana ノクチルセンツ


Romaji: Anda
Unicode: Hiragana あんだ
Katakana アンダ


Romaji: Sorin
Unicode: Hiragana そりん
Katakana ソリン


Romaji: Bogudan
Unicode: Hiragana ぼぐだん
Katakana ボグダン


Romaji: Arekkusu (ALEX)
Unicode: Hiragana あれっくす
Katakana アレックス
 
ceuameni2qv.gif
 
ar mai trebui explicat ceva
1.romaji este transcrierea fonetica, asa se citeste cuvintul in japoneza
2.hiragana e scrierea curenta japoneza
3 katakana e folosita pt scrierea numelor sau a expresiilor din alte limbi
4 numele se adapteaza foneticii japoneze, nu se scrie exact
 
Anda, cred ca la mine e \"to\" la coada, am auzit pronunţat Vincent, şi \"cent\" era pronunţat \"sento\".


Hiragana e scrierea lor fonetică, se foloseşte pentru explicaţii de pronunţie, particule şi sublinieri de câte un cuvânt (cuvântul este reprezentat de un simbol, Kanji). Ei scriu în kanji de fapt. Katakana e cum ai zis tu.

Existau dezbateri dacă să urmeze exemplul coreenilor de sud, cel puţin, şi să renunţe complet la kanji, trecând la scrierea simplificată, în cazul lor hiragana, dar încă nu s-au decis.
 
despre numele tau, eu l-am copiat de pe site-ul cu pricina, asa ca nu stiu ce sa zic... oricum nu stiu cum sa scriu caractere japoneze pe calculator:(
 
Ce, eram şi eu acolo cu numele meu? Nici eu nu ştiu să scriu caractere din alea pe computer. :D
 
Romaji: Ourudu Dogu (Old DG)
Unicode: Hiragana おうるづ どぐ
Katakana オールヅ ドグ
 
Nocti,
Cum au inceput hirakanele p\'aci, a aparut si un nou membru :D tonikaagi
 
Desi maine dimineata voi mai fi un pic online, nu voi sta prea mult, fiindca pe la 11 plec la aeroport; voi decola spre Salonic la 3, dar oricum, la traficul bucurestean...:32:

Asa ca imi iau de pe acum ramas-bun de la voi, va doresc sa aveti numai zile frumoasa si voioasa, sa fiti toti la fel de plini de voie buna ca si pana acum si, mai ales, sa fiti sanatosi fiindca, stim cu totii, sanatatea-i mai buna decat toate ! :32: :harhar: A bon entendeur, salut....Pe curand, au revoir, arrivederci, pa-pa...:D :unsure:


P.S.: Ma intorc sambata seara, ajung in Bucuresti la 7 seara, pe la 8 jumate voi fi acasa. S-ar putea sa apar online pe la 10-11, nu stiu...:unsure:
P.P.S.: In masura timpului disponibil, voi face si ceva poze prin Salonic, sa vedem cand si pe unde apuc...:32:
 
la mine au aparut pisiceii...[attachment=1358:200811/post_543_1225909801_aa01a32ce16fe7b48471392cae82c5b7.attach] azi am facut poza:)
 
Vai sărmanii copaci! :D

Asta nu înseamnă că au luat ţeapă de la vreme?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus