• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (8)

asta caudam (amaseis) care e suer misto, nu mai stiam ce si cum.
L-am avut cu foarte mult vreme in urma cand insa puteam incarca numai ce era de pe la altii.
Acum insa incarc ce da accelerometrul :)
 
asta caudam (amaseis) care e suer misto, nu mai stiam ce si cum.
L-am avut cu foarte mult vreme in urma cand insa puteam incarca numai ce era de pe la altii.
Acum insa incarc ce da accelerometrul :)
deci cand pui si tu camera??:crybaby:
 
pai tocmai de aia am avut nevoie de soft... problema este ca acum senzorul este in Bucuresti, zona Marriot. Zgomotul este enorm de mare, am sa pun mai tarziu o captura, practic te imbolnavesti daca nu ai habar.
Insa.... exista acel trigger poti ulterior sa il prelucrezi.
Senzorul actual este de test, din toamna o sa intre in functiune altul, de data asta izolat de zgomote :) Problema cea mai mare este cu internetul pe acea locatie dar si cu faptul ca se va construi. Dupa ce e totul gata il pun la loc adanc si racoros :) si evident il leg la net
 
pai tocmai de aia am avut nevoie de soft... problema este ca acum senzorul este in Bucuresti, zona Marriot. Zgomotul este enorm de mare, am sa pun mai tarziu o captura, practic te imbolnavesti daca nu ai habar.
Insa.... exista acel trigger poti ulterior sa il prelucrezi.
Senzorul actual este de test, din toamna o sa intre in functiune altul, de data asta izolat de zgomote :) Problema cea mai mare este cu internetul pe acea locatie dar si cu faptul ca se va construi. Dupa ce e totul gata il pun la loc adanc si racoros :) si evident il leg la net

io zic sa-l duci la tzara, parca ziceai ceva....acu pe bune daca vine magnificu prin august???
e? :crybaby:
 
Carol,
Ia da tu mai multe detalii despre senzoru\' ala.
Da\' asa, ca pentru habarnisti :crybaby:
 
Pai simplu, accelerometru
Si la Bucuresti poti prinde daca vine ceva, nu avea nicio grija.
Insa la Bucuresti nu poti merge pe High Amplification :)
 
O fi simplu... Dar ce accelerometru, de unde, cat, cum il legi de calculator, etc.
 
accelerometru USB pe 3 directii. Este foarte sensibil, din germa, de unde altundeva.
Cu tot cu transfer bancar si transport pe la vreo 100 si ceva de euro bucata
Vine placa cu accelerometrul, o cutiuta mica de plastic in care se monteaza, un fir cu usb intr-un capat si cu firele aferente pe care trebuie sa le lipesti in celalalt capat
Trebuie evident sa aliniezi accelerometrul pe ns si ev evident.
In niciun caz nu il pui pe masa sau alte minuni din astea, ci pe o sprafata care sa nu vibreze de niciun fel.
De preferat la subsol daca nu ai o groapa mare. Pentru cei care stau la bloc nu cred ca e mare branza din cauza zgomotelor amplificate
 
Pai si un link nu dai si mata?
Are si soft dupa el?
 
Bunaa seara la toaata lumea :ack: :clapping:
Am aparut iar in inspectie. :ack: Nu scapati asa usor e mine, ma tin ca scaiul de voi :crybaby:
Azi m-am cocotzat pe Postavarul, si acum am inceput sa ma resimt, un fel de carcei care sper sa treaca pana maine, pentru ca in program am Garbova :38:
Voi ce ati mai facut azi ? Raportati :38: :47:

Ok, inchid aici, revin in inspectie mai tarziu :ack:
 
http://www.codemercs.com/index.php?id=164&L=1

la transport costa. Daca e ne bagam mai multi, eu mi am nevoie de unul oricum
Acum ce sa zic, daca e de facut treaba, avem mare nevoie de senzori pe zona Iasi, Focsani, si asa mai departe. Buzaul o sa fie montat asa cum trebuie. Pana una alta nu promit, insa intr-o sapt doua probabil o sa il montez si pe cel din Bucuresti asa cum trebuie sa scap de zgomote.
ZOna in care stau e una dintre cele mai interesante, respectiv uranus :)
 
http://www.codemercs.com/index.php?id=164&L=1

la transport costa. Daca e ne bagam mai multi, eu mi am nevoie de unul oricum
Acum ce sa zic, daca e de facut treaba, avem mare nevoie de senzori pe zona Iasi, Focsani, si asa mai departe. Buzaul o sa fie montat asa cum trebuie. Pana una alta nu promit, insa intr-o sapt doua probabil o sa il montez si pe cel din Bucuresti asa cum trebuie sa scap de zgomote.
ZOna in care stau e una dintre cele mai interesante, respectiv uranus :)
auzi carol io cu petrolistii mei....stau sa ma gandesc...un senzor dasta nu se poate baga sin gaura de sonda??/ d-alea inchise...
 
in principiu da, insa ce te faci cu zgomotul de la celalalte sonde pe de o parte.
Pe de alta parte.... senzorul trebuie sa se afla pe ceva solid :)
 
cand e zona mare inchisa...nu crez ca sa fie asha important, apoi cica daca lasi senzoru pe gaoz.....alea inchise e colmatate.....usually
itzi imaginezi pe prahova-buzai...sple slanici cica e cateva...stinghere fotonu are la 122m, cica s-ar putea ajunge la 2....3km.....ma rog trebe agrementat cu actualu omv fost petrom...:crybaby::D
 
cand e zona mare inchisa...nu crez ca sa fie asha important, apoi cica daca lasi senzoru pe gaoz.....alea inchise e colmatate.....usually
itzi imaginezi pe prahova-buzai...sple slanici cica e cateva...stinghere fotonu are la 122m, cica s-ar putea ajunge la 2....3km.....ma rog trebe agrementat cu actualu omv fost petrom...:clapping::D
beculetz (idee) da in mina de la slanic ca si asha e pa cu exploatarea...:crybaby:
 
ideea e ca ai nevoie de: drept de folosire, curent electric, calculator, internet si evident accelerometru si daca se poate sa nu vina vreun tampit sa creada ca e cine stie ce chestie interesanta de furat.
Nu e chiar asa de simplu pe cat pare. Senzorul trebuie fixat de sol in asa fel incat sa nu miste deloc.
Pana la urma cumparam cate 1000 de mp la nereu, lopatari si o punem de o retea cum trebuie. Evident ca mai avem interes si la zonele din ardeal si nu numai.
Dar e munca multa si implica costuri
 
Cat de lung poa\' fi cablul USB la o saracie din asta?
Ca si eu ma gandesc la ceva adanc.
In plus, nu e obligatoriu doar in Vrancea sa punem :crybaby:
Si inca ceva. Nu tre\' neaparat sa le comandam din Germania, cu transfer bancar si cu transport. Pentru cateva bucati, prindem vreo cunostinta cu drum, se duce si le ia cu banu\' jos.
 
nu cred ca se poate, e o chestie online.
Am spus ca nu doar Vrancea, pana la urma avem mai multe zone de interes.
Asa cum am spus urmeaza sa instalez senzorul din Bucuresti asa cum trebuie pentru a incerca sa ma izolez cat mai mult de zgomote.
Am sa aflu cum e cu lungimea aia a cablului.
 
nu cred ca se poate, e o chestie online.
Am spus ca nu doar Vrancea, pana la urma avem mai multe zone de interes.
Asa cum am spus urmeaza sa instalez senzorul din Bucuresti asa cum trebuie pentru a incerca sa ma izolez cat mai mult de zgomote.
Am sa aflu cum e cu lungimea aia a cablului.
http://www.usb.org/about/faq/ans5

max 30 m la usb.....mai interesante is accel. pe com cred io...ma rog...idee da daca iei un telefon cu aacel ca is destule!!:crybaby: are si 3g pe el....is si soafte sa le faci camera....sau chiar un laptop....si bagi pina la el calu retea max 100m pe directe sau cu swithce duci la 3000m cat ar avea o sonda:harhar:
 
\'cris\' pid=\'25494\' dateline=\'1248901667\' a spus:
cand e zona mare inchisa...nu crez ca sa fie asha important, apoi cica daca lasi senzoru pe gaoz.....alea inchise e colmatate.....usually
itzi imaginezi pe prahova-buzai...sple slanici cica e cateva...stinghere fotonu are la 122m, cica s-ar putea ajunge la 2....3km.....ma rog trebe agrementat cu actualu omv fost petrom...:clapping::D
beculetz (idee) da in mina de la slanic ca si asha e pa cu exploatarea...:crybaby:
cris, uneori te inteleg cu greu, acu nu te-am inteles deloc. scrii romaneste? te rooooooooooooooog!!!
 
Back
Sus