• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii despre cutremurele mai importante din lume

Vedeti ca am completat stirea de pe prima pagina cu declaratii ale unui resposabil stiintific din cadrul USGS, in legatura cu seismul de azi care a zguduit statele Illinois, Ohio, Alabama si Kansas. Cititi aici .
 
Astazi au avut loc mai multe cutremure moderate la est de Romania. Au fost seisme adanci in Tadjikistan si Afghanistan (in Muntii Hindu Kush), un seism moderat in Kazahstan (la granita cu Rusia), precum si un cutremur in partea de sud a Peninsulei Arabe, in golful Aden. Nu au fost mari, de aceea nu cred ca trebuie sa ne ingrijoram, deocamdata.
 
In ultimele zile, in partea de sud, chiar sud-vest a Peninsulei Arabe, precum si in golful Aden, s-au produs mai multe cutremure. Ce e drept, aceste seisme au fost mici, dar e interesant cum se va manifesta, in continuare, activitatea seismica legata de placa tectonica Araba. Este o placa interesanta prin faptul ca prezinta o deplasare pronuntata de la sud catre nord si, in anumite situatii, poate influenta sub-placile adiacente, in speta placa Anatoliana, cea Iraniana si cea a Marii Negre.
 
Un cutremur moderat s-a produs, aseara tarziu, in sudul Iranului. Ceea ce pare mai interesant la acest cutremur este adancimea relativ mare la care s-a produs. Daca nu mai apare vreo revizuire, atunci inseamna ca seismul a fost unul de tip subcrustal, generat in mantaua superioara, si nu in scoarta terestra.
 
Iranian state radio says a medium-size earthquake has damaged old rural buildings in a sparsely populated area in southern Iran.

The report says the magnitude 5.3 quake did not cause any casualties when it hit six villages early Tuesday in Zarrin Dasht, some 1,000 kilometers (620 miles) south of Tehran.

Iran is located on several seismic fault lines and is prone to earthquakes, experiencing at least one slight quake every day on average.
 
Acest cutremur din Iran se pare ca nu a provocat pagube prea mari. Acest lucru se explica prin faptul ca s-a produs la o adancime ceva mai mare, cam de 40-60 km. De regula, seismele din Iran se produc la adancimi medii de circa 10-20 km. Or, acest seism a fost ceva mai adanc, ceea ce a facut ca efectele la suprafata sa fie mai putin intense.
 
Se misca si Japonia !! Mai multe cutremure moderate, cu magnitudini de 5-5,9 grade pe scara Richter, s-au produs astazi langa insula japoneza Honshu ! Tara Cutremurelor a frematat ceva azi...
 
Pana la urma se pare ca s-a potolit cu un 6,7... :hypocrite:
 
am pus harta usgs cu seismele si am prins seismograma cutremurului grecesc de 5R.
faza este ca in ultimele zile este o intensificare a cutremurelor in special zona Japoniei, Taiwan, in jurul Australiei. Cand si cand \"mai bubuie\" si prin Asia sau alte zone recunoscute pentru activitate seismica.
ciudat mi se pare cutremurul din Grecia care a fost urmat de o replica mai adanca...sau poate un alt seism? Sunt cam adanci si asta nu prea imi place deoarece imping in zona sensibila a Vrancei.
sov iti tai nasul daca imi zmangalesti postul:ack:unde am pus cutremurele. :hypocrite:
 
2008-05-10 21:54:11.6 36.30 N 22.11 E 80 ML 3.5 SOUTHERN GREECE
2008-05-10 20:53:04.2 36.43 N 22.14 E 60 mb 5.0 SOUTHERN GREECE
2008-05-10 19:41:55.9 23.99 N 122.64 E 2 mb 5.5 TAIWAN REGION
2008-05-10 19:13:03.7 47.03 N 152.73 E 80 mb 4.5 KURIL ISLANDS
2008-05-10 18:24:02.6 43.50 N 145.79 E 100 mb 5.0 HOKKAIDO, JAPAN REGION

ia priviti adancimile...tropaie placile la mare adancime. in Taiwan s-au scuturat ceva pentru ca seismul a fost la 2km adancime.
(scuze de repetitie dar la ora asta dex-ul meu doarme)
 
Faptul ca apar cutremure si prin Turkmenistan (Marea Caspica), Kazahstan, Iran s.a., arata ca e vorba de presiunea placii Asiatice, care creste treptat, nu peste noapte. E de asteptat ca in anii urmatori sa apara si alte seisme mai puternice pe \"centura\", asa cum a fost, de exemplu, cel din Tibet din 20-21 martie 2008 (care a fost de 7,2 grade pe scara Richter, deci eveniment major).
 
Stai, ca nu au ajuns inca in zona Caspica. Din cate am observat sunt aleatorii. Culmea este ca seismele japoneze(zona respectiva) parca s-a reactivat odata cu eruptia vulcanului din America de sud. Se pare ca acesta va fi activ o perioada mai lunga de timp dupa ce \"a tras un pui de somn\" cam 4000 de ani.:hypocrite:
 
Intr-adevar, interesante seismele din muntii Hindu Kush (Afghanistan, Pakistan...), care s-au produs la contactul dintre placa Indiana si cea Euro-Asiatica. Deocamdata sunt mici si moderate, dar daca se produce un cutremur mai puternic, de 6-7 grade pe scara Richter sau chiar mai mare, atunci va fi sugestiv pentru ce va urma dupa pe intreaga \"centura\" mediteranean-asiatica.
 
Un cutremur foarte puternic, cu magnitudinea de 7,5 grade pe scara Richter, s-a produs azi in China, in provincia Sichuan. Dupa cum vedem, creste, treptat, presiunea in placa Euro-Asiatica. Dupa seismul major din Tibet din 20 martie (de 7,2 grade pe scara Richter), s-a produs un alt seism major pe \"Centura asiatica\" in China. Incepe sa miste Centura, e clar. Eu cred ca in urmatorii ani vom vedea si alte cutremure importante, cu magnitudini de peste 6-7 grade, pe centura asiatica.
 
interesant este ca acolo se produc replici pe diverse adancimi.
 
Era de asteptat sa inceapa sa se reconfigureze distributia miscarilor seismice majore de-a lungul marginii placii Euro-Asiatice. In perioada 2004-2007, lucrurile au fost concentrate in zona Sumatra (Indonezia), au mai fost ceva cutremure din Sumatra si anul asta, dar prognozele recente au sugerat ca in jurul anului 2010 va avea loc o reconfigurare, o reorientare a stressului generat de placa Indiana. Practic, placa Indiana va incepe sa genereze cutremure majore si in alte zone, fiindca in Sumatra s-a cam eliberat energia. Vor mai fi seisme in Sumatra, dar in nici un caz de 8,7-9 grade, decat peste 300 de ani.
 
Reuters relatează că seismul extrem de puternic a stârnit panică şi la Bangkok, în capitala Thaliandei.

În Beijing cutremurul s-a simţit pentru cel puţin trei minute, oamenii ieşind afară din clădiri. Reţeaua de metrou nu a fost afectată, potrivit NBC.

Agenţia meteorologică din Japonia a anunţat că nu a fost semnalată o avertizare de tsunami.
Antena3

Va dati seama ca in vara este olimpiada in China???????:biggrin::hypocrite:
 
Era de asteptat, totusi, sa inceapa sa miste China. In ultimii ani, nu prea au fost cutremure importante, ceea ce era cam nefiresc. Se pare ca incepe o perioada de activizare, de crestere a activitatii la marginea placii Euro-Asiatice.
 
\\"All the buildings are swaying back and forth,\\" said a university student in the central city of Wuhan, adding that people had rushed outside and one single-storey building had collapsed.

\\"We felt continuous shaking for about two or three minutes,\\" said another office worker. \\"All the people in our office are rushing downstairs. We\'re still feeling slight tremblings.\\"

China\'s tallest building, the Jinmao Tower in Shanghai, as well as other high-rise buildings were ordered evacuated after the quake and aftershocks.

Many workers poured from their buildings in Bejing\'s financial centre, but there were no visible signs of damage. The subway system was unaffected.
 
Back
Sus