• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii despre cutremurele mai importante din lume

ASta fiind doar o parere, nu putem sti noi sigur ce se petrece acolo jos, putem doar sa intelegem si sa "prezicem" important este sa nu mai apara specimene care sa alarmeze populatia pentru 2-3 zile de subiect in ziar sau la otv, eu citesc aces forum, stiu ca sunt infomatii precise, as vrea ce mai multe informatii legate de faliile tectonice din romania, cum se misca ele ce pot face ele.Si acum ca o gluma " sa dea "Domnu` un cutremur de 9 la Cotroceni sa fuga Base din tara ( nu sa moara, nu e bine sa doresti moartea cuiva) ;)
 
Cris, papi, eu am facut aceasta afirmatie pe baza intervalelor medii de revenire ale cutremurelor mari (de peste 6,8-7,0 grade) produse pe sectoarele Erzican-Van-Erzurum. In general, seismele mari produse pe aceste sectoare s-au repetat cam la 100-150-200 ani pe fiecare dintre ele. Acum, sigur ca pot veni si cutremure mai mici, sau daca se intampla ceva deosebit... La Erzincan, de exemplu, a mai fost un cutremur de 6,8 grade in martie 1992, care nu a avut urmari spre Romania. Oricum, seismele mari de ordin 7-7,9 nu apar la intervale prea scurte, mai ales dupa o perioada ca cea dintre 1939-1976. Nu am luat insa in considerare zona de la granita Turcia-Siria, aproximativ la 37 grade latitudine nordica, 36-37 grade longitudine Estica, unde insa s-au produs 2 cutremure de 7,4 si 7,2 grade in 1822 si 1872. Teoretic acolo ar fi ceva, dar si asta cu un semn de intrebare...
 
GeoX link a spus:
Cris, papi, eu am facut aceasta afirmatie pe baza intervalelor medii de revenire ale cutremurelor mari (de peste 6,8-7,0 grade) produse pe sectoarele Erzican-Van-Erzurum. In general, seismele mari produse pe aceste sectoare s-au repetat cam la 100-150-200 ani pe fiecare dintre ele. Acum, sigur ca pot veni si cutremure mai mici, sau daca se intampla ceva deosebit... La Erzincan, de exemplu, a mai fost un cutremur de 6,8 grade in martie 1992, care nu a avut urmari spre Romania. Oricum, seismele mari de ordin 7-7,9 nu apar la intervale prea scurte, mai ales dupa o perioada ca cea dintre 1939-1976. Nu am luat insa in considerare zona de la granita Turcia-Siria, aproximativ la 37 grade latitudine nordica, 36-37 grade longitudine Estica, unde insa s-au produs 2 cutremure de 7,4 si 7,2 grade in 1822 si 1872. Teoretic acolo ar fi ceva, dar si asta cu un semn de intrebare...

Geo nu te contrazic da daq vorbim de intervale medii tot neam de sttistica ie baza, mai de graba consider discutziile de tipu placa aia impinge pe placa aia discutzii care au la baza o teorie mecano tehtonica shi nu statistica. la asta baza ie ocservarea shi numararea shi analiza ca sa fie teoria completa.
acu pe de alta parte io me jucai cu ceva grafo analisa data de producerea ev seizmice imp la noi prin prin prisma evaluarii datei momentului fata de inceputul perioadei de actziune placa asiatica shi placa africana...ceea ce reieshii cel putzin grafic ie ca de cca 200 dupe ev 1802 iecsista o stare de detensionare locala adiq io me ecsprim cum ca placa asiatica ar merge mai unsa ca sa zic asha (in teorie asemenea mishcare are ev mai predictibile). pe baza acestei ocservatzii din grafic tendintza de ev mai mare..adiq peste 5.9 ca medie a descarcarii seizmice anuale (asta fiind shi minima ev luate in analiza ca date primare) o iau mai de buna shi conduce la prim eveniment cu cca 6..7 ani fatza de inceputul perioadei de actziune placa siatica in care dedusei ca istem din 2006, deci 2006+6..7 duce la un 2012..13 me rog.
nu shtiu, a mai facut cineva asha o analisa???
adiq pe scurt in modul tau de iecsprimare nu me intereseaza cine da brinciul ci me intereseaza cum se mishca
 
In legatura cu seismele produse azi in estul Turciei, la circa 100 km NV de lacul Van, trebuie remarcat ca au fost totusi mici, nesemnificative ca energie. Cred ca se vor potoli in curand, lucrurile vor reveni probabil la normal in zilele urmatoare. Sigur, altceva era daca se producea un cutremur de magnitudine 7 in zona aceea, fapt care pare inca putin putin probabil sa se intample. Pe plan mondial, lucrurile par "canalizate" spre estul extrem, la est de Australia. Sectorul vestic al placii Indo-Australiene nu are activitate sustinuta.
 
Afirmatia directorului INFP cum ca seismul din Noua Zeelanda a descarcat energia si scapam noi nu trebuie interpretata asa. El vrea sa spuna ca atata vreme cat nu apar seisme de magnitudine 7 in Estul Turciei, nici Romania nu va fi afectata de cutremur major (catastrofal). Dar conditii pentru cutremure de magnitudini MGR intre 6,0 si 7,0 vor fi in urmatorii 10-12 ani. Nu vor fi conditii pentru cutremur catastrofal, care e altceva.
 
Evident ca un cutremur din Noua Zeelanda nu are cum sa descarce Vrancea. Asa ceva ar contrazice principiile de baza ale seismologiei, si chiar ale fizicii elementare, ar fi aberant. Ca dovada este si faptul ca in 1931 s-a produs cel mai puternic cutremur din ultimii 100 de ani in Noua Zeelanda, dar asta nu a descarcat Vrancea. Ceea ce ar trebui explicat este legatura noastra cu estul Turciei, si ca atata timp cat acolo nu se produc seisme de magnitudini 7-7 si ceva, nici Vrancea nu va da cutremure catastrofale, ci doar cutremure de magnitudini din clasa 6,0-7,0 care insa nu sunt distrugatoare.
 
Este interesant unde se va produce urmatorul cutremur de magnitudine 7, pe plan mondial. Ultimul seism major a fost cel din Pakistan din 18 ianuarie, cred. E cel mai probabil ca primul seism de 7 grade sa se produca fie in Indonezia, fie undeva in Cercul de foc al Pacificului, Japonia-Kurile-Kamceatka, Mariane sau Fiji-Tonga, ori poate in America de Sud. Alte variante au probabilitati de realizare foarte mici.
 
Intr-adevar, cred ca e din ce in ce mai probabil ca primul seism major din lume (Mw > 7,0) sa se produca undeva in Cercul de foc al Pacificului sau in Indonezia. As da o probabilitate de peste 95% in acest sens. Nu a mai fost cam demult un astfel de cutremur foarte mare pe centura circumpacifica. Cutremurul din Noua Zeelanda nu a fost prea mare, a avut Mw 6,1-6,3 grade, nu a fost cine stie ce ca magnitudine, efectele distrugatoare s-au datorat adancimii focale de numai 4 km. Deci, cred ca vom vedea in urmatoarele saptamani un mare cutremur in Indonezia sau in Pacific.
 
De cateva zile, zona Extremului Orient Rus, Kamceatka-Kurile este in fierbere. E o probabilitate mare ca urmatorul cutremur major in lume (magnitudine peste 7,0) sa se produca in regiunbea Kamceatka-Kurile. N-am vazut de foarte mult timp o asemenea activitate intensa ca numar de evenimente in acea zona.
 
Cutremurul din Japonia s-a produs intr-o zona in care in ultima vreme au tot fost seisme moderate, de 5-5,5 grade, langa coasta de est a insulei centrale Honshu. Au urmat deja destul de multe replici cu magnitudini cuprinse intre 5,0-5,7 grade, ceea ce este normal pentru un cutremur de acest tip.
 
Din ce am vazut in ultimile ore Pacificul a fost zguduit bine de tot , destul de multe cutremure peste 5,5 grade la japonezi inca unul de 6 mai la sud , foarte ciudat , o fi din cauza apropierii lunii de pamint , sint curios ce se va intimpla in continuare
 
Nu se poate dovedi nici o legatura intre asa-zisa apropiere a Lunii din 19 martie si cutremurul din 9 martie din Japonia. Chiar daca Luna ar influenta declansarea cutremurelor (ceea ce nu se poate spune), oricum e un interval de timp prea lung intre 9 martie si 19 martie.
 
Oricum, cutremurul din Japonia nu a avut urmari la fel de grave decat cel de la Kobe din 17 ianuarie 1995, desi magnitudinea a fost similara (Mw=7,2). Explicatia consta in faptul ca in 1995 epicentrul a fost pe uscat, in timp ce acum a fost submarin. Pe de alta parte, nici valul seismic format nu a fost cine stie ce, se pare ca doar 50 cm a fost inaltimea maxima. Sigur, impresioneaza numarul mare al post-socurilor, dar e un fenomen normal pentru acest tip de cutremure, crustale, cu originea in scoarta terestra.
 
GeoX link a spus:
Este interesant unde se va produce urmatorul cutremur de magnitudine 7, pe plan mondial. Ultimul seism major a fost cel din Pakistan din 18 ianuarie, cred. E cel mai probabil ca primul seism de 7 grade sa se produca fie in Indonezia, fie undeva in Cercul de foc al Pacificului, Japonia-Kurile-Kamceatka, Mariane sau Fiji-Tonga, ori poate in America de Sud. Alte variante au probabilitati de realizare foarte mici.
Ai avut un feeling bun, ca sa zic asa. Uite-l ca veni! Deci niscaiva statistica, corelata cu simt e observatie nu strica, nu?
 
Deci pina la urma s-a intimplat ceva , si foarte grav , ceea ce mi s-a parut ciudat ieri au fost mai multe cutremure declansate pe coasta japoniei la intervale de timp destul de mici
 
A fost un cutremur de subductie. In general, cutremurele de subductie sunt cele mai mari si se produc acolo unde o placa se "scufunda" sub alta placa in lungul unui plan inclinat.
 
Sa vedem daca scenariul se repeta si in California vad ca si aici au inceput cutremure in jurul valorilor de 4-5 grade
 
Se pare ca acest cutremur din Japonia este "marele cutremur Namazu", megaseism de magnitudine 8-9 cu val urias asteptat de japonezi. Pana la urma i-a lovit "marele Namazu", pe care demult il asteptau. Este un cutremur istoric pentru Japonia, care l-a depasit in magnitudine, cu mult, pe cel de la 1 septembrie 1923. Sigur ca Japonia va mai avea cutremure, dar chiar de 8,5-9 grade nu prea curand. Interesant e ca acest cutremur istoric pentru Japonia, repet, "marele NAMAZU" asteptat, s-a produs la aproape 1 an de la seismul similar din Chile. Iata un val de cutremure maxime istorice, care incep, incet-incet, sa se produca acolo unde erau asteptate (cu anumite aproximatii, evident, seismul fiind un fenomen haotic de la un punct incolo). Asadar,"marele namazu", cutremurul istoric asteptat, a lovit, in sfarsit, Japonia. Mai mult de atat nu va fi prea curand acolo. Sigur, seisme de 7-8 grade vor mai afecta alte zone din Japonia, dar chiar de 8,9 grade nu cred sa mai fie asa repede. Marele "namazu" nu a venit chiar asasurprinzator, in ultimele saptamani s-a amplificat activitatea progresiv langa insula Honshu, iar cutremurul de 7,2 grade din 9 martie a fost cel mai evident precursor; de notat ca magnitudinile post-socurilor seismului din 9 martie nu au scazut progresiv, ci activitatea se prelungea la cote ridicate, ceea ce putea sugera ca marele rau de abia urmeaza sa se intample. Si iata ca, in sfarsit, a lovit "marele namazu" pe care cei din Tara Sorelui-Rasare il tot asteptau.
 
Observam o activitate seismica insistenta in regiunea Maltei. Nu cred ca e vorba de ceva spectaculoa, probabil ca face parte dintr-un tip de seismicitate specific zonei mediteraneene. Cutremurele din Malta au inceput de ieri seara, azi s-a produs un soc principal de magnitudine 4. Cred ca va inceta treptat.
 
Cutremurele din Spania nu sunt neobisnuite, nu a aparut o noua zona seismica in sudul Spaniei. Ele sunt rezultatul interactiunii placii Africana cu cea Europeana, e firesc sa se produca seisme. Sa nu uitam ca acum un an sau doi, in provincia Granada a avut loc un cutremur de magnitudine 6,3 la 630 km adancime, in aceeasi zona in care in 1954 avusese loc un seism tot foarte adanc, dar de magnitudine 7,0. In 1884, provincia Andaluzia a fost grav afectata de un cutremur cu magnitudinea estimata la 6,9 grade.
Efectele seismului sunt cauzate de adancimea mica a focarului si de faptul ca orasul Lorca are multe cladiri vechi, care de altfel au fost cele mai afectate.
 
Back
Sus