• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

Ai dreptate. Cate nu vad pe mobotix...numai traznai. Ma gandesc ca azi ceea ce iese din scoala, din facultate...e jale. Superficiaitate crasa, indolenta, prostie...
 
Dar le spun degeaba, ca o tin pe-a lor. Sa puna mana pe o carte sa citesca ? Un Ion Atanasiu, CUTREMURELE DE PAMANT DIN ROMANIA ? Aaa, ei au netul la dispozitie, ziarele, televiziunile si toate cele.
Apropos, un mic cutremuras tocmai a avut loc in seara asta, cred ca in Vrancea, sa vedem.
 
O sa va reproduc, dintr-o carte despre cutremurele vechi din Romania, niste referinte la seisme consemnate la BRAILA in secolul XIX. Asadar: nici o noutate!!!
 
Si cutremurele locale de la BRAILA, dupa cum le consemna, de altfel, si Atanasiu, nu sunt prea greu de recunoscut; toate seismele resimtite numai la BRAILA si in imprejurimi provin, evident, din epicentrul local respectiv. De fapt sunt mai multe epicentre, atat spre nord-vest catre GALATI cat si la sud, sud-vest, pe o raza de cca. 10-15 km in jurul orasului.
 
http://www.obiectivbr.ro/cutremur-de-3-grade-la-braila_id97753

Iata ce comenteaza lumea. Oamenii nu accepta ca in Romania se produc si cutremure de suprafata, au fost de cand lumea si vor mai fi. Ignoranta la maxim. Evident, au dat americanii jegosi cu bombe la IZVOARELE si de asta s-a cutremurat BRAILA. Unde nu e cap, vai de picioare, prostia e multa. E tragi-comic, ce mai. Nu este de mirare ca 42% dintre romani cred ca Soarele se invarte in jurul Pamantului. Atat ii duce...ceva-ul pe care il au mai sus.
 
Am bagat la Pariuri seismice :D :D :D Nu e predicitie, e doar o parere: Vrancea ne va da cel putin un cutremur de magnitudine peste 4,5 pana in noiembrie inclusiv. Dupa parerea mea, este un context extern si intern destul de favorabil. Sa vedem daca mai vine un 5,0+; cum spuneam, ma intereseaza doar 5,5+, in rest sunt fleacuri aproape nesemnificative dpdv. stiintific. V-am zis ca sunt mai multe motive pentru care ma intereseaza cu deosebire cutremurele din subclasa de magnitudini 5,5+.
 
De asemenea, mai fac o apreciere (repet, nu predictie, pentru a evita acuzatii rau-voitoare de felul celor care mi-au fost aduse anul trecut de catre dnul inginer Chitaru de la Muntele Rosu): daca se produc mai multe cutremure de 4,5+ in urmatoarele 2 luni, cel putin unul dintre ele va mai veni de pe flancul vestic al Carpatilor de Curbura si este posibil ca adancimea focarului sa fie mai mare de 135-140 km. Retineti ca am folosit modul CONDITIONAL, am zis "daca". Si mai repet ceva: cutremurul din judetul Covasna de magnitudine 4,6 produs pe 24 august nu si-a spus ultimul cuvant, eu as mai astepta o reactie la el. Ceea ce nu astept e un cutremur major, in Vrancea cutremurele catastrofale nu vin atat de usor. Am tot explicat de ce. Imi mentin parerea ca mai e o cale inca destul de lunga pana cand Vrancea va avea conditii pentru un cutremur de magnitudine MGR > 7,0. Sunt destule argumente pentru asta. Atentie: eu nu merg pana in 2040-2060, ci spun doar ca nu e iminent un cutremur major in Vrancea. Si stiti bine ce inseamna major pentru Vrancea.
 
Vedeti, comentariile pe care le fac eu nu sunt predictii, dar nici nu au rolul de a panica pe cineva. Cand cred ca am ceva de spus despre ceva, o anume situatie sau un anumit evideniment, o spun si gata. Orice speculatie cum ca eu panichez populatia este neavenita, total neserioasa si nejustificata. Ma vad nevoit sa fac din nou aceste precizari ca sa nu ma trezesc ca iar apare nu stiu cine, ca anul trecut, sa urle la mine si sa ma acuze ca prin comentariile pe teme seismice creez panica. E multa nedreptate in lume, dar credeti-ma ca am si eu problemele, grijile si preocuparile mele...profesionale si personale, ca sa mai accept cu seninatate o situatie ca cea de anul trecut. Nu mai spun cine a fost persoana aia, care cu exact 2 saptamani inainte de cutremurul moderat din 6 octombrie 2013 a urlat la mine ca, citez, "ce maxim anual astepti, cu ce drept isi permiti sa vorbesti desre cutremure, stii ce e aia ...cutare si cutare". M-am enervat atunci, pana la urma am trecut mai departe, desi am fost pe punctul sa renunt. Ca sa fac un pic haz de necaz, as spune ca Mama Natura a fost mai onesta si mai cinstita cu mine, spre deosebire de oameni. Vrancea s-a dovedit chiar fidela, in timp ce unii oameni m-au dezamagit. :(
Cineva-ul ala e o persoana angajata la INFP, cred ca stiti. Daca e sa nu suport ceva, nu suport mentalitatea incuiata si conceptiile ceausiste. In plus, pentru mine cea mai mare jignire pe care mi-o poate aduce cineva e aceea ca prin comentariile seismice creez panica. Nu sa imi zica cineva ca as fi tampit, bou, nesimtit, obraznic si atatea altele, ci chestia aia m-ar jigni urat de tot, ceva de neiertat practic.
 
Asa. Cand am spus ca e posibil sa mai fie cate ceva, cutremure chiar de 4,5+ grade, nu am zis-o la intamplare, nu dau cu zarul si nici nu ghicesc in bobi sau in frunze de ceai. Am avut in vedere niste lucruri concrete, si nu doar caracterul aproape sezonier al activitatii seismice vrancene; mai sunt de luat in calcul si miscarile de prin Asia si pana in Caucaz, plus anumite alternante de faze de activizare cu perioade de calm...Am zis si ca nu poate sa vina ceva major, si imi mentin si aceasta parere. Ramane de vazut cum si cand se poate manifesta Vrancea, dar inca mai poate sa dea cate ceva, adica niste cutremurase de toamna, si nu de cele din clasa aproape cotidienelor, nerelevante din nici un punct de vedere.
 
La cat ma pricep eu...nu stiu daca sunt in masura sa raspund, dar nu cred ca vestul tarii are legatura cu Vrancea... Si nu cred deloc faptul ca situatia seamana cu cea din 2013...
 
deeJay, ideea e ca zilnic au loc microseisme in tara, asta trebuie sa inteleaga lumea. Numarul microseismelor variaza, fireste, fenomenul nu e linear, dar cutremure mici se pot produce in aproape toata tara.
 
Deocamdata nu e ceva iesit din comun, oricum. Nu se compara nici cu anul trecut, totusi.
 
Cutremurele din noaptea trecuta au fost primele seisme vrancene de magnitudini 3,5+ produse dupa cel de 4,8 grade din seara zilei de 10 septembrie.

05.08.2014 23:24:59 UTC 45,57N 26,52E 132 km ML=3,8
09.08.2014 18:03:21 UTC 45,57N 26,47E 134 km ML=3,6
19.08.2014 09:04:40 UTC 45,69N 26,61E 141 km ML=3,9
24.08.2014 07:12:49 UTC 45,61N 26,32E 148 km ML=4,6
25.08.2014 15:44:54 UTC 45,74N 26,73E 125 km ML=3,5
29.08.2014 06:24:29 UTC 45,54N 26,37E 126 km ML=4,0
06.09.2014 04:20:11 UTC 45,66N 26,59E 146 km ML=3,5
09.09.2014 06:09:48 UTC 45,45N 26,29E 130 km ML=3,5
10.09.2014 19:45:57 UTC 45,59N 26,46E 106 km ML=4,8
07.10.2014 20:34:33 UTC 45,70N 26,66E 135 km ML=3,7
08.10.2014 00:57:22 UTC 45,70N 26,76E 119 km ML=3,6


Sa vedem ce mai e luna asta sau pe la inceputul lunii noiembrie, si atunci ar fi o posibilitate de episod seismic vrancean, nu mare oricum.
 
Ei, nu e obligatoriu sa fie in fiecare luna. Uneori vin cate 2-3 pe luna, alteori mai e cate o pauza. Oricum...banalitati.
 
Luna octombrie este neasteptat de linistita pentru Vrancea, ma asteptam la ceva mai multe cutremure. Totusi, mai sunt posibile variatii de seismicitate in special in jurul datei de 22 octombrie, sau in intervalul 21-25 octombrie asa...sa vedem daca o eventuala variatie de seismicitate in ultima decada a lunii o va depasi pe cea din perioada 7-8 octombrie. Pe urma, pentru luna noiembrie, ar fi posibile variatii de seismicitate cam pe 5-7 noiembrie si, eventual, 2 saptamani mai tarziu, adica in jur de 20 noiembrie. Nu e nici un mister aici, nu vine ceva major oricum, dar e vorba de sensibilitatea Vrancei la anumiti factori externi cu rol de "picatura care umple paharul" (a se vedea studiile academicianului roman Dorel Zugravescu de la institutul de geodinamica al Academiei). Concluziile dnului Zugravescu tind sa fie confirmate in majoritatea cazurilor, desi, sigur, mai sunt si exceptii. Repet, nu ma astept la ceva cu adevarat periculos, asa ca degeaba se agita alarmistii online, si degeaba cotcodaceste celebrul Purcaru, care, de altfel, habar nu are pe ce lume se afla, da si el din clanta ca sa se afle in treaba, nu e de mirare ca nu a ajuns la nici un rezultat, saracul mos, fiindca nu intelege cam de unde ar trebui sa apuce problema. Din 2005 o tine langa mosneagul Purcaru cu vine nu stiu ce, si nici pana acum saracul batranel, asa-zis presedinte al asa-zisei comisii europene de seismologie (pe care tot el a infiintat-o!!! :D) nu pricepe DE CE NU I S-A CONFIRMAT NIMIC!! =)) =))
 
Pe harta de pe site-ul infp, disponibila aici http://eida.infp.ro/

se vede ca microseismul produs astazi in zona Fagaras-Campulung

Eveniment nr. 4
INCDFP Reteaua Seismica Nationala: microseism in Fagaras-Campulung 16 octombrie
16.10.2014 11:05:47 UTC 45,35N 24,65E adancime 15 km ML=1,0
Obs.: microseism crustal in Fagaras-Campulung: zona AREFU-lacul Vidraru (judetul Arges)

a avut epicentrul un pic la sud de baraj, cumva in dreptul Cetatii Poienari.

Vezi atașament 1

Cetatea Poienari a fost afectata puternic de cutremurul mare de la 26 ianuarie 1916, exista relatari privind stricaciuni serioase, crapaturi, dislocari in structura veche.
 

Atașamente

  • harta16oct2014-fagaras.jpg
    harta16oct2014-fagaras.jpg
    83,9 KB · Vizualizări: 5
Back
Sus