• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

Potrivit raportului publicat de INFP,

http://www.infp.ro/wp-content/uploads/2014/11/2014_11_22.pdf

cutremurul din 22 noiembrie 2014 a fost generat pe prelungirea nord-vestica a faliei PECENEAGA-CAMENA.

Este interesant ca anul trecut a miscat in zona Galati pe niste falii secundare perpendiculare pe sistemul de falii principale PECENEAGA-CAMENA---SF.GHEORGHE, iar anul asta misca semnificativ prelungirea nord-vestica a faliei PECENEAGA-CAMENA.
 
Si asta ne-ar putea spune cumva ca se induc tensiuni suplimentare dinspre est pentru activitatea seismica subcrustala vranceana din moment ce magnitudinea seismelului crustal din capatul mai apropiat al faliei Peceneaga-Camena de zona subcrustula vranceana a fost mult mai mare decat a seismelor de anul trecut din judetul Galati? Adica, se apropie(de Vrancea) si "creste" in tot acest timp, aceasta tensiune ce vine de pe aceasta falie, mai simplu zis... Poate prevesti macar un 6+ subcrustal in Vrancea in viitorul apropiat, mai ales ca ai zis ca e o posibil sa avem chiar maxim triplu?
 
Nu cred ca se poate spune sigur nici da, nici nu. Sigur a fost cel mai mare cutremur crustal produs in Vrancea in ultimii peste 100 de ani, comparabil probabil cu cel de la 1 martie 1894. Cat priveste starea actuala din Vrancea, eu am tot spus, inca din 2012, ca perioada 2013-2014 sau 2013-2015 este optima pentru cutremure vrancene de magnitudini 5,5+. Si pana acum s-a dovedit adevarat.
Nu sunt sanse semnificative pentru cutremur major, dar in ceea ce priveste un cutremur de magnitudine 6+, e cam greu de zis, intram pe un teren destul de alunecos,vorba lui danezia, oricum Vrancea are si elemente de surpriza. Dar, repet, nu se poate spune ceva sigur, important e insa sa nu fim alarmisti si sa nu intram in panica. In caz de Doamne-fereste, sa retinem ca nu cutremurul ne face rau ca atare, cat reactia necorespunzatoare.
Sigur ca un eventual 5,5+ subcrustal nu e exclus, dar poate la fel de bine sa intarzie pana in 2015.

P.S: Danezia, te-am plagiat la faza cu terenul alunecos. :D Mea culpa.
 
GeoX a spus:
Nu cred ca se poate spune sigur nici da, nici nu. Sigur a fost cel mai mare cutremur crustal produs in Vrancea in ultimii peste 100 de ani, comparabil probabil cu cel de la 1 martie 1894. Cat priveste starea actuala din Vrancea, eu am tot spus, inca din 2012, ca perioada 2013-2014 sau 2013-2015 este optima pentru cutremure vrancene de magnitudini 5,5+. Si pana acum s-a dovedit adevarat.
Nu sunt sanse semnificative pentru cutremur major, dar in ceea ce priveste un cutremur de magnitudine 6+, e cam greu de zis, intram pe un teren destul de alunecos,vorba lui danezia, oricum Vrancea are si elemente de surpriza. Dar, repet, nu se poate spune ceva sigur, important e insa sa nu fim alarmisti si sa nu intram in panica. In caz de Doamne-fereste, sa retinem ca nu cutremurul ne face rau ca atare, cat reactia necorespunzatoare.
Sigur ca un eventual 5,5+ subcrustal nu e exclus, dar poate la fel de bine sa intarzie pana in 2015.

P.S: Danezia, te-am plagiat la faza cu terenul alunecos. :D Mea culpa.
Pai da, m-ar interesa mai mult sa aflu ce sanse sunt pentru un 5,5-6,0-6 si un pic in 2015, ca dupa ce agitatie a fost anul asta, cam greu sa mai vina ceva perceptibil in ultima luna din acest an... Si da, stiu ca e greu de prezis cu certitudine daca va veni un astfel de cutremur, dar as fi vrut sa stiu daca ar exista niste sanse pe care sa le luam macar intr-un mod considerabil in calcul...
 
Vad ca e o senzatie asa generala, ca si cum toata lumea asteapta cutremurul. Stiti doar ca nu intotdeauna vine cand il astepti, ci vine cand nu il mai astepti. Deci nu e obligatoriu sa mai vina un cutremur de 5,5+ acum, poate vine in 2015, se mai poate si asta. In orice caz, imi mentin parerea ca perioada 2013-2014(-2015) este una in care Vrancea e mai predispusa la a da cutremure cu magnitudini 5,5+. Sunt anumite motive pentru treaba asta, atat interne cat si externe Vrancei, asta e.
Deja au fost doua, se mai poate sa mai vina unul, dar nu e obligatoriu.
Cred totusi ca urmatorul 5,5+ va fi subcrustal. Sa vedem ce se mai intampla si in est, ca e interesant "freamatul" general din Oceanul Indian, nu e vorba doar de cutremurele repetate de pe Dorsala Carlsberg, e o chestie mai generala inceputa in 2012 si la care, indirect, si Vrancea pare a fi mai sensibila, mai ales in perioada 2013-2015. Totusi, eu nu cred ca sunt sanse notabile pentru un cutremur catastrofal (MGR > 7,0) in viitorul relativ apropiat. Pentru cutremure mai mici, sigur, e discutabil, intotdeauna cutremurele mai mici au o probabilitate de incidenta pe termn scurt mai mare. Asta pot eu sa spun pe moment, e parerea mea si mi-o asum, nu e nici un dedesubt in ea.
 
Mie mi se pare un pic surprinzator faptul ca evenimentul crustal de magnitudine 5,7 din 22 noiembrie nu a fost urmat pana acum macar de o replica mai acatarii, de magnitudine in jur de 4,0, daca nu peste 4,0. Poate sa fie totusi si din cauza unui comportament mai atipic al stratelor inferioare ale crustei, nu uitati ca seismul s-a produs la adancimea de 39-40 km, deci putin deasupra discontinuitatii Mohorovici care separa crusta de manta; in Vrancea, adancimea discontinuitatii Moho creste rapid de la est, din zona extracarpatica, spre vest, in partea de munte (unde ajunge la 55 km). Putem spune astfel ca sursa seismului a fost localizata destul de aproape de discontinuitatea Moho. Sa vedem ce se mai intampla totusi in zona adanca, subcrustala. Eu cred ca tot problemele din adancime au stimulat cumva si cutremurul crustal din 22 noiembrie, care a fost cel mai puternic eveniment de mica adancime produs in Vrancea in ultimii 120 de ani. De asemenea, a fost cel mai mare cutremur crustal produsin Romania de la cele din 1991 din Banat.
 
E subcrustal si e chiar normal pentru perioada actuala. As zice ca e un cutremur tipic pentru perioada de iarna, cand sunt sanse mai mici de evenimente semnificative, mai ales la adancimi foarte mari. Vrancea isi cam respecta tabieturile, inclusiv cele sezoniere.
 
Este remarcabil ca grosul activitatii seismice vrancene s-a concentrat in partea de nord-est, oricum pe o linie oarecum oblica, atat in domeniul crustal (replicile cutremurului din 22 noiembrie, care e normal sa continue mai mult timp), dar si in cel subcrustal. Remarcati cutremurul de azi-noapte de langa FOCSANI, la 65 km adancime. Asta arata ca putem avea cutremure subcrustale si un pic in afara zonei carpatice; aici ar fi de mentionat cutremurele subcrustale din 25 mai 1912 din zona FOCSANI, destul de puternice, mai ales primul, cel de magnitudine MGR 6,4 produs la 90 km adancime chiar in zona FOCSANI. Deci, Vrancea poate si asa ceva.
Revenind la cutremurul moderat de magnitudine 5,7 din 22 noiembrie 2014, cu epicentrul in zona MARASESTI-PANCIU, de notat adancimea de 39 km, undeva in crusta inferioara, si NU in cea superioara. Destul de aproape, totusi, de discontinuitatea Mohorovici, care separa crusta de manta. In Vrancea, Moho se afla cam la 45-50 km in zona extracarpatica si coboara rapid, catre zona de munte, pana la 55-60 km adancime.
Eu zic ca exista niste corelatii intre cutremurul din 22 noiembrie si procesele geodinamice din domeniul subcrustal. Sa vedem ce va mai fi si in 2015.
 
Orasul PANCIU a avut mari probleme in 1940, practic a fost distrus, cam tot ce era cladire a cam fost facuta una cu pamantul. Ma intreb daca nu cumva si faliile locale sau regionale au jucat un rol in amplificarea efectelor locale.
 
De fapt, intreaga zona in care cutremurul din 22 noiembrie 2014 a avut intensitatea maxima, aria cuprinsa intre PANCIU, MARASESTI, FOCSANI, GALATI, COROD si TECUCI coincide izbitor cu aria in care cutremurul din 1940 a avut cele mai grave efecte, intensitati de IX-X grade pe scara Mercalli; de remarcat maximul de la PANCIU.
 
Vad ca sunt multi disperati pe mobotix pentru micul cutremur de 2,4 grade de azi din Muntii Buzaului. Cutremure crustale au mai fost in partea buzoiana, nu e o noutate. Chiar si in 2013 au fost, de exemplu unul de 3,3 grade la 10 km adancime spre GURA TEGHII. Las la o parte niste roiuri de cutremure mici la LOPATARI acum vreo 5-6 ani. Dar ma rog, atunci cand vrem sa ne suim pe pereti din orice, cu crize de istericale colective, nu mai conteaza nici o urma de ratiune. Chiar si daca ar veni un cutremur de 6-6,5 grade, nu e un motiv totusi de crize istericoidale. De vreo 10 ani tot anunta unii ca vine nu stiu ce, si pana acum nimic; de la 27 octombrie 2004 Vrancea nu a mai fost in stare sa depaseasca pragul de magnitudine de 5,5-5,7. Asta e.
 
"Antecedentele" Vrancei pentru cutremure de magnitudini 6,0+ in luna decembrie nu sunt foarte spectaculoase, nici chiar pentru 5,5+:


24.12.1605 MGR=6,8
08.12.1793 MGR=6,2-6,5 (stil noi, ca pe vechi era 27 noiembrie)
25.12.1880 MGR=6,5
09.12.1945 MGR=6,2


In secolul XX a mai fost doar un cutremur de magnitudine 5,5-5,7 la adancimea de 130 km pe 25 decembrie 1925.
 

22.11.2014 19:14:17 UTC 45,87N 27,16E _39 km ML=5,7
07.12.2014 21:04:05 UTC 45,88N 27,17E _40 km ML=4,5


Eu zic ca este replica. Epicentrele sunt extrem de apropiate, iar focarele se afla, de asemenea, cam la aceeasi adancime. Cred ca ruptura de la 22 noiembrie a fost cumva orientata spre nord-est, din acest motiv multe microseisme s-au produs si spre ADJUD si chiar si la limita cu judetul Galati.
 
In mod normal ar trebui sa fie o replica (si sa nu genereze un numar semnificativ de replici mai mici asa cum a fost cel din 22 noiembrie).

Interesant e ca avem destul de multe intamplari crustale: Galati, Marasesti, zona de N a Moldovei/Ucraina si acum secventa asta din zona Marasesti in contextul in care Vrancea de adancime e cam lemn.

Avand in vedere starea de intepenire a blocului litosferic de la mare adancime nu ar fi de exclus mai nimic (cu exceptia a ceva catastrofal), mai ales in situatia de fata cand nu se intampla mare lucru.

In absenta unei ipoteze coerente cu privire la predispozitia zonei vrancea pentru sezonul de (primavara-vara-toamna) vs sezonul rece, dar si la numarul destul de redus al marilor cutremure pentru care avem o data certa de producere... cred totusi ca putem avea parte de o capcana statistica.

Fie Vrancea de adancime va reveni treptat la un regim mai normal de lucru (ceva mai multe seisme de 3.5-4 si 4-4.5)... astfel incat sa putem considera ca linistea din adancime a avut ceva legatura cu problema asta crustala din zona Marasesti.

Fie rezolvam problema linistii din adancime cu un M6-7.1 ce poate sa vina oricand (insa nu e neaparat iminent). Din punctul meu de vedere anomalia asta de la adancime poate sa mai tina multe luni... chiar si pana la sfarsitul anului viitor (desi ar fi un mare semn de intrebare sa continuam asa).

Mecanismul de focar (ce tine de subductia platformei est-europene sub orogenul Carpatic) dar si hipocentrul ma fac sa cred ca secventa crustala din zona Marasesti nu poate fi contabilizata ca parte integranta a seismicitatii blocului litosferic Vrancean.

Are intradevar legatura si implicatii, insa mi s-ar parea gresit sa cred ca zona Vrancea trece printr-o alta perioada de maxim al activitatii (asa cum a fost cea din oct13-apr14).
 
Exista insa legaturi intre cauzele cutremurelor adanci si tensiunile din crusta, de pe anumite falii. S-a vazut si anul trecut la Galati.
Plus ca seisme de genul celui din 22 noiembrie 2014 au mai fost, se pare, la 1 martie 1894 si la 10 iunie 1734. Cam la 120-160 de ani asa, Vrancea pare a da si cutremure crustale de magnitudini 5,5+, la adancimi de 30-50 km.
 
Ceea ce vroiam sa arat e ca exista niste antecedente. Acum, nu ma hazardez in speculatii, dar e de remarcat ca dupa crustalul de la 1 martie 1894 a venit dubletul subcrustal din Muntii Buzaului de la 4 martie/31 august 1894 (6,2 si 6,8 MGR), iar dupa cel de la 10 iunie 1734 a venit, 4 ani mai tarziu, marele cutremur din Muntii Buzaului, zona GURA TEGHII, de la 11 iunie 1738. Sper sa fie doar coincidente.
 
danezia a spus:
Mecanismul de focar (ce tine de subductia platformei est-europene sub orogenul Carpatic) dar si hipocentrul ma fac sa cred ca secventa crustala din zona Marasesti nu poate fi contabilizata ca parte integranta a seismicitatii blocului litosferic Vrancean.

Daca era vorba de subductie ar fi trebuit sa fie un mecanism de falie inversa (de convergenta), dar cutremurele au avut un mecanism de falie normala (de divergenta) combinat cu un mecanism de decrosare. Asta ne arata ca este o influenta a blocului subdus care incercand sa coboare in manta tinde sa se rupa de crusta. Perioada in care au aparut indica tot influenta blocului subdus.
 
Vrancea nu mai este un proces de subductie activa, e un bloc relict sau paleosubdus, care tinde sa se desprinda de crusta terestra. Nu e intamplator ca blocul care tinde sa se duca in jos determina si miscarea de ridicare a crustei. In Vrancea, miscarea de ridicare a crustei e cam la 4-5 mm/an.
 
Tendinta de desprindere a blocului litosferic de crusta influenteaza si ceea ce se intampla pe faliile crustale din Vrancea si din unele zone adiacente. Ca dovada si aceste activitati seismice, aparent anormal de intense. Repet: Vrancea a mai dat cutremure crustale de magnitudini 5,5+ in 1894 si 1734, pentru intervale mai lungi nu se mai stie. Oricum, s-ar parea ca la 140+/-20 de ani revine cate un cutremur vrancean de tip crustal, la adancime de 30-50 km si cu magnitudinea intre 5,5-5,8 grade. Cutremure crustale de magnitudini mai mici (4-4,8 grade) avem, fireste, mai des, in subzonele RAMNICU SARAT, FOCSANI, in Campia Siretului Inferior, chiar si in Muntii Vrancei uneori (a se vedea cazul cutremurului de magnitudine 4,5 produs pe Valea Zabalei la 6 septembrie 2008).
 
Back
Sus