• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

Zona aceea e mai putin afectata de cutremurele vrancene. Nu inseamna ca nu se simt, doar ca efectele sunt un pic diminuate. Cutremurele locale fagarasene au intensitati mari acolo (ma refer la cutremurele cu magnitudini semnificative, de 6,0-6,5). Sigur ca in zonele de pe Transfagarasan se pot produce caderi de stanci, alte fenomene geomorfologice locale, in cazul unui cutremur similar celui din 1916.
 
In mod normal, un eventual cutremur vrancean in perioada urmatoare (de magnitudine 4,8-5,1 sau 5,2-5,4 sau cel mult 5,5-5,7) ar trebui sa vina de pe flancul vestic, care e cam tacut si pare un mic dezechilibru. Nu uitati ca seismul de 4,5 grade din 7 octombrie, adancime 130 km, a venit oarecum atipic, pe extremitatea estica a flancului estic, pe o prelungire nord-estica a unei fasii inguste de cutremure relativ adanci de la VINTILEASCA. Sa vedem ce "zice" flancul vestic. Nu e probabil ceva semnificativ acum, dar ar fi posibil un cutremur de magnitudine 5 la adancime in jur de 140 km sau chiar mai mare. Toamna se numara bobocii. :D
 
Pana la urma, e ceva normal sa mai avem si un cutremur de magnitudine 5,0-5,7 (maxim), dupa cel de 4,9 grade din 29 martie. Deci avem: 4,9 PIETRELE INSIRATE la 29 martie, adancime 142 km, urmat de 4,5 VINTILEASCA-ANDREIASU DE JOS la 130 km pe 7 octombrie. Ar trebui sa apara o mica reactie pe vest. S-o vedem, daca e. Pentru Vrancea, e normal ca intr-un an sa fie unul sau doua cutremure cu magnitudini de la 4,8 in sus, deci ceva in jur de 5,0.
 
Contextul extern, regional si global, este favorabil: cutremure repetate in diferite zone din Pakistan, cutremur pe falia NA acum 2 saptamani, cutremur in Turkmenistan, cutremur pe fractura Owen, cutremure pe Dorsala Oceanului Indian, acum am avut un cutremur si in zona ins. Prince Edward in extremitatea sud-vestica a Oceanului Indian. Mai trebuie doar ca baba V. sa treaca la treaba. :D In plan intern, remarcam un usor dezechilibru intre flancul estic si cel vestic al Vrancei, plus o oarecare pauza care se prelungeste, dupa accelerarea dintre 21 septembrie si 7 octombrie. Sa fie oare o faza tipica a ruperii ductile ?
Repet: nu ma astept la ceva serios, dar putem avea un cutremur usor/moderat, care sa fie simtit de ceva mai multa lume si care, eventual, sa ne scoale din somn daca se produce noaptea. Mai mult de 5,5-5,7 grade ML nu prea cred. Cum seismele de la est, sud-est de noi au avut magnitudini in jur de 5,0-5,5 grade, dupa parerea mea nici Vrancea nu poate sari calul, asa ca doar un cutremur cel mult moderat este de luat in considerare. Deci ceva care nu e periculos. Ma intereseaza insa aspectele pur stiintifice, legate de localizarea epicentrului si adancimea focarului. Mizez pe o reactie vestica ceva mai adanca, poate spre 140 km sau chiar mai jos, dar nu exclud nici o surpriza de la mama VINTILEASCA...;))
E normal pentru Vrancea sa dea si un cutremur de magnitudine 5 subcrustal. Anul asta am avut, pana acum, doar un cutremur de magnitudine ML 4,9 pe 29 martie. S-ar cam cere si un 5,0+, dar nu e totusi obligatoriu.
Deci: GURA TEGHII-LOPATARI, PIETRELE INSIRATE, COMANDAU-COVASNA, VINTILEASCA, NEREJU ? Greu de spus, aici incertitudinea e mai mare. As miza pe PIETRELE INSIRATE sau, in orice caz, pe flancul vestic al Vrancei.
 
In general, la o rupere de tip ductil (cazul cutremurelor vrancene subcrustale, si mai ales al celor cu focare mai adanci de 125-130 km) se pot observa mai multe faze care preceda ruperea finala:
-o faza de seismicitate normala eventual cu mici fluctuatii, evolutii in ping-pong;
-o faza de accelerare, mai lunga sau mai scurta, mai mult sau mai putin intensa, dupa caz;
-o faza de calm accentuat, asa-zisa blocare, instalata brusc dupa faza de accelerare (A NU SE CONFUNDA cu variatiile lente de seismicitate, cresteri/scaderi naturale in seismicitatea de background);
-ruperea efectiva, faza finala a procesului ductil, eventual precedata de o accelerare foarte rapida, deci cu foarte putin timp inainte.

Procesul de tip ductil pare a caracteriza si cutremurele vrancene mari si moderate foarte adanci, de la 130-150 km asa. La ruperile de tip fragil, procesul e mai brusc, in general fazele sunt mai putin evidente sau cel mult apare o singura faza de liniste cvasitotala, fara alte ruperi preliminare.

Sa vedem ce mai e. Repet, eu exclud un cutremur cu adevarat mare pe termen scurt si chiar mediu, cred doar ca Vrancea poate da doar seisme usoare sau moderate in perioada urmatoare. Deci NIMIC PERICULOS pentru oameni si constructii.
 
Am inclus ca sursa posibila de cutremur moderat relativ adanc (h ~ 135-139 km) si zona VINTILEASCA de pe centru-est, practic flancul estic al Vrancei. La 13 decembrie 2005 in zona VINTILEASCA s-a produs un cutremur cu magnitudinea ML=5,3 la adancimea de 137 km.
 
Precizare: Vrancea nu lucreaza dupa principiul "daca nu e de 5 in noiembrie, atunci vine de 6 in decembrie". Nu e adevarat, e fals, nu functioneaza asa sistemul. Am zis ca e posibil un cutremur de magnitudine in jur de 5,0 pana la sfarsitul lunii noiembrie, dar asta nu inseamna ca daca nu se produce cutremurul de magnitudine 4,8-5,1 sau 5,2-5,4 sau 5,5-5,7 (pe scara Richter, ML), inseamna ca gata crapa in decembrie 2015 sau in ianuarie 2016. Fals. Uitati cum a fost in 2004: cutremur de magnitudine 5,2 pe 27 septembrie urmat de cutremur de 6,0 pe 27 octombrie. Deci Vrancea nu merge asa, cu daca nu vine atat in luna X, atunci in luna X+1 vine mai mare si gata. Nu e asa.
Strict statistic, cam e timpul pentru un cutremur subcrustal (probabil pe la 140 km adancime, dar nu exclud si anumite surprize, desi tot pe flancul vestic as miza mai mult) cu magnitudinea egala sau mai mare de 5,0. Ultimul cutremur de magnitudine 5 la mare adancime a fost cel din 29 martie 2014; cutremurul din 29 martie 2015 a avut magnitudinea 4,9. Deci ar fi timpul pentru un 5,0+. Vedem daca vine si de 5,5-5,7, se poate si asta, probabil la 140-150 km adancime daca e pe flancul vestic. Dar nu e obligatoriu, si daca nu vine nu inseamna ca in lunile urmatoare ar veni unul de 6,0+. Nu e asa.
 
Stimate Geox, m-am uitat pe siteul INFP, iar in ultimele zile monitorizarea arata liniste in Vrancea (mai mult de 9 zile) si o crestere a cutremurilor de suprafata in zona din jur (Bulgaria, Serbia, Ucraina si in tara)...

Nu e cam multa liniste pentru octombrie, cu luna 'crescand'?

GeoX a spus:
Precizare: Vrancea nu lucreaza dupa principiul "daca nu e de 5 in noiembrie, atunci vine de 6 in decembrie". Nu e adevarat, e fals, nu functioneaza asa sistemul. Am zis ca e posibil un cutremur de magnitudine in jur de 5,0 pana la sfarsitul lunii noiembrie, dar asta nu inseamna ca daca nu se produce cutremurul de magnitudine 4,8-5,1 sau 5,2-5,4 sau 5,5-5,7 (pe scara Richter, ML), inseamna ca gata crapa in decembrie 2015 sau in ianuarie 2016. Fals. Uitati cum a fost in 2004: cutremur de magnitudine 5,2 pe 27 septembrie urmat de cutremur de 6,0 pe 27 octombrie. Deci Vrancea nu merge asa, cu daca nu vine atat in luna X, atunci in luna X+1 vine mai mare si gata. Nu e asa.
Strict statistic, cam e timpul pentru un cutremur subcrustal (probabil pe la 140 km adancime, dar nu exclud si anumite surprize, desi tot pe flancul vestic as miza mai mult) cu magnitudinea egala sau mai mare de 5,0. Ultimul cutremur de magnitudine 5 la mare adancime a fost cel din 29 martie 2014; cutremurul din 29 martie 2015 a avut magnitudinea 4,9. Deci ar fi timpul pentru un 5,0+. Vedem daca vine si de 5,5-5,7, se poate si asta, probabil la 140-150 km adancime daca e pe flancul vestic. Dar nu e obligatoriu, si daca nu vine nu inseamna ca in lunile urmatoare ar veni unul de 6,0+. Nu e asa.
 
Salut si bun venit la discutiile pe forum. Da, e calm, dar au mai fost perioade din astea si in trecut, nu cred ca putem avea ceva periculos. A, ca este posibil sa avem in curand un cutremur moderat de magnitudine peste 5,0, poate chiar ceva de 5,5-5,7 grade, se poate, nu exclud, dar nu e ceva serios. Cat timp nu creste seismicitatea pe flancul vestic al Vrancei, nu sunt sanse pentru un cutremur important (MGR mai mare sau egala decat 6,4).
Avand in vedere si activitatea in usoara crestere in zona Galati de zilele trecute si de azi:

25-10-2015 13:21:20 1.70 8 45.56 V 27.89 N Moldova, judetul Galati
25-10-2015 12:55:07 1.40 7 45.50 V 27.80 N Moldova, judetul Galati
25-10-2015 13:57:55 1.30 2 45.56 V 27.89 N Moldova, judetul Galati
25-10-2015 18:17:13 1.20 2 45.60 V 27.91 N Moldova, judetul Galati


intr-adevar nu as exclude un cutremur moderat subcrustal in Vrancea. Atentie, e vorba de un cutremur moderat la adancime mare, deci subcrustal, nu ca cel din 22 noiembrie 2014. Insa un astfel de cutremur de magnitudine, sa zicem, in jur de 5,5 grade, produs la o adancime de 100-150 km, cel mai probabil in jur de 140 km, nu poate ridica probleme deosebite. Il simti timp de 5-15 secunde, in functie de reactia cladirii, si gata, asta e. Altii au cutremure din astea saptamanal, la noi nici macar cutremurele moderate nu vin chiar oricand. E drept, suntem intr-o perioada a anului in care Vrancea are sanse mai mari sa ne dea un cutremur moderat, dar pentru ceva mare trebuie conditii mai severe, nu e suficient ce e acum. Asta e parerea mea, fireste, parere de seismofan amator, atat si nimic mai mult. :)
 
Eu remarc un deficit de seismicitate pe tot flancul vestic al Vrancei, seismele din vara asta (9 iunie, 13 iulie) nu au schimbat nimic de fapt, nu mai vorbesc de cel din 7 octombrie care s-a produs la marginea estica a flancului estic, pe prelungirea nord-estica a grupului ingust de cutremure relativ adanci de la VINTILEASCA. Ultimele cutremure mai relevante au avut loc pe 16 si 29 martie (magnitudini 4,6 si 4,9).
Ma intereseaza in mod deosebit ce se intampla pe toata latura vestica a blocului litosferic vrancean, din Buzau pana in Covasna si la marginea vestica a judetului Vrancea. Evolutiile din vest dau o indicatie pentru ce urmeaza in toata Vrancea. Toate seismele importante vrancene au fost precedate, pe termen lung, mediu si scurt de intensificari ale activitatii seismice pe tot flancul vestic: 1940, 1945, 1977, 1986 si 1990; chiar si cutremurul din 27 octombrie 2004 a fost precedat de doua cutremure de 5,2 si 4,7 grade produse pe flancul vestic, la 27 septembrie si 24 octombrie 2004:


27.09.2004 09:16:22 UTC 45,70N 26,45E 166 km 5,2
24.10.2004 19:56:13 UTC 45,49N 26,42E 171 km 4,7
27.10.2004 20:34:36 UTC 45,84N 26,63E 105 km 6,0



Flancul vestic inseamna tot ce este la vest de meridianul 26,55 grade longitudine Estica. Deci o locatie cu longitudinea mai mica de 26,55E inseamna flancul vestic al blocului litosferic vrancean.
 
GeoX a spus:
Precizare: Vrancea nu lucreaza dupa principiul "daca nu e de 5 in noiembrie, atunci vine de 6 in decembrie". Nu e adevarat, e fals, nu functioneaza asa sistemul. Am zis ca e posibil un cutremur de magnitudine in jur de 5,0 pana la sfarsitul lunii noiembrie, dar asta nu inseamna ca daca nu se produce cutremurul de magnitudine 4,8-5,1 sau 5,2-5,4 sau 5,5-5,7 (pe scara Richter, ML), inseamna ca gata crapa in decembrie 2015 sau in ianuarie 2016. Fals. Uitati cum a fost in 2004: cutremur de magnitudine 5,2 pe 27 septembrie urmat de cutremur de 6,0 pe 27 octombrie. Deci Vrancea nu merge asa, cu daca nu vine atat in luna X, atunci in luna X+1 vine mai mare si gata. Nu e asa.
Strict statistic, cam e timpul pentru un cutremur subcrustal (probabil pe la 140 km adancime, dar nu exclud si anumite surprize, desi tot pe flancul vestic as miza mai mult) cu magnitudinea egala sau mai mare de 5,0. Ultimul cutremur de magnitudine 5 la mare adancime a fost cel din 29 martie 2014; cutremurul din 29 martie 2015 a avut magnitudinea 4,9. Deci ar fi timpul pentru un 5,0+. Vedem daca vine si de 5,5-5,7, se poate si asta, probabil la 140-150 km adancime daca e pe flancul vestic. Dar nu e obligatoriu, si daca nu vine nu inseamna ca in lunile urmatoare ar veni unul de 6,0+. Nu e asa.

Intr-adevar, nu inseamna ca daca scapam in octombrie-noiembrie de 5+ nu putem scapa si in urmatoarele luni de un astfel de seisme sau chiar de unul un pic mai mare(5,8-6,3 MGR), dar nu putem exclude pe baze instrumentale pur energetico-tectonice ca daca nu vine in octombrie-noiembrie un seism de 5+ o sa scapam de un seism asemanator sau chiar de 6+ SI in decembrie 2015 sau ianuarie 2016 sau chiar mai tarziu un pic... Adica nu avem dovezi direct de la sursa (date instrumentale "ecografice") ca sa putem infirma, dar nici ca sa putem confirma, ce-i drept, teoria lui Danezia legata de ceea ce am spus in acest comentariu ca nu putem infirma/confirma... Orice e posibil cand vine vorba de forta(infinita sau finita in cazul tectonicii) creata de Dumnezeu... :)
 
In mod curios nu m-ar mira ca ceva mai perceptibil sa vina tot pe partea estica/chiar spre crustal. Zona Ramnic-Focsani-Marasesti-Adjud are inca un potential interesant daca e sa merg pe cealalta ipoteza cu tensiunile estice.

Nu de alta dar peste jumatate din energia seismica din ultimii 2 ani a venit fix de pe crustal. Poate urmeaza o perioada crustala similara cu cea de la sfarsit de secol XIX. De ce nu?

Intradevar am remarcat si eu existenta unui deficit interesant pe partea vestica si in special in etajul inferior (spre 150km) care e foarte intepenit. Din fericire sursele istorice si ce mai avem instrumental ne dau de inteles ca etajul asta se comporta diferit si nu da seime majore neprovocate.
Sunt de acord cu Geox ca un 5 acolo foarte jos nu exclude un altceva (ci dimpotriva poate fi un factor agravant care sa precipite o eventuala miscare mai energetica).

Sper totusi ca ceva energie se va elibera si spre vest... oricum perioadele astea de liniste sunt cele mai interesante si stresante. Sunt sanse bune sa se intample cate ceva perceptibil (40-50%) si sansele cresc cu fiecare saptamana de liniste. Chestia e ca atata timp cat nu se intampla nimic, nu prea ne putem da seama ce s-ar si putea intampla. Revenim din nou la starea de spirit de anul trecut cand eram la fel de incitat (cam prin aceeasi perioada).
 
Na ca a venit, dupa microseismele de ieri din zona Galati, hop si Vrancea cu un 3,5. V-am zis eu ca am mai vazut perioade din astea si nu s-a intamplat nimic. Eu imi vad de treburile personale si profesionale, sunt foarte supra-incarcat in perioada asta, asa ca...nu merita sa ma agit fara rost. Chiar si un 4,8-5,1 sau 5,2-5,4 daca vine, nu e bai.
 
S-a miscat, putin... Sa vedem daca luna plina, miercuri, mai ajuta la un 'usor dans scortos'...
 
Ei, un cutremur de peste 4,0 sau chiar de 4,8-5,1 grade, poate chiar 5,2-5,4 grade, poate sa vina. E discutabil daca pana la sfarsitul lui noiembrie mai vine si un 5,5-5,7. Nu astea ma intereseaza acum. Urmaresc deficitul de seismicitate de pe flancul vestic, seismul din 13 iulie nu a rezolvat nimic. Cel din 7 octombrie a fost localizat oricum la marginea estica a flancului estic, deci e un anumit dezechilibru. Oricum nu sunt sanse de ceva intr-adevar periculos.
Flancul vestic, din anumite motive, este cel care pare a "controla" cam tot ce se intampla in Vrancea, si s-a vazut asta in: 1940, 1945, 1977, 1986, 1990, chiar si in 2004. Din vestul blocului litosferic pleaca treaba, indiferent unde se produce de fapt ruperea principala. Poate sa fie in legatura cu niste eforturi locale de torsiune, o anume tendinta de "rasucire" a blocului litosferic supus si actiunii gravitationale, cert e ca toate seismele notabile din perioada instrumentala a seismologiei au fost "anuntate" de niste "vestitori" relevanti de pe ramura vestica. Eu sunt foarte atent la fluctuatiile de seismicitate de la vest de 26,55E.
 
De ce nu mai putem vedea pe site-ul infp.ro, transmisia live a 'tamburului rotativ care incondeiaza' miscarile pamantului? Si ce inseamna faptul ca cineva a decis pentru popor, ca mai putina transparenta e 'benefica'?
 
Pai se vede, eu il vad si pe site-ul infp, si separat pe mobotix. Click pe optiunea Webcam, dupa Stiri si Rapoarte.
 
Multumesc. L-am trecut la favorite...

GeoX a spus:
Pai se vede, eu il vad si pe site-ul infp, si separat pe mobotix. Click pe optiunea Webcam, dupa Stiri si Rapoarte.
 
Creste iarasi activitatea in zona Galati. Evident, exista legaturi cu Vrancea, nu am indoieli. Va reamintesc ca in zona Galati crusta se lasa cu 4-5 mm/an, in timp ce in Vrancea crusta se ridica cu 4-5 mm/an. Remarcabil, nu ?
Sa vedem daca se hotaraste baba V. sa ne "onoreze" cu un 5-5,5 sau 5,5-5,7 asa. Nu ma astept la ceva mare, deocamdata, cel putin nu anul asta si nici pana in 2017-2018 nu as vedea conditii de ceva semnificativ, daca nu crapa ceva prin nord-vestul Iranului sau in estul Turciei. Prin ceva semnificativ inteleg cutremur cu MGR 6,4+. Mai jos de 6,4 e mai greu si oricum nu e important ca efecte.
 
Back
Sus