• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

La ceva de 5,2-5,4 grade ML lucrurile sunt mai permisive asa. Ma intereseaza cu deosebire de la 5,5 in sus. Aici avem regularitati remarcabile, din mai multe puncte de vedere. Ma intereseaza in particular de unde poate sa vina urmatorul 5,5+, indiferent ca e in 2015 sau in 2017-2018.

Ce am avut din 2004 incoace (subcrustale de 5,5+):


2004: 6,0 pe nord, nord-est;
2005: 5,6 pe centru-vest;
2009: 5,7 pe centru-est;
2013: 5,5 pe centru


Ce ar putea urma ? Asta daca discutam de cutremur subcrustal de 5,5-5,7 sau, hai sa zicem, 5,5-6,0. Repet, 5,2-5,4 nu e asa strict, a se vedea cutremurele din 1 mai 2011 si 4 octombrie 2011.

Logic, ar trebui sa urmeze ceva pe capatul de SV. Repet, eu discut numai de 5,5+, nu de 5,0+.
Dar:
-zona GURA TEGHII-LOPATARI nu prea da cutremure moderate de magnitudini ML=5,5-6,0, in secolul XX a dat cutremurele puternice din 1908 si 1986;
-zona SIRIU a dat cutremurul de 5,7 grade din 28 aprilie 1999 si cutremurul de 5,5 grade din 8 noiembrie 1940. Sunt in dilema mare. :45::45::45:
 
Asa cum am scris si pe alt topic, am in continuare asteptari pentru centru-est si chiar crustal pentru ceva perceptibil. Cutremurul de la aproape 170km adancime de aseara de pe centru-est ma face sa cred ca deocamdata lucrurile se vor misca mai degraba in partea estica.

Dupa ceva mai serios pe est, poate... poate se mai misca ceva si pe vest care sa depaseasca 5.5. Pe vest ar fi ceva potential pentru 5.5-6 insa pare destul de blocat/intepenit.
 
Cel de aseara a fost pe centru-vest, zona PIETRELE INSIRATE:

27.10.2015 19:20:34 UTC 45,66N 26,43E adancime 169 km ML=2,9

E clar pe partea vestica, centru-vest, nici vorba de est.
Vestul inseamna o longitudine mai mica de 26,55E, estul e mai mare de 26,55E. Cele mai adanci cutremure vin de obicei dinspre partea vestica.

45,66N 26,43E e centru-vest toata ziua, nici vorba de est!
 
Treaba e ca acum NU ESTE TIMPUL, NU E MOMENTUL POTRIVIT PENTRU UN CUTREMUR SEMNIFICATIV IN ZONA GURA TEGHII-LOPATARI (MGR 6,7+). E un alt motiv pentru care sunt in dilema in legatura cu proximul cutremur vrancean de 5,5+, daca mai vine un 5,5+ anul asta. Daca nu, atunci pentru un 5-5,4 ML nu e asa stringenta problema localizarii epicentrului si a adancimii focarului.
 
GeoX a spus:
Cel de aseara a fost pe centru-vest, zona PIETRELE INSIRATE:

27.10.2015 19:20:34 UTC 45,66N 26,43E adancime 169 km ML=2,9

E clar pe partea vestica, centru-vest, nici vorba de est.
Vestul inseamna o longitudine mai mica de 26,55E, estul e mai mare de 26,55E. Cele mai adanci cutremure vin de obicei dinspre partea vestica.

45,66N 26,43E e centru-vest toata ziua, nici vorba de est!

Si asta arata ca activitatea din zona Galati poate preceda si cutremure vrancene de pe flancul vestic. S-a vazut asta si in cazul cutremurului de magnitudine 4,8 din 10 septembrie 2014. Nu mai vorbesc de cutremurul puternic din 1908, produs tot pe flancul vestic, si prevedat de activitate in zona Galati.
 
Deocamdata avem asa:

-in plan intern: dezechilibru evident intre flancul estic si partea vestica a Vrancei; activitate cu variatii rapide in zona Galati;
-in plan extern: activitati repetate in Oceanul Indian, miscari semnificative in Asia.

Sa vedem ce mai e. Nu ma astept la ceva mare in Vrancea, dar, repet, se poate sa vina un cutremur de magnitudine 5, poate 4,8-5,1 sau 5,2-5,4 sau 5,5-5,7. Interesant ar fi daca misca, in sfarsit, flancul vestic, care e intr-un oarecare deficit de seismicitate dupa cutremurele din 16 si 29 martie 2015. In plus, de 10 ani nu am mai avut un cutremur vrancean de magnitudine 5,5+ pe flancul de vest, ultimul eveniment de acest tip fiind cel de la 14 mai 2005 (adancime 148 km). Ar cam fi timpul sa mai apara ceva. Desi ma gandesc sa nu ne faca si Mama VINTILEASCA o surpriza...prin prisma cutremurului aparent izolat din 7 octombrie.

In concluzie, mizez pe centru-vest, pastrand insa o anumita rezerva in legatura cu Mama VINTILEASCA. :D
 
Asa, ca divertisment: avem Matusa GURA T., Unchiu PIETRELE INSIRATE, Mos NEHOIU, Nenea NEREJU, Mama VINTILEASCA =)) =)) =)) =)) =))
 
Buna ziua,
Imi cer scuze, poate intrebarea mea este una neavenita, dar venind de la un necunoscator care urmareste numai acest forum si incearca sa inteleaga fenomenul cat de cat...sper sa ma iertati.
Am inteles ca exista un deficit de cutremure moderate in partea de vest a regiunii Vrancea. Prin urmare as intreba care ar putea fi repercusiunile daca acest cutremur tot nu vine si mai mult, vine un alt cutremur moderat in estul Vrancei, de exemplu.
Sau pur si simplu nu vine nici un alt cutremur moderat in Vrancea deloc anul asta.

Nedumerirea e data mai ales de faptul ca Geox a spus ca nu e momentul deloc pentru un cutremur mai mare in zona Gura Techii (care inteleg ca este in partea de vest), ca si cum premisele tocmai asta ar indica.

Nu stiu daca datele exprimate sunt corecte, si nici daca problema pusa nu este cumva una stupida, asa ca imi cer scuze dinainte.
Multumesc.
 
GeoX a spus:
Cel de aseara a fost pe centru-vest, zona PIETRELE INSIRATE:

27.10.2015 19:20:34 UTC 45,66N 26,43E adancime 169 km ML=2,9

E clar pe partea vestica, centru-vest, nici vorba de est.
Vestul inseamna o longitudine mai mica de 26,55E, estul e mai mare de 26,55E. Cele mai adanci cutremure vin de obicei dinspre partea vestica.

45,66N 26,43E e centru-vest toata ziua, nici vorba de est!

Am verificat si recunosc ca am gresit, m-am uitat in fuga pe harta si mi s-a parut ca e putin spre est. Dupa ce am avut timp sa incarc harta mare cu toate seismele am vazut ca intradevar 26.55 e o buna intersectie pentru E/V

As propune 46.65 pentru intersectia N/S.

Deci intradevar un cutremur cu pozitionare central-vestica
 
bbe, ideea e ca toate seismele puternice vrancene, indiferent de localizarea estica sau vestica, par a fi precedate de cresteri consistente de seismicitate pe flancul vestic, de regula cu seisme moderate sau serii repetate de cutremure la intervale scurte de timp. S-a intamplat asa in 1940, 1945, 1977, 1986, 1990, chiar si cu putin timp inainte de cutremurul din 2004, care nu a fost totusi unul cu adevarat puternic pentru Vrancea. De aia sunt atent la orice variatie pozitiva pe vest, la amploarea acesteia dar si la contextul local, regional si global in care apare. Din punct de vedere strict statistic, nu prea e timpul pentru un cutremur de tipul celui din 1986, ar trebui sa mai treaca macar cativa ani pana cand i-ar putea veni momentul.
 
Legat de cutremurul din Hindu Kush si Vrancea, se poate spune asa:
da, exista anume legaturi intre Vrancea si miscarile violente de pe flancul nordic al placii Indiene (Himalaya si Hindu Kush). Dar asta nu inseamna ca Vrancea trebuie sa miste neaparat imediat.
Hai sa vedem situatia de dupa 2000. Cele mai mari cutremure din Hindu Kush au avut loc la 3 martie 2002, 8 octombrie 2005 (asta de fapt a fost in Kashmir si de tip crustal), 12 decembrie 2005 si 26 octombrie 2015. Alte cutremure au mai avut loc in Hindu Kush, in special in Afganistan, dar de magnitudini sub 6,5 grade, de obicei intre 5,8-6,2 grade.
Dupa seismul major din 2002 (magnitudine 7,4) au urmat cutremurele din estul Turciei (BINGOL) si Iran din 2003 si apoi Vrancea in 2004 cu 6,0.
Dupa seismul de magnitudine 6,7 din 12 decembrie 2005, pe 13 decembrie 2005 s-a produs si in Vrancea un cutremur de magnitudine 5,3 in zona VINTILEASCA. Nu as zice ca a fost neaparat o coincidenta, in 2005 Vrancea a fost oarecum tensionata tot anul, poate si ca efect al cutremurului din 2004 si al miscarii placii Indiene care a generat megaseismele din Sumatra si cutremurul din Pakistan.
Acum, sigur, a crapat iar Hindu Kush, la cateva luni dupa marile cutremure himalayene din Nepal. Nu inseamna ca o sa miste musai acum Vrancea, dar, fireste, eu nu exclud un cutremur moderat pana la sfarsitul lui noiembrie. Cam asta se poate spune acum.
 
GeoX a spus:
bbe, ideea e ca toate seismele puternice vrancene, indiferent de localizarea estica sau vestica, par a fi precedate de cresteri consistente de seismicitate pe flancul vestic, de regula cu seisme moderate sau serii repetate de cutremure la intervale scurte de timp. S-a intamplat asa in 1940, 1945, 1977, 1986, 1990, chiar si cu putin timp inainte de cutremurul din 2004, care nu a fost totusi unul cu adevarat puternic pentru Vrancea. De aia sunt atent la orice variatie pozitiva pe vest, la amploarea acesteia dar si la contextul local, regional si global in care apare. Din punct de vedere strict statistic, nu prea e timpul pentru un cutremur de tipul celui din 1986, ar trebui sa mai treaca macar cativa ani pana cand i-ar putea veni momentul.

Multumesc pentru lamuriri.
 
Eu raman la parerea ca sunt sanse mai mari ca urmatorul cutremur vrancean moderat cu ML=5,5+ va veni de pe partea vestica, de fapt pe centru-vest. Au fost destul de multe pe centru, centru-est, vestul ramane intr-un deficit care ar trebui sa se rezolve cumva. Si intrucat nu e inca timpul pentru un cutremur semnificativ in zona GURA TEGHII, singura optiune cu sanse mai mari ar fi un cutremur moderat si foarte adanc pe centru-vest, ceva in gen 14 mai 2005. Sa vedem insa daca nu ne face o surpriza si VINTILEASCA. :45::45: Deocamdata insa nu e cazul, oricum, de ceva prea mare. Mai asteptam.
 
Exista o parere avizata pe forum, asupra riscului termoizolarii blocului cu polistiren la exterior si situarii pe reteaua de metrou in Bucuresti?
 
Vine cutremurul 'statistic'? Indiciile, din zona publica, par sa sustina eminenta unui eveniment...
 
Deocamdata nu vad semne evidente, din punct de vedere seismic. Nici macar activitati crustale semnificative nu mai apar. Sigur ca nu s-a terminat luna noiembrie, un eventual cutremur de magnitudine 5 sau chiar 5,5+ tot nu poate fi complet exclus, dar mai mult nu prea se poate spune. De cutremur mare, totusi, raman la parerea ca e improbabil pe termen scurt. Pana nu apar si tensiuni regionale mai semnificative, nu prea cred ca e posibil un seism important in Vrancea. Poate ceva moderat, eventual.
Legat de izolarea blocurilor cu polistiren, da, e o discutie care se poate ridica, personal cred ca pericolul ar fi cel de foc mai degraba. De plasarea deasupra tunelurilor de metrou, iarasi e greu de spus, nu cred insa ca vor fi probleme grave la un cutremur de 6,5-6,8 grade din cauza asta.
 
Vom vedea daca mai e ceva anul asta. Deocamdata e liniste, lucrurile s-au cam stabilizat. Dar sa vedem, suntem in noiembrie, deci mai e timp. Nu pentru ceva semnificativ, oricum. La fel de bine s-ar putea sa nu mai vina nici macar un 5,0+, necum 5,5+ care e mai pretentios.
 
GeoX a spus:
Vom vedea daca mai e ceva anul asta. Deocamdata e liniste, lucrurile s-au cam stabilizat. Dar sa vedem, suntem in noiembrie, deci mai e timp. Nu pentru ceva semnificativ, oricum. La fel de bine s-ar putea sa nu mai vina nici macar un 5,0+, necum 5,5+ care e mai pretentios.

Dimpotriva, nu as vedea lucrurile in totalitate linistite (sau potential stabile) decat dupa minim 60 de zile de la M4.5 de pe 7oct. Varful de toamna nu e depasit inca. Vedem mai departe in decembrie ce o sa fie.
Ultimele 2 ierni au avut si ele episoade de accelerare a activitatii seismice asa ca deocamdata inca sunt in asteptare pentru un potential perceptibil fie in nov-dec fie la inceputul anului viitor.

Ulterior lucrurile devin mai complexe (un potential dezechilibru pe 3.5-3.9 vs 4+) daca activitatea ar continua in ritmul asta...
 
Ideea e ca nu cred in ceva notabil, nici macar de marimea celui din 2004, despre care nu se poate spune ca a fost mare. De 4,8-5,1 sau 5,2-5,4 sau chiar 5,5-5,7...mai vedem.
 
Si totusi, se misca... 3.9/130, Buzau

Pentru mine, semnificativ a fost nominalizarea riscului seismic dupa tragedia de vineri, in discursul presedintelui. Cred ca s-a 'scapat'...
 
Back
Sus