• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

De fapt, secolul XXI este primul dupa mult timp in care Vrancea are o activitate relativ slaba la inceput de secol. In toate secolele anterioare, activitatea seismica a fost intensa, cu unele variatii, la fiecare inceput de secol. Ei, de data asta e mai altfel asa, Vrancea pare a "uita" ca e inceput de secol. A fost doar secolul XVI in care nu sunt remarcate seisme notabile intre 1501-1515, dar, sigur, la 24 noiembrie 1516 s-a produs un cutremur major de mare adancime in Muntii Vrancei (MGR 7,2 adancime in jur de 150 km cel mai probabil), cu directivitate nord-estica predominanta, la fel ca cel din 1446. Nu avem insa date relevante privind seismicitatea vranceana moderata de dinaintea cutremurului major din 1516. Stim doar ca in 1509 s-a produs un cutremur major in nord-vestul Turciei, aproape de Marmara. Cam atat despre contextul cutremurului major din 1516, primul seism vrancean semnificativ din secolul XVI.
 
GeoX a spus:
Ca sa rezumam, iata cutremurele mai importante, cu magnitudini de 6,0+, din perioada 1901-2004:
...
4.03.1977 7,2 93 km NE
...
Se afirmase intr-un film documentar ca ultimul soc din 1977 ar fi fost in zona Buzau la adancime ceva mai mare. Cutremurul a avut in mod cert mai multe faze foarte diferite, le-am simtit personal. Poate au fost chiar cutremure cu focare distincte. Stiu ca nu e locul potrivit aici, dar cred ca pentru intelegerea Vrancei este esential sa se rupa tacerea cu privire la mecanismul din 1977. Vorbim totusi de un eveniment petrecut in epoca inregistrarilor instrumentale. Poate ne ofera cineva la topicul potrivit mai multe date.
 
O sa mai discutam despre caracterul multi-soc al unui proces fizic seismogenetic care se initiaza la un capat al blocului litosferic si se propaga, cu o anumita directivitate, spre celalalt capat: deci fie de la NE spre SV, fie de la SV spre NE.
 
Deci in capatul de NE a fost localizat epicentrul determinat instrumental, zona de unde a inceput tot procesul. Ca pe parcursul procesului fizic, foarte scurt in raport cu amploarea efectelor la suprafata si cu durata resimtita, s-au produs efecte de tip multi-soc, dependente si de neomogenitati ale mediului litosferic, e plauzibil, dar toate astea in contextul directivitatii NE catre SV.
 
Revenind la situatia actuala din Vrancea, in legatura si cu seismicitatea curenta, eu cred ca ea arata o stabilitate relativa a "pietroiului", fara tendinte "agresive",pe moment. Pe ansamblu, in ciuda cutremurelor moderate din ultimii 15 ani, inceputul secolului XXI se caracterizeaza printr-un grad de seismicitate semnificativ mai redus comparativ cu ce a fost in ultimii 400 de ani (la inceput de secol). Desigur, nu stim cat va mai dura stabilitatea asta, oricum a fost si pare a ramane inca o situatie foarte buna. Nu e Vrancea cea agresiva din anii 1930-1940 sau 1970-1990, e Vrancea cea cuminte asa cum a fost, de exemplu, intre 1950-1970.
 
In acest an, in zona Vrancea s-au produs 17 cutremure cu magnitudini intre 4,0-4,9 grade pe scara Richter, pana acum nici un seism de magnitudine 5,0+. Nu e obligatoriu sa fie in fiecare an cutremur de magnitudine 5+, si cred ca e oricum posibil sa fi depasit deja faza de maxim 2013-2014 (pentru cutremure de magnitudini ML 5,5+). De fapt, aproape sigur am depasit-o, a trecut deja mai mult de un an de la cutremurul din 22 noiembrie 2014, practic am iesit din maximul relativ 2013-2014. :banana:banana:banana:banana:banana:banana:banana:banana
 
Ce ar mai putea fi pana la sfarsitul anului ? Nu as exclude inca un cutremur de magnitudine in jur de 4,0 sau chiar ceva de 4,5+ undeva in preajma Craciunului...doar e maxim mareic atunci, se pare. Nu cred insa in ceva semnificativ, am tot explicat de ce, si imi mentin parerea ca pana in 2017-2018 nu ar mai fi sanse mari pentru un alt cutremur de magnitudine 5,5+. Sa vedem, ultima faza de interes e ultima Luna Plina de anul asta, care se pare ca pica taman pe 25 decembrie.
Luna decembrie nu a fost foarte semnificativa, in general, pentru seismicitatea vranceana.
Avem totusi asa:
-un cutremur puternic de magnitudine MGR 6,9 si intensitate maxima VIII pe 24 decembrie 1605;
-un cutremur relativ puternic de magnitudine MGR 6,4 si intensitate maxima VII-VIII pe 8 decembrie 1793;
-un cutremur relativ puternic de magnitudine MGR 6,5 si intensitate maxima VII-VIII pe 25 decembrie 1880;
-un cutremur moderat de magnitudine MGR 5,5-5,7 si intensitate maxima VI pe 25 decembrie 1925;
-un cutremur relativ puternic de magnitudine MGR 6,2 si intensitate maxima VII pe 9 decembrie 1945.

Destul de departe de "performantele" lunilor august si octombrie-noiembrie.
 
Unul dintre motivele care ma face sa cred ca ar mai fi posibil un alt cutremur vrancean de magnitudine in jur de 4,0 sau peste 4,0 pana la sfarsitul lunii este locatia cvasi-centrala a epicentrului cutremurului de ieri seara, intre NEREJU si PIETRELE INSIRATE. Ar fi posibil sa mai apara ceva fie spre NE, fie spre SV.
 
Deci ar fi locatia cvasi-centrala a epicentrului si adancimea focarului, cam la limita intre palierul mijlociu (120-140 km) si palierul foarte adanc (140-170 km). Aceste doua elemente, coroborate cu particularitatile seismicitatii vrancene, inclusiv cu proprietatea de clusterizare a distributiei epicentrelor/focarelor, arata ca ar mai fi posibil un alt cutremur de magnitudine 4,0+ in urmatoarele cateva saptamani cel mult.
 
GeoX a spus:
Deci ar fi locatia cvasi-centrala a epicentrului si adancimea focarului, cam la limita intre palierul mijlociu (120-140 km) si palierul foarte adanc (140-170 km). Aceste doua elemente, coroborate cu particularitatile seismicitatii vrancene, inclusiv cu proprietatea de clusterizare a distributiei epicentrelor/focarelor, arata ca ar mai fi posibil un alt cutremur de magnitudine 4,0+ in urmatoarele cateva saptamani cel mult.

Ei, ce am zis eu chiar ieri dupa-amiaza ? Nu degeaba analizam noi PROPRIETATEA DE CLUSTERIZARE A SEISMICITATII ADANCI VRANCENE. Real32 a mai explicat, poate e cazul sa reia aici. Noi nu umblam cu calcule cu jouli, cati jouli intra, cati jouli ies, nu se potrivesc joulii s.a.m.d.
 

29.09.2015 15:53:49 UTC 45,72N 26,73E 121 km ML=4,1
07.10.2015 09:25:02 UTC 45,66N 26,86E 130 km ML=4,5
29.11.2015 21:28:36 UTC 45,72N 26,68E 125 km ML=4,4
16.12.2015 20:27:33 UTC 45,65N 26,57E 139 km ML=4,1
18.12.2015 14:18:00 UTC 45,65N 26,55E 143 km ML=4,2



Dupa cum vedeti, incepand din toamna acestui an, cutremurele de 4,0+ pleaca usurel de pe nord si est si coboara usurel spre centru, centru-vest. Sa vedem daca "se duc" si mai departe spre sud-vest. Ar trebui sa fie si pe la GURA (nu-i asa, Raluca :p ?) sau spre NEHOIU, cine stie. Sa vedem ce localizari vor avea primele cutremure de magnitudini 4,0+ din 2016. Sunt si eu curios daca vor ajunge si pe la GURA, sau poate mai asteapta spre primavara, asa.
 
A fost Luna Plina si a miscat Afganistanul in Hindu Kush aseara. Nu ma astept la nimic serios in Vrancea, totusi nu m-ar mira daca in 2-3 zile ar da si baba ultimul cutremur de magnitudine 3,5+ din acest an, sa zicem ceva intre 3,5-3,9 (ML), ramane de vazut daca mai atinge sau depaseste 4,0, au fost deja doua cutremure vrancene cu ML > 4,0 luna asta. Oricum, e vorba doar de cutremure absolut banale pentru Vrancea, nimic deosebit, am zis ca maximul 2013-2014 nu va aduce cutremure mai mari de 5,5-5,7 grade si asa a fost.
 
Mizez pe un 4.2 sau 4.4 spre sf lui Decembrie. Poate un raspuns la cel din Afganistan :)
 
Sa vedem daca Vrancea ramane linistita sau mai da un ultim 3,5+. In schimb, avem o activitate usoara in Banat pe grabenul Cernei, cred ca si aici conteaza mai mult componenta verticala. Acolo e o structura mai complexa, cu falii in trepte, care segmenteaza crusta astfel incat exista un bloc central coborat, iar blocurile adiacente sunt mai ridicate, oarecum in trepte. Structura asta se numeste graben. Cred ca micile seisme din ultimele zile produse pe partea nordica a grabenului Cernei (aproape de zona cutremurului de magnitudine 4,7 din 31 octombrie-1 noiembrie 2014, resimtit cu intensitatea VI la TEREGOVA) ar avea un mecanism care include o componenta verticala semnificativa a fortei generatoare. Iar mareea terestra influenteaza sau stimuleaza cutremurele generate de forte cu componente verticale importante, in functie si de conditiile seismotectonice si geologice locale. Zona TEREGOVA din nordul grabenului Cernei a ramas inca oarecum sensibila dupa cutremurul din 31 octombrie-1 noiembrie 2014.
 
Deci deocamdata doar grabenul Cernei, prin sectiunea sa nordica (segmentul TEREGOVA, reactivat la 31 octombrie-1 noiembrie 2014) a reactionat la mareea terestra. Sa vedem daca mai reactioneaza si Vrancea sau gata, asta a fost tot pe anul asta.
 
Graben_v3.png


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3d/Graben_v3.png

Cam asa arata un graben, ca idee. Sigur ca sunt variante si variante, in functie de geologia zonei. Dar in mare, structura e cam asa. Toata Valea Cernei, de fapt Culoarul Cernei cum apare in denumirea completa, e formata pe o astfel de structura tectonica numita graben. Nu se exclud aici nici miscari care sa aiba forte generatoare cu componente verticale, nu doar cele orizontale. E un mecanism mai complex, dar se vede ca raspunde si la maximele mareice.
 
3,5 nu inseamna nimic, nici nu se simte, daca e ceva de adancime mare. Nici nu prea mai conteaza acum. 3,5 nu inseamna deloc "dans", intensitate maxima II grade pe scara Mercalli Modificata, poate doar pe la BUZAU si FOCSANI sa se simta un pic la etajele superioare, in conditii de liniste. Si nici acolo nu sunt sanse semnificative.
 
Un ultim comentariu despre cutremurele zilnice din Romania, pentru anul 2015, se refera la secventa sesmica din Fagaras-Campulung produsa la 29 decembrie 2015.


29.12.2015 13:04:30 UTC 45,53N 24,27E adancime 5 km ML=1,2
29.12.2015 18:56:28 UTC 45,46N 24,18E adancime 2 km ML=4,2
29.12.2015 19:22:08 UTC 45,43N 24,16E adancime 2 km ML=1,5
29.12.2015 20:26:04 UTC 45,40N 24,17E adancime 2 km ML=1,5
29.12.2015 20:42:13 UTC 45,38N 24,18E adancime 4 km ML=2,0
29.12.2015 21:28:13 UTC 45,42N 24,19E adancime 4 km ML=1,9
29.12.2015 21:49:19 UTC 45,33N 24,21E adancime 7 km ML=1,5
29.12.2015 21:57:06 UTC 45,30N 24,17E adancime 2 km ML=1,6
29.12.2015 23:35:40 UTC 45,42N 24,22E adancime 2 km ML=1,1


A fost o secventa seismica de tip presoc-soc principal-replici, cu progresie epicentrala de la nord spre sud. Tendinta generala a fost de migrare a epicentrelor pe flancul vestic al Vaii Oltului, de la nord (presocul) spre sud, cu unele exceptii. Nu stiu inca ce falie poate fi in cauza. Spre deosebire de cazul cutremurului din Depresiunea Lovistei produs la 27 februarie 2013, de data asta miscarea a fost generata pe partea vestica a Vaii Oltului.
Din raportul INFP generat pentru seism

http://api.infp.ro/uploads/2015/12/20151229_192441_extended_report_5682ddf98832c.pdf

ar rezulta ca ar fi vorba de o falie orientata NE-SV, aproximativ perpendiculara pe falia Lovistei. Sa fie falia Oltului ? Deci nu e falia Lovistei, ci o falie perpendiculara pe aceasta. Observati ca falia Lovistei trece si prin partea central-nordica a lacului Vidraru si se continua pe directie vest-est pana la nord-vest de CAMPULUNG MUSCEL, unde s-ar intersecta cu terminatia faliei Intra-Moesice.
 
GeoX a spus:
Observati ca falia Lovistei trece si prin partea central-nordica a lacului Vidraru.
Asta nu e bine, nu e bine deloc. Componente verticale mari + baraj de acumulare + zona populata dens in aval = cea mai nefericita combinatie posibila.
 
Back
Sus