• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

Alta problema ar fi declaratziile lui Marmureanu de la Realitatea din seara cutremurului in care sustinea ca nu exista o ciclicitate a cutremurelor puternice in Vrancea. A doua zi pe site-ul INFP se facea o analiza a ciclicitatzii cutremurelor de 5.5 ?! :sad:

imi dai dte rog un link spre analiza asta?
 
E adevarat, un cutremur de 5,5 nu e mare. Dar daca vorbesc de perioada medie de repetare pentru un astfel de seism, atunci pentru cutremurele mari de ce nu ?
 
Cutremurul de azi-dimineata nu a fost totusi replica la cel de sambata. Localizarea difera, atat in ceea ce priveste epicentrul, cat si adancimea. Seismul de azi a avut epicentrul in alt punct fata de cel de sambata, iar adancimea a fost diferita semnificativ.
 
andy_1950, in 1986 eram oricum pe vremea cenzurii comuniste, au dat 6,5 grade ca sa nu intre lumea la idei. In realitate, magnitudinea pe scara Richter a fost de 6,95 spre 7,00. Pentru 1990, imi aduc aminte ca la primul seism au anuntat intre 6,5-6,8 grade (ulterior revizuit ca 6,7), pentru al doilea au zis 5,8 grade (ulterior 6,1).

GeoX, astia sunt criminali!!!
Acum imi pot explica de ce cad si retzelele de comunicatii!!!
Pai daca astia anuntza un 7, lumea pleaca prin Bucuresti sa-si caute rudele! ( si pleaca degeaba) :sad:
Cenzura, necenzura, minciuna nu face decat sa submineze increderea in comunicatele INFP. Problema e panica grozava care se va crea in caz de cutremur major, ca oricum Domnul M il anuntza prin 2100....
Un om fara mentalitate comunista ar fi spus ca si maine este posibil un cutremur major, asa ca pregatiti-va atat voi cetatenii cat si voi responsabilii de institutii active in caz de dezastru!!
 
Problema cu declaratiile repetate ale domnului M., conform caruia nu vine cutremur pana in 2013 sau 2027 sau 2080 este ca determina lumea sa nu mai acorde atentie subiectului, ceea ce nu este bine. Pretextul \"sa nu innebunim lumea\" este fals, de vreme ce istrate isterizeaza populatia...bine mersi...
 
Un om fara mentalitate comunista ar fi spus ca si maine este posibil un cutremur major, asa ca pregatiti-va atat voi cetatenii cat si voi responsabilii de institutii active in caz de dezastru!!

marmureanu are sefi, care primesc probabil zilnic rapoarte. tu ai impresia ca autoritatile nu stiu??? ba stiu f bine, dar stau cu miinile in sin. cite unul se mai trezeste sa mai miste ceva. aici e durerea, ca desi stiu, nu actioneaza tocmai pt a nu...panica populatia. eu zic ca ei ar trebui scuturati ca sa faca ceva.
 
nici nu stii ce e de preferat: starea asta de neputinta, sau atitudinea lui Oprescu? daca Oprescu ar avea ca scop sa scoata bani pentru a lua niste masuri urgente, ar mai fi ceva.

in fond, trebuie actionat pe mai multe directii:
- masuri care sa minimizeze numarul de victime (educarea populatiei, marcarea zonelor periculoase, consolidari, demolari etc.)
- marirea capacitatii de interventie dupa... (smurd, pompieri, spitale, adaposturi)
- sistemul de alarmare (inclusiv intreruperea automata a unor utilitati, a metroului etc) si comunicatiile.

desigur, stiu autoritatile foarte bine chestiile astea, ca-s la mintea cocosului. si, odata ce economia e privata, in toate ar fi oportunitati de spaga... si atunci te intrebi: de ce nu se misca nimic?
 
Nu e nevoie doar de informatie, ci si de o minte care s-o prelucreze...
Parerea mea,
Bogdan
 
marmureanu are sefi, care primesc probabil zilnic rapoarte. tu ai impresia ca autoritatile nu stiu??? ba stiu f bine, dar stau cu miinile in sin. cite unul se mai trezeste sa mai miste ceva. aici e durerea, ca desi stiu, nu actioneaza tocmai pt a nu...panica populatia. eu zic ca ei ar trebui scuturati ca sa faca ceva.

Numai a populatie \"panicata\" poate pune presiune pe guvernanti !!!
Altfel nu se face nimic, nicaieri!
Ex. gripei porcine in Mexic si SUA:
1.guvernul nu face nimic, US nici nu are inca ministru al sanatatii
2. presa face raiting\" panicand \" populatia
3. guvernele se pun pe treaba, aloca fonduri, inchid scoli, etc!
Numai asa e posibil si in RO sa se faca o educatzie potrivita unei zone de mare risc seismic! Forum-urile de specialitate :sad: ar putea sa inceapa aceata educatie introducand un subtitlu de genul \" Cutremurul poate avea loc astazi. Stii ce ai de facut ? \"
Si o singura viata daca e salvata este un castig nepretuit!!!
 
30.04.2009 16:30:27 UTC 44,62N 26,66E 4,4 km ML=1,85
Obs.: microseism crustal (superficial) in Campia Romana (zona URZICENI-LEHLIU, Ialomita)
Prima data cand observ un seism in zona...

Bogdan
 
Sunt foarte dese cutremurele acolo, e o falie importanta care se afla la limita dintre blocul Marii Negre si microplaca Moesica. Seismele din Campia Romana sunt frecvente, dar in general mici sau mediii, nu au depasit 5,4 grade pe scara Richter (1960).
 
Cutremurul de astazi face parte din activitatea seismica tipica a zonei Vrancea. Desi unii se vor grabi sa creada ca niste rusi ar fi prevazut seismul vrancean de 2,8 grade pe scara Richter de astazi, eu le atrag atentia asupra urmatorului fapt:
Vrancea da seisme de magnitudine 2-3 in fiecare saptamana, in medie la interval de 2 sau 3 zile. Nu trece saptamana fara cel putin un seism vrancean adanc de magnitudine peste 2,0. Prin urmare, asa-zisa predictie a nu stiu carui ruznac e o chestie absolut superficiala si fara rost. Si eu pot sa zic: e de asteptat un seism de 2,0-3,5 in Vrancea, in urmatoarele 7 zile, cu o probabilitate de 90%.
Asa ca sa nu ne ambalam, acesta este ritmul de activitate al zonei Vrancea, o activitate aproape continua, aproape permanenta. Sa lasam asa-zisele preziceri rusesti deoparte, nu sunt de nici un folos.
 
rusii respectivi exact pe asta se si bazeaza, cunosc activitatea unor zone si stiu ca in 48 de ore e imposibil sa nu se produca ceva acolo, macar un 2.5; si pt omul de rind, ce mi-e 2.5, ce mi-e 3? omul zice ”a! a fost pe aproape” si mai pune o bifa ca rusul are dreptate... si asa rusul devine expert. mai expert decit foton si istrate la un loc...
 
Astfel de previziuni nu pot fi considerata ca verificate in conditiile in care Vrancea da cate un seism de 2-3 grade pe scara Richter la fiecare 3 zile, in medie. Nu trece saptamana fara sa avem astfel de cutremure adanci vrancene.
 
Aseara s-au produs mai multe cutremure crustale, la adancimi de ordinul 10-30 km, in zona subcarpatica a Curburii, in judetele Prahova si Buzau. Aceste mici seisme se coreleaza cu unele sisteme de falii crustale active situate in vecinatatea Curburii Carpatilor, si sunt absolut normale.
 
Se pare ca azi sau maine Luna, Pamantul si Soarele se afla in aceeasi configuratie ca in datele de 4 martie 1977 si 10 noiembrie 1940, zilele in care s-au produs ultimele cutremure de peste 7 grade Richter din zona Vrancea.:sad:
 
Se pare ca azi sau maine Luna, Pamantul si Soarele se afla in aceeasi configuratie ca in datele de 4 martie 1977 si 10 noiembrie 1940, zilele in care s-au produs ultimele cutremure de peste 7 grade Richter din zona Vrancea.:sad:

Chiar ?
:32::32:):32::32:)
 
Noroc ca seismele nu se produc in functie de horoscop :sad:
 
Cel mai puternic seism de ieri a fost un eveniment cu magnitudinea ML=2 produs in Nordul Olteniei, in zona bazinului minier Petrosani (Valea Jiului). Sunt destul de frecvente cutremurele acolo, e vorba de falii locale care segmenteaza scoarta terestra in blocuri; blocurile crustale se mai misca din cand in cand...
 
Back
Sus