• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

Bun venit pe forum, bdg79 =)) =))
Nu am momentan aici, dar o sa caut acasa o diagrama sau un grafic cu energia eliberata de seismele mari din secolul trecut.
Legat de seismele zilnice, as observa ca in ultima vreme activitatea seismica vranceana se concentreaza usor intre 100-110 km pana spre 125-130 km adancime, ceea ce e destul de interesant. Nu e alarmant, evident. Nu cred ca e iminent un cutremur major, cel putin nu acum. Dar interesant e de vazut cum vor continua activitatile seismice, in ce sens, pe adancime ma refer. Vor migra ascendent (spre 80-90 km, zona rupta la 30 mai 1990, dar si la 4 martie 1977), sau descendent, catre zona cea mai profunda (125-150 km) ??? :55: =))
 
In ceea ce priveste un eventual seism vrancean de 6-6,5 grade pe scara Richter (care nu e obligatoriu sa aiba loc anul asta, dar nici exclus nu este), daca se produce la o adancime de 80-100 km, nu e grav, pentru ca e mai putin probabil sa influenteze zona adanca, in care se acumuleaza tensiuni mari (120-150 km). Daca se produce, insa, un cutremur de 6,5 grade pe scara Richter la 120-125 km adancime, atunci se pot ridica semne de intrebare...:55: =)) =))
 
[INFP (http://www.infp.ro)
13.05.2009 07:58:40 UTC 45,46N 26,47E 114,8 km ML=?
Obs.: microseism subcrustal (adanc) in Vrancea (Muntii Buzaului)


Acesta este \"nepretuit\"? Este prea mic sau nu au calculat inca valoarea exacta?
 
Sal..sunt nou pe aici insa am citit cam tot:D....ce nu am gasit s-au nu m-am uitat unde trebuie...as vrea un tabel, daca exista, cu energia eliberata de seismele peste 7R din vrancea.
Multumesc

Care este cantitatea de energie eliberata in timpul unui cutremur?

In tabelul urmator sunt prezentate cantitatile de trinitrotoluen (TNT) necesare pentru a produce o explozie echivalenta unei magnitudini date:
Magnitudine / Tone de TNT
4,0 / 6
5,0 / 199
6,0 / 6.270
7,0 / 199.000
8,0 / 6.270.000
9,0 / 99.000.000
 
Astazi, la ora 11h44min UTC (14h44min ora Romaniei) s-a produs un cutremur crustal cu magnitudinea de 2,2 grade pe scara Richter in Subcarpatii Getici, la sud de zona CAMPULUNG MUSCEL-FAGARAS. Cutremurul a avut loc la o adancime ceva mai mare decat se produc de obicei in Fagaras, 28 km. In mod obisnuit, seismele fagarasene se produc la 10-20 km adancime.
Cutremurul de azi se coreleaza cu un sistem de falii crustale active din Nordul Munteniei, fracturi cu extensie regionala, una dintre ele putand fi chiar prelungirea catre nord-vest a Faliei Majore IntraMoesice.
 
In tabelul urmator sunt prezentate cantitatile de trinitrotoluen (TNT) necesare pentru a produce o explozie echivalenta unei magnitudini date:
Magnitudine / Tone de TNT
4,0 / 6
5,0 / 199
6,0 / 6.270
7,0 / 199.000
8,0 / 6.270.000
9,0 / 99.000.000

Intrebare: Cate cutremure de 5 grade trebuie sa se produca pentru a egala energia unui cutremur de 7 grade?

Asa ca toti cei care spun ca e bine ca s-a mai produs un cutremur de 5 grade ca se mai elibereaza din energie spun prostii. (il auzisem pe Teodor Melescanu la Realitatea spunand ineptia asta).
 
intreb si eu ceva (poate e o prostie, dar...) : Oare aceasta energie nu este influentata si de locul hipocentrului? Banuiesc ca una e sa se produca la 10Km si alta la 200Km (nu e acceasi energie eliberata).
 
microv69, se poate spune ca tensiunile cele mai mari s-ar acumula la adancimile mai mari, pe ideea ca cele mai puternice cutremure vrancene (M=7,4-7,7) s-au produs la 120-150 km adancime, in timp ce la 90-110 km adancime s-au produs seisme de maxim 7,2-7,3 grade.
In alta ordine de idei, ieri am avut o zi plina dpdv seismic, mai multe cutremure de magnitudine 2-3 grade pe scara Richter, atat in Vrancea, cat si spre Fagaras (sud Campulung Muscel). Interesant e ca aceasta activitate seismica a coincis cu seismele din Arabia...:55: =)) =))
 
INFP (http://www.infp.ro)
25.05.2009 10: 56: 20 UTC 44,18N 29,15E 3,1 km ML=2,16
Obs.: seism minor crustal (superficial) in Marea Neagra (platforma continentala, Sud-Est CONSTANTA)

25.05.2009 12: 45: 36 UTC 43,70N 29,04E 6,3 km ML=2,10
Obs.: seism minor crustal (superficial) in Marea Neagra (platforma continentala, Sud-Est MANGALIA-SHABLA)

25.05.2009 12: 53: 54 UTC 43,79N 29,17E 2,0 km ML=2,25
Obs.: seism minor crustal (superficial) in Marea Neagra (platforma continentala, Sud-Est MANGALIA-SHABLA)

Astazi s-au produs 3 cutremure crustale cu magnitudinea de circa 2 grade pe scara Richter in platforma continentala a Marii Negre. Aceasta activitate seismica, desi minora, este legata de dinamica microplacii Marii Negre. Blocul Marii Negre este ceva mai activ in ultima vreme, si acest lucru este demonstrat si de cresterea usoara a activitatii seismice din Vrancea. De altfel, cutremurul din 25 aprilie 2009, de magnitudine 5,7 pe scara Richter, a fost generat de un stress de compresiune orizontala care a actionat de la Sud-Est catre Nord-Vest, deci de forta de impingere a blocului Marii Negre. Planul de falie al seismului vrancean de 5,7 grade din 25 aprilie a fost cel tipic seismelor vrancene importante generate de blocul Marii Negre, cu o orientare foarte clara pe directia Nord-Est catre Sud-Vest, orientare tangentiala la Curbura Carpatilor. Planul de falie a fost tangent la Curbura, directia fiind cea regasita in cazul planelor de falie pentru seismele vrancene mari generate de microplaca Marii Negre. Prin urmare, seismul din 25 aprilie a fost generat de microplaca Marii Negre, ceva mai activa in ultima perioada.
 
Astazi s-au produs 3 cutremure crustale. Aceasta activitate seismica este legata de dinamica microplacii Marii Negre. Blocul Marii Negre este ceva mai activ in ultima vreme. De altfel, cutremurul din 25 aprilie 2009, de magnitudine 5,7 pe scara Richter, a fost generat de un stress de compresiune orizontala care a actionat de la Sud-Est catre Nord-Vest, deci de forta de impingere a blocului Marii Negre. Prin urmare, seismul din 25 aprilie a fost generat de microplaca Marii Negre, ceva mai activa in ultima perioada.
Citesc posturile lui GeoX, f. f. logice =)). Cu introducere, rezultate si discutii, concluzii; de multe ori gasim chiar si bibliografia si, nu de putine ori, contributii personale. Atit de logic sunt prezentate corelat fenomenele, ca si intr-un experiment in care el misca placile, evalueaza efectele si desprinde concluziile =)) . Ce fain ar fi daca s-ar discuta \"in plen\" si \"la rece\", posibile (micro?)scenarii viitoare, cauza-efect-cauza. Oare sunt astfel de topicuri aici? Sau, oare, e imposibil de expus pe forum? Nu stiu... . Oricum, ramin cu senzatia unui scurt metraj de foarte buna calitate, neterminat:)) :55:.
 
Geox, ce parere ai de ce spune Una? Mi se pare o idee foarte buna. Deschizi un topic pe subiectul asta? Scenarii posibile pentru viitoarele seisme vrancene? Sa adunam intr-un singur loc toata informatia referitoare la ce miscari de placi pot duce la posibilitatea producerii unor seisme in Vrancea, etc.
 
Traduc eu: GeoX, ce zici, o faci niţel pe Istrate sau chiar Hâncu? :55:

Personal cred că una e să intuieşti cauza producerii unui cutremur (chiar dacă e doar presupunere), după producerea lui şi alta e să încerci un scenariu având mii/milioane de combinaţii posibile (n.b. variabilele fiind plăcile, microplăcile şi mişcarea lor dificil de anticipat).
 
Traduc eu: GeoX, ce zici, o faci niţel pe Istrate sau chiar Hâncu? :55:

Personal cred că una e să intuieşti cauza producerii unui cutremur (chiar dacă e doar presupunere), după producerea lui şi alta e să încerci un scenariu având mii/milioane de combinaţii posibile (n.b. variabilele fiind plăcile, microplăcile şi mişcarea lor dificil de anticipat).

Tocmai asta mi se pare extrem de interesant =))
 
Cred că nici GeoX, cu cunoştinţele sale vaste şi capacitatea lui extraordinară de analiză (respect pentru asta!) nu se va hazarda să facă aşa ceva. Doar aşa, de amorul artei, merg nişte pseudopredicţii. Dar topicul pus undeva la \"Cafenea\" să nu creadă lumea altceva. E un forum mult prea serios. :55:
 
Cred că nici GeoX, cu cunoştinţele sale vaste şi capacitatea lui extraordinară de analiză (respect pentru asta!) nu se va hazarda să facă aşa ceva. Doar aşa, de amorul artei, merg nişte pseudopredicţii. Dar topicul pus undeva la \\"Cafenea\\" să nu creadă lumea altceva. E un forum mult prea serios. :55:

Exact la asta ma si refeream =)) Nu ma gandeam (inca =)) ) la un topic de predictii 100% valabile =))
 
inca??? :55::26:=)):26:=)):26:=)):26:=)):26:
 
Hai sa nu ne imprastiem... avem topic de pariuri :55:
Folositi-l =))
 
Interesanta idee, voi incerca sa incropesc ceva, dar doar ca ipoteza. Adica ceva de genul \"ar fi\"...:55: =))
 
Back
Sus