• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

GeoX, ce zici, o faci niţel pe Istrate sau chiar Hâncu? =))
:55:=))=))Gindul si sperantele mele nu au mers asa de departe. De altfel nu cred ca abilitatile lui GeoX cuprind misterele particulelor unuia sau ale bang-lui ceuilalt (si invers).
Cred că nici GeoX, cu cunoştinţele sale vaste şi capacitatea lui extraordinară de analiză (respect pentru asta!) nu se va hazarda să facă aşa ceva. E un forum mult prea serios.
Da, e un forum foarte serios:), ma inclin, am mai spus-o. Dar in seismologie e multa teorie; si multa practica, cu siguranta. Iar un om informat ca si GeoX sunt sigura ca isi incearca inteligenta analizind coroborat date, evenimente, informatii si formulind ipoteze si scenarii, teorii. Mie in locul lui, asa mi-ar placea (mai ales cind un hobby este tratat cu asa ...profesionalism). Cu riscurile si discernamintul de rigoare -nici japonezii nu au atins adevarul absolut in domeniu. Si mi-ar mai placea sa-mi confrunt si infrunt ideile cu oameni pe masura (care de asemenea, se afla aici), spre o noua ipoteza si o noua teorie. Cu siguranta o face, \"prietenii stiu de ce\" =)) .
Acum, asteptarile mele sunt ok. Pe masura timpului si interesului, pot gasi pe forum, o multime de informatii, stiintifice si ...nehazardate:p.
 
Ei uite GeoX ca acum ma declar multumita de activitatea de azi dimineata (vezi comentariile de le sesime importante din lume) asa cum ar fi ea corelata cu activitatea seismica din regiune.
 
Daca rezumam activitatea de anul asta, avem urmatoarea situatie:

12.04.2009 M=4,1 adancime 135 km
25.04.2009 M=5,7 adancime 101 km
12.05.2009 M=4,4 adancime 118 km
27.05.2009 M=4,5 adancime 141 km
 
Daca rezumam activitatea de anul asta, avem urmatoarea situatie:

12.04.2009 M=4,1 adancime 135 km
25.04.2009 M=5,7 adancime 101 km
12.05.2009 M=4,4 adancime 118 km
27.05.2009 M=4,5 adancime 141 km

referitor la rezumatul asta, putem sa incadram aceasta perioada in una din cele 4 faze premergatoare?
 
Nu cred ca aceste seisme sunt chiar neobisnuite. Dupa 4 luni de calm persistent, fara seisme de 4 grade (17 dec 2008-12 apr 2009), era de asteptat sa se intensifice activitatea in Vrancea.
 
Suntem citati !!! :55: =)) =)) =)) =)) :)


Cutremur cu magnitudinea 4 pe scara Richter, produs in zona Vrancea

Un cutremur cu magnitudinea de 4 grade pe scara Richter s-a produs miercuri dimineata, la ora 6:12:51, in zona Vrancea, la o adancime de 150 km - a anuntat Institutul National pentru Fizica a Pamantului.

Potrivit cutremur.net, magnitudinea seismului a fost de 4,4-4,6 grade pe scara Richter.

Hotnews

:( :10: :10:
 
o prostie imensa! stirea asta parca a fost facuta pe genunchi :55:
 
Va rog sa scrieti voi cativa la forum acolo sa stie ca sunt prosti !!
 
Va rog sa scrieti voi cativa la forum acolo sa stie ca sunt prosti !!
comentariul meu nu a aparut :55:
Comentariul dvs. a fost trimis şi va apărea în cel mai scurt timp... cum sa nu...
 
Nu ati inteles. \"ajungand in capitala cu o magnitudine de doi\". Nu zice doi ce. Doi cai, doi iepuri, doi pomi... doi cutremuri!??!?!

[attachment=2700:200905/post_1_1243422470_ef115335b140b8999d198c97de0a8661.attach]
 
Multumesc arkan =)) :55:
Repet: nu cred ca aceasta indesire a cutremurelor vrancene anunta un seism major, chiar acum. Sigur ca in urmatorii 5 ani, poate 10, vedem, vom avea si o miscare seismica puternica (M > 6,7-7,0). Dar ganditi-va ca aceasta usoara intensificare a activitatii seismice vine dupa cele 4 luni de calm seismic, din decembrie 2008 pana in aprilie 2009.
 
Apropo de ştirea de mai sus...
Nefiind specialişti merită doar cartonaş galben. Eu am boală pe ROMÂNII (educaţi ?!) din media care spun \"a fost prins în flagrant\", în loc de \"flagrant delict\". La chestia asta n-au iertare. Şi multe altele, le ştiţi şi voi. :55:
Nu rareori s-a făcut confuzie (se face şi încă se va mai face mult timp de-acum) între magnitudine şi intensitate.
 
comentariul meu nu a aparut :55:
Comentariul dvs. a fost trimis şi va apărea în cel mai scurt timp... cum sa nu...
macar cred ca pot sa ii dau o nota prosata, aia cred ca apare =))
 
tocmai a aparut: =))
\"magnitudinea este una si se masoara pe scara Richter. este o caractristica a cutremurului si nu variaza in functie de locatia in care ne aflam. intensitatea este alta si se masoara pe scara Mercalli. ea da masura pagubelor (mai mari sau mai mici) pe care le produce un cutremur. deci doi ala din articol presupun ca se refera la intensitate, nu la magnitudine.\"

:55::clapping:=)) super tare
 
Apropo de ştirea de mai sus...
Nefiind specialişti merită doar cartonaş galben.
Nu rareori s-a făcut confuzie (se face şi încă se va mai face mult timp de-acum) între magnitudine şi intensitate.
eu le dau rosu !!! de cite ori nu am scris comentarii la articole cu asemenea prostii??? si eu si gx si bogda si altii... crezi ca le-au aprobat vreodata? nu! crezi ca au invatat ceva din ele ? uite ca nu! nici macar nu au avut bunul simt sa corecteze timpeniile dupa ce le-am timis comentariile. sa fi vazut ca s-au documentat cit de cit si ca au revenit asupra timpeniei...
 
N-o să schimbi tu lumea, anda. :55: Lumea (oamenii, de fapt) e mult mai orgolioasă şi incultă decât cum era cu ceva vreme în urmă.
 
minune mare!!! a aparut comentariul! e prima oara cind nu scriu degeaba :55:
 
Back
Sus