• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

Cutremurul de astazi a avut epicentrul in Subcarpatii Munteniei, in judetul Prahova, undeva intre Slanic Prahova si Comarnic. In aceasta zona se produc frecvent cutremure, dar de obicei ele sunt de tip crustal, cu originea in scoarta terestra, la mica adancime (h < 60 km). Foarte rar se produc si seisme mai adanci, chiar la peste 100 km. Asemenea evenimente sunt mai putin obisnuite pentru zona aceasta, deoarece nu sunt legate de fracturi ale crustei, ci de contactul direct dintre microplacile tectonice convergente spre regiunea Curburii Carpatice. Acum a fost vorba despre un seism de mare adancime produs la extremitatea sud-vestica a regiunii Curburii, in afara zonei Vrancea propriu-zise.
 
Cutremurul de azi intra in categoria \"evenimentelor subcrustale izolate\", deci a seismelor de mare adancime generate in afara zonei epicentrale vrancene obisnuite. Nu se poate preciza, deocamdata, daca are vreo semnificatie sau nu. Este totusi interesant ca s-a produs un cutremur la adancime mare in afara zonei epicentrale vrancene tipice.
 
09.05.2009 17: 06: 36 UTC 45,22N 25,83E 14,6 km ML=1,68
IRSA
09.05.2009 17: 06: 34 UTC 45,24N 25,98E 0-10 km MD=2,65
Obs.: seism minor crustal in Subcarpatii Curburii (zona SLANIC PRAHOVA-BOLDESTI SCAENI)

IRSA
09.05.2009 18: 17: 47 UTC 45,17N 25,79E 18,05 km MD=2,50
Obs.: seism minor crustal in Subcarpatii Curburii (zona SLANIC PRAHOVA-BOLDESTI SCAENI)

INFP
09.05.2009 19: 13: 28 UTC 45,23N 25,86E 11,2 km ML=2,57
IRSA
09.05.2009 19: 13: 26 UTC 45,21N 25,86E 13,64 km MD=2,94
Obs.: seism minor crustal in Subcarpatii Curburii (zona SLANIC PRAHOVA-BOLDESTI SCAENI)
EMSC
Magnitude ML 2.6
Region ROMANIA
Date time 2009-05-09 at 19: 13: 28.8 UTC
Location 45.24 N ; 25.87 E
Depth 11 km
Distances 36 km NW Ploiesti (pop 228,851 ; local time 22:13 2009-05-09)
12 km SW Maneciu (pop 11,033 ; local time 22:13 2009-05-09)
1 km N Bertea (pop 3,328 ; local time 22:13 2009-05-09)
Sursa: http://www.emsc-csem.org/index.php?page=...&id=126977

Dupa cum vedem, in aceasta seara s-a semnalat o usoara intensificare a activitatii seismice crustale in Subcarpatii Curburii, in judetul Prahova; fenomenul a constat in producerea mai multor cutremure de mica adancime in zona SLANIC PRAHOVA-BOLDESTI SCAENI. De fapt, inca de acum cateva zile a inceput sa creasca numarul de cutremure locale, concentrate pe o arie cuprinsa intre VALENII DE MUNTE, SLANIC PRAHOVA si MANECIU.
In general, activitatea seismica locala din Subcarpatii Curburii se coreleaza cu dinamica unor fracturi crustale regionale, situate in zonele adiacente Curburii Carpatice. Activitatea acestor falii pare a fi legate de tensiunile acumulate in regiunea Vrancea, un argument in acest sens fiind apropierea respectivelor falii crustale de zona epicentrala Vrancea.
 
Cutremurul de azi-dmineata din Vrancea nu este legat de cel din 25 aprilie, deoarece s-a produs la o adancime considerabil mai mare, se pare in jur de 120-125 km. Asteptam rectificarea finala a EMSC...:sad: :32:
 
Eu nu inteleg un lucru\'...
Care ma poate lamuri si pe mine pe seismograma unde e P-ul ala?
 
OK, dar nu vad distinctia clara intre P si S...
Sau, din cauza ca a fost seismograful aproape, au ajuns relativ concomitent?
 
aha:)dar ramane hartia asa ? si daca da , se mai vede apoi linia obisnuita? sau se schimba hartia?imi cer iertare ca pun intrebari poate stupide , dar imi place sa invatz...:55:
 
;)cred ca faci misto de mine ca sunt nestiutoare si ai dreptate.. poate ca , asa cum am zis , pun intrebari stupide:death: .
 
Nu, vorbesc foarte serios.
Daca ar fi la mine, as schimba-o dupa teste. Dar seismograful e la un institut de stat, unde sunt bugete, etc. In plus, sunt si proceduri pentru orice.
De aceea tind sa cred ca nu or s-o schimbe.
Dar inca mai e acolo un 5% care spune ca e posibil totusi s-o schimbe.
 
Poate baga si ei taxa ca la vizualizarea semaforului....si le ies fondurile.
Ma gandesc sa le propunem, daca n-au hartie cu marketingu poate stau si mai prost (oare or avea???:55:).
=))
 
Lasand un pic gluma la o parte, este interesant de observat faptul ca seismul de azi, de magnitudine 4,4 pe scara Richter, produs la o adancime de 118 km (dupa EMSC) sau 126 km (dupa INFP)...in orice caz in jur de 120 km, a venit dupa secventa de cutremure crustale din Subcarpatii Munteniei Orientale, din zona Slanic Prahova-Boldesti Scaeni. Acest lucru sugereaza ca presiunea rezultata din inaintarea/impingerea microplacii Marii Negre spre zona Curburii Carpatilor Orientali are o anumita legatura, directa sau indirecta, si cu activitatea faliilor crustale locale si regionale din fata Curburii carpatice, in apropierea zonei Vrancea.
 
OK, dar nu vad distinctia clara intre P si S...
Sau, din cauza ca a fost seismograful aproape, au ajuns relativ concomitent?
nu , e o chestie cu undele reflectate
 
la adancimea aia acolo sunt roci care la presiunea mare care este si dilatarea scoartei care formeaza mareele face ca stancile respective sa frece unele pe altele si la un moment dat structura cristalina cedeaza si apare scuturatura aceea care produce cutremuru....:55:
 
Sal..sunt nou pe aici insa am citit cam tot:D....ce nu am gasit s-au nu m-am uitat unde trebuie...as vrea un tabel, daca exista, cu energia eliberata de seismele peste 7R din vrancea.
Multumesc
 
Back
Sus