• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

Tocmai fu un mic cutremur acuma vreo 20 de minute. :clapping:
Eram la calculator si am vazut ca se misca monitorul. :crybaby:
 
Da, au anuntat acum pe Realitatea, 4,4R in Vrancea la 140 km adancime.
 
Tocmai fu un mic cutremur acuma vreo 20 de minute. :ack:
Eram la calculator si am vazut ca se misca monitorul. :clapping:

Da...s-a simtit ? Din ce oras esti,da-ne ceva detallii. In bucuresti, etaj 9/9 cel putin eu nu l-am simtit, ma uitam la Arma Mortala. :crybaby:
 
\'DuMy yo\' pid=\'25152\' dateline=\'1248468708\' a spus:
Tocmai fu un mic cutremur acuma vreo 20 de minute. :ack:
Eram la calculator si am vazut ca se misca monitorul. :clapping:

Da...s-a simtit ? Din ce oras esti,da-ne ceva detallii. In bucuresti, etaj 9/9 cel putin eu nu l-am simtit, ma uitam la Arma Mortala. :crybaby:

Nici in Ploiesti(la etaj 9) nu s-a simtit nimik.:ack:
 
interesant e ca IN SFARSIT s-a mai produs si in adancime un seism mai seism :crybaby:
 
\'DuMy yo\' pid=\'25152\' dateline=\'1248468708\' a spus:
Tocmai fu un mic cutremur acuma vreo 20 de minute. :ack:
Eram la calculator si am vazut ca se misca monitorul. :clapping:

Da...s-a simtit ? Din ce oras esti,da-ne ceva detallii. In bucuresti, etaj 9/9 cel putin eu nu l-am simtit, ma uitam la Arma Mortala. :crybaby:

si s-a produs atunci cand a tras Riggs cu pistolu\' :ack:
 
Dupa cutremurele din China, Iran, Tibet si cel mic din sud-estul Turciei, era de asteptat sa fie ceva si in Vrancea. Ce zici, EarthQuake ?
 
Dupa cutremurele din China, Iran, Tibet si cel mic din sud-estul Turciei, era de asteptat sa fie ceva si in Vrancea. Ce zici, EarthQuake ?

Le-ai uitat si pe cele din Iraq :crybaby:, chiar daca ele nu prea au o legatura directa cu Vrancea.
 
Tocmai s-a mai produs unul mic in aceasta dimineata in jur de 09.00(o replica la cel de aseara?). Iata datele in sistem automat:
INFP
Latitudine 45.5448 N
Longitudine 26.2708 E
Adancime 150
Magnitudine 1.9Ml
Regiune ROMANIA
Data/Ora( UTC ) 2009-07-25 / 05:57:40
 
Cutremurul a fost ceva mai maricel, cred ca in final va avea o magnitudine in jur de 3,0 sau chiar 3,3. Asteptam sa vedem si adancimea. Daca e la aceeasi adancime cu cel de aseara, sigur e replica. Daca nu, nu. :crybaby:
 
Asa cred si eu... Hai baieti cu manualul! Lasati cafelele si tigarile, ca d-aia va plateste statu\'...
 
Conform determinarii manuale a INFP, magnitudinea ML a fost 2,9 iar adancimea 128 km. Epicentrul a fost in Muntii Buzaului, zona Siriu-Nehoiu, spre deosebire de seismul de aseara, care a avut epicentrul in Muntii Vrancei in zona Nereju-Andreiasu de Jos.
 
Salut!
Ala de aseara s-a simtit si la Galati la etajul 4/4 sub forma unui singur soc orizontal.Pe langa asta a mai zdrăngănit si geamul de la o vitrina.
Intamplarea face ca tocmai discutam cu cineva despre cutremure :crybaby:
Inutil sa zic ce priviri taioase mi-a aruncat dupa aia.
 
Interesant este ca seismul adanc de magnitudine 4,6 produs aseara in Vrancea a fost precedat de cele 2 roiuri de cutremure superficiale mici din zona Ramnicu Sarat.
 
Conform determinarii manuale a INFP, magnitudinea ML a fost 2,9 iar adancimea 128 km. Epicentrul a fost in Muntii Buzaului, zona Siriu-Nehoiu, spre deosebire de seismul de aseara, care a avut epicentrul in Muntii Vrancei in zona Nereju-Andreiasu de Jos.

Interesant, deci nu se pune problema ca seismul de azi dimineata sa fi fost vreo replica la cel de aseara. Corect .....? :crybaby:
 
Intr-adevar, sunt totusi niste diferente intre cele 2 cutremure. Cel de aseara a fost ceva mai adanc, 136 spre 140 km, in timp ce cutremurul de azi a fost un pic mai sus, la 128 km adancime. Difera si localizarea geografica a epicentrelor celor 2 cutremure. In aceste conditii, cred ca au fost ruperi independente, produse in puncte diferite ale blocului litosferic paleosubdus.
 
totusi, cam mare diferenta intre EMSC
Summary:
Magnitude mb 4.0
Region ROMANIA

Date time 2009-07-24 at 20:27:10.0 UTC
Location 45.70 N ; 26.56 E
Depth 133 km
Distances 48 km W Focsani (pop 105,112 ; local time 23:27 2009-07-24)
34 km SE Covasna (pop 10,979 ; local time 23:27 2009-07-24)
13 km W Nereju (pop 4,202 ; local time 23:27 2009-07-24)

si INFP

Latitudine
( Grade ) 45.722 N
Longitudine
( Grade ) 26.6243 E
Adancime
( Km ) 136
Magnitudine 4.6
Ml 4.6
Ms 0
Mb 0
Tip manual
Regiune ROMANIA
Data/Ora
( UTC ) 2009-07-24 20:27:10

PS: cel de aseara NU l-am simtit deloc (eram in pat dar nu adormisem) stau la 8/10 Iancului-Pantelimon iar cel de azi.....nici vorba
 
Difera modul de calcul al magnitudinii. Magnitudinea mb este, de obicei, considerabil mai mica decat magnitudinea locala ML. Eu as lua in considerare magnitudinea ML. Spre exemplu, cutremurul din 25 aprilie a fost dat de EMSC cu mb=5,3 grade, dar Marmureanu a recunoscut ca magnitudinea reala a fost de 5,7 grade. Oricum, un seism de magnitudine 4,0 (ML) nu s-ar simti la Bucuresti. Mb nu e acelasi lucru cu ML.
 
Back
Sus