• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

Daca rezumam activitatea de anul asta, avem urmatoarea situatie:

12.04.2009 M=4,1 adancime 135 km
25.04.2009 M=5,7 adancime 101 km
12.05.2009 M=4,4 adancime 118 km
27.05.2009 M=4,5 adancime 141 km

Conform INFP: http://www.infp.ro/bulletins/M/2009102_16_51_39

12.04.2009 M=3.85 adancime 135

si EMSC: http://www.emsc-csem.org/index.php?page=current&sub=detail&id=124297

12.04.2009 M=3.8 adancime 126

Asadar nu l-as incadra in aceeasi categorie cu celelalte. 4,1 e magnitudinea listata de IRSA dar ei nu mai revizuiesc datele ulterior asa cum fac cei de la EMSC si INFP
 
Este totusi din aceeasi \"clasa\", de seisme in jur de 4,0, cu o eroare de plus/minus 0,2. Daca magnitudinea a fost calculata ca magnitudine de tip moment, atunci 3,8 pe magnitudine moment ar corespunde cu 4,1 pe scara Richter. Si la seismul din 25 aprilie au dat initial 5,3 apoi 5,1 grade, pentru ca ulterior sa se admita ca a fost de 5,7 grade. Cu 4 zecimi de grad mai mult decat au anuntat initial. :55: =)) =))
 
A inceput sa creasca din nou activitatea seismica in zona Fagaras. Astazi s-a produs un cutremur de 2,4 grade la circa 10 km adancime in zona barajului Vidraru-Arges !
 
Cutremurul de azi din Fagaras continua tendinta de crestere treptata a activitatii seismice fagarasene, tendinta observata cu incepere din noiembrie 2008 si amplificata usor in cursul anului 2009. Zona Fagaras este o sursa seismogena importanta, practic a doua zona seismica a tarii din punct de vedere al magnitudinii maxime.
 
Stii , eu

1. sunt de la tara :((
2. sunt batran :green:

nu prea am inteles ce se intampla pe saitul din Titan . Ma bucur ca aici domneste linistea si profesionalismul .
 
In ultima vreme, observam din nou o crestere a numarului de cutremure mici in Marea Neagra si in regiunea Fagaras. Nu vreau sa speculez, dar un fenomen similar am remarcat inaintea seismelor vrancene din 12 si 25 aprilie. :(( :green:
 
Sa nu razi te rog ... Am un grup de prieteni , care acum o saptamana m-a anuntat ca prevad un eveniment neobisnuit in sus- sud estul bazinului Carpatic ....ei locuiesc undeva la 500 km nord -est de mine , in Slovacia, Ukraina si Ungaria ... eu am raspuns , ca prevad ceva in zona Deva- Cartu- Sona ... miscarea asta din Fagarasi imi cade ca pita calda ....
 
Noaptea eram cam obosit , si necajit fiindca mi-a disparut un text bine elaborat ... a trebuit sa rescriu , in parte .... nu vreau sa-ti umplu capul. Nu am nimic cu tremuricii sau prezicatorii din Bucuresti , si las pe seama profesionistilor alertarea seizmica. Cutremurele si evenimentele seizmice apar in cadrul meu de cercetare ca niste elemente naturale , imprecis previzibile . Ma ocup cu cercetarea interactiunii om-evemiment-natura , intr-o incercare de reconstructie a \"simturilor extrasenzoriale \" care, in viziunea mea a avut o influenta de masa in unele comunitati ancestrale pana la sec. 6-5 i.Cr. in zona Egeeana , Balcanica si Carpatica.
 
Ceea ce mi se pare demn de notat, referitor la activitatea seismica din acest an din Romania, este faptul ca pe langa usoara crestere a activitatii seismice vrancene (culminand prin seismul de 5,7 grade pe scara Richter din 25 aprilie 2009, produs la o adancime de 101 km), avem si un numar destul de mare de cutremure mici in regiunea Fagaras. Este adevarat ca magnitudinea cutremurelor fagarasene nu a depasit 2,7-3 grade pe scara Richter, totusi numarul acestor evenimente a crescut considerabil comparativ cu anii precedenti. Asistam la o usoara crestere a activitatii seismice locale in regiunea Fagaras.
 
Am remarcat in Fagaras cam 2 zone interesante. Prima este pe Valea Oltului, unde au fost cam in acelasi punct cateva seisme maricele, si inca o zona in sudul Campulungului unde se tot repeta seisme. Mici, sub un grad, dar doar saptamana aceasta au fost 3...
 
Mai e si zona lacului Vidraru, unde vinerea trecuta s-a produs un cutremur de 2,4 grade la 10 km adancime.
 
Da, dar sunt si cele mai mari. Pe Valea Oltului si la Campulung Muscel se produc seisme de maxim 5,2 grade pe scara Richter, iar cele cu epicentrele la Vidraru ajung la 6,5 grade.

INFP (http://www.infp.ro)
12.06.2009 00: 33: 01 UTC 45,50N 26,89E 161,5 km ML=1,57
Obs.: microseism subcrustal (adanc) in Vrancea (zona RAMNICU SARAT)


12.06.2009 01: 31: 51 UTC 45,82N 26,42E 113,7 km ML=1,31
Obs.: microseism subcrustal (adanc) in Vrancea (Muntii Vrancei)

Cutremurul din zona R. Sarat este extrem de interesant pentru ca s-a produs la o adancime neobisnuit de mare, 161 km !!!!!!!!! Un cutremur atat de adanc este neobisnuit pentru zona Ramnicu Sarat, unde de regula se produc seisme crustale, la adancimi de 5-60 km. Cutremurele foarte adanci, de la 140-160 km, se produc de obicei mai spre vest, in zona muntilor de la Curbura. De aceea, evenimentul pe care l-am subliniat este un EVENIMENT IZOLAT, cu totul neobisnuit. Al doilea seism vrancean este banal, nu merita comentat.
 
RE: Cutremure 2009 Romania
(Today 08:10 AM)GeoX Wrote:
Buletin seismic:

GeoX, te rog spune-mi daca buletinele seismice din ultimele zile dovedesc o activitate normala sau arata o intensificare seismica....

In permanenta se misca ceva acolo jos, Vrancea nu ingheata complet. Deci e normal sa apara astfel de cutremure.
 
Acum, sigur ca Vrancea are ciudateniile ei, dar nu inseamna ca orice cutremur care ar aparea intr-un loc mai putin obisnuit ar fi un semn de pericol. Vrancea e capricioasa...
 
Back
Sus