• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

15.06.2009 08:36:10 UTC 45,85N 25,90E 100,3 km ML=1,66
Obs.: microseism subcrustal (adanc) in Depresiunea Barsei (zona SFANTU GHEORGHE)

Nu este putin cam la vest?
 
Da, este deplasat un pic spre vest fata de zona epicentrala obisnuita a cutremurelor vrancene. Anul asta am observat mai multe astfel de anomalii.
 
Neata! De cand nu au mai fost cutremure pe langa Costanta? vad ca au aparut doua cutremure mici, unu de 1.7 la 10 km adancime, iar al doilea spre bulgari de 1.52 la 15 km adancime!
 
Salve! Stie cineva unde se pot vedea inregistrarile variatiilor de cimp magnetic si electric de la Muntele Rosu ?.Profesorul Enescu inca din 1999 a constatat ca seismele vrincene cu o magnitudine mai mare de 4 au acesti precursori in proportie de 90%.Si se pare ca mai exista si altfel de corelatii.
 
Bun venit pe forum, cristal :((
Din pacate, nu cred ca aceste inregistrari sunt disponibile efectiv, poate doar ca referiri in unele articole stiintifice de pe net; putem incerca sa cautam, sa vedem daca putem gasi ceva. El a teoretizat, intr-adevar, aceasta metoda, bazata pe variatii de camp electromagnetic.
 
Salve! Stie cineva unde se pot vedea inregistrarile variatiilor de cimp magnetic si electric de la Muntele Rosu ?.Profesorul Enescu inca din 1999 a constatat ca seismele vrincene cu o magnitudine mai mare de 4 au acesti precursori in proportie de 90%.Si se pare ca mai exista si altfel de corelatii.
de ce neaparat MLR? foton le pune(a) pe pagina cu semaforul, chiar si cu explicatii. problema e ca nu cred ca sint atit de usor de interpretat respectivele variatii.
 
\'cristal\' pid=\'22995\' dateline=\'1245255426\' a spus:
Salve! Stie cineva unde se pot vedea inregistrarile variatiilor de cimp magnetic si electric de la Muntele Rosu ?.Profesorul Enescu inca din 1999 a constatat ca seismele vrincene cu o magnitudine mai mare de 4 au acesti precursori in proportie de 90%.Si se pare ca mai exista si altfel de corelatii.
de ce neaparat MLR? foton le pune(a) pe pagina cu semaforul, chiar si cu explicatii. problema e ca nu cred ca sint atit de usor de interpretat respectivele variatii.

In principiu nu este neaparat obligatoriu de la MLR dar are avantajul ca este cea mai centrala statie din tara.Faptul ca foton afiseaza este adevarat dar nu online,in plus mult comprimate , si nici nu este consecvent.Folosind interpolarea fractala si cu alte caracteristici ale seismelor ce au loc este posibil sa se avanseze in acest domeniu.
 
Am simtit cutremurul de la ora 17:10. Eram pe scaun la birou, acasa. :((
P.S. Sunt din Bucuresti, sector 4. Locuiesc la etajul 8.
 
Am simtit cutremurul de la ora 17:10. Eram pe scaun la birou, acasa. :green:
P.S. Sunt din Bucuresti, sector 4. Locuiesc la etajul 8.


Same here, dar conform pc meu cam 17:12, tot sector 4 et 9 :((
 
Eram in masina, veneam de la aeroport, asa ca nu am simtit nimic.
 
si eu l-am simtit. tot etajul 8 dar sect 5.
foarte scurt (o singura miscare) dar vârtos
 
Eu nu l-am simtit insa l-am prins in direct pe Mobotix. stau in sect 2 , la 8/10. Eram la birou si nu l-am simtit si nici nevasta-mea care era in pat nu l-a simtit.
 
Ciudat, eu stau in bucuresti, sectorul 2, la ultimul etaj 9/9 si chiar nu am simtit nimic.
 
Eu am simtit doua miscari la un interval f.mic. Eram la birou si sotul meu in pat. Si el a simtit. Stau la etajul 8/8, in sectorul 3.
 
se pare ca doar cei care stau pe la cucuieti s-au dat cu blocul :((
 
Ciudat, eu stau in bucuresti, sectorul 2, la ultimul etaj 9/9 si chiar nu am simtit nimic.
Depinde in ce situatie te aflai. Eu citeam, eram pe scaun la birou, practic in repaus.
 
Eram pe scaun , in fata calculatorului, probabil eram prea concentrat :green:
Dar mi se pare cam ciudat epicentrul seismului , la 24 km de Bucuresti, :(( Stiu ca au mai fost seisme in apropierea Bucurestiului, undeva prin Moara Vlasiei, dar acesta mi se pare extrem de dubios.
 
Back
Sus