• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

Sa vorbim despre cutremurul din Marea Neagra si cateva intrebari care mi le ridic eu
1 Cutremurul l-am simtit fiind in rulota in campingul din Eforie sud ca si cum cineva ar fi miscat rulota
2 Sunt radioamator si cu o noapte inainte au fost niste deschideri fantastice de propagare, adica cu o statie portabila de 5w vhf banda de 2m am vorbit cu bucurestiul pe direct,
3 cea mai mare coincidenta e ca eu ascultam in fiecare dimineata pe frecventele maritime (canalul16) cand in fiecare dimineata la orele 10 de transmite prognoza meteo si buletinele de navigatie si culmea chiar cu o zi inainte a iesit inMarea Neagra o nava ca sa faca cercetari antiseismice tragand dupa ea cabluri de aproximativ 8000m lungime.

@1: Cutremurul a avut intensitate IV-V in zona Eforie, din ceea ce s-a anuntat.
@2: Foarte interesant, romeo. Inteleg ca ai constatat ceva pe care nu l-ai mai observat si altadata ? E posibil sa existe anumite modificari fizice inaintea unor astfel de cutremure, dar nu e clar in ce constau acele modificari. Oricum, mi se pare interesant ceea ce ai observat.
 
modifacarile fizice constau in permitivitatea radio a atmosferei ca sa zic asa adica cu o statie de emisie receptie cu care vorbesti aproximativ 10-20 km am vorbit la distante de peste 200 km. problema mea e ca nu stiu daca a avut sau nu legatura cu cutremurul dar a fost o coincidenta foarte mare
 
Ai mai observat asa ceva si altadata sau doar atunci ?
 
tinind cont ca epicentrul a fost in mare, ma intreb daca nu cumva a fost o coincidenta? ai mai observat si alta data asa ceva?
8000 m??? nu-i cam mult?
 
altadata am mai observat parca fenomenul da nu mai tin minte o sa fiu mai atent
iar 8000m asa spuneau aia de la capitanie
 
Nu e musai sa fie cutremur submarin pentru a nu exista anumite modificari fizice. De ce oare in Japonia s-au constatat modificari fizice ciudate la distante relativ mari de epicentrele unor cutremure submarine ? Deci eu nu exclud o anumita legatura. Important e daca au mai fost si altadata situatii similare sau numai inaintea acestui cutremur.
 
so, stratul de apa este un izolator, este compact si are o grosime apreciabila! mai degraba cred ca era ceva in legatura cu atmosfera, poate testau unii ce stii ce tip de antena sau alte chestii de genul asta :harhar:
 
modifacarile fizice constau in permitivitatea radio a atmosferei ca sa zic asa adica cu o statie de emisie receptie cu care vorbesti aproximativ 10-20 km am vorbit la distante de peste 200 km. problema mea e ca nu stiu daca a avut sau nu legatura cu cutremurul dar a fost o coincidenta foarte mare

Receptia aceea n-are nicio legatura cu cutremurele. Ca radioamator ar trebui sa stii de receptia troposferica, un tip sporadic de receptie. Eu nu sunt radioamator, dar am fost electronist pasionat in tineretile mele si am intalnit sporadic acest tip de receptie la posturi TV indepartate. Partea proasta e ca la TV, receptia este oarecum instabila (efectul de asa-zis fading). Cel putin pe TV-ul alb-negru pe care-l foloseam atunci. Fenomenul e explicat prin crearea de \"lentile\" si \"oglinzi\" de aer, mai mult in timpul verii, datorita diferentelor de temperatura. Fenomenul de Fata Morgana, prezinta similaritati cu ce se intampla la receptia troposferica, ca sa explic printr-o analogie.
Fenomenul de receptie la distanta e mult mai complex si nu e timpul si spatiul necesar pentru detaliere. Reflexia se poate face si pe alte straturi ale atmosferei, in functie de lungimile de unda. Era un strat care chiar se numea, parca, Sporadic S pe care se producea reflexia undelor TV (pe FIF)...

PS: dintre posturile TV indepartate \"prinse\" de mine atunci au fost suedezi, israelieni, danezi, turci, sirieni.
 
Sarpele pe care am vazut era sarpe de casa (Natrix natrix) , in jur de 90 centimetri. Miscarile ulterioare din tufisul in care a intrat s-au dovedit fantezii din partea mea. Deh , nu-mi prea imi surade idea ca am un ditamai sarpe sub temelia casei mele de 150 ani ... si cum sunt verde , trebuie sa-l las in pace... Serios : m-am interesat in sat si in catune , dar aparitia sarpelui a fost ceva singular , si nu se poate lega fara echivoc la cutremur ... din pacate....
 
Sa stii ca si eu prin vara anului 85 sau 86 am prins la televizorul meu de atunci canale spaniole si italienesti, din cate imi aduc aminte. Nimeni nu ma credea cand am povestit intamplarea. Tin minte ca imaginea devenea foarte clara dupa care se pierdea si iar isi revenea.

Receptia aceea n-are nicio legatura cu cutremurele. Ca radioamator ar trebui sa stii de receptia troposferica, un tip sporadic de receptie. Eu nu sunt radioamator, dar am fost electronist pasionat in tineretile mele si am intalnit sporadic acest tip de receptie la posturi TV indepartate. Partea proasta e ca la TV, receptia este oarecum instabila (efectul de asa-zis fading). Cel putin pe TV-ul alb-negru pe care-l foloseam atunci. Fenomenul e explicat prin crearea de \\"lentile\\" si \\"oglinzi\\" de aer, mai mult in timpul verii, datorita diferentelor de temperatura. Fenomenul de Fata Morgana, prezinta similaritati cu ce se intampla la receptia troposferica, ca sa explic printr-o analogie.
Fenomenul de receptie la distanta e mult mai complex si nu e timpul si spatiul necesar pentru detaliere. Reflexia se poate face si pe alte straturi ale atmosferei, in functie de lungimile de unda. Era un strat care chiar se numea, parca, Sporadic S pe care se producea reflexia undelor TV (pe FIF)...

PS: dintre posturile TV indepartate \\"prinse\\" de mine atunci au fost suedezi, israelieni, danezi, turci, sirieni.
 
---------
Sa stii ca si eu prin vara anului 85 sau 86 am prins la televizorul meu de atunci canale spaniole si italienesti, din cate imi aduc aminte. Nimeni nu ma credea cand am povestit intamplarea. Tin minte ca imaginea devenea foarte clara dupa care se pierdea si iar isi revenea.
---------
ce spune amicu citat de tine e corect... pe bază „nori” de particule ionizate apăre fenomenul, dar e sporadic...
 
Fals, nu pe bază de particule ionizate, ci am explicat mai sus cum. E vorba de diferenţe de indici de refracţie datorate diferenţelor de temperatură. Puţină fizică e bine să ştii mereu. :harhar:

PS: particulele ionizate fac alte chestii şi sunt întâlnite în păturile (mult) mai înalte ale atmosferei..
 
Fals, nu pe bază de particule ionizate, ci am explicat mai sus cum. E vorba de diferenţe de indici de refracţie datorate diferenţelor de temperatură. Puţină fizică e bine să ştii mereu. :harhar:

PS: particulele ionizate fac alte chestii şi sunt întâlnite în păturile (mult) mai înalte ale atmosferei..

şi atunci cum îţi explici că pe acelaşi canal intră posturi tv din regiuni depărtate una de alta? nu printr-o deplasare a ceva? mai ţii minte că se prindeau canale tv de la italieni, norvegieni până la ruşi?

bun şi dacă ar fi vorba de indici de refracţie, poate-mi spui totuşi... o undă electromagnetică cum îşi poate schimba direcţia de propagare şi probabil şi lungimea de undă doar pe bază de gradienţi de temperatură în staturile atmosferice fără să fie vorba şi de ceva particule încărcate electric... nu neg că nu ar fi vorba de diferenţe de temperatură, dar nu cred că e singura cauză a acelui fenomen...
 
anyway... să vă relatez o propagare foarte ciudată... în predeal, înainte de 89, cineva prindea pe Cioplea (pt. cunoscători) 2 programe de la sârbi... recepţie zilnică constantă (FIF şi în UIF) cu variaţii în funcţie de plafonul de nori de pe platoul Bucegi... omul avea îndreptată antena spre Colţii Morarului din Bucegi... concluziile le trageţi voi...
 
zippy99, in zona brasovului se prindeau tot felul de posturi daca urcai pe un virf de deal sau de munte. de ex in Poiana Marului sau in Pestera sau la Piriul Rece. nu trebuia sa intrepti antena spre Coltii Morarului. chiar si in brasov se prindeau sirbii si turcii prin preajma TVR2 daca era plafon jos de nori...
 
zippy99, in zona brasovului se prindeau tot felul de posturi daca urcai pe un virf de deal sau de munte. de ex in Poiana Marului sau in Pestera sau la Piriul Rece. nu trebuia sa intrepti antena spre Coltii Morarului. chiar si in brasov se prindeau sirbii si turcii prin preajma TVR2 daca era plafon jos de nori...

eu vorbesc de Predeal... se prindeau bulgarii... dar nu sârbii! şi mai intrau slab ruşii pe canalul 9 parcă...

eu vorbesc de recepţia de zi cu zi, relativ constantă... eu nu am auzit de sârbi şi turci în braşov ci de ruşi...
 
stiu ce vorbesc, nu eram copil. mai ales ca bunica mea e de linga sirbi si sint familiarizata cu limba. de rusi nu stiu.
 
Back
Sus