• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremurul vrincean din 4 octombrie 2011, magnitudine 5

Cutremurul s-a simtit si in Slobozia Ialomita, aprox: 4.4-4.5grade aprox, eu stau la parter, eram intins in pat si am auzit geamurile de la vitrina, apoi la o secunda doua l-am simtit!
 
m-am speriat rau,ma trezit din somn ;-(,stau intr-un bloc cu 4 etaje din crangasi
 
L-am simtit , eram pe scaun in fata calculatorului. Am simtit ceva sub tapli si m-am gandit ca a fost cutremur.
 
Si la Ploiesti destul de scurt, cam 2-3sec, asa l-am perceput, dar cam violent.
Am sarit din pat cu telefonul dupa mine care la randul lui tragea dupa el incarcatorul smuls din priza taeandu-l pe jos si facand mai mult zgomot decat cutremurul ce abia incetase , si strigam pe hol "hai sculati-va c-a inceput!" :clapping:

Are ce are vrancea cu data de 4...
 
.. In orice caz a fost scurt. A fost ceva in jurul a 6-7 secunde si aici, in Harsova; in secunda 2 eram treaz asa ca trebuit a indur. :clapping:
 
Ploiesti, Hotel Nord, etaj 1: scurt, dar hotarat. Mai intai am crezut ca e trapidatie de la tramvai. :clapping:
 
la bucuresti s-a simtit la ora 05:41 se mai anunta ceva ?
 
Tocmai ma uitam la noul episod din House... ET 10 Pantelimon Bucuresti.

L-am simtit ca si cum mi-as fi luat un sut in fotoliu...mai nasol a fost ca blocul s-a mai balaganit vreo 30 sec dupa...daca nu mai mult
 
Am avut senzatia ca au fost doua, cu o mica pauza intre ele. Verificarea autenticitatii cutremurului am facut-o prin urmarirea pendulului ( pestisori de portelan, din undita unor pescari - moda anilor '80, bibelouri aflate in vitrina bibliotecii ) .
 
Sunt din Bucuresti , zona Titan -Auchan .Stau in blocurile turn cu o singura scara , la etajul 9 .S-a simtit foarte bine...Am TV-ul suspendat si nu vreti sa stiti cum s-a balansat vre-o 30 de secunde ,plus patul si altele prin casa...din fericire nu dormeam , doar sotul , care am crezut l-a inceput ca ma impinge patul cu picioarele , nu stiam de ce ma balansez asa de tare , noroc cu motanul care s-a speriat uitandu-se la tv cum se misca si atunci mi-am dat seama .
Sa ne asteptam la o replica? Oare mai mare ? E posibil..?Totusi un cutremur mare tot trebuie sa vina ...in ultimele sute de ani cam la 25-40 ani a fost un cutremur mare de peste 6,5 grade pe scara Richter...deci ..ne apropiem incet , incet...Doamne ajuta!
 
Va rog frumos sa nu uitati sa scrieti si localitatea / judetul in care va aflati ca sa ne dam seama cum s-a simtit in Romania (in ce zone s-a simtit mai slab, in ce zone mai puternic) :clapping:
 
Andreeaisis: nu stim nici noi... replicile de obicei sunt mai mici decat seismul principal. Cutremurul s-a produs la ora 5, 40 de minute si 46 secunde
 
Din Galati? era cineva treaz ? pe mine nu m-a trezit din somn...:clapping:
 
e un cutremur prea adinc ca sa dea replici
 
Bucuresti, Cartier 23 August, ora 5:44(ora telefonului meu). M-am trezit din somn miscandu-se patul cu mine si auzind obiectele miscandu-se in biblioteca ... Am ramas fara cuvinte asteptand sa treaca :55: ... am sperat k se va termina repede... asa a fost din fericire insa 5 -6 secunde tot l-am simtit ... a fost groaznic mai ales k locuiesc singura si am mai auzit-o si pe vecina tipand :clapping: ... In urmatoarele 15 minute am iesit pe usa .. am ajuns la serviciu mai devreme cu o ora jumatate :lol: . Nu vreau sa ma gandesc ce as fii facut daca se intampla la 2 noaptea ... unde ma duceam :)) ?!
Doamne fereste-ne ! O zi buna va doresc fara alte evenimente zdruncinate !
 
Multumim la fel, si tie o zi cat mai buna!
 
Si eu l-am simtit destul de serios in Ploiesti, la etajul IV. Ca fiind de peste V grade. Habar n-am de ce m-am trezit (poate pentru ca s-a si auzit).
 
Back
Sus