• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Discutie: cum actionam dupa seism si cum ne pregatim

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
Aici vom discuta cum ne pregatim pentru cutremur: cum stabilim cu persoanele pe care le cunoastem puncte de intalnire dupa seism, ce zone sunt cele mai sigure in Bucuresti, care sunt cele mai periculoase zone in Bucuresti, cum comunicam dupa seism, etc.

Discutia din acest subiect va fi baza pentru strangerea de informatii pe care le vom pune apoi in topicul de informatii utile in caz de dezastre.
 
Pentru zona Titan, sunt cateva fabrici periculoase in caz de seism. Printre acestea: Policolorul (care lucreaza cu substante volatile si toxice), Fabrica de medicamente Sicomed parca (substante toxice), Fabrica de produse chimice (nu stiu cum se numeste - substante toxice). Cam asta e ce stiu eu referitor la platforma industriala dinspre Catelu.

Problema e sa nu cumva sa aiba loc vreun accident soldat cu eliberarea in natura a unor gaze toxice (s-a intamplat de cateva ori pana acum). Cei care stau in zona ar trebui sa aiba la indemana masti de gaze, in cazul in care au loc scapari de gaze in atmosfera (asta chiar si in afara unui cutremur).

Pentru zona Titan cred ca locuri de intalnire post seism ar putea fi: Parcul Titani, Parcul IOR, nu mai stiu daca la betoniera mai este terenul viran...
 
Cred ca prioritara este familia asa ca trebuie sa avem in minte foarte clar cine pleaca si cine ramane pe loc. Deoarece eu locuiesc intr-un bloc relativ sigur presupun ca o iau pe drumul cel mai scurt si cel mai sigur catre persoanele cele mai apropiate. Voi ocoli blocurile inalte, stradutele intortocheate si o voi lua pe bulevard unde sunt multe benzi de circulatie si nu risc sa gasesc blocaje.
Imi amintesc ca in \'77 unii au ramas pe langa blocuri, ceea ce este o mare greseala deoarece locul cel mai sigur este in parculet, in parcare, etc unde esti ferit de eventuale replici.(desi Vrancea nu da replici la fel de mari ca si seismul este bine sa fim un pic prevazatori).
Cea mai mare greseala este sa te sui in masina si sa blochezi accesul echipelor de interventie asa ca toti cei care au masini ar fi bine sa se gandeasca inainte sa urce la volan. Daca trebuie sa faca aceste deplasari sa lase o banda libera total pentru salvari, pompieri, etc cu alte cuvinte sa nu isi piarda capul si sa conduca cu simt de raspundere.
Zone foarte bune de adapostire sunt marile parcuri dar si locurile ferite dintre blocuri asa ca impreuna cu familia si prietenii voi discuta locatiile de intalnire si cine pe cine cauta.
Nu stiu cum sa facem si sa ne sfatuim pe zone(cartiere) in functie de cunostinte. Ar fi mai bine sa deschidem pentru fiecare cartier in parte un topic sau le punem aici si le va rezuma cineva dupa aceea?!?
 
In zona Titan este si CET sud. In locul fostei betoniere se construiesc blocuri. Un loc bun de adapostire este parcarea Billa(desi este o benzinarie in apropiere!!!), parcarea Auchan, micul parc de la Piata Salajan, Curtea scolii sau liceului din apropiere, parcul de langa Piata Minis, Parcul Titanii, Piata deschisa de la Ramnicu Sarat, Parcul Voinicelu, Parcul 23 August.
Actualmente in sectorul 3 sunt foarte multe parcari si parculete adapostite de cladiri inalte unde sunt banci si unde se poate sta fara teama.
Cei care locuiesc in sectorul 2 zona Vatra Luminoasa ar fi bine sa mearga in parc, la scoala sau..pe strada Maior Coravu care este pazita.
Daca reactionam haotic riscam sa nu ne intalnim cu cei dragi si sa cautam disperati aiurea.
 
Cred ca ar fi bine totusi ca si tu si parintii sa zicem sa alegeti o zona neutra de intalnire. De ce spun asta? Evident, dupa seism lumea nu o sa mai stea in apartamente, or sa iasa afara in caz de ceva replici. Tu chiar crezi ca ai tai or sa te astepte sus in apartament? Iar printre cei care vor fi adunati in fata blocului e mai greu sa iti gasesti parintii si oricum va fi haos.
 
Ma mai gandeam de exemplu... sa zicem ca imi dau intalnire cu persoanele cunoscute intr-un parc, dar am aflat ca s-a intamplat ceva in alta parte, trebuie sa ma duc acolo, nu ii pot astepta pe ai mei in parc... cum le dau de veste ca eu sunt bine daca nu merg telefoanele? Mi-au trecut mai multe idei dar nici una fiabila: sa scriu cu creta pe jos; sa las un biletel agatat de spatele unei banci stabilite inainte; sa scriu cu marker-ul pe semnele cu \"nu calcati iarba\" sau oriunde as putea sa scriu... veniti si voi cu idei
 
Eu stiu scenariul 1977- in apropiere este o scoala si toti vecinii au mers acolo. Mai exista un parc nou creat unde in \'77 era un camp. Eu chiar am multe locuri sigure in zona daca scap de zguduiala si daca reusesc sa ies dintre stradute....ca e plin de garduri....

In 77 a fost asa. Am fost trimisa afara cu niste vecini si am ramas...langa bloc!!!! Cand a venit tata m-a luat de aripa si am mers cu vecini cu tot langa o casa unde erau cativa pomi si nu riscai sa iti pice nimic in cap..poate ceva gaineatz.:ack:
Apoi s-au grupat si au mers cu totii in curtea scolii. Dupa un timp in care ne-am linistit toti(cam 20 de minute) am plecat la niste rude care stateau in zona. Ei au tras masina pe un camp dintre blocuri si au bagat copii mici acolo deoarece era cam racoare.
Am observat o chestie- dupa seismul din 1986 toti vecinii au mers in curtea scolii!!! nu au mai ramas in fata blocului.
 
Repet, la mine este relativ simplu deoarece exista locuri sigure si largi de intalnire ...plus vecini care pot la o adica sa duca vorba.
Chiar si o masina plina cu bilete de tot felul este o idee buna.
 
Pe noi (eu si sora mea), in 1977 ne-au dus parintii intr-o zona virana, de langa linia troleibuzului, dincolo de sirul de blocuri din care face parte si al nostru. E un spatiu destul de mare, si poti sta departe de blocuri, de diverse parti care pot cadea chiar si dupa seism...
 
Trebuie sa ne gandim ca s-ar putea ca la urmatorul seism puternic sa nu mai fie aceeasi situatie ca in 1977... de exemplu daca scoala de care ziceai se prabuseste complet iti dai seama ca va fi haos total in jurul ei. Deci ar trebui sa ne gandim la solutii viabile indiferent de ce se va intampla.
 
Scoala are un spatiu mare de joaca si un mic teren cu pomi asa ca este loc suficient.
Am editat postul si am povestit ce s-a intamplat in 77.
 
Cred ca fiecare dintre noi ar trebui sa gaseasca un astfel de loc pe cat posibil la jumatatea distantei dintre ei - parinti - familie - prieteni si sa stabileasca acel loc ca punct de intalnire. La fel trebuie gasite variante alternative de comunicare, ar fi o chestie si faza cu biletelele lipite pe masini, dar daca masina pleaca sau proprietarul este neintelegator si va rupe biletelele?
 
Scoala are un spatiu mare de joaca si un mic teren cu pomi asa ca este loc suficient.
Am editat postul si am povestit ce s-a intamplat in 77.

nu stiu ce sa zic... daca scoala se prabuseste zona trebuie evacuata pentru a face loc salvarilor, etc, nu e bine sa stai in zona... mai ales daca se va intampla ziua ar veni toti parintii elevilor acolo, deci nu ar fi o idee asa de buna.
 
In 86 unii au scos masinile in loc sigur si au suit toate vecinele in masini. Cei care au rude la tara sau mai stiu eu unde nu au plecat de nebuni.
Eu stau relativ aproape de parintii mei al caror bbloc este mai vechi si am drupt drept si liber. Sunt un caz mai special si evident ca nu plec aiurea sa vizitez toate rudele in acea noapte. Unii stau departe....
 
Pe noi (eu si sora mea), in 1977 ne-au dus parintii intr-o zona virana, de langa linia troleibuzului, dincolo de sirul de blocuri din care face parte si al nostru. E un spatiu destul de mare, si poti sta departe de blocuri, de diverse parti care pot cadea chiar si dupa seism...

in Berceni daca nu ma insel mai este un teren mai liber in spatele spitalului de copii (nu stiu daca nu au construit ceva acolo intre timp). Cred ca cel mai sigur loc de intalnire ar fi parcul de la statia de metrou Brancoveanu...
 
Sunt de acord cu tine dar acel spatiu cu pomi este destul de mare si nu pot intra masini acolo. Sunt garduri, pomi grosi, etc si chiar nu poti sa faci manevre dar oamenii au loc destul..poate chiar 100 sau 200 de persoane la nevoie.
Pe una din parti este un trotuar lat si un bulevard destul de lat asa ca e loc de adapostire...
 
Dar, dar pana sa ajung, din locul unde stau, la parcul de la metrou Brancoveanu, trebuie parcurs tot bulevardul, care ar putea fi blocat din diferite cauze...:ack: :ack:
 
Oricum, eu locuiesc cu mama acum, nu mai am alte rude in Berceni, si nu are rost sa ma duc la rudele din Militari sau din Drumul Taberei, de ex.
Restul rudelor (cei din partea tatalui meu, dar si din partea mamei) locuiesc in alte cartiere, deci nu are sens sa parasesc Berceniul imediat dupa cutremur.
 
Bun topic :ack:
Eu locuiesc in Pantelimon, aproape de intersectia cu Baicului.
In caz de catastrofa, locul de aprovizionare declarat de IGSU este Piata Delfinului.
In zona am un parculet si ceva zona cu case.
Daca sunt la munca, mi-e mai putin frica de colapsul cladirii. Cladire de 5 etaje, pe structura metalica. O sa se miste ca la balamuc, dar nu prea mi-e frica colaps. Oricum, avem zone destinate de adunare, si o procedura care se exerseaza periodic.
Ca si provizii, daca am acces la ce am in casa sau in masina, nu prea imi fac probleme. Daca nu, atunci am o problema.
Am deja un plan de plecare din Bucuresti, in caz de nevoie.
Mai trebuie sa mai lucrez la un plan de intalnire cu nevasta.
La capitolul comunicatii, am un radio cu manivela (nu are nevoie de baterii), am walkie-talkie care testate in camp liber bat peste 30 km (in Bucuresti nu am testat decat vreo 4 km si functionau). Radioul si statiile au acumulatori interschimbabili, deci pot sa incarc acumulatorii cu dinamul radioului.
Mai trebuie sa fac rost de masti de gaze. Mereu imi propun, dar pana acum...
Cam atat deocamdata, daca aveti intrebari, va rog sa le puneti, pentru ca nu ma prea pricep sa vorbesc fara sa fiu intrebat.
 
De un lucru trebuie sa ne ferim - sa plecam aiurea cu masinile si sa blocam circulatia si sa ne gasim cel mai apropiat loc ferit de cladiri inalte.
Ce ne facem daca seismul vine ziua? Multi dintre noi lucreaza in zone centrale...pe metrou va fi omor daca circula..Ratb va fi in colaps...masinile mici vor sta in trafic ore intregi..deci atunci ce facem?
 
Back
Sus