• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Discutie: cum actionam dupa seism si cum ne pregatim

pai poate am reusi sa obtinem cateva minute la o televiziune, nu ar fi ceva imposibil, chiar daca mai greu.
sau sa se faca niste documentare (video sau prezentari tip power point) cat mai diverse si care sa fie prezentate in scoli sau asa mai departe (mai stiu si eu oameni care ar sustine chestia asta), pana la urma este o operatiune de informare a populatiei pentru ca , pana la urma, asta este ceea ce ne lipseste, informarea.
 
Lumea e innebunita dupa personalitari providentiale, care cica ne spun cand vine nenorocirea. De aia sunt luati in seama indivizi cum e bosorogul istrate, un sarlatan ordinar.
 
eu ma refer la ceea ce s-ar numi \"reclama agresiva\" in toate formele pe care aceasta le-ar putea cunoaste.
nu cunosc foarte foarte multe despre subiectul cutremur si oamenii care se ocupa de studierea acestui fenomen insa, din cate am inteles, ar fi destui oameni de valoare, care ar putea sa ajute macar la educarea populatiei insa unii sunt la institutul X, altii la Y, altii la firma Z si asa mai departe. nu ar fi in interesul tuturor ca sa poata colabora, in masura in care se poate, incat aceasta comunitate de oameni sa se poata comporta ca un tot unitar si astfel incat sa se poata face lucrurile mult mai repede si mai eficient?
da stiu, nu descopar roata, poate sunt orgolii de netrecut pentru unii insa totusi aici este vorba despre ceva care afecteaza in mod direct \"averea\" si viata romanilor de rand (care, pana la urma, sunt cei mai expusi in fata unor astfel de manifestari ale naturii).
de asemenea am inteles ca voi ati fi distribuit niste pliante sau ati facut niste prezentari insa cunosc cazuri concrete de scoli din orase din Moldova (este zona pe care o cunosc chiar foarte bine) in care nici nu s-a auzit de asa ceva. stiu ca mentalitatea romanului ramane aceeasi (adica nu il doare capu` de asa ceva) pana cand intervine inevitabilul si toata lumea incepe sa caute, cum e la noi la moda, vinovatii.
eu, ca si simplu cetatean de rand al acestei tari, vad ca pe principalele canale de media sunt prezentate numai aberatiile unora care vin sa spuna ca o sa vina marele cutremur. ok, inteleg, unele ziare, gen Libertatea, cauta doar senzational, insa nu cred ca nu ar fi publicatii care sa refuze o invitatie la educatia populatiei in acest sens. sunt si alte ziare/reviste nationale care ar putea face un articol, care ar putea prezenta un supliment intreg poate referitor la acest lucru. ar fi si in interesul lor avand in vedere ca ar demonstra ca \"uite noi venim sa si educam populatia, nu doar sa aruncam niste asa zise stiri despre niste nulitati pe care le numim cu totii vedete\".
in fine, nu stiu cat de bine m-am exprimat, poate intelegeti totusi cam unde as vrea sa bat.

P.S.: fara suparare dar paginile de web de la incerc sau chiar inforisx sunt, cum sa zic... neadecvate. mai pe romaneste, depasite de mult cel putin la nivel de prezentare, design, aranjare in pagina. degeaba este multa informatie daca nu exista o aranjare cat de cat in pagina. acum na, nu ma considera carcotas, eu doar zic ceea ce vede ochiul meu la prima vedere.
daca vrei te pot ajuta, mocca. pana la urma voi m-ati invatat multe chestii pe care nu le stiam, macar asa as putea sa intorc si eu serviciul.

in rest numai de bine tuturor.
 
mda citii mai devreme de casa scarilor...
pai sa va spun poveste:
in 2000 voiam asigurare la apartament. la bloc la etaju 8.
am solicitat la asigurare la apartament, lucruri, etc ...ca omu, daca vrea sa fie, sa fie.
luai oferta de de la 2, 3 firme si contractele draft.
cand cu stupoare se intelegea in clar ca este asigurata suprafatza apartamentului (intre peretzi)....pai in contract de propietate la suprafatza apartamentului e chiar ea dar si una in diviziune.
am intrebat ce facem?? mama voia sa inludem o valoare si pentru partea noastra din lifturi....ca avem 2:D
pai stitzi ce? am mers si la alte societatzi si chiar voiam sa platesc serios NICIUNA nu a vrut sa auda de parte din spatii comune sau utilitatzi in indiviziune......
Dupa ani si ani vb cantecului chiar daca aparura asigurari pe bloace...aduna tu tontzi apropitarii romanashi....
Mai s-au dat inbarci si astia cu legea...HA.
Nu ar trebui sa ne itrebam ce facem dupe cotremooorrr...TREBUIE SA NE INTREBAM, SA NE FORMULAM SI SA NE INVATZAM CINE E BLOCUL SI CUM CONVIETUIM IN EL! APOOOOOI TOATE CELE...
 


Bulă in 1977, catre ai sai:
-Păi, coborati voi cu liftul, ca eu vin cu blocul!

 
Problema principala in caz de cutremur va fi panica si comunicatiile
Propun pentru cei care au statii walkie talkie sa foloseasca in caz de cutremur canalul 1 cu cod 01 si asa din gura in gura la propiu mesajul poate ajuge foarte departe caci in bucuresti printre blocuri raza de acoperire e de maxim 1km
 
O alta problema vor fi comunicatiile rutiere si feroviare.
Daca anul acesta, la cativa fulgi de nea s-au blocat autostrazile (cateva zile, nu mai putin...) va dati seama ce cai de iesire/intrare in orasele mari vor fi accesibile?
 
Back
Sus