• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Discutie: cum actionam dupa seism si cum ne pregatim

Dodo, este exclusa o catastrofa planetara? Expect the best but prepare for the worst...
 
poate mi se pare dar voi creati scenarii pentru o catastrofa planetara nu pentru un seism...
stiu ca fiecare se gandeste la cei dragi in caz de ceva rau...dar sa fim optimisti.
Nici nu ai tu idee pentru ce ma pregatesc eu, si asta fara misto...
 
Bogdane, telefonie prin satelit. Am mai zis asta. Satelitu\' nu pică la cutremur. Terminalul e scump (ceva de genul 800-1000 de euro), dar cred că poţi folosi sistemul de prepay. Ştiu că mă documentasem la un moment dat in ideea achiziţionării unui astfel de sistem, dar nu mai ţin bine minte toate detaliile.
 
noi scoatem din ecuatie pe cineva....Dumnezeu!
bogdanele poti sa iti iei tu si bunkar care rezista la seisme...daca fereasca Dumnezeu esti pe masa de operatie sau ceva asemanator..nu iti ajuta la nimic. in astfel de situatii nu poti controla- trebuie sa te educi ca sa stii cum actionezi, sa stii ce se intampla, etc dar nu ai nimic sub control!!!
 
Dodo, stii bancul cu Dumnezeu si inundatiile...
 
Inundatii cumplite in Romania. Sate intregi acoperite de ape. Ion sta pe acoperisul casei iar apa crestea cum vezi cu ochii. Deja ajunsese la marginea acoperisului. Pe langa el trece o barca cu niste vecini de-ai lui. Unul ii striga:

- Hai Ioane in barca, nu vezi cum vine apa? O sa mori inecat!
- Nu vin! a raspuns Ion. Eu sunt credincios si pe mine o sa ma salveze Dumnezeu! Are el grija de mine!

Barca pleaca. Apa continua sa creasca, Ion sta acum cu picioarele in apa. Pe langa el trece o barca a militarilor care venisera sa salveze supravietuitorii.

- Hai omule in barca, ii striga soldatii. Hai ca uite, mai avem loc sa te luam si pe tine!
- Plecati de-aici, nu vin! a raspuns Ion. Eu sunt credincios si pe mine o sa ma salveze Dumnezeu! Are el grija de mine!

Barca pleaca. Apa creste iar Ion abia se mai poate tine sa nu-l ia valtoarea. Un elicopter survoleaza zona, se opreste deasupra lui si lasa o scara pana langa el. Cineva din elicopter ii striga la portavoce:

- Apuca-te de scara si urca in elicopter, o sa-ti pierzi viata daca ramai acolo!
Ion raspunde celui din elicopter:
- Nu urc! Eu sunt credincios si pe mine o sa ma salveze Dumnezeu! Are el grija de mine!

Elicopterul pleaca. Apa vine cu o putere si mai mare, il acopera pe Ion care se ineaca. Ajunge in Rai si il vede pe Dumnezeu.

- Doamne, eu am avut incredere in tine ca o sa ma salvezi... iar tu m-ai lasat sa mor si nu m-ai salvat... de ce, Doamne?
- Cum asa Ioane? ii raspunde Dumnezeu. Cum poti sa ma intrebi asa ceva cand eu ti-am trimis doua barci si un elicopter care sa te salveze?
 
Bogdane, telefonie prin satelit. Am mai zis asta. Satelitu\' nu pică la cutremur. Terminalul e scump (ceva de genul 800-1000 de euro), dar cred că poţi folosi sistemul de prepay. Ştiu că mă documentasem la un moment dat in ideea achiziţionării unui astfel de sistem, dar nu mai ţin bine minte toate detaliile.
Pai, cu 1600 euroi (2 terminale) iti iei certificarile de radioamator, iti iei scule cu care sa acoperi toata Europa, si iti mai si ramane... Si toate in doua exemplare. Plus ca nu depinzi de un provider (cel ce are satelitu\')

noi scoatem din ecuatie pe cineva....Dumnezeu!
Pentru mine e scos de mult din ecuatie... Oricum, ceea ce depinde de mine incerc sa fac pe cat posibil. Daca se intampla ceva si nu pot face nimic, ghinion...
 
Pai, cu 1600 euroi (2 terminale) iti iei certificarile de radioamator, iti iei scule cu care sa acoperi toata Europa, si iti mai si ramane... Si toate in doua exemplare. Plus ca nu depinzi de un provider (cel ce are satelitu\')

Mai e un avantaj daca esti radioamator: In caz de urgente (calamitati) poti folosi si alte frecvente decat cele alocate radioamatorilor (daca statia radio permite). Si ma refer la posibilitatea de a asculta si a comunica cu cei de la salvare, pompieri, si a le comunica informatii utile (strazi blocate, cladiri in flacari, etc) dar doar daca alte metode de comunicare nu sunt posibile.

\"Radioamatorii si Protectia Civila
Consideratii practice privind Reteaua Nationala de Urgenta\"
citez un fragment:

\"Traficul pentru populatie (pentru terti) in situatii de primejdie apare ca efect al unor situatii in care s-au produs pierderi de vieti omenesti sau distrugeri de bunuri materiale, cand sistemele conventionale de comunicatie sunt perturbate sau suprasolicitate (cazul special al cutremurelor, de exemplu). El se limiteaza la la vehicularea de informatii stricte privind persoanele din zonele afectate si au ca scop principal informarea rudelor aflate la mare distanta, chiar pe alte continente, iar ca efect imediat, stoparea periculosului fenomen de panica.

Raspandirea radioamatorilor pe toata suprafata tarii, dotarea foarte buna, aparatura performanta cu alimentare independenta, foarte buna pregatire si disciplina in trafic rezultate din mile sau zecile de mii de legaturi radio (QSO-uri) poate oferi singura posibilitate intr-o astfel de situatie pentru colectarea si vehicularea in timpul cel mai scurt a unor informatii extrem de utile.\"

Mai multe la:

http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=261

Un alt articol interesant este la:

http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=250

PS: Eu sunt radioamator, si am indicativul YO4HCU
 
Am o propunere daca nu te deranjeaza- sa deschizi un topic in care sa ne explici si noua ce este de fapt radio-amatorul, de ce face asta, ce echipamente foloseste, etc pentru ca acum suntem in lumea internet si totul merge rapid.:ack:
 
Am si eu o propunere....as vrea sa discutam si despre asigurarea locuintei. Ma gandeam ca dupa seism daca avem norocul sa ramanem in viata dar blocul estefoarte avariat, unde o sa locuim sau din ce bani vom construi alte case sau blocuri? Statul sigur nu ne va ajuta. Poate nici firmele de asigurari nu vor face fata sau vor da faliment...dar poate nu. Si daca vom fi intr-o situatie de genul asta de ce sa regretam ca nu ne-am facut asigurare?
Voi ce spuneti?
 
Am si eu o propunere....as vrea sa discutam si despre asigurarea locuintei. Ma gandeam ca dupa seism daca avem norocul sa ramanem in viata dar blocul estefoarte avariat, unde o sa locuim sau din ce bani vom construi alte case sau blocuri? Statul sigur nu ne va ajuta. Poate nici firmele de asigurari nu vor face fata sau vor da faliment...dar poate nu. Si daca vom fi intr-o situatie de genul asta de ce sa regretam ca nu ne-am facut asigurare?
Voi ce spuneti?

Cred ca ar fi bine sa ne facem asigurare la locuinta la o firma puternica, cu multe filiale internationale astfel incat sa nu falimenteze asa usor in caz de cutremur in Romania.

Parerea mea este ca cel mai bine este sa locuiesti la curte/casa si nu la bloc.

La casa poti iesi repede din ea, ramai cu terenul in caz ca locuinta s-a prabusit, poti sa-ti improvizezi o locuinta, ai unde sa pui un cort, etc.

La bloc, ramai pe strada si la mana autoritatilor.

Radioamatorismul este un sport.
\"Federaţia sportivă naţională a cluburilor de radioamatori din România\"
www.hamradio.ro

Un alt site util este:
www.radioamator.ro
 
Am si eu o propunere....as vrea sa discutam si despre asigurarea locuintei. Ma gandeam ca dupa seism daca avem norocul sa ramanem in viata dar blocul estefoarte avariat, unde o sa locuim sau din ce bani vom construi alte case sau blocuri? Statul sigur nu ne va ajuta. Poate nici firmele de asigurari nu vor face fata sau vor da faliment...dar poate nu. Si daca vom fi intr-o situatie de genul asta de ce sa regretam ca nu ne-am facut asigurare?
Voi ce spuneti?

Eu am apartamentul asigurat la una din firmele mari de asigurari. Aceasta firma a avut \"asigurate\" 80% din locuintele distruse in Los Angeles in 89(parca) si a platit pana la ultimul cent.
Acesta a fost unul din factorii care m-au determinat s-o aleg.
In alta ordine de idei, orice firma de asigurari este reasigurata de o alta. Asa ca, sansa de a nu primi banii sau ca firma sa dea faliment este extrem de mica. Totusi, nu as alege pentru nimic in lume o firma care este prezenta doar pe piata din Romania. Trebuie sa aiba un portofoliu larg, pentru a fi convins ca daca \"pierde\" intr-un loc, sa castige in altele.
Parerea mea.
Bogdan
 
Bogdan....n-ai putea sa imi zici numele firmei? Macar pe un mesaj privat...sau pe [email protected].
Daca ai putea sa imi dai si cateva detalii (ce suma ai asigurat, cat platesti...etc.)....mi-ar prinde bine.
Mersi mult
 
Bogdan....n-ai putea sa imi zici numele firmei? Macar pe un mesaj privat...sau pe [email protected].
Daca ai putea sa imi dai si cateva detalii (ce suma ai asigurat, cat platesti...etc.)....mi-ar prinde bine.
Mersi mult

Firma ti-o dau pe PM.
Am asigurat apartamentul la 80.000 EUR, am clauza de raspundere civila de 5.000 EUR, clauza de accident domestic de 5.000 EUR si clauza de distrugere bunuri de 5.000 EUR si platesc putin peste 200 EUR pe an. Am avut discount ca am platit o singura data si ca ma cunosteam cu agentul (sunt client vechi de-al lui).
 
Daca vrei poti scrie numele firmei aici, nu ma deranjeaza. Eu as merge cu asigurarea la ING, lucrez mult cu ei, practic am avut tangenta cu ei de cand au intrat in Romania, si mi-au placut intotdeauna seriozitatea si politetea cu care trateaza clientii.
 
Allianz Tiriac
Eu lucrez cu ei de mult timp, pentru asigurari de viata, pensie privata si asigurari de bunuri.
 
Păi Alex, să ştii că pentru partea de asigurări generale nu cu ING ai lucra ci cu partenerul lor, Generali parcă.
 
Back
Sus