• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Informatii despre cladiri

Lucian, ai vazut adapostul? nu e doar o poveste, ca multe altele? din cite imi amintesc eu, isteria cu bomba atomica a inceput mult mai tirziu
 
Buna ziua,
Vreau sa cumpar un apartament in Crangasi. Am gasit un apartament intr-un bloc de langa podul grant, construit in 1986, dupa spusele proprietarului. Mai exact este vorba despre acel bloc in arc de cerc, chiar de langa pod. Stie cineva ceva despre acel bloc, este ok?
Ce am remarcat la el este faptul ca are toti peretii strambi, iar la unele aprtamente sunt balcoane doar de la etajul 8 in sus.
MUltumesc
 
Buna ziua,
O intrebare de necunoscator in ale constructiilor / rezistentei materialelor. Doresc sa cumpar un apartament , intr-un bloc construit intre 1955 -1960 , fara magazine la parter , D+P+2+M. Peretii sunt in majoritate din caramida rosie ziduri destul de groase ( foarte asemanator cu Gara Buftea sau Ploiesti Vest sau orice gara CFR mai veche ) . Fisuri importante nu sunt vizibile pe nicaieri, dar nu imi dau seama ce structura de rezistenta are blocul. Grinzile, daca exista, nu se vad;

Intrebarea ar fi care sunt pasii, sau cum se poate face o expertiza care imi spuna si mie cat de riscant e sa locuiesc aici. Care sunt sansele unui asemenea bloc in cazul unui cutremur major avand in vedere ca a fost construit inainte de 1962 cand au fost introduse primele normative normale de calcul la cutremur a constructiilor .

Multumesc anticipat
 
Raspuns primit de la dr. ing. Emil-Sever Georgescu (INCERC):

In principiu, la aceasta inaltime nu ar fi probleme.
Dar in anii 60 candva s-au utilizat plansee din fasii prefabricate care nu erau legate pe contur cu nici o centura iar zidurile erau de 30 cm caramida cu goluri. Deci planseul nu a asigurat rolul de a face sa lucreze structura verticala solidar, nu asigura "saiba" sau diafragmarea orizontala.

Au fost niste blocuri P + 4 in Ploiesti Nord (1963...1964) care in 1977 s-au ferfenitzit si le-au zburat colturile, aproape de colaps...Au fost cu greu consolidate iar acel proiect nu s-a mai facut. Pagina 252...254 din cartea de la Ed Academiei despre cutremur, 1982. Dupa 1952 a fost grad 8 de calcul la Ploiesti, deci ceva teama de vecinatatea Vrancei era, desi acel 8 de atunci era tot slab numeric, dar oricum nu cum s-au jucat cu Bucurestiul de l-au adus in 1963 la 7 fata de 8 in 1952.

Deci daca nu se vad grinzi, poate ca de aceea nu se vad, ca sunt fasii cu goluri, trebuie sa se vada pe tavan in interior, in lung fisuri sau dungi denivelate ori chituite la cca. 60 cm interval, latimea fasiei.

In cazul in care ar avea centuri care sa fi legat acele fasii, ar explica o comportare buna pana acum. Dar te poti baza ???

Numai un proiectant batran poate identifica acea serie de blocuri in functie si de cartier si de aspect.
 
GeoX a spus:
Raspuns primit de la dr. ing. Emil-Sever Georgescu (INCERC):

In principiu, la aceasta inaltime nu ar fi probleme.
Dar in anii 60 candva s-au utilizat plansee din fasii prefabricate care nu erau legate pe contur cu nici o centura iar zidurile erau de 30 cm caramida cu goluri. Deci planseul nu a asigurat rolul de a face sa lucreze structura verticala solidar, nu asigura "saiba" sau diafragmarea orizontala.

Au fost niste blocuri P + 4 in Ploiesti Nord (1963...1964) care in 1977 s-au ferfenitzit si le-au zburat colturile, aproape de colaps...Au fost cu greu consolidate iar acel proiect nu s-a mai facut. Pagina 252...254 din cartea de la Ed Academiei despre cutremur, 1982. Dupa 1952 a fost grad 8 de calcul la Ploiesti, deci ceva teama de vecinatatea Vrancei era, desi acel 8 de atunci era tot slab numeric, dar oricum nu cum s-au jucat cu Bucurestiul de l-au adus in 1963 la 7 fata de 8 in 1952.

Deci daca nu se vad grinzi, poate ca de aceea nu se vad, ca sunt fasii cu goluri, trebuie sa se vada pe tavan in interior, in lung fisuri sau dungi denivelate ori chituite la cca. 60 cm interval, latimea fasiei.

In cazul in care ar avea centuri care sa fi legat acele fasii, ar explica o comportare buna pana acum. Dar te poti baza ???

Numai un proiectant batran poate identifica acea serie de blocuri in functie si de cartier si de aspect.

Multumesc mult pentru explicatii , apreciez efortul.

Deja am contactat un proiectant din Ploiesti si astept si parerea acestuia . Am sa revin cu informatii suplimentare cat de curand .
 
Cunoaste cineva mai multe detalii despre blocul situat pe Bulevardul Balcescu, nr.24? Cine a fost arhitectul, cine a fost constructorul? Stiu ca a fost consolidat, zvonurile fiind ca nu tocmai corespunzator.
Ce mi se pare interesant este ca mai exista un bloc care pare a fi "fratele" mai mic al acestuia, situat pe strada Xenopol, la nr 3 daca nu mai insel. Pt. perioada in care au fost construite, mi se pare o asemanare destul de interesanta.
Si as mai fi interesat de parerile voastre legate de inchiderea teraselor intr-un astfel de bloc (Balcescu 24). Din cate stiu eu, figureaza pe lista de monumente istorice, oare este normal/legal sa ii modifici infatisarea exterioara? Parerea mea personala, este ca terasele inchise la asemenea cladiri, arata ca niste "grajduri", sper sa nu se supere nimeni pe mine.
 
in privinta teraselor, sint de acord cu tine. in rest, nu cunosc subiectul :(
 
Buna seara,

Ma poate ajuta cineva cu o informatie privind blocul de la adresa ?os. Colentina, nr 1, bl. 35, sc. 2, sector2 ? Este acel lant de blocuri in "zig-zag", unde la parter sunt spatii comerciale - Angst/PHD/Tratoria/Posta, etc. Blocul cu sc. 2 este si reabilitat termic.

Vreau sa cumpar un apartament in acest bloc si l-am gasit pe www.pmb.ro la LISTA IMOBILELOR NEINCADRATE IN CLASA DE RISC SEISMIC CORESPUNZATOARE si nu-mi dau seama daca e de bine sau rau. Am auzit mai multe zvonuri ca ar fi cu risc seismic mare.

Multumesc frumos.
 
buna ziua,
am si eu o nelamurire.
cum pot afla detalii despre expertiza tehnica a unui bloc?
umbla vorba prin vecini ca s-a facut expertiza dar nu apare pe nici o lista, ma gandesc ca totusi ar trebui sa existe o inregistrare undeva.
despre alt bloc, risc 1, cum aflu detalii despre expertiza? cum e posibil ca singurele date din lista primariei, anul constructiei si numarul de apartamente sa fie grosolan gresite?
si al treilea lucru, cat costa o expertiza facuta bine?
multumesc!
 
Poti lua legatura cu serviciul consolidari din cadrul PMB si daca au si ei dispozitie cred ca te vor putea ajuta Tel: 021 3055555 interior 2601, 2608 numarul este mai vechi sper ca este inca valabil
 
Je, blocurile respective au fost realizate dupa standarde post-1977, asa ca nu e cazul sa te ingrijorezi prea tare...comparativ cu centrul vechi, de exemplu.
 
Salutare,

Locuiesc intr-un bloc din 1963 din zona parc IOR (imagine 1). Am vedere pe o singura parte a blocului, iar in interior peretii sunt 1 beton, 1 caramida, iar sus se vede grinda, apoi iar perete din beton. S-a construit acest tip de bloc pana prin 1970.
In '77, '86 si mai departe nu au fost probleme, doar mici fisuri pe un perete exterior si deasupra unora dintre usi.

Cat de periculos este? Este posibila sa aiba "dauna totala"?

Mentionez ca un bloc relativ similar, din cate stiu difera balcoanele, cateva numere mai departe de mine, are risc seismic grad II. Atasez poza 1 cu bloc similar cu al meu si 2 cu bloc cu risc II.

Va multumesc anticipat
 

Atașamente

  • bloc 1.jpg
    bloc 1.jpg
    130,2 KB · Vizualizări: 53
  • bloc 2 pb.jpg
    bloc 2 pb.jpg
    129,2 KB · Vizualizări: 39
Nu cred ca poate cineva sa iti spuna cat de periculos este doar dintr-o poza, daca ai planurile dupa care a fost executat blocul poti sa verifici daca sunt conforme cu standardele in vigoare, avand in vedere ca blocul e din 1963. Apoi trebuie verificat si daca a suferit avarii structurale.

Daca totul e ok tot nu poti fi sigur pentru ca nu o sa poti niciodata sa sti cum a fost facuta executia, eu am prins pe santier cand au ramas fara bare lungi au pus bare cap la cap fara lungime de suprapunere sperand ca nu vede nimeni. Eu stau intr-un bloc nou si vazand cate prosti se fac pe santier tot imi este frica de cutremur.

In constructii multi zic ca e bine si ca tine dar daca trebuie sa semneze vorbim altfel. La fel si eu iti zic ca nu e periculos, sa nu iti faci griji, dar nu as semna pentru asta.
 
Salutare,

Fiind nou aici, as vrea in primul rand sa felicit initiativa crearii unui asemenea forum, precum si calitatea raspunsurilor si a informatiilor pe care le oferiti.

In al doilea rand, necesitatea m-a adus, dintr-o intamplare, la voi pe forum: hotarandu-ma sa imi caut o locuinta, m-am lovit de necunoscuta pe care o reprezinta cladirile cu risc seismic. Stiu, am mai citit aici pe forum, ca nu e bine sa cumperi apartament intr-o cladire veche, totusi, am zis sa fac mai multe cercetari inainte de a elimina complet dintre optiunile mele imobilul de care as fi interesat.

Asadar, vroiam sa intreb daca cineva are informatii despre blocul Gioconda din Piata Natiunilor Unite? Din toate informatiile mele, complexul (blocul turn de 17 etaje + cele 3 blocuri mici de cate 5 etaje fiecare) a fost construit in 1960 pe locatia a ce se vroia a fi un Palat al Senatului. Complexul, avand in vedere dimeniunile mici ale apartamentelor, nu prea cred ca a fost construit pentru nomenclatura, asa ca ma indoiesc ca ar avea cine stie ce structura de rezistenta facuta mai durabil decat alte structuri ale blocurilor din aceeasi perioada.

Am mai aflat ca a fost expertizat in 1993, iar turnul figureaza in lista imobilelor cu risc seismic in categoria U2. Iar aici mi s-au oprit cercetarile, pentru ca despre expertul care a facut in 93 expertiza, Dl. Mircea Condrut, nu am reusit sa aflu nimic (pe siteul Ministerului Dezvoltarii apare cu un numar de fix care nu este alocat). Maine voi lua de la Primarie expertiza realizata in 93, dar tare nu m-as baza pe ea, avand in vedere ca e atat de veche si, din cate am citit tot aici pe forum, a fost probabil realizata luand in considerare niste criterii depasite.

Pentru ca m-am lungit, intrebarile mele ar fi urmatoarele:

- are cineva detalii despre rezistenta blocului Gioconda? (mentionez ca apartamentul gasit de mine este intr-unul din blocurile mici, de 5 etaje, nu in blocul turn)
- oare daca apelez la ajutorul unui inginer de rezistenta m-ar putea sa ajuta sa imi spuna daca blocul este solid, astfel incat sa merita investitia (Credit Prima Casa)? Cat ar costa o asemenea evaluare?

Va multumesc,

Doc (Emanuel)
 
buna seara,poate cineva sa-mi dea cateva informatii despre blocul"Y"de pe strada Rotunda din zona Titan,STIU DOAR CA ESTE CONSTRUIT PRIN 1967 !!! Multumesc!!
 
Salutari!
Poate cineva sa imi explice care este avantajul constructiilor pe cadre cu stalpi lamelari?

Spre exemplu, blocul in care locuiesc, S+P+7 este de acest tip, cu grinzi foarte inalte (60cm vizibil+13cm "tavan"). Grinzile sunt de tip prefabricat (partea neingropata in tavan/podea este cea prefabricata) iar stalpii sunt monolit. La fel ca si grinzile, planseele sunt semiprefabricate.

Stalpii sunt in forma de T, fiecare cu "baza T-ului" de 170cm si cealalta latura de 70 cm. Grosimea este de 30cm pe orice latura. Betonul utilizat in stalpi este B250.

Pentru cei interesati, am plansele de executie ale constructiei. Cateva le-am pozat, pot sa le postez (din bucati, caci sunt A1/A0) Anul constructiei 1983.
 
Inaltimea grinzilor ar trebui sa fie cam 10% din distanta intre stalpi, deci la grinzi inalte de 70 cm, distanta intre stalpi ar fi cam 7 metri.
Despre avantajele constructiilor cu stalpi lamelari eu nu stiu ce sa spun, dar cred ca te pot lamuri colegii de pe forum care lucreza in domeniu.
Ar fi interesante plansele de executie ale constructiei, daca poti sa le postezi.
 
Vad ca nu ma lasa sa adaug imagini, ori nu ma pricep eu?!? Stie cineva sa imi explice cum se adauga?
 
Back
Sus