• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Primul salut

La un film de actiune nu stiu daca m-as putea uita de asa multe ori... :harhar:
Poate unora dintre voi li se va parea ciudat, dar dupa mine, cele mai plictisitoare filme sunt cele de actiune !
 
Cu siguranta somnorosul de sorinsov se va infuria ca am facut \\"party\\" fara el si dimineata are de munca sa ciripeasca si el:harhar:
Si el da petreceri cu vaiana in lipsa mea si spun ca sunt killer de ganganii:ack:
Oare nu o sa ne ia la zor ca am scris verzi si uscate pe un sit despre cutremure ?:rolleyes:
 
Alex e seful si noi aghiotantii lui. De obicei dincolo discutam despre tot. Aici se discuta vrute si nevrute pe \"chat mai putin online\".
Lui dodo ii plac filmele cu avioane(national geografic) dezastre, dragoste si documentare de tot felul.
Acum dodo spune somn usor si nezguduit caci este tarziu si chiar si ratele dorm la asemenea ore:32:
 
Noapte buna, Dodo si multumesc !

:rolleyes:Oare mi-am permis prea mult, \"tutuindu-va\" ? (suna bizar)
 
Asa cum gfxworld este un forum facut de prieteni pentru prieteni aici este la fel.sorinsov este mai nou si intre timp a devenit aghiotant sef:ack: Vrea sa imi fure locul:crybaby:
Imi critica ciocul incovoiat si in general cred ca iti poate spune el ce si cum:32:
 
Ole-ola, a venit si vremea mea...:ack::32:
Neatza la toata lumea. Si un calduros bun-venit ciresarei, al carei nick plin de farmec ma face sa ma cufund intr-o reverie pitoreasca in care depand amintiri ale copilariei ...:worthy::angel: E mai tare ca al lui dodo.
Ce-i Dodo, esti invidioasa ? :harhar::harhar: Sezi binisor ca nu arde...e liniste totala pe meleaguri mioritice ...:harhar:
Adevar grait-ai, draga Dodo, eu mi-s maestru de ceremonii dimineatza. Dodo sta de paza noaptea si se uite incolo-incoace, si se duce printre huhurezi...:unsure::harhar:
Pai, Ciresara, de la bun inceput iti urez \"posturi multe\", si \"aici\", si \"dincolo\", sa-i faci in ciuda anticei Dodo..:unsure:
Ok, ma opresc aici din mesajul de intampinare, ca nu vreau s-o fac geloasa pe Dodo...:ack:
Parcurge si tu topicurile, o sa gasesti lucruri interesante. Si asteptam intrebari...
 
Pai intrebari au fost despre termeni seismici, magnitudine si unde,etc. Marius vrea sa stie ce este cu unda T si daca blocul lui rezista.
 
Pai intrebari au fost despre termeni seismici, magnitudine si unde,etc. Marius vrea sa stie ce este cu unda T si daca blocul lui rezista.

Dodo, esti in confuzie...:harhar::harhar: Nu s-a referit la o asa-zisa unda T. T este perioada miscarii oscilatorii a pamantului. Si faza e ca atunci cand acest T e apropiat de perioada proprie de vibratie a cladirii, atunci respectiva cladire intra in rezonanta ca un urias diapazon. Dodo, nu colporta confuzii...:harhar::harhar::unsure:
 
Pai explca-i omului ce si cum. Tu esti cutremurologul de servici. Eu dorm:32:
 
Pai explca-i omului ce si cum. Tu esti cutremurologul de servici. Eu dorm:32:

Nu prea se vede ca dormi...ciripesti guresa ca o vrabiutza zglobie...:harhar::harhar::harhar::harhar:
 
Nici nu stii tu ce adormita sunt. Ma ciufulesc aici de somn si trebuie sa plec.:harhar:
 
Ole-ola, a venit si vremea mea...:ack::32:
Neatza la toata lumea. Si un calduros bun-venit ciresarei, al carei nick plin de farmec ma face sa ma cufund intr-o reverie pitoreasca in care depand amintiri ale copilariei ...:worthy::ack: E mai tare ca al lui dodo.
Ce-i Dodo, esti invidioasa ? :harhar::harhar: Sezi binisor ca nu arde...e liniste totala pe meleaguri mioritice ...:harhar:
Adevar grait-ai, draga Dodo, eu mi-s maestru de ceremonii dimineatza. Dodo sta de paza noaptea si se uite incolo-incoace, si se duce printre huhurezi...:unsure::harhar:
Pai, Ciresara, de la bun inceput iti urez \\"posturi multe\\", si \\"aici\\", si \\"dincolo\\", sa-i faci in ciuda anticei Dodo..:unsure:
Ok, ma opresc aici din mesajul de intampinare, ca nu vreau s-o fac geloasa pe Dodo...:8:
Parcurge si tu topicurile, o sa gasesti lucruri interesante. Si asteptam intrebari...

Un salut ciresaresc si multumiri pentru primirea calduroasa!:angel:

Ma simt bine sub numele de ciresara si imi place pe acest forum. Dovada este ca am stat p
 
Ok Ciresara, hai la Indicii sa iti prezint relatia FRECVENTA DE APARITIE-MAGNITUDINE :harhar::harhar:
 
Buna seara tuturor si bine v-am gasit! Recunosc ca va spionez de ceva timp si urmaresc cu mult interes evolutia zonei Vrancea; sper insa ca viitorul nu ne rezerve prea mari surpize...
 
Eu asteptam de 2-3 zile un seism ...dar in Vrancea.
Am observat ca dupa niste mici seisme bulgaresti se misca usor si Vrancea...dar astazi a miscat in sud...
Diana bun sosit printre noi:17:
Am ramas surprinsa cand am vazut ca ai pus seismul dar m-am bucurat :harhar:
Daca nu suntem aici ne gasesti si alaturi pe www.gfxworld.info si avem acelasi nick-uri:biggrin:
 
Bun venit printre noi, Diana, iti zic si eu. :harhar::harhar: Si mai asteptam mesaje, la cat mai multe mesaje de la tine...:harhar::hypocrite::harhar:
 
Salut, bine v-am gasit, ieri tocmai am aflat de la administrator ca locuiesc in bloc de placi facut in \'88, intre Dristor si Vitan Mall, deci seismologic stau ok :harhar: Desi lucrez la etajul 3 intr-un bloc de 8 etaje exact langa pasajul Marasesti sunt relativ optimist in privinta unui seism major :harhar: :harhar:
Ce voiam sa mai zic, aaa, ar fi foarte util ca marea masa a forumistilor romani sa afle si de acest forum, si ma gandeam ca admin-ul de la cutremur sa ia legatura cu admin-ii de la celelalte forumuri si sa faca niste exchange links :harhar: Eu desi sunt \"pasionat\" de cutremure nu am aflat de acest forum decat recent si din intamplare si cred ca ar tb trambitata existenta lui :harhar:
Spor la treaba in continuare, sa aflam cat mai multe si utile :harhar:
 
Salut gicacontra, si bine ai venit pe forumul nostru!:harhar:

Anul trecut, timp de 6 luni am dus o campanie de linkexchange, exact cum ai spus tu, cu 2 bannere care mergeau in paralel. Nu am putut apela la forumuri mari, gen Softpedia, deoarece acolo publicitatea este pe bani, si nu imi pot permite pretul pe care il cer ei. Cu alte forumuri/site-uri a fost ok, am mers pe linkexchange.

Ideea este ca rezultatul campaniei dupa 6 luni a fost dezastruos: mai putin de 20 de persoane dintre cei care au ajuns aici facand click pe bannere au devenit vizitatori fideli ai site-ului nostru. Acesta a si fost motivul pentru care am renuntat la bannere pentru a nu mai incarca fara sens paginile.

Se pare ca internautii romani nu isi dau seama foarte bine de importanta ideii de a fi pregatit in cazul in care are loc un fenomen natural care ar putea sa-ti dea viata peste cap. Avem cresteri ale numarului de vizitatori imediat cum se simte cate un mic cutremur sau daca are loc vreun seism devastator in strainatate. In rest numarul vizitatorilor se mentine foarte scazut.

Site-ul acesta este un proiect \"de nisa\", si din aceasta cauza nici nu ma astept sa am un trafic foarte mare (ceea ce e bine, fiindca trafic mare = cheltuieli mai mari cu serverul). Sper insa ca pentru cei care totusi intra pe aici informatiile sa le fie de folos.

Chiar daca numarul vizitatorilor este scazut, proiectul acesta va continua sa existe mult timp de acum inainte. Probabil, cu timpul, vom avea mai multe persoane interesate de a se pregati pentru eventuale situatii de criza.

Pe acelasi subiect iti recomand sa citesti si http://www.cutremur.net/forum/showthread.php?tid=437
 
in legatura cu micile seisme din bulgaria eu cred ca nu trebuie sa ne facem nici o probl.sunt niste microfalii activate de presiunea dispre s initiata de bl. african prin intermediul micropl m. egee care la randul sau apasa pe cea moesica.zona sucrustrala din vrancea nu e obligatoriu sa reactioneze. iar daca o face va da cel mult un seism moderat care practic e inofensiv:harhar::harhar:.mai poate da seisme de suprafata in banat sau chiar in maramures ; si de ce nu chiar in subcarpatii getici sau in zona crustrala a bl. litosferic vrancean.DAR TOATE ACESTE SEISME NU VOR AFECTA BUCURESTIUL!!:harhar:
PROBLEMA VINE DIN EST dupa cum bine stim cu totii:whistling:
 
Andy, deocamdata in estul Turciei apar doar cutremure mici si moderate. Este foarte adevarat ca in ultima vreme s-au cam inmultit seismele in estul Turciei. :harhar::harhar: Este vizibil acest lucru.
Dar inca sunt mici, deci nu cred ca presiunea e foarte mare. Cand apare ceva baban pe acolo, atunci vom fi in pericol, si vom putea spune ca se ingroasa treaba...:harhar::unsure::harhar: Pana atunci insa, ne putem astepta oricand la cutremur de magnitudine 5 in Vrancea. Sa nu uitam totusi ca ultimul seism vrancean de acest gen s-a produs la 6 martie 2006 (Ms=5,0), si avand in vedere ca seismele vrancene de acest ordin de magnitudine au o frecventa de aparitie anuala, e de asteptat un alt cutremur de magnitudine moderata. Interesant va fi de vazut la ce adancime se va produce. :harhar::angel::harhar:
 
Back
Sus