• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Siguranta blocurilor

Dodo, nu ai acelasi lucru si pentru blocurile cu 4 etaje din placi prefabricate (1975) ?
Mersi
 
:unsure:cautam ceva pe net si am gasit acele randuri:unsure:
m-am gandit ca il intereseaza pe Sever :ack: dar nu m-am uitat dupa constructii :ack:
 
Nimic nou, o cunosc si pe domnisoara care a scris.
 
Blocurile din panouri mari sunt niste structuri care au fost atent concepute la IPCT si testate la INCERC spre a avea o rezistenta foarte buna la seisme, fapt dovedit clar la cutremurul din 1977.
 
Vroiam sa vad in ce categorie de risc seismic se incadreaza blocul meu. Am vazut in linkul de la Dodo ca blocul acela e de categorie D, dar cele mai bune sunt de cat. E SI F, iar cele mai proaste sunt cat. C
 
Nu te lua dupa acea clasificare, este totusi o enciclopedie cu evaluari de principiu, bune oriunde in lume, nu ale unor cladiri anume, cu calcule. Autorii le-au incadrat pe baza a ce se stie deja despre anumite categorii, nu cazurile fotografiate ca exemplu.
Blocurile P+4 din panouri mari nu au avut si nu au probleme structurale, cel putin cele din Bucuresti, calculate la cutremur si probate de miscarea din 1977.
 
Eu sunt curioasă cum stă treaba cu proiectele noi, pentru că nu vreau să cred că chiar toate sunt construite după ureche. Şi mai interesant este cum poţi evalua tu în calitate de potenţial cumpărător acest lucru.
 
care este diferenta intre un bloc de beton si caramida si unul de beton cu BCA?
ambele sunt pe stalpi sau cum se spune?!?
este mai sigur unul decat celalalt?
 
Diferenta nu prea este, desigur ca o caramida bine impanata in cadru ar fi mai de ajutor decat bca. Structura conteaza.
 
Proiectele noi depind de cine le-a proiectat si cine le-a lucrat. Daca esti client, trebuie sa vezi aceste date, poate ca proiectantul este serios si a stat pe la santier si a vazut ce iesea pe parcurs si iti spune ceva. Daca este casa facuta in regie proprie cu 2..3 chiolbani cu ziua, fereste-te !
Pe de alta parte, o casa cu 1....2 nivele din zidarie inramata nu prea are ce sa pateasca, nu prea te omoara, daca te bagi sub masa scapi sau macar arati \"de parca ai fi viu\" cum zice bancul ! !
 
Mulţumesc, Sever. Deci să înţeleg că dacă afli că l-a făcut o firmă despre care auzi că e OK şi că sunt şi alţii mulţumiţi de ea, atunci sunt şanse să fie un lucu bine făcut?
 
O alta poza cu blocul Nestor si hotelul Splendid
 
Pe baza acestei poze, Atheneul Roman ar trebui sa isi ceara terenul inapoi din parcarea hotelului...
Hotel Splendid a fost bubuit la 23 august cred, ca era misiunea germana acolo, nu stiu daca ai nostri sau bombardamentele chiar ale germanilor dupa, sau or fi fost AirForce cand au nimerit Palatul Regal ?
Parca tot Ermax a pus foto de la Pragher cu Hotelul si Nestor, Splendid etc., dupa bombardamente ...
 
Blocurile din panouri mari sunt niste structuri care au fost atent concepute la IPCT si testate la INCERC spre a avea o rezistenta foarte buna la seisme, fapt dovedit clar la cutremurul din 1977.

Dar blocurile cu 4 etaje facute intre 1962 si 1964 undeva in zona piata sudului si Eroii revolutiei - par a fi o combinatie din prefabricate, grinzi de beton si caramida la unii pereti despartitori? Se aude ca sunt primele dintr-o serie de incercari de incepere a unui proiect de constructie in numar mare a unor blocuri cu 4 etaje din prefabricate. Sunt blocuri de tip P+4 fara subsol.
 
Nu stiu sa le identific exact, pe la Pieptanari erau unele. In anul 1956 s-a proiectat şi executat prima clădire de locuit din panouri mari prefabricate, cu caracter experimental - blocul cu P+3E din Bucureşti, şos.Giurgiului. În 1959 s-a executat în acelaşi cuartal o nouă clădire experimentală, cu P+4E.
În anii 1959-1962 s-au realizat primele ansambluri de locuinţe cu P+4E din panouri mari: ansamblul Steagul Roşu - Braşov şi cartierul Nicolina Iaşi (intre 1960 si 1962, s-au realizat cca 2500 apart., conform proiectului nr. 4117).

În anul 1962 s-a elaborat prima serie de proiecte tip de clădiri de locuit cu P+4 etaje din panouri mari . Pe baza acestor proiecte, s-au executat în perioada 1963-1970 peste 40.000 apartamente în diverse localităţi din ţară, precum şi în municipiul Bucureşti.
 
Nu stiu sa le identific exact, pe la Pieptanari erau unele. In anul 1956 s-a proiectat şi executat prima clădire de locuit din panouri mari prefabricate, cu caracter experimental - blocul cu P+3E din Bucureşti, şos.Giurgiului. În 1959 s-a executat în acelaşi cuartal o nouă clădire experimentală, cu P+4E.
În anii 1959-1962 s-au realizat primele ansambluri de locuinţe cu P+4E din panouri mari: ansamblul Steagul Roşu - Braşov şi cartierul Nicolina Iaşi (intre 1960 si 1962, s-au realizat cca 2500 apart., conform proiectului nr. 4117).

În anul 1962 s-a elaborat prima serie de proiecte tip de clădiri de locuit cu P+4 etaje din panouri mari . Pe baza acestor proiecte, s-au executat în perioada 1963-1970 peste 40.000 apartamente în diverse localităţi din ţară, precum şi în municipiul Bucureşti.
Ideea era , cam ce stiti despre rezistenta acestor blocuri. Dupa cutremurul din \'77 nu prea au fost afectat decat mici crapaturi la imbinari pe scarile blocului. Dar in timp, am inteles ca din cauza fundatiei zonele de imbinare ale palierelor de care sunt fixate si scarile, au crapat si mai mult si chiar s-au distantat la aproape 2 centimetri de peretii verticali din scara blocului - peretii pe care sunt usile de acces in apartamente. Am vazut ca absolut toate, inclusiv cele de la Pieptanari au aceeasi problema in zona scarilor. Crapatura de la imbinarile scarilor se vede si de afara. Cele de la pieptanari sunt chiar in zona pasajului care a fost in lucru de 2 ani vizavi de cimitir cum ar veni, in spatele blocurilor cu 7 etaje.
I
 
Am vazut si eu la cateva blocuri fisuri mici in pardoseala din fata liftului. bloc 10 etaje beton+caramida, construite in \'65-\'68. Totimi-au spus ca sunt superficiale....asa sa fie?
Chiar si noi in bloc avem niste fisuri cat varful de ac in peretii exteriori (bloc monolit 10 etaje).
am motive sa imi fac griji?
 
Bloc Amfora, Pantelimon, 6 iunie 2008, momentul foarte apropiat de cel in care au luat foc jaluzelele exterioare de lemn de tip mai vechi si suflul le-a impins afara, atunci cand a izbucnit ultimul foc, in stanga balconului cu incendiul principal.

Reporter special SEVER !!!!
 
:harhar: :harhar::harhar: Sever ai transmis pentru Cnn? M-ai facut praf:biggrin:
Trebuie sa iau si eu lectii, poate pica ceva prin zona...:ack: un bulgare magmatic?:ack:
 
Sever dar ghiuleaua aia care iese prin geamul din stanga era o bomba talibana sau ce?:harhar::ack::ack:
 
Back
Sus