• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Siguranta blocurilor

Da, Alex, dar nu toate au cazut. In conditiile in care toata lumea a construit fara sa stie sa proiecteze astfel incat blocul sa reziste la seisme, unele au cazut, iar altele nu.

Lucrarea aia de Aurel Beles s-ar putea sa existe la Biblioteca Nationala. Poate intr-o zi o sa vad daca ma mai pot inscrie acolo (am fost inscrisa in liceu si facultate) si o s-o caut. E insa o lucrare veche (de prin \'41 sau asa ceva).
 
Ok, Blocul Belvedere:

- bloc conceput pentru 10 etaje, obtinut aprobare pentru 11 etaje, si construit 13 fara aprobare.
- fara legaturi intre stalpi si grinzi
- pereti amplasati in afara planului stalpilor, cu grosime redusa, cu mari goluri pentru usi si ferestre
- beton de calitate slaba

Uitati-va si voi la planul de etaj, sa vedeti cat de aiurea erau amplasati stalpii si peretii:

scan0002.jpg


Poza la dimensiune mare: http://picasaweb.google.com/cinemarts/Cutremurnet/photo?authkey=ChYYUhC81f8#5169561043273308658
 
Da, Alex, dar nu toate au cazut. In conditiile in care toata lumea a construit fara sa stie sa proiecteze astfel incat blocul sa reziste la seisme, unele au cazut, iar altele nu.

Lucrarea aia de Aurel Beles s-ar putea sa existe la Biblioteca Nationala. Poate intr-o zi o sa vad daca ma mai pot inscrie acolo (am fost inscrisa in liceu si facultate) si o s-o caut. E insa o lucrare veche (de prin \'41 sau asa ceva).

Citez din cartea pe care tocmai ai cumparat-o:

[attachment=308:post_1_1203632690.attach]
 
Este un bloc pe o straduta prin spate pe la cinema Scala; este inalt, cel putin 10 etaje, cu mare intindere in plan. Construit in 1940, in noiembrie era in constructie cand a avut loc cutremurul.

Dupa cutremur arhitectul si inginerul care a ajutat la proiectare au modificat planurile de constructie: au dublat ca diametru toti stalpii si au marit grosimea peretilor. Au introdus grinzi suplimentare care sa formeze cadre cu stalpii, iar rezultatul a fost pe masura: in 1977 nu s-au produs decat cateva avarii lipsite de importanta.
 
Este adevarat,blocurile interbelice erau adaptate cerintelor arhitecturale fara aplicarea normelor seismice care,de altfel, nu existau la acea epoca...Si poate ca tocmai aceste lipsuri le confereau gradul inalt de confort:imense livinguri cu glasvanduri si bolti,nise,scari de serviciu,separarea spatiilor de zi de cele de noapte,terase.Am locuit intr-un bloc interbelic si nu l-as fi schimbat pentru nimic la acea vreme pentru un apartament cutie de chibrituri.
 
Este adevarat,blocurile interbelice erau adaptate cerintelor arhitecturale fara aplicarea normelor seismice care,de altfel, nu existau la acea epoca...Si poate ca tocmai aceste lipsuri le confereau gradul inalt de confort:imense livinguri cu glasvanduri si bolti,nise,scari de serviciu,separarea spatiilor de zi de cele de noapte,terase.Am locuit intr-un bloc interbelic si nu l-as fi schimbat pentru nimic la acea vreme pentru un apartament cutie de chibrituri.

Pana in 1950 nu a existat ideea de norme antiseismice. Abia in 64 parca a fost introdus primul normativ.

Stiu cum sunt apartamentele din blocurile acelea... ai loc sa joci si fotbal fara probleme... dar asta e ghinionul... pericol in caz de cutremur...

Pe de alta parte uite-te la blocurile din Unirii, cele noi, construite inainte de 89. Am avut ocazia sa intru intr-un apartament: camere imense, exact ca la blocurile interbelice de care spuneai. Si cu toate astea, si construite antiseismic... Din pacate alea erau inainte pentru nomenclatura, iar acum sunt pentru o alta clasa... (the same shit, parerea mea).
 
Tocmai asta imi placea si mie la blocurile interbelice in care am intrat, ca nu stiai de cum ai intrat pe usa cum arata tot apartamentul ca in cazul blocurilor comuniste. Era o adevarata placere sa-l explorezi. Si trebuie sa recunosc ca solutia cu glasvanduri era una foarte buna, pentru ca nu trebuia sa ai camere prea mari si cand aveai nevoie (vreo petrecere ceva, reuniune de familie) faceai din doua camere una. Ca sa nu mai vorbim de intrarile prin bucatarie, ca doar nu era sa te plimbi prin toata casa cu prazul in sacosa.
 
Care blocuri, Alex? Ca eu am intrat intr-unul din blocuri de pe partea stanga a fantanilor cum stai cu fata la Casa Poporului si camerele erau meschine pentru niste blocuri de nomenclaturisti. E drept, am fost doar intr-un singur apartament in zona aceea, dar am ramas foarte mirata, serios.

Cat despre cine sta in ele, initial s-au repartizat apartamente acolo celor carora le arsesera casele la Revolutie. Sora unei prietene de-ale bunica-mii locuia in blocul ars de langa teapa cu cartof si a primit apartament in acest mod.
 
Intotdeauna m-a atras arhitectura, dar si istoria blocurilor vechi. Dar mor de ciuda ca isi bat joc de ele si nu le consolideaza!!!! :hypocrite:
 
Alex,ai cumva informatii despre planurile de constructie ale blocurilor Continental si Casata?
 
Care blocuri, Alex? Ca eu am intrat intr-unul din blocuri de pe partea stanga a fantanilor cum stai cu fata la Casa Poporului si camerele erau meschine pentru niste blocuri de nomenclaturisti. E drept, am fost doar intr-un singur apartamente in zona aceea, dar am ramas foarte mirata, serios.

Eu intrasem intr-unul din blocurile din partea dreapta, chiar din piata Unirii: blocul are o latura spre magazin apoi vine coltzul, si o latura spre Casa Poporului. Apartamentul era situat la etajul 2 (blocul are si mezanin) in latura dinspre casa poporului, dar intrarea in scara blocului este chiar pe colt.

Daca mai tin bine minte era asa: intram intr-un hol lung: pe stanga living imens; in dreapta 4 dormitoare; in stanga bucataria si la capatul coridorului baia. Livingul fusese impartit in 2 cu un glasvand; livingul comunica cu bucataria in care se intra si din hol. La intrarea in casa, intre hol si living mai era ca un fel de hol mai mic, nu mai stiu exact. Oricum, imens apartamentul.
 
Alex,ai cumva informatii despre planurile de constructie ale blocurilor Continental si Casata?

Nu, din pacate nimic la astea :hypocrite: prin arhive pe la primarie, acolo unde te duci sa predai planul casei cand cumperi un apartament... chestia e ca blocul Casata a cazut in 77 si nu stiu daca mai exista undeva planurile lui... Din Continental stiu ca a cazut o parte, dar nu stiu daca a fost demolat sau s-a reconstruit doar partea cazuta...
 
Din blocul Continental au ramas doar doua-trei etaje din margine.
Se spune ca s-a daramat dupa cutremur,dezmembrandu-se etaj cu etaj ,ca filmat cu incetinitorul...Poate fi adevarat:Romulus Rusan,care locuise acolo la etajul 7,povestea intr-un articol cum traise intregul cutremur,prabusirea incepand cand totul se linistise.A fost salvat de sub daramaturi...Nu acesi sansa au avut-o Toma Caragiu,Alexandru Bocanet,Doina Badea,Mihaela Marcineanu,Tudor Dumitrescu,scriitorii adunati la Veronica Porumbacu,toti au pierit sub ruinele acestui bloc.
 
Trei poze cu blocul Continental:vedere dinspre str.Ghika,dinspre Universitate si de pe Intercontinental
 
Din blocul Continental au ramas doar doua-trei etaje din margine.
Se spune ca s-a daramat dupa cutremur,dezmembrandu-se etaj cu etaj ,ca filmat cu incetinitorul...Poate fi adevarat:Romulus Rusan,care locuise acolo la etajul 7,povestea intr-un articol cum traise intregul cutremur,prabusirea incepand cand totul se linistise.A fost salvat de sub daramaturi...Nu acesi sansa au avut-o Toma Caragiu,Alexandru Bocanet,Doina Badea,Mihaela Marcineanu,Tudor Dumitrescu,scriitorii adunati la Veronica Porumbacu,toti au pierit sub ruinele acestui bloc.

Nu este singurul caz de cladire care s-a prabusit in felul asta, o cladire noua din cadre de beton armat care adapostea centrul de calcul al Min Transporturilor s-a prabusit la fel in 77, tot personalul din cladire a reusit sa fuga si nu au fost victime...
 
Un cadru are 3 componente:grinzi, stalpi si noduri.Nodul este la fel de important ca si grinda sau ca si stalpul.Importanta nodului nu a fost recunoscuta decat in urma cu vreo 20-30 de ani.De altfel cand e vorba de o consolidare, nodul este cel mai problematic.Primele norme sesismice in Romania dateaza din 1941 (instructiuni provizorii).Ele stabileau ca forta seismica laterala se ia 5% din masa cladirii.Primul cod seismic a fost P13-63 care era inspirat din normele americane si sovietice de atunci.Dupa aceea P13 a fost modificat in 1970 si in 1978 cand a devenit P100-78.
Cladirea centului de calcul al Min.transporturilor avea o structura mai speciala.Nu erau chiar cadre.
 
Tjkl, multumim pentru clarificare. Ai putea sa explici putin mai in detaliu referitor la cladirea centrului de calcul?
 
Structura centrului de calcul era formata din stalpi si plansee ciuperci casetate.Cladirea avea 9 stalpi care aveau o sectiune variabila la parter si cu sectiune patrata la etaje.La capatul superior al stalpilor existau niste capiteluri patrate de vreo 2.5m.Grinzile nu erau grinzi de cadru si aveau sectiune de 20x55cm (sau 20x50cm).Existau 2 placi din beton armat, la partea superioara si la partea inferioara a grinzilor.Deci structura nu era o structura clasica in cadre.
 
Imagine cu blocul din str.Dionisie Lupu colt cu C.A.Rosetti prabusit la cutremurul din 4 martie 1977
 
Back
Sus