• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Urmatorul cutremur vrancean important (ipoteze)

[OT]
Banc
Un om catre Dumnezeu:
- Doamne!
- Da!
- Ce inseamna pentru tine un milion de ani?
- O secunda.
- Dar un million de dolari?
- Un cent.
- Doamne, imi poti da si mie un cent?
- Asteapta o secunda!
[/OT]
 
:)) =))

Pana una alta, trebuie sa fim constienit ca pana la urma tot va veni, fie el mai mare sau mai mic. Dupa parerea mea, nu ajungem in 2024-2030 fara un cutremur cu magnitudinea MGR=6,7+. Poate nu catastrofal, dar...in fiecare secol de cel putin 2000 de ani incoace am avut vreo 4-5 cutremure cu intensitatea maxima de cel putin VIII grade pe scara Mercalli, in fiecare secol. Chit ca Vrancea nu stie unde incepe si unde se termina secolul, nu se poate spune totusi ca pamantul nu stie deloc statistica. Ba cam stie, dar depinde cum se interpreteaza statistica asta, si depinde de cum corelezi cu fenomenele curente interne si externe.
 
Analizand cutremrurl din 2009 (MGR 6) ca doar la el am gasit inregistrari pe infp am vazut ca nu a fost precedat de o perioada de liniste semnificativa , doar vreo 48 ore... M-ar fi interesat la cel din '77 sau chiar din '40 cum a fost.
Placa se tensioneaza, se striveste, cand e o zona mai dura rezista ceva mai mult, apare linistea. Cand cedeaza e foarte probabil sa fie miscarea mai puternica. Problema e si cand se taseaza constant cu mici cedari (seisme mici) ca poate sa apara un gol sau o zona mai moale si sa cedeze mai brusc si apare un seism mai mare.
Revenind la analogia cu sifonierul impins pe parchet (am inteles ca aici nu aluneca nimic), daca se agata, apare o perioada de liniste, dupa ea e foarte posibil sa apara o smucitura semnificativa cand depaseste obstacolul. Dar faptul ca se deplaseaza si se scutura usor nu garanteaza faptul ca nu da de un damb si se clatina cand nu te astepti.
Concluzia mea: daca e liniste totala stau de veghe, daca sunt seisme mici dorm iepureste :)

4-5/100 ani
1908,1940,1977,1986
-------------------
Unul de MGR peste 7 e pe cale sa vina.
Si daca neglijam 1908 si 1986 care nu au depasit MGR 7 tot suntem datori cu minim 2 evenimente pana in 2040.

Cand poti GeoX poate ne explici si de ce pragul de 7.0 e asa semnificativ, adica 6.9 si nu cade nimic, 7.2 si e jale, logaritmic logaritmic, dar de la 6.5 la 6.9 parca nu-i asa mare diferenta.
 
In cazul unui cutremur vrancean subcrustal, diferenta dintre MGR 7,1 si MGR 6,9 e mai mare decat cea dintre 6,9 si 6,7. Cum trece de 7,0 MGR, se produc niste amplificari ale miscarii pamantului in multe regiuni, fenomene care fac clar diferenta intre un cutremur cu MGR > 7,0 si unul de pana in 7,0.
In ceea ce priveste evolutiile seismicitatii curente, se vede ca pendularile intre clustere sunt ceva comun pentru Vrancea. Anul asta am vazut si pendulari duble reduse intre SV si centru, acum cateva luni.
Cutremurul din 25 aprilie 2009 a avut magnitudinea MGR 5,7.
Despre semnificatiile linistii seismice, e dificil. In orice caz, teoria ca mai multe cutremure mici si moderate descarca Vrancea nu e valida, nu are ce sa descarce. Mecanismul intern nu prea permite asa ceva.
 
Nu cred ca se poate spune ca urmeaza un cutremur de peste 7,0 MGR. Sigur, nimeni nu poate spune nimic sigur, nici macar japonezii nu au fost sigur, in seismologie lucrurile sunt mai dificile decat in meteorologie.
Am spus ca as vedea 2 posibilitati pentru urmatorii 5-10 ani:
-pe baza statisticii, cutremur de foarte mare adancime pe partea din Muntii Vrancei, h=140-160 km si magnitudine MGR cel mai probabil in jur de 6,7 (nu ar trebui, in mod normal, sa depaseasca 7,0 grade, deci ar trebui sa fie ca cel din 13 noiembrie 1868);
-pe baza pendularii intre capete, cutremur ceva mai putin adanc pe partea de SV din Muntii Buzaului, h=120-145 km si magnitudine MGR 6,7-7,0 (cel mai probabil, desi...nimeni nu e profet in tara lui, nu poti baga mana in foc ce tensiuni suplimentare ar mai putea veni din est). Nu voi spune niciodata ca pamantul nu stie statistica si matematica si ca din calcule iese ca e sigur ca nu va fi cutremur major pana in 2065.
Ce mai trebuie spus este ca dupa un eventual cutremur important din Muntii Buzaului (MGR=6,7-7,0), nu inseamna ca am scapat. Cutremurele din Muntii Buzaului tind sa destabilizeze si mai tare blocul litosferic si transfera destul de repede (in 4-5 ani sau 8-12 ani) tensiuni catre partea din Muntii Vrancei, deci aproape sigur dupa un astfel de eveniment va mai veni unul la interval de cca. 4-6 ani sau poate 10-12 ani, dar pe partea din Muntii Vrancei. Daca seismul secundar de pe partea din Muntii Vrancei va veni de la capatul de NE la adancime mai mica (h=80-110 km), nu este de asteptat o magnitudine mai mare de 6,5-6,7, fiindca nu a trecut prea mult de la 1977. Situtia se poate complica daca tensiunile din Muntii Buzaului se trasfera de fapt pe partea foarte adanca din Muntii Vrancei, posibil in zona PIETRELE INSIRATE (unde a fost cutremurul moderat din 14 mai 2005); in acest caz, la interval de 8-12 ani dupa seismul din zona Buzaului putem avea o surpriza majora din zona adanca a Muntilor Vrancei.

Vom vedea care varianta se va confirma. Spuneam ca nu cred ca vom ajunge in 2024-2026 fara macar un cutremur de magnitudine 6,7+. Ceea ce va atrag atentia este ca desi toata lumea se teme de prabusiri masive, s-ar putea ca la urmatorul cutremur vrancean important sa fie victime nu din cauza prabusirilor totale, cat din cauza accidentelor din interiorul locuintelor sau caderii unor balcoane, obiecte/panouri suspendate in exterior.
 
executivul a spus:
PS: vestea buna e ca in aproximativ 10-15 milioane de ani corpul relict se va desprinde cu totul si nu vom mai avea seisme in Vrancea.

Se va desprinde mult mai repede - cateva sute, cel mult mii de ani - dar noua tot nu ne va folosi.
 
real32 a spus:
executivul a spus:
PS: vestea buna e ca in aproximativ 10-15 milioane de ani corpul relict se va desprinde cu totul si nu vom mai avea seisme in Vrancea.

Se va desprinde mult mai repede - cateva sute, cel mult mii de ani - dar noua tot nu ne va folosi.

Salut! Ce se va intampla in momentul in care se va desprinde definitiv de placile de sus? Vom avea oare siruri de seisme majore 7-8, sau chiar seisme mari de 9?
 
Nu. E un fragment litosferic in curs de digerare si desprindere din legatura cu crusta terestra. La fiecare seism mai mare se rupe cate ceva. De exemplu, se pare ca in 1940 s-a rupt ceva in partea de jos, ceva care a lasat capatul nordic fara alte cutremure foarte adanci...probabil ca acea "lespede" s-a cam dus in jos, in astenosfera, s-o fi si topit deja, cine stie. De aia dupa 1950 mai ales nu am mai avut cutremure foarte adanci la capatul nordic al Muntilor Vrancei. Se tot desprinde si se rupe cate ceva...de fiecare data.
Se vede ca dupa 1940 centrul activitatii seismice de foarte mare adancime (140-160 km) din partea Muntilor Vrancei a cam plecat din capatul nordic si "s-a mutat" mai pe centru asa, de la centru-vest (la PIETRELE INSIRATE si chiar mai la vest) trecand prin centru la NEREJU (unde mai apar si acolo seisme mai adanci, in fara de cele produse mai sus de 130 km) si la est pe ramura de la VINTILEASCA (unde s-a produs cutremurul de magnitudine 5,5 si adancime 134 km din 6 octombrie 2013). Pe la PIETRELE INSIRATE a fost localizat epicentrul cutremurului de magnitudine 5,6 din 14 mai 2005, cu adancime focala 148 km.
Oricum, pana se va stinge, trebuie sa mai asteptam ceva cutremure, asta e. Vrancea e un stadiu final al unei subductii relicte, care s-a terminat ca atare in partea de sus, dar a ramas mai jos prinsa...
 
Salut GeoX. Multumesc pentru raspuns. Ipotetic vorbind, daca ceva s-a rupt in 1940 la acel etaj de adancime, putem sugera ca acel cutremur din 1940 a fost ultimul?(ref. la adancimea si locul respectiv)
 
Pai ziceam ca s-ar parea ca "centrul" foarte adanc din Muntii Vrancei ar fi "migrat" de la capatul nordic mai spre centru asa. Un viitor cutremur de foarte mare adancime din Muntii Vrancei, h=150 km, poate veni eventual mai din partile centrale. Sigur ca nu e obligatoriu sa fie catastrofal, nu intotdeauna au fost catastrofale. Iata succesiunea seismelor foarte adanci din Muntii Vrancei, adancime in jur de 150 km, in ultimii 600 de ani:



25.10.1446 MGR=7,1
24.11.1516 MGR=7,2
01.02.1637 MGR=6,7
12.06.1701 MGR=7,0
26.10.1802 MGR=7,7
13.11.1868 MGR=6,7
10.11.1940 MGR=7,4



Cu precizarea ca seismele foarte adanci din Muntii Vrancei se recunosc prin directivitatea foartre clara spre nord-est, cu orientarea izoseistelor spre Campia Rusa si mult spre Moscova.

P.S.: Si bine ai revenit pe forum, Adrian, tu ai mai fost pe aici. :D
 
GeoX a spus:
Pai ziceam ca s-ar parea ca "centrul" foarte adanc din Muntii Vrancei ar fi "migrat" de la capatul nordic mai spre centru asa. Un viitor cutremur de foarte mare adancime din Muntii Vrancei, h=150 km, poate veni eventual mai din partile centrale. Sigur ca nu e obligatoriu sa fie catastrofal, nu intotdeauna au fost catastrofale. Iata succesiunea seismelor foarte adanci din Muntii Vrancei, adancime in jur de 150 km, in ultimii 600 de ani:



25.10.1446 MGR=7,1
24.11.1516 MGR=7,2
01.02.1637 MGR=6,7
12.06.1701 MGR=7,0
26.10.1802 MGR=7,7
13.11.1868 MGR=6,7
10.11.1940 MGR=7,4



Cu precizarea ca seismele foarte adanci din Muntii Vrancei se recunosc prin directivitatea foartre clara spre nord-est, cu orientarea izoseistelor spre Campia Rusa si mult spre Moscova.

P.S.: Si bine ai revenit pe forum, Adrian, tu ai mai fost pe aici. :D


Multumesc, da.. am fost acum cativa ani, dar a trebuit sa sa renunt din varii motive.
Si revenind la subiect, cu exceptia anului 1637, toate cutremurele de la acest etaj apar la ~ 70 de ani... si din 1940 au trecut 73 de ani... cine stie.. in -+ 10 ani ne putem astepta la ceva de acolo
 
Da, dar cel mai probabil la o magnitudine cam de 6,7 grade MGR. Asta daca nu vine inainte un cutremur de 6,7-7,0 grade MGR in Muntii Buzaului, care poate amplifica lucrurile.
 
Da... nu prea ai cum sa stii ce se intampla jos acolo. Mai ales ca e un sistem foarte complex si unicat. In SUA au reusit sa prezica anumite cutremure deoarece au observat ca ele tindeau sa apara la 11 ani spre sudul unei falii, la distanta de cateva sute de km. Am vazut intr-un documentar acum ceva timp, si nu am retinut numele (oricum, nu cred ca era vorba de San Andreas). Daca imi permiteti un off-topic... am observat ca blogul lui istrate a supravietuit timpului, chiar daca semaforul lui a disparut..
 
GeoX a spus:
Iata succesiunea seismelor foarte adanci din Muntii Vrancei, adancime in jur de 150 km, in ultimii 600 de ani:


25.10.1446 MGR=7,1
24.11.1516 MGR=7,2
01.02.1637 MGR=6,7
12.06.1701 MGR=7,0
26.10.1802 MGR=7,7
13.11.1868 MGR=6,7
10.11.1940 MGR=7,4

 

din cate stiu eu, magnitudinea vechilor cutremure se determina consultand cronicile vremii care povesteau efectele cutremurului precum si pana unde s-a simtit respectivul cutremur. O enigma pentru mine, este cum se determina adancimea :unsure:
 
Sunt stabilite evident cu aprox., pe baza de intensitati maxime, marimea ariei pe care s-au simtit. Evident, sunt rezerve la unele cutremure mai vechi, dar in mare se cam stiu tipurile de cutremure si modul cum se manifesta, cu directivitate cand intr-o parte, cand in cealalta parte.

Despre adancimi, tot dupa directivitate si intinderea efecteleor macroseismice:

150 km pentru aria macroseismica cea mai mare, cu alungirea izosteistelor spre nord-est, Campia Rusa si Moscova;

120-140 km pentru cutremure caracterizate printr-o simetrie mai accentuata, efecte de regula important in Moldova, dar nu sunt asa prelungite spre rusi, cateodata dau amplificari si spre Muntenia si chiar in interiorul arcului carpatic spre Transilvania;

80-110 km net spre Muntenia, ca in 1977.
 
multumesc GeoX! Deci adancimea lor este o aproximare +-10/20 km. Nu este atat de exacta precum seismele din zilele noastre. Legat de seismografe, cum anume inregistreaza undele acelea mari pe High Amplification la teleseisme, avand in vedere ca senzorii sunt in romania? Ajung undele unui seism de 7, 8 prin crusta tocmai din.. de ex. Japonia? Sau de cele mai multe ori apar pe senzori prin reflectia lor de centrul pamantului, traversand astenosfera pana la noi?
 
Undele teleseismelor majore se propaga, evident, prin interiorul Pamantului. Sigur ca exista si arii de "umbra seismica", dar de regula la noi se receptioneaza undele teleseismelor mari si moderate din sud si din est.
 
GeoX a spus:
Undele teleseismelor majore se propaga, evident, prin interiorul Pamantului. Sigur ca exista si arii de "umbra seismica", dar de regula la noi se receptioneaza undele teleseismelor mari si moderate din sud si din est.

Aceste unde nu influenteaza si ele Vrancea intr-un mod sau altul? Mai ales ca aceasta este scufundata vertical, iar undele "o izbesc" din dreapta sau stanga. Ma gandesc ca este acelasi lucru cu impactul unui zid de apa cu un turn cam subrezit cu multe gauri si crapaturi...
 
Nu, teleseismele in principiu nu au cum sa influenteze.Sigur ca exista discutii despre cutremure produse intr-un capat al unei placi tectonice si miscari la celalt capat, dar e de discutat pe cazuri concrete, nu la mod general
 
Back
Sus