• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Urmatorul cutremur vrancean important (ipoteze)

GeoX a spus:
Nu. E un fragment litosferic in curs de digerare si desprindere din legatura cu crusta terestra. La fiecare seism mai mare se rupe cate ceva.[...] Vrancea e un stadiu final al unei subductii relicte, care s-a terminat ca atare in partea de sus, dar a ramas mai jos prinsa...

GeoX, daca plecam de la zicerile de mai sus, cum putem sa mai sustinem ca avem ceva idee de ce va urma in Vrancea? Este vorba de un sistem in continuua (si necunoscuta) transformare. Mai are rost sa facem previziuni pe baza evenimentelor trecute? Cum putem afirma, sa zicem, ca Vrancea nu poate da un cutremur mai mare de 7,x maine? Sau, candva, mai mare de 7,8? Pe ce baza?

Si apropos de "diferenta de 6,8-6,9 este mai mica decat 7,1-7,2 in cazul Vrancea", nu crezi ca este necesara o alta scara de reprezentare a cutremurelor din Vrancea tinand cont de acesta particularitate? Poate asa se mai destepata (se trezesc) si ceva din alesi si inteleg mai bine ce ne asteapta.
 
E bine ce ai zis, morsa, si bun venit pe forum, apropos :)
Ei, modelele actuale despre Vrancea o definesc ca un stadiu final al unei foste zone de subductie. In ceea ce priveste magnitudinea maxima, aici sunt pareri si pareri, unii au comparat cu ceea ce s-a intamplat si in alte zone de subductie avansata (zisa si relicta), au facut aprecieri (teoretice) in legatura cu marimea zonei active seismic din acel bloc litosferic, si in functie de asta s-au facut anumite estimari privind magnitudinea maxima posibila (fie ea MGR, fie Mw).
Si da, la MGR peste 7,0 e o diferenta mare, lucru vazut si comparand efectele cutremurelor din 1940 si 1977, pe de o parte, cu cele ale seismelor din 1986 si 1990, pe de alta parte.
 
iar e liniste. cam dupa cate zile de liniste ar fi intelept sa dormim in masina?
 
sica, acum ...activitatea mai variaza. Nu sunt cutremure de magnitudini peste 2,5-3,0 in fiecare zi. Mai trec niste zile, pe urma mai vin grupari de 2-3 cutremure in 48 de ore, si tot asa.
 
In ultima luna am avut pauze de 7 zile sau chiar mai mult inaintea miscarilor simtite de om (MGR >4.5). Cu toate astea seismele din 2004 si 2009 au venit dupa doar 48 ore de la seisme mai mici...
 
Mie nu-mi place DELOC cum arata cerul in Dr Taberei, zona Moghioros, acum 20-30 minute...









:109: :unsure:
 
DjLeco, cerul ala nu prea are ce sa spuna despre cutremure. Acum sigur, nimeni nu baga in foc pentru nimic. Dar in ce ma priveste, sunt foarte calm. A, cutremure moderate mai pot fi...chiar si unul ca cele din 1986 sau 1908. Totusi nimic nu arata ca un astfel de cutremur ar trebui sa se produca neaparat acum. Nu e o certitudine, e doar o parere proprie. Si chiar daca va veni anul asta sau in 2014 un astfel de cutremur, panica nu ne ajuta, ci ne face mai rau. Ca arata asa cerul...eu zic ca nu e bai. Sa stii ca am vazut si mai si, fara nimic special in asta.
 
Nu prea s-a dovedit ca forma norilor are legatura cu iminenta unui seism. Si oricum, sa zicem ca forma lor este susceptibila campurilor electromagnetice sau ionilor din scoarta aflata in tensiune, cred ca acesti nori mai speciali ar aparea mai mult ca sigur in zona epicentrului cutremurului, si nu la sute de km de epicentru cum ar fi Bucurestiul.
 
DjLeco a spus:
Mie nu-mi place DELOC cum arata cerul in Dr Taberei, zona Moghioros, acum 20-30 minute...

o fi de la lucrarile de la metrou? =))
sau pana de curent?

www.sat24.com

visual & infrared. am avut cateva zile calde, si acum e un front de la vest, cu furtuni in WE.

@GeoX - multumim pentru ca ne ajuti sa intelegem ce se petrece in Vrancea!
 
Multumesc si eu pentru apreciere gsteph...si bun venit pe forum, oricum! :)
 
Personal as tinde sa cred ca ar exista o anumita legatura intre diverse fenomene naturale si poate ca ar putea fi una si intre atmosfera si cutremure.
Totusi, la ora actuala este foarte greu sa determinam modele folositoare. Doar daca ne uitam la previziunile meteo sezonale (cele pe 3 luni) vedem ca probabilitate este inca mica. Suntem aproape de 1 noiembrie si inca nu exista un consens in legatura cu iarna care va veni.

Asadar, daca in meteorologie unde putem studia multi factori avem dificultati in a prezice evolutia vremii, in seismologie lucrurile stau si mai rau...
 
Pai da, si in meteorologie se vorbeste despre TIMPUL PROBABIL...
Eu aici am expus o parere despre cum ar trebui sa "arate" urmatorul cutremur important, ce fel de cutremur ar putea fi...dar sunt doar niste ipoteze, atat. Natura e mai complexa decat crede omul, si nu stii de unde sare iepurele. Am zis ca e mai probabil sa fie ceva cu MGR=6,7-7,0, indiferent de localizare/adancime, 120-140 km Muntii Buzaului sau 150 km Muntii Vrancei.
 
Buna seara si bine v-am gasit! Nu ma pricep deloc la cutremure si nu am urmarit niciodata evolutia lor. Dar dupa cutremurul din 6 octombrie am inceput sa caut date pentru a ma documenta. Asa am ajuns si pe acest sait.
In legatura cu ipotezele discutate eu am o umila parere de nestiutor. Perioada de timp intre cutremure conteaza, dar cred ca trebuie urmarite si alte aspecte. Uitandu-ma la alte evenimente din trecut, am observat urmatoarele (asa cum de altfel se stie): dupa un cutremur, vin altele mai mici, "de relaxare'. Unul mai mare, apoi descresc treptat. La fel si dupa un cutremur mai mare: de ex: 6, apoi 5; 4 ; 3; 2.5 dupa un timp 5; 4; 3; 2 .5, etc. daca am pune aceste seisme pe un grafic am obtine niste sinusoide.
Ce altceva am mai remarcat: daca dupa un cutremur mai mare vine unul sensibil mai mic, atunci urmeaza un altul mai mare. In 6 oct a fost unul de 5.5, dupa care 3.5, destul de mic. De aceea, dupa un timp a venit cel de 4.9. Parerea mea este ca in cazul in care ar fi venit mai repede unul de 4 apoi de 3.5 de 3, etc. nu ar mai fi avut loc cel de 4.9. Dupa cel de 4.9 au venit cateva cutremure mai mici, dar pe mine ma intriga altceva: am remarcat o tendinta de crestere a magnitudinii.
26.10.2013, 19:01:22 3.5 137 45.65N 26.52E Zona seismica Vrancea,Vrancea M
25.10.2013, 00:49:20 3.4 82 45.89N 26.83E Zona seismica Vrancea,Vrancea M
24.10.2013, 21:10:42 3.2 110 45.55N 26.63E Zona seismica Vrancea,Buzau M
23.10.2013, 13:51:14 3.1 116 45.52N 26.32E Zona seismica Vrancea,Buzau M
23.10.2013, 00:16:16 3.1 145 45.69N 26.50E Zona seismica Vrancea,Vrancea M
22.10.2013, 07:16:49 3.8 127 45.72N 26.72E Zona seismica Vrancea,Vrancea M
15.10.2013, 22:00:24 2.6 15 45.52N 27.69E Moldova, judetul Galati A
15.10.2013, 20:41:58 2.8 5 45.55N 27.95E Moldova, judetul Galati A
15.10.2013, 19:33:12
L-ai simtit ? 4.7 136 45.64N 26.56E Zona seismica Vrancea, judetul Vrancea M
Prin urmare, dupa cutremurul de 3.8 a urmat cel de 3.1 si se remarca o tendinta de crestere. iar dupa ultimul de 3.5 nu a mai venit nimic "de relaxare". Prin urmare, ma gandesc ca s-ar putea sa vina unul ceva mai mare, dar cat de mare nu avem de unde sti. Depinde de pauza de timp, de factori externi, de Vrancea, etc. Ar putea fi de 4, dar ar putea ajunge si la 5.5 din nou daca trec mai multe zile.
Imi cer scuze in cazul in care parerea mea e deplasata, dar nu ma pricep de loc. Ma gandesc si eu, ca toti ceilalti...
 
Bun venit pe forum, BiaX
Pai ce sa zic, totusi e greu sa gasesti un tipar in ceea ce priveste evolutia magnitudinilor. Cutremurul din 14 mai 2005, ora locala 4h53min, epicentru la PIETRELE INSIRATE, adancime 148 km si magnitudine 5,6, a fost urmat de unul de magnitudine 4,6 produs in acelasi loc, si la 149 km adancime, cateva ore mai tarziu, la ora locala 9h36min.
Greu de zis numai pe baza magnitudinilor. Conteaza si evolutia spatiala a epicentrelor/focarelor, variatiile intre diferite grupari de hipocentre, care pot arata niste lucruri.
 
Si mai zic ceva: cutremurul...nu prea vine chiar cand il asteapta toata lumea. :) Asta e, fenomenul vine mai degraba cand nu te (mai) astepti, asa face mereu, asa va face Vrancea si cand ii va veni sorocul.

Repet aici ipotezele mai probabile pentru un cutremur mai important:

-cutremur in zona adanca din Muntii Vrancei, h=140-160 km, MGR in jur de 6,7-6,8 grade, sau
-cutremur in zona "medie" din Muntii Buzaului, h=120-145 km, MGR=6,8-7,0.

Cu observatia ca daca vine din Muntii Buzaului, cu certitudine va fi urmat, la 4-5 ani sau 8-12 ani de un alt cutremur, dar din Muntii Vrancei.
Cand ? Nu se stie, poate fi si 2014, si 2018-2022...ramane de vazut. Intrebarea e cum ne pregatim.
 
GeoX a spus:
Bun venit pe forum, BiaX
Pai ce sa zic, totusi e greu sa gasesti un tipar in ceea ce priveste evolutia magnitudinilor. Cutremurul din 14 mai 2005, ora locala 4h53min, epicentru la PIETRELE INSIRATE, adancime 148 km si magnitudine 5,6, a fost urmat de unul de magnitudine 4,6 produs in acelasi loc, si la 149 km adancime, cateva ore mai tarziu, la ora locala 9h36min.
Greu de zis numai pe baza magnitudinilor. Conteaza si evolutia spatiala a epicentrelor/focarelor, variatiile intre diferite grupari de hipocentre, care pot arata niste lucruri.

Multumesc pentru raspuns!
Ai dreptate, GeoX! Eu nu ma gandeam la un tipar ci la o anomalie. M-am uitat pe cutremurele din arhiva si toate au unul mai mare dupa care altele mai mici. Dupa un timp, cresc din nou pana la un maxim dupa care incep sa scada din nou si tot asa.
Dupa cel de 3.8, au fost de 3.1, 3.4, 3.5 si s-a opit. Daca era invers, dupa 3.8 cel de 3.5, 3.4, 3.1 era altceva. E adevarat ca poate sa nu insemne nimic. Ma gandeam ca in cazul unei acumulari de tensiune ar trebui sa fie unele semne de intensificare a activitatii, iar faptul ca s-a oprit intr-un punct de crestere, poate insemna asa ceva si deci, poate genera un cutremur mai mare. E adevarat ca s-a oprit la 3.5, care e mai mic de 3.8, cat a fost inainte punctul cel mai mare, deci foarte usor acum poate sa vina altele in scadere. Dar, tot asa, poate sa vina si unul de 4. Dupa o activitate destul de intensa, acum s-a oprit la 3.5...
Mai sunt si cutremurele din Galati, care au scazut mult dupa cutremurul de 5.5 din Vrancea. Acolo au mai fost cutremure (peste 2.5) doar cand au fost si in Vrancea, mai marisoare... Coincidenta sau nu, au venit deodata. Si in 1940 au fost cutremure in Galati cu ceva timp inainte de cutremurul major din Vrancea. Poate ca aceste cutremure de suprafata se produc in anumite zone in functie de directivitatea unei miscari de falii din zone importante.
Eu insa am remacat ca si in M-tii Vrancei, zona Buzau vine un cutremur, uneori in pereche cu cel din Vrancea - Vrancea, dupa unul mai mare. A fost de 5.5, dupa care 3.5 si doua de 3, unul in Vrancea si unul in Vrancea - Buzau. Se pot observa asemenea "perechi" ca reactie dupa un cutremur mai maricel in Vrancea si in alte perioade...
Dar... prea mult ne batem capul. Va erupe cand va dori... important e sa nu fie accidente prea mari.
Daca va erupe cel din zona Buzau va avea o directivitate diferita? Se vorbeste de unul pe directia Moldova, Chisinau, chiar Moscova. Daca ar veni din zona Buzau, "bate" si spre Transilvania, zona Mures?
 
Daca vine din Muntii Vrancei si de la foarte mare adancime (140-160 km), directivitatea va fi foarte neta spre nord-est. Aria macroseismica va fi foarte larga, dar cu extensie pronuntata spre Campia Rusa pana dincolo de Moscova. Astfel de cutremure, mai mari sau mai mici, au avut loc in 1446, 1516, 1637,1701, 1802, 1868, 1940. Nu toate aceste evenimente au avut magnitudini foarte mari; cele catastrofale au fost in 1516, 1802 si 1940.
Daca vine din capatul de SV, Muntii Buzaului, la o adancime de 120-140 km, e de asteptat ca, desi va avea probabil tot o predominanta spre Moldova, Iasi-Chisinau, sa exista totusi efecte mai simetrice, cu unele amplificari si in Muntenia, Oltenia, dar si spre Transilvania, inclusiv in interirul arcului carpatic spre Covasna. Astfel de cutremure au avut loc in 1471, 1620, 1679, 1738, 1790, 1829, 1894, 1908, 1986.
Un cutremur major de tipul celor din 1838 si 1977, cu directivitate neta spre Muntenia, adancimi focale de 80-110 km, este cel mai putin probabil.
 
GeoX a spus:
Un cutremur major de tipul celor din 1838 si 1977, cu directivitate neta spre Muntenia, adancimi focale de 80-110 km, este cel mai putin probabil.

Asta e de bine... Adica suna optimist :) Cel putin pentru mine. Pentru Bucuresti a fost cel mai devastator cel din 1977. Daca unul de acest tip este putin probabil, asta inseamna ca si eventualele pagube ale unui cutremur in jur de 7, vor fi mai mici....teoretic, nu?
 
Back
Sus