• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (3)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
:biggrin::angel:Dodo a revenit asa ca gasca e completa:harhar:
Multumesc de primire:rolleyes:

Si nu ni-l aduci si pe The Big One ??? :biggrin::harhar::harhar:
 
:biggrin::angel:Dodo a revenit asa ca gasca e completa:harhar:
Multumesc de primire:rolleyes:

Si nu ni-l aduci si pe The Big One ??? :biggrin::harhar::harhar:
 
eu sa il aduc? eu v-am adus poze dincolo:harhar:
 
Bine ai revenit Dodo din calatoria marina. :biggrin:

Am auzit ca nu l-ai gasit si pe The Big One. E ascuns bine de tot. :biggrin::harhar::harhar:
 
Bine ai revenit Dodo din calatoria marina. :biggrin:

Am auzit ca nu l-ai gasit si pe The Big One. E ascuns bine de tot.

Ramane de vazut, EarthQuake, daca mnealui va trimite si ceva \"mesageri\" la inaintare :biggrin::harhar: ...niste trambitzasi care sa ii vesteasca sosirea, sa stie tot omu\' ca ne vine un oaspete \"de seama\"....:harhar::harhar: Ca pe vremea lui Stefan cel Mare, cand veneau tatarii, se dadea alarma, puhoieri de prin satele moldovinesti, trageau clopotele si vesteau primejdia :harhar::harhar::harhar:
 
:ack:Meritati bataie:ack:
Culmea este ca desi suntem constienti de capacitatea distrugatoare a naturii in unele cazuri incercam sa facem glume. Din cauza tv privim linistiti din fotolii razboaie, tsunami, uragane, seisme si tendinta este sa confundam filmul cu realitatea:unsure:
 
Pai Dodo draga, ce putem face ? Sa ne suim pe pereti si sa incepem cu jelanii caraghioase stil ProTV sau Antena 1 sau orice altceva ? :biggrin::biggrin: N-avem ce face, Mama Natura e shefu\', ca de obicei, si la un moment dat o sa ne arate din nou acest lucru ! Ca ne place sau nu. Eu prefer insa sa nu stau morcovit tot timpul. Incerc sa urmaresc si sa inteleg manifestarile adesea ciudate ale naturii, sa ma documentez asupra acestora si sa incerc sa inteleg de ce face asa si nu altfel. Nu are rost sa o dau pe jelanii penibile asa cum vedem in reportajele unor televiziuni ! :harhar::harhar: Apropos, unii domni reporteri au, se vede treaba, mai probleme cu gramatica limbii roamane la nivel elementar, au dificultati si confuzii de semantica, sunt penibili, ce mai ! :harhar:
Oricum, Dodo, iti reamintesc ca inca nu s-a nascut omul care sa imi dea mie bataie, retine lucrul asta. :17::17::harhar::harhar:
 
Da, da ...unde era balaurul:ack:
Ma uitam la TVR aseara la un film despre o fotografie. Era din 11 sept 2001 si reprezenta un barbat care parea impacat cu soarta in timp ce cadea. De fapt erau 12 imagini si numai aceasta era asa caci nu e prea simplu sa iti controlezi plonjeul de la etj 105.
Ma rog, nu asta conteaza.
Fotografia era reusita si iti dadea de gandit.
Desi ni se interzice sinuciderea oare ce ar face unul dintre noi in cazulincare ar fi nevoit sa aleaga intre a muri ars in foc sau a plonja in neant....
Este o alegere grea atunci cand stai si te gandesti minute intregi iar alta scapare nu ai.
 
Am vazut si eu respectivul documentar, si imaginea. E socant, intr-adevar. Si cand te gandesti ca unii considera ceea ce s-a intamplat atunci drept lupta pentru libertate !!! :harhar::ack::harhar: Asa ma duc si eu si ii dau una nevestei vecinului de deasupra, desi nu cu ea am raca...:biggrin: Ci cu el ca si-a pus masina pe locul meu...:biggrin:
 
nu merge sa atasez poza ca sa se stie despre ce vorbesc:ack:
 
nu merge sa atasez poza ca sa se stie despre ce vorbesc:ack:

Dodo, eu cred ca oamenii stiu despre ce e vorba. Oricum am vazut respectiva fotografie si in ziare.
 
Ma bucur ca v-am gasit :harhar:
Nu prea gasesc oameni \"pasionati\" de cutremure, cel putin nu in halul in care sunt eu...
De fapt la mine pasiunea e o frica chinuitoare si urata :ack:care ma tine zi si noapte.. pana in momentul cutremurului. Atunci sunt cea mai linistita si calma, astept cu zambetul pe buze sa se termine. Insa asa, in asteptare.. nu va spun cate scenarii imi trec prin cap. In urma cu vreo doi ani dormeam cu fluierul la gat :biggrin:, acum incerc sa tin mobilul cat mai aproape...

Ma bat ganduri sa ma mut la Cluj, Arad (acum locuiesc la Galati).. sau prin zona, numai ca sa scap de frica pana trec anii astia, sau macar la casa :harhar: (ca sa vedeti pana unde duce paranoia mea)...

Si-acum, ca facui introducerea.. ce se mai aude? Sa ma duc sa dorm in fata blocului sau nu? :biggrin:
 
Draga Raluca, bine ai venit pe forumul nostru!

Spuneai ca ai o frica permanenta de cutremur... parerea mea este ca in momentul in care incepi sa cunosti cat mai indeaproape subiectul cutremurelor, a rezistentei locuintelor si a riscurilor aferente, aceasta frica ar trebui sa inceapa sa dispara. :17: De obicei ne este frica de ceea ce nu cunoastem. :biggrin: Pe de alta parte frica este normala, toti ne temem pentru viata si sanatatea noastra, dar aceasta ar trebui mentinuta la un nivel care sa nu ne afecteze in mod negativ viata. :17: Cred ca faptul ca in timpul cutremurului esti calma si linistita este de fapt datorita unei decompensari a acestei frici. Adica frica se acumuleaza si in acel moment dispare complet, fiindca subiectul fricii a fost atins. :biggrin:

Parerea mea este ca intotdeauna cunoasterea va alunga o mare parte din teama. Dupa ce te informezi cum sta treaba cu rezistenta cladirilor, tipuri constructive, etc, poti sa iti faci o idee cam cat de sigur este blocul tau in cazul unui cutremur. Iar daca situatia este chiar critica (cam cum sunt anumite blocuri cu bulina din Bucuresti) atunci intr-adevar ar fi o idee buna sa te muti. Adica, sincer, eu nu as sta intr-un bloc cu bulina nici daca as primi apartamentul gratis.

Despre siguranta cladirilor am scris un mesaj mai in detaliu aici: http://www.cutremur.net/forum/showthread.php?tid=248 este al doilea mesaj de pe pagina. O sa te ajute sa-ti faci o idee referitor la siguranta cladirilor in caz de cutremur.

Din pacate aproape intreg teritoriul Romaniei este format din zone seismice (este un articol pe tema asta aici: http://cutremur.net/regiuni-seismice-in-romania/ ) asa ca peste tot este riscul sa simti cutremurele care se produc. :harhar:

De asteptat cred ca toti ne asteptam sa se produca un seism, dar eu personal, din informatiile pe care le detin nu cred ca va avea loc vreunul in urmatoarele zile. :harhar: Poate intr-un interval de cateva luni da, este posibil, dar pe termen foarte scurt nu cred ca va fi vreunul important. Asa ca eu cred ca poti dormi linistita in patul tau :harhar:
 
Ma bucur ca v-am gasit :harhar:
Nu prea gasesc oameni \\"pasionati\\" de cutremure, cel putin nu in halul in care sunt eu...
De fapt la mine pasiunea e o frica chinuitoare si urata :ack:care ma tine zi si noapte.. pana in momentul cutremurului. Atunci sunt cea mai linistita si calma, astept cu zambetul pe buze sa se termine. Insa asa, in asteptare.. nu va spun cate scenarii imi trec prin cap. In urma cu vreo doi ani dormeam cu fluierul la gat :biggrin:, acum incerc sa tin mobilul cat mai aproape...

Ma bat ganduri sa ma mut la Cluj, Arad (acum locuiesc la Galati).. sau prin zona, numai ca sa scap de frica pana trec anii astia, sau macar la casa :harhar: (ca sa vedeti pana unde duce paranoia mea)...

Si-acum, ca facui introducerea.. ce se mai aude? Sa ma duc sa dorm in fata blocului sau nu? :biggrin:

Raluca, singurul lucru pe care poti sa-l faci este sa te obisnuiesti cu gandul ca odata si odata tot se va produce si un seism mai mare sau egal de 7 grade pe care nu-l vei putea anticipa sau stopa si blocul tau poate ramane bine mersi in picioare, dar tu sa ai probleme pe strada, la serviciu sau in in locul in care te afli in momentul producerii seismului.

Eventual intereseaza-te sa vezi blocul in care locuiesti in ce stare se afla, e sigur, nu e sigur, deoarece daca n-are probleme de rezistenta atunci nu ai motive serioase de ingrijorare.
 
Raluca, iti urez si eu bun venit pe forum. Si iti sugerez sa parcurgi, cand ai timp, ceea ce s-a scris prin topicurile de aici.
Cumva, teama e totusi fireasca, dat fiind ca fenomenul ca atare este unul imposibil de controlat, unul care (cel putin pentru opinia publica) apare \"pe neasteptate\". Totusi, cand ajungi sa cunosti un pic mai mult despre acest fenomen ca atare, sa te informezi cum e cu rezistenta blocurilor, care sunt categoriile de constructii vulnerabile, dar si sa intelegi ca fenomenul este, de la un punct incolo, imprevizibil (pe termen scurt), atunci zic eu ca poti sa incerci sa iti depasesti aceasta teama, care, o repet, este fireasca. Stii, Raluca, desi sunt un pasionat de cutremure (ca de altfel si de alte fenomene naturale mai \"spectaculoase\"), si desi incerc sa ma documentez, sa aflu lucruri noi si interesante despre fenomenul ca atare si, in context, despre ciudateniile manifestarilor Mamei Natura :)biggrin:), trebuie totusi sa iti spun ca nu ma gandesc tot timpul la seisme, nu visez noaptea cutremure si continui sa imi desfasor activitatile zilnice obisnuite, stiind ca mai devreme sau mai tarziu tot vom fi zguduiti, mai tare sau mai slab. Si nu are sens sa ma stresez, sa ma sui pe pereti sau sa imi smulg parul din cap...:biggrin::harhar: Mai bine e sa stiu ce am de facut atunci cand va sosi momentul, Raluca. Fiindca trebuie sa retii ca nimeni, dar absolut nimeni nu poate afirma cu maxima certitudine ca pe un termen scurt, de ordinul orelor sau zilelor, se va produce sau nu un cutremur cu o magnitudine mai mare sau mai mica, deci depasind sau nu un anumit prag critic (care pentru zona Vrancea este de 7,0 pe scara Richter). Prognozele pe termen lung (de ordinul anilor) si mediu (de ordinul lunilor) sunt de interes stiintific. Ele sunt, asadar, interesante doar asa, ca ipoteze stiintifice. Dar in practica doar o predictie pe termen scurt ar fi cu adevarat utila. Cum asa ceva este imposibila la stadiul actual al cunostintelor (cel putin nu la un nivel de certitudine rezonabil de mare), este clar ca nu are rost sa ne agitam inutil cu intrebarea obsesiva CAND?...CAND?...CAND??? O sa fie la un moment dat ceva, nu ne putem ascunde dupa deget, dar nimeni nu poate sti CAND, nici chiar domnii de la INFP nu sunt prea siguri si nu pot da garantii reale, orice se spune oficial.
 
Buna seara!!!
Ce parere aveti despre lacuna asta seismica???
Parerea mea ca dupa atata timp de liniste o sa ne zgaltaim cam tare(Doamne fereste), cred eu ca in aceasta toamna.
Ceva pareri, opinii???:biggrin:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus