• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Programul lui Iepurila scanat cu Kaspersky nu arata nici un virus sau altceva.
 
nu inteleg ceva:ack:
am vazut datele EMSC si USGS inca de la inceput si nu dadeau seismul ca fiind 8.1R.
Presa insa o tine una si buna chiar daca s-au facut rectificari.
stiu ca suna mai pompos 8.1R decat 7.7R dar de ce pastreaza date false cand se stiu deja.:ack:
 
nu inteleg ceva:ack:
am vazut datele EMSC si USGS inca de la inceput si nu dadeau seismul ca fiind 8.1R.
Presa insa o tine una si buna chiar daca s-au facut rectificari.
stiu ca suna mai pompos 8.1R decat 7.7R dar de ce pastreaza date false cand se stiu deja.:ack:

Dodo, treaba e simpla. Sunt mai multe forme de exprimare a magnitudinii, si pot aparea diferente de cateva zecimi. Draga Dodo, vorbim de magnitudine-moment Mw (in special pentru cutremurele foarte mari, de peste7-8 grade, la care Ms satureaza), magnitudine a undelor de suprafata Ms, magnitudine bazata pe durata MD, magnitudine locala ML, magnitudine a undelor de volum mb...
Asta e explicatia acestor diferente. Sa nu mergem cu teoria conspiratiei chiar asa de departe.
 
:ack:sigur apare pietrica diseara la stiri sa ne linisteasca. o sa vedeti voi:ack:

ma gandeam eu asa, daca la noi ar fi un seism de 7 pe harta usgs cum il pune? la ce patratoaie fac astia zici ca a explodat toata europa:ack:
 
Da, apare si ne zice ca sa dormim linistiti 100 de ani de acum incolo !!! :ack::harhar::hypocrite::harhar::harhar::harhar:
 
Da, apare si ne zice ca sa dormim linistiti 100 de ani de acum incolo !!! :ack::harhar::hypocrite::harhar::harhar::harhar:

:whistling:poate si mai mult sub mormane de pietre....:tongue::tongue::tongue:
 
...daca la noi ar fi un seism de 7 pe harta usgs cum il pune? la ce patratoaie fac astia zici ca a explodat toata europa:ack:
Sa aruncam o privire in viitor ...:ack:
[attachment=90:post_58_1163605575.attach]
 
\"Magnitude Mw 8.1
Region KURIL ISLANDS
Date time 2006-11-15 at 11: 14 :15.1 UTC
Location 46.64 N ; 153.36 E
Depth 30 km
Distances 804 km SW Petropavlovsk-kamchatskiy (pop 187,282 ; local time 23:14 2006-11-15)
714 km NE Nemuro (pop 31,223 ; local time 20:14 2006-11-15)
405 km NE Sentyabrskiy (pop 3,071 ; local time 22:14 2006-11-15) \"

Sorin, acest cutremur este comparabil cu cel din dec.2004 Oceanul Indian?:harhar:
Fenomenul se muta pe placa Pacificului spre nord, nord-est...si ajunge in renumita falie...?:ack::unsure::hypocrite:
 
...deci bulinele mari si rosii sunt cu M>6?:hypocrite:
Bulinele din legenda cresc in diametru cu 3 pixeli pentru fiecare grad. Ei au in legenda buline pentru gradele 3, 4, 5 si 6. Am extrapolat. Dar poate ca programul lor de pus buline se opreste la bulina de grad 6 :ack: si nu va arata pe harta chiar asa... Oricum nu asta e important. S-ar putea ca in prima instanta sa puna bulina de gradul 6 si apoi sa faca upgrade
 
:ack:USGS pune niste patrate imense. Cand a fost unul in Japonia de 6 si un pic am crezut ca e 12 la prima vedere:ack:
Pusesera un patratoi imens:ack:
Ce a pictat iepurila pe harta nu e mai mare de 6 in viziunea USGS.
Mega seismul din Banda Sea a fost de 9 parca si la 10km adancime. Asta de azi a fost de 8.1 si 33km.
Vrancea bubuie cu mult mai adanc asa ca este neimportant seismul pentru ea.
 
Tsunami se produc cand zona de sub ocean cade, se sfarama si nu este nevoie de 8R ca sa faca asa. Poate fi si 5R.
Sunt ca un fel de pesteri care se prabusesc si din cauza lor se intampla valul ucigas.
Daca fundul oceanului este stabil nu este un tsunami mare sau poate sa nu fie deloc.
 
Alty a spus:
...deci bulinele mari si rosii sunt cu M>6?:tongue:
Bulinele din legenda cresc in diametru cu 3 pixeli pentru fiecare grad. Ei au in legenda buline pentru gradele 3, 4, 5 si 6. Am extrapolat. Dar poate ca programul lor de pus buline se opreste la bulina de grad 6 :harhar: si nu va arata pe harta chiar asa... Oricum nu asta e important. S-ar putea ca in prima instanta sa puna bulina de gradul 6 si apoi sa faca upgrade

am facut asocieri cu magnitudini ale unor cutremure din zona Turciei/Iranului......despre culoare vorbeam...dar acum am inteles...tu ai colorat bulinele, respectiv ai marit diametrul bulinelor...:ack: cred ca este ok:wink::hypocrite:
 
Bulinele rosii reprezinta un seism cald, maxim 1h la USGs iar la EMSC 24h.
portocaliu este peste 1h la usgs si de peste 24h la emsc
etc...
 
Dupa ultima revizuire, cutremurul din Kurile a avut magnitudinea 8,3, ceea ce il face cel mai violent seism produs in acest an.
 
Bulinele rosii reprezinta un seism cald, maxim 1h la USGs iar la EMSC 24h.
portocaliu este peste 1h la usgs si de peste 24h la emsc
etc...

Aha, culoarea este data de noutatea informatiei...Bravo...hot/red...:ack::whistling::hypocrite:
Multam\', nasico\' de ajutor...Bravo Iepurila..
Pe calc. meu nu am arhivator pentru rar..ma ajuta cineva cu transformarea executabillului pus de Iepurila:worthy::harhar::worthy:
 
Dupa ultima revizuire, cutremurul din Kurile a avut magnitudinea 8,3, ceea ce il face cel mai violent seism produs in acest an.

pe undeva era si de asteptat un astfel de seism si nu neaparat in zona aceea, desi activitatea din ultimii ani a fost intensa, si in plus activitatea seismica globala aproape de 7 grade a fost mai redusa in acest an, mai ales in ultimele luni nu am mai auzit de un seism in jur de 7 grade.

de aceea se pare ca nici linistea prelungita nu este lucru foarte bun, deoarece poate sa \"erupa\" unde nici nu te gandesti, desi in zona Insulelor Kurile, zona aflata la contactul a 2 falii tectonice era de asteptat sa se intample ceva mai important si datorita activitatii ceva mai intense din ultimii 2-3 ani.
 
Pe calc. meu nu am arhivator pentru rar..ma ajuta cineva cu transformarea executabillului pus de Iepurila:worthy::ack::worthy:

Cum il vrei, zip? sau cum? direct exe?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus