• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Alty chiar trebuie sa te invat eu tot?:ack:pai eu te stiam un finutz smart:unsure: asa ca asteptam sa iti faci cont si dincolo:whistling::ack:
 
Deschideti usa ca vine matusa ...Dodo.:ack::harhar::hypocrite::harhar::harhar:
 
In orice caz, exista parerea ca un cutremur major ar trebui sa se produca in locul unde nu s-a mai produs de cel mai mult timp. Pentru Vrancea, adancimea, deci dimensiunea verticala, este principalul parametru de localizare. Se pune intrebarea: Care este adancimea care nu a mai dat un cutremur mare de cel mai mult timp ???? :ack::whistling::hypocrite::harhar::unsure::tongue::angel:
 
Alty chiar trebuie sa te invat eu tot?:ack:pai eu te stiam un finutz smart:unsure: asa ca asteptam sa iti faci cont si dincolo:whistling::ack:

facem,facem...daca\'i ordin, cu placere:whistling:
 
In orice caz, exista parerea ca un cutremur major ar trebui sa se produca in locul unde nu s-a mai produs de cel mai mult timp. Pentru Vrancea, adancimea, deci dimensiunea verticala, este principalul parametru de localizare. Se pune intrebarea: Care este adancimea care nu a mai dat un cutremur mare de cel mai mult timp ???? :ack::whistling::hypocrite::harhar::unsure::tongue::angel:

adancimea de la care s-a generat cutremurul din 1802? Hai, tu esti profesoru\', nu ne mai duce in zona de tenebre:unsure:
 
S-au facut destule declaratii publice, uneori destul de contradictorii, despre adancimea la care se cam asteapta urmatorul cutremur major (ma refer la unul cu o magnitudine peste 7,0). Eu voi reproduce, la finele saptamanii viitoare, o diagrama-tabel cu etajele de adancime, in conformitate cu studiile seismologice mai vechi si mai noi. In aceasta diagrama, se vede ca exista totusi un etaj de adancime care este considerat (nu de mine, ci de catre cercetatori!) nerupt cel putin din 1838 sau mai probabil din 1802. Dupa 1990, la acest etaj de adancime s-a constatat, pe baza analizei cutremurelor mici, o tendinta clara de formare a unui GAP SEISMIC, un mare gol de activitate seismica. Acest gap seismic din respectivul etaj de adancime are si o oarecare extindere orizontala.
Ok, o sa revin cu detalii dupa ce voi atasa figura. :ack::wink::hypocrite:
 
Un al motiv pentru care ei iau totusi in serios acest etaj de adancime ca sursa posibila, candidat plauzibil, pentru viitorul cutremur de magnitudine peste 7,0 pe scara Richter este faptul ca, studiind cutremurele mici generate in ultimii 20 de ani la aceasta adancime, au constatat caderi de tensiune (de stress) mai mari, lucru pe care il considera suspect si care le sugereaza ca tocmai acolo un alt cutremur major este \"in stoc\" !!! Cand se va declansa, ramane de vazut.
 
:ack:Vrei sa fugim prin paduri? Un seism ca in 1802 e belea mare:ack::ack:
 
:ack:Vrei sa fugim prin paduri? Un seism ca in 1802 e belea mare:ack::ack:

nu ne ajuta nici padurile:tongue: pentru ca au fost defrisate:harhar::hypocrite:
 
Sorin, Dodo cum se cheama cartea lui Sever? editura, an, editie daca or fi mai multe):ack:
 
cert e ca de vreo 2 saptamani baba a incheiat hibernarea... asa ca sa speram ca o va lua in sfarsit pe calea cea dreapta, desi daca nu apare nimic macar pana in 6 - 6.6 grade Richter in decursul anului urmator si mai rau nici in urmatorii ani atunci iar nu stiu ce sa mai cred.

si intradevar cum spunea si sorin cele mai mare sanse sa produca un seism le-ar avea zona aceea care a generat si seismul din 1802, mai ales ca desi baba s-a trezit, totusi n-a facut-o uniform, adica pe toata adancimea, ci doar pe undeva pana pe la 100km si apoi de la 130Km pana la 150Km. segmentul de la 101-129 hiberneaza in continuare. :ack: :hypocrite: :harhar: :tongue: :tongue:
 
Dodo, ei sustin ca fiecare dintre cele 3 maxime seculare are caracteristica ruperea unui anumit etaj de adancime. Adica pentru un anumit maxim, activitatea e mai intensa (ca numar de cutremure sau ca magnitudine maxima) intr-o anumita \"felie\". Aceste \"etaje\" ar avea o anumita alternanta, care ar trebui sa se repete de la un secol la altul. Un lucru sigur e ca 2 cutremure mari (de peste 7,0) consecutive nu apar la aceeasi adancime. De asemenea, un cutremur major este mai probabil sa apara in locul unde nu a mai fost demult. Problema cu ce se intampla la 120 km adancime e ca nu e clar ce directivitate va avea. Se stie in mare cum e cand e mai jos de 130 km, se stie cum e cand focarul e mai sus de 100-110 km, dar nu e clar ce se intampla pentru cele \"mijlocii\". De aia mai multi cercetatori afirma ca viitorul cutremur major, daca se va produce la circa 120 km adancime (insemnand, atentie, ca ruperea incepe la circa 120 km, deci incepe sa se rupa de la asperitatea de la 120 km adancime), va avea o IMPORTANTA STIINTIFICA extrem de mare. Deci evenimentul ar urma sa fie extrem de interesant dpdv STIINTIFIC !!! Cica va lamuri mai multe probleme ! :ack::harhar::hypocrite::harhar:
 
MANAGEMENTUL RISCULUI SEISMIC: specific, perceptie si comunicare, autor Emil-Sever Georgescu
Editura Fundatiei Culturale LIBRA, Bucuresti, 2005. 360 pag.
se gaseste la Librariile Eminescu, NOI, Ion Creanga, Muzeul Literaturii Romane, ca si la Editura Libra.

O mai gasesti la libraria Eminescu, la subsol. Daca vrei, ti-o iau eu azi...ajung pe acolo...:ack::wink:
 
MANAGEMENTUL RISCULUI SEISMIC: specific, perceptie si comunicare, autor Emil-Sever Georgescu
Editura Fundatiei Culturale LIBRA, Bucuresti, 2005. 360 pag.
se gaseste la Librariile Eminescu, NOI, Ion Creanga, Muzeul Literaturii Romane, ca si la Editura Libra.

O mai gasesti la libraria Eminescu, la subsol. Daca vrei, ti-o iau eu azi...ajung pe acolo...:hypocrite::wink:

si uite asa ma fac ca-l ajut si pe Gusteru...Raman dator ....:ack:
 
Deci Alty, ti-o iau sau nu, ca sa stiu ? :hypocrite: Azi am drum pe acolo...:harhar: Ultima data cand am trecut mai aveau vreo 3-4 exemplare ! :ack::harhar:
 
Tort? A zis cineva TORT?

:hypocrite::ack::tongue::harhar:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus