• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
:ack:faci afaceri dupa ce mi-ai furat papucii si bombonanele de la mos niculae?????????????????:ack:
mi-ai vandut papucii si o sa imi inghete fulgii:crybaby: ca sa cumperi carti pentru gusteri:ack:[/font]

:ack:eu sunt altceva:harhar: ca de botez ce sa mai zic:ack:
 
:ack::clapping: Bravo Alty, bine i-ai zis-o...tb. pusa la punct ca si-a luat ciocul la purtare...:harhar::harhar::tongue: Las\' ca vine el Ignatul, si stim pe cine taiem...pe D.:tongue::hypocrite:
Deci cum facem ? Eu pot sa iau si maine la mine cartile, dar ne putem vedea dupa ora 3 jumate, 4...Intrucat nu avem semne de recunoastere, voi avea in mana cele 2 exemplare:wink::wink: Plus faptul ca sunt ochelarist...:wink:
 
la ceas la universitateeeeeeeeeeeee calare pe limba mare:harhar:
o sa stea sosolinatus si o sa cante a paguba:whistling::ack:
 
Ciocu mic, Dodoloatza, ca acum dau drumul la vulturi sa te vaneze...:ack::harhar::hypocrite:
 
:ack:nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu:ack:
dodo are penaj anti-stres si anti-atomic si anti de toate:harhar:
 
Deci Alty, cum facem ? Joi sau vineri dupa 3 jumate asa, si unde ? Eu vin cu cele 2 exemplare, si iti arat si diagrama aia de care spuneam...:hypocrite::32::harhar::tongue::17::tongue: Dodoloatza e invidioasa foc....:ack::harhar:
 
Deci Alty, cum facem ? Joi sau vineri dupa 3 jumate asa, si unde ? Eu vin cu cele 2 exemplare, si iti arat si diagrama aia de care spuneam...:harhar::32::tongue::tongue::17::wink: Dodoloatza e invidioasa foc....:hypocrite::harhar:

Stai o tzira si-ti zic tot!......Nu chiar la ceasul de la UNIVERSITATE, putem sa ne intalnim in Piata Victoriei (Spring Time)...bere, pitza, DODO?, Joi, ora pare sa fie ok (de la 18.30 am scoala)......:ack:...tot cu ochelari...costum.... alea, alea..
 
Stai o tzira si-ti zic tot!......Nu chiar la ceasul de la UNIVERSITATE, putem sa ne intalnim in Piata Victoriei (Spring Time)...bere, pitza, DODO?, Joi, ora pare sa fie ok (de la 18.30 am scoala)......:ack:...tot cu ochelari...costum.... alea, alea..


Eu vin taman din Militari cu troleul, 61...Sa zicem 4 jumate ? Maine la 16:30 ?
 
Ok, deci ramane asa, maine la 4 ? O sa iau metroul, ajung mai repede...:ack::wink:
 
Dupa cum stiti deja, ieri m-am intalnit cu Alty sa ii dau cartile...:wink::32::wink::38::tongue: Mi-a facut mare placere...dar mai mult il las pe el sa povesteasca...:harhar::wink:
Reiterez aici mai vechea propunere cu o intrebare: Chiar nu e posibil sa gasim vreo 2-3 ore intr-un week-end, intr-o duminica, sa ne vedem undeva, la un local ceva, sa stam de vorba face-to-face, sa \"punem nitzel tzara la cale\" ?? :hypocrite::ack: Ar fi dragutz, zic eu...macar cativa dintre membrii mai activi...In fine, daca nu si nu, nu mai insist, desi as fi destul de trist in situatia asta :tongue: Macar un acord de principiu, ca reactie pozitiva...
 
Si ca sa va dau un imbold suplimentar in favoarea unei reactii pozitive, in principiu, la aceasta propunere, imim afisez aici mutra sa vedeti ce urat sunt :harhar::harhar::tongue:

http://pg.photos.yahoo.com/ph/sorinsov/detail?.dir=dd01re2&.dnm=eb50re2.jpg&.src=ph

Oui, c\'est moi, tipul in rosu care ridica paharul...:tongue::wink::wink: Poza e din 29 august 2006. Astept reactii (la propunere). Alex zicea ca sa ne vedem dupa cutremur:whistling::ack: Pai asta mai poate sa dureze si 1-2-3 ani, sau 6 luni, depinde. Nu cred ca o mica adunare ar trebui conditionata de un eveniment oricum neplacut, nedorit si, pana la urma, inevitabil. Astept...:hypocrite::whistling:
 
Va mai atasez ceva interesant, repartizarea pe verticala a hipocentrelor cutremurelor vrancene de magnitudine peste 3,5 din perioada 1990-2000.
 
O alta imagine interesanta reprezentand o sectiune prin fundamentul zonei Vrancea. Remarcam discontinuitatea Mohorovici (pe scurt, Moho) care separa crusta/scoarta terestra (primul si cel mai subtire strat al Terrei, ca o \"coaja de ou\") de manta/astenosfera (al 2-lea invelis al Terrei).  In zona Carpatilor de Curbura, separatia dintre crusta si manta se afla la o adancime de aproximativ 50 km, in timp ce in Depresiunea Transilvaniei scoarta terestra se \"subtiaza\", discontinuitatea Moho fiind la circa 30 km adancime. In fata Curburii carpatice, crusta terestra ramane destul de groasa, in Depresiunea Focsani-Odobesti fiind la circa 40-45 km adancime (fata de 54 km adancime cat este limita scoarta-manta in Muntii Vrancei si ai Buzaului). Mai observam si faptul ca in exteriorul Curburii Carpatilor Orientali, pe aliniamentul Marasesti-Focsani-Ramnicu Sarat, activitatea seismica crustala, de adancime mica (h<60 km) este mai intensa, fiind corelata cu sisteme de falii crustale active in fata regiunii Vrancea, la est de zona epicentrala a cutremurelor adanci. Aceste falii sunt, pana la urma, reactivate tocmai de miscarile placilor tectonice convergente in Vrancea, care miscari determina tensiuni care se transmit, se pare, pe verticala, la nivelul crustei, generand cutremure de adancime mica. Exista, asadar, o anumita corelatie intre cutremurele crustale vrancene si cele intermediare. Aceasta corelatie a fost dovedita si in cazul seismelor puternice din 1977 si 1986; cu 3 luni pana la 2-3 ani inainte de aceste cutremure, s-au semnalat intensificari ale activitatilor in crusta terestra, secvente seismice cu magnitudini de pana la 4,7-5,2 pe scara Richter la adancimi de 15-36 km. In 2005 am avut iarasi o crestere a activitatii in crusta terestra, 3 cutremure de magnitudine 4,2-4,8 la scurt interval in zona Marasesti-Odobesti, la 30 km adancime, precum si un grup de cutremure la 10-22 km adancime in zona Buzau-Ramnicu Sarat pe 10 septembrie 2005. Aceste cutremure s-au resimtit doar in Moldova de sud si centrala, si, in cazul secventei de la Buzau, in nord-estul Munteniei.
 
O alta poza interesanta...:ack::wink::hypocrite:
 
Strong earthquakes in the Vrancea region occur between 70 and 180 km depth within an almost vertical column. Depth and estimated moment magnitude Mw (proportional to released elastic energy) of all instrumentally recorded evens are summarized as follows: 0-40 km, Mw <5.5 and moderate seismic activity; 40-60 km, no seismic activity and low velocities; 70-90 km, May 30,1900 earthquake with Mw =6.9; 90-110 km, March 4,1977 earthquake with Mw =7.5; between 110 km and 130 km, not ruptured since 1802, October 26 (Mw =8.00 the strongest earthquake in this part of Central Europe); 130-50 km, August 30,1986 with Mw =7.2; 130-180 km, November 10,1940 earthquake with Mw =7.7; 180-200 km, no seismic activity and at 220 km depth-deepest event ever recorded with Mw =3.7. From these data, the ruptured areas migrated from 150-180 km (1940) to 90-110 km (1977) to 130-150 km (1986) and to 70-90 km (1990) depth. The depth interval between 110 and 130 km remained unruptured since at least 200 years. This depth interval is a natural candidate for the next strong Vrancea event. The ground shaking during the 1802 Vrancea earthquake caused faults in the alluviated sand, and black oil areas in Bucharest (in the SE part of Bucharest there are 2 layers of coal) and mud were ejected. This phenomenon did not happen during March 4, 1977 Vrancea earthquake (Mw =7.5).
The earthquake on November 10, 1940 (Mw=7.7) and a focal depth of 150 km caused considerable havoc in East and South towns of the mountains. On the evening of March 4,1977, magnitude Mw =7.5 earthquake rumbled up from deep seismic region under Vrancea (depth 93 km) and shook a wide part of Eastern Europe. The highest intensities were in the South of Carpathians, in Romania, heavily damaged part of Bucharest, Ploieşti, Zimnicea, Russe (Bulgaria) and other Romanian and Bulgarian towns, but earthquake was felt as far as Moscow and Roma (Figure 3)[24]. Damages were reported along Danube in Yugoslavia and Bulgaria. The 4 March 1977 earthquake has produced heavy social ad economic effects. According to official data 1,574 victims have been identified (some 90% of them in Bucharest, at a distance of about 160 km SSW from the foreshock epicentre and about 100 km S from the main shock epicentre). More than 11,300 persons have been injured. 32,900 dwellings have collapsed or have been badly damaged and 35,000 families have lost their shelter[18]. Many schools and hospitals have been damaged. Many industrial enterprises have been affected also and important production losses have been recorded. It was the strongest earthquake to take place in Central Europe in modern times. More, in Bulgaria, the wave field radiated by Vrancea intermediate depth earthquakes mainly at long periods (T>1.2 seconds) attenuates with distance less rapidly than the wave field of the earthquakes in other seismically active zones in the country. Therefore, large industrial areas can be seriously damaged by strong events originating in this seismogenic area. In fact, even if the Vrancea 1977 event motivated some changes in the Bulgarian Code for design and Construction in Seismic Regions’87, the seismic excitation from the 1986 and 1900 events exceeded the seismic loading prescribed in the BG Code’87. The Vrancea intermediate depth earthquakes have been felt with macroseismic intensities up to I=VIII (MSK-64) at Bucharest and I=VIII (MSK 64) at Russe, Bulgaria.

Am copiat aici selectiuni dintr-un document pdf. Dodo nu deschide pdf-uri, asa ca am postat aici textul. E in engleza, dar cred ca se intelege destul de bine ideea...:ack::wink::hypocrite::wink:
 
Izoseistele cutremurului din 1977.
 
Iar aici aveti o harta cu distributia in teritoriu a unor efecte \"colaterale\" (geomorfologice) ale seismului din 1977.
 
Harta cu localizarea principalelor epicentre de cutremure din Romania dar si din tarile vecine sau apropiate.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus