• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
sorinsov 01:53 PM Viewing Who\'s Online
vaiana 01:51 PM Viewing Attachment
dia 01:51 PM Reading Thread Chat on-line :tongue: (5)
mikyb 01:50 PM Reading Thread Cutremure 2006 Romania
GoogleBot 01:52 PM Viewing No Permissions Page
Guest 01:52 PM Reading Thread Regiuni seismice in Romania
Yahoo! Slurp 01:51 PM Reading Thread Zvonuri despre cutremur
Guest 01:47 PM Reading Thread Protectia civila


In sfarsit, mai vine lumea pe aici. :harhar: Vaiana, te-am prinsss...:ack::harhar::hypocrite::harhar:
 
Dupa cum stiti deja, ieri m-am intalnit cu Alty sa ii dau cartile...:wink::32::cool::38::wink: Mi-a facut mare placere...dar mai mult il las pe el sa povesteasca...:tongue::wink:  
Reiterez aici mai vechea propunere cu o intrebare: Chiar nu e posibil sa gasim vreo 2-3 ore intr-un week-end, intr-o duminica, sa ne vedem undeva, la un local ceva, sa stam de vorba face-to-face, sa \\"punem nitzel tzara la cale\\" ?? :harhar::hypocrite: Ar fi dragutz, zic eu...macar cativa dintre membrii mai activi...In fine, daca nu si nu, nu mai insist, desi as fi destul de trist in situatia asta :tongue: Macar un acord de principiu, ca reactie pozitiva...

:biggrin:Sunt adeptul acestei intalniri..imi pare rau ca am intrat mai tarziu pe forum..am o prezentare/examen maine...si-mi ticaie ceasul....Multam\' Sorin...pentru mine a fost una dintre cele mai placute intalniri...Alex, ce zici de cateva \"infatisari\" ...de cele mai multe ori intre imaginatie (ce speram de la ceilalti) si realitate este o diferenta, dar cand aceasta este pozitiva..cu atat mai bine...:ack:
 
Alty, macar sa se reactioneze pozitiv in principiu, detaliile pot fi stabilite ulterior. Eu voi fi offline in acest week-end din motive predominant tehnice, dar sper totusi ca luni vom gasi macar acorduri de principiu, cum spuneam :wink::tongue: Alex, sa ne intalnim numai dupa cutremur suna cam ciudat. Poate sa fie si peste 4 ani...nu stim sigur cand va veni :ack::whistling: Adica, eu ziceam ca nu e neaparat nevoie sa legam \"adunarea\" de un eveniment anume. Mai bine zis, \"dupa\" evenimentul cu pricina...:hypocrite:
Asa ca imi doresc sa vad luni ceva raspunsuri pozitive...:harhar::rolleyes::tongue:
 
Sorin, mai am nevoie de un ex. al cartii:biggrin:, unde ma trimiti ca s-o cumpar?:ack:
Inca odata MULTUMESC:biggrin:
 
Alty, eu le-am luat de la libraria Eminescu, la subsol (in a doua sala, la \"standul\" cu geografice,asa ceva). Sper sa mai aiba...:ack::hypocrite:
 
ANUNT PENTRU TARA!!!!!!

Sosolinatus se cableazaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!! in viitoriiiiiiiiiiiiiiiii 2500 deeee aniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:harhar::ack:
 
:harhar:sosolinatus e pe dial-up si se lauda ca isi pune cablu:worthy::ack:
 
Sorine nu stiu pe unde esti dar cand citesti aici spune-mi daca mirosi ca s-ar pregati ceva...

Edit later: sa-mi bag... acum am vazut ca sorin nu va intra zilele astea...
 
Alex, pe termen foarte scurt nu se \"vede\" nimic...:ack::wink: Ce surprize vom avea, insa, la anul, asta ramane de vazut. Practic, Vrancea nu prea a iesit din \"hibernare\", in pofida unor fluctuatii nesemnificative. E la fel ca in ultimele 8 luni jumate. Si spuneam ca e un \"dezechilibru\" clar, doar 5 cutremure de magnitudine peste 4,0 in tot anul 2006 inseamna cea mai scazuta activitate seismica din ultimii 30 de ani ! Chiar si cutremurele de magnitudine M~3 au fost considerabil mai putine decat in anii precedenti. Lucrurile astea sunt deja vizibile, nu mai trebuie accentuate. Eu raman la parerea ca baba V. va incheia anul cam in starea in care e acum, eventual cu mici fluctuatii, urmand sa vedem ce \"socoteli\" are pentru 2007! :hypocrite::harhar:
Alty, ai mai gasit cartea ? O mai aveau la libraria Eminescu ? :wink:
Dodo, o sa imi pun cablu si gata, nu mai cotcodaci atata. :harhar::harhar::tongue: Mai dureaza un pic...stiu ca nu mai poti de dorul meu, dar aibi si tu putintica rabdare, vorba lui nenea Iancu...:tongue::harhar:

Pana una alta, ce ziceti de reactivarea focarului seismic din zona Basel, Elvetia, aproape de granita cu Franta si Germania ? In ultimele circa 2 saptamani, s-a intensificat usor activitatea seismica in zona Basel (Elvetia), nu departe de granita Elvetiei cu Franta si cu Germania. Au avut loc o multime de cutremure superficiale, la 5-10 km adancime, cu magnitudini deocamdata mici (2,5-3 pana la cel mult 3,8). Totusi, zona Basel (din Elvetia) a generat, in anul 1356, un cutremur extrem de puternic, care local a atins o intensitate de X pe scara Mercalli (magnitudine estimata 6,5 pe scara Richter). Cutremurul din 1356 a distrus o multime de castele din zona, fiind considerat unul extrem de violent. De atunci nu s-au mai inregistrat cutremure mari acolo. Poate le face si elvetienilor o surpriza, ca doar focarul Basel \"doarme\" de mai mult de 600 de ani !!!!! Seismul din 1356 este considerat, de altfel, cel mai violent din Europa de vest (continentala) produs in ultimul mileniu. Un seism aproape similar avusese loc in Alpii austrieci in 1348, deci cu 8 ani inainte de cutremurul de la Basel. Alpii sunt munti tineri, cumva din aceeasi generatie cu ai nostri Carpati, formati prin coliziune continentala intre placa Africana si cea Euro-Asiatica. In continuarea zonei alpine se intinde grabenul Rinului, care traverseaza Germania; este vorba de o asociere de falii care delimiteaza blocuri de scoarta cazute \"in trepte\". In aprilie 1992, un cutremur cu magnitudinea de 5,7 grade pe scara Richter s-a produs in Germania in zona Roermond, aproape de granita cu Olanda, fiind generat tocmai in zona grabenului Rinului.
Iata asadar ca nici vestul si centrul Europei nu sunt tocmai scutite de cutremure, desi cu o frecventa mai mica decat a celor din sudul si estul Europei.
Pentru detalii despre cutremurul din zona Basel din 1356, va recomand lucrarea \"Cand pamantul se cutremura\" a celebrului seismolog Haroun Tazieff (1966).
 
Daca bubuie acolo mai varsa energie si ne lasa Vrancea in pace?
Poate ar fi sanse....
 
Dodo, cred ca iti dai seama ca nu sunt sanse ca un cutremur din Elvetia sau Germania sa ne scape de bubuiala din Vrancea. :tongue::worthy::harhar: Asta e situatia. Oricum acolo e o alta placa tectonica, acolo \"lucreaza\" placa Africana, or acum la noi suntem sub actiunea altui sistem. Deja de ceva timp planele de falie ale cutremurelor vrancene au fost predominant NE-SV, deci e un stress orientat de la est spre vest. Asa ca, Dodo draga, DE CE TI-E FRICA NU SCAPI ! :ack::harhar::hypocrite::harhar:
 
Daca bubuie acolo mai varsa energie si ne lasa Vrancea in pace?
Poate ar fi sanse....

Nu uita un lucru: un cutremur elibereaza energia acumulata in locul in care s-a produs, deci in structura geotectonica in care s-a generat respectivul cutremur . Nu elibereaza energia \"la distanta\", n-ai ce face. :ack: Asa ca, din acest punct de vedere, nici cutremurele din Indonezia nu au eliberat energia din Vrancea. A, ca se discuta de \"amanarea\" sau \"grabirea\" cu 6 luni-1 an-2 ani...3 a unui cutremur important, asta e totusi o diferenta. Dar energia care se acumuleaza intr-o anumita zona nu poate fi eliberata decat de un cutremur cu sediul in respectiva zona.
 
Azi am vorbit cu un taximetrist despre efectul unui cutremur asupra circulatiei in Bucuresti. Lasand la o parte subiectul, ce m-a surprins - desi era de asteptat ca multi sa gandeasca asa - a fost optimismul debordant al taximetristului: \"Poate ca nu va fi niciun cutremur. De ce ar fi? In alte tari nu sunt cutremure cu sutele de ani.\" ... Ma gandesc ca sunt multi oameni maturi (pana la 32-34 de ani), care habar n-au ce-i aia cutremur ca in 1977, 1940, 1908, etc. Normal este sa nu te gandesti ca exista asa ceva. Cine vorbeste de cutremure a ajuns sa fie traznit, obsedat, pesimist, bolnav... pacat!:ack::hypocrite:
 
Iepurila, pai tocmai asta e perfidia Vrancioaiei ! Cutremurele mari se produc taman atunci cand lumea incepe sa uite, mai trece o generatie, si tot asa...:harhar::ack::tongue: Nu suntem intr-o situatie in care sa zicem ca stam bine-mersi 500 de ani fara cutremure mari, din pacate ! :hypocrite:
 
bunica a prins 1940, 1977, 1986 si 1990.
eu am ratat 1940 dar as mai avea timp sa prind inca vreo 4-5 seisme mari daca e sa ne luam dupa trecut.
oare cate seisme mari poate duce un om pe umeri...ca eu dupa ce am simtit \'77 nu as mai vrea inca unul ca ala..
atunci eramcopil si nu stiam ce si cum dar acum nu mai e la fel...
 
bunica a prins 1940, 1977, 1986 si 1990.
eu am ratat 1940 dar as mai avea timp sa prind inca vreo 4-5 seisme mari daca e sa ne luam dupa trecut.
oare cate seisme mari poate duce un om pe umeri...ca eu dupa ce am simtit \'77 nu as mai vrea inca unul ca ala..
atunci eramcopil si nu stiam ce si cum dar acum nu mai e la fel...

Tu ai fi a doua generatie dupa \"Bunica\", ceea ce nu contrazice zicerea lui Sorin..cate un cutremur major / generatie...Altfel spus cei nascuti dupa 1977 nu au avut, inca, parte de un cutremur major...
Ce mai faci Nasico\'? Gripa? Penele?:ack:
 
Azi am vorbit cu un taximetrist despre efectul unui cutremur asupra circulatiei in Bucuresti. Lasand la o parte subiectul, ce m-a surprins - desi era de asteptat ca multi sa gandeasca asa - a fost optimismul debordant al taximetristului: \\"Poate ca nu va fi niciun cutremur. De ce ar fi? In alte tari nu sunt cutremure cu sutele de ani.\\" ... Ma gandesc ca sunt multi oameni maturi (pana la 32-34 de ani), care habar n-au ce-i aia cutremur ca in 1977, 1940, 1908, etc. Normal este sa nu te gandesti ca exista asa ceva. Cine vorbeste de cutremure a ajuns sa fie traznit, obsedat, pesimist, bolnav... pacat!:ack::hypocrite:

Aici ai pus degetul pe rana...Optimismul este generat de starea de bine SI de ignoranta (fara a fi rautacios- inseamna si necunostere, nestiinta, lipsa de cunostinte, poftim lipsa de informatii). De cele mai multe ori persoanele care nu cunosc efectele unui fenomen, in primul rand pentru ca nu cunosc fenomenul-pe propria piele, minimizeaza chiar si procentajul de aparitie a evenimentului (frecventa ar zice, mai bine, Sorin).
 
Dodo a spus:
Tu ai fi a doua generatie dupa \\"Bunica\\", ceea ce nu contrazice zicerea lui Sorin..cate un cutremur major / generatie...Altfel spus cei nascuti dupa 1977 nu au avut, inca, parte de un cutremur major...
Ce mai faci Nasico\'? Gripa? Penele?:ack:

86 a fost major.
 
Dodo are probleme existentiale pe gfx pentru ca toti vor sa ma fezandeze si sa ma puna pe varza:ack:
asta se numeste genociddddddddd:ack:
nu ma apara si pe mine nimeni:crybaby:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus