• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Repet un anunt: pe 1 martie, seara, va fi un documentar la TVR1, pe la 10, legat de cutremur. :harhar: Sunt curios ce se va spune...:harhar::rolleyes:
 
restul verificati si singuri:ack: ca aveti linkul sus la linkuri utile
 
Dodo, oricum lucrurile nu se vor manifesta de fiecare data la fel. Atunci au fost crustale, altadata pot fi si adanci...:harhar::harhar: Ce vreau eu sa spun e ca seismele crustale din aceasta \"centura\" nu trebuie excluse din a fi corelate cu dinamica placilor si sub-placilor, adica arata si ele o anumita evolutie. Asta am vrut sa spun, Dodo. :harhar::rolleyes:
 
In Hindu-Kush au fost multe cutremure adanci de-a lungul timpului. Ultimul mare seism adanc pare a fi fost cel din 2002. Totusi nu a urmat nici un cutremur mare in Vrancea. Pe mine ma intereseaza ce se intampla pe termen scurt sau mediu, nu in interval de x ani...:harhar::harhar::harhar::harhar:
 
poate pica un asteroid si sa vezi ce seisme super crustale vor fi:ack:
de tsunami nu mai vorbesc...
 
nu ma gandeam ca ai devenit testoasa asa ca nu prea vad de ce sa te intereseze ce va fi peste 100 de ani. chestie de logica...:harhar:
 
in urmatorii 100 de ani sigur va fi un cutremur de 7,4-7,7 :harhar::harhar::harhar:
 
In numarul de saptamana viitoare al revistei Magazin, vom putea citi un articol cu titlu destul de socant: Un lucru pe care nu-l asteptam dar care se apropie: CUTREMURUL CEL MARE :harhar::harhar::harhar:
Edificator, nu ? :unsure: Eu ma indoiesc ca vor fi cine stie ce dezvaluiri senzationale, nu cred ca redactorii de la Magazin stiu cand va veni \"Cutremurul cel Mare\". :harhar: Probabil ca asa inteleg dansii sa marcheze cei 30 de ani trecuti...:harhar::ack: Cu un titlu cat mai socant...pai nu suntem oare amatori de senzational ? Asa ca ne dau oamenii un titlu senzational. Ca acela in care se spunea ca 450.000 de oameni vor muri la cutremur, desi in articolul complet publicat in cutare ziar, sever a spus oarecum altceva, si anume ca se estimeaza ca circa 450.000 de oameni ar putea fi surprinsi de cutremur in locuintele lor (la bloc) in timpul noptii (in Bucuresti, cred...). In orice caz, era un exemplu de rastalmacire care cred ca l-a facut si pe sever sa se ia cu mainile de cap...:)
Una peste alta, chiar sunt curios ce vor publica saptamana viitoare. Cred ca va fi un mare fas, generalitati, ca se prognozeaza in urmatorii 5-10 ani, s.a.m.d :harhar: Mai mult nu vad ce ar putea spune...:harhar:
 
Sorin, am urmarit-de la distanta, in masura timpului disponibil- cate mesaje au fost transmise, prin intermediul mass-media, despre cutremur. In ultimele 3 saptamani s-a reactivat subiectul cutremur....Asa ca sa nu te miri ca vor mai fi diverse comentarii despre acest subiect...Sunt sceptic ca va mai dura mult pana la un posibil cutremur...Nu ma gandesc la cel mare...desi cine stie? Orice este posibil.:harhar:
 
Alty, vorbesti despre mass-media :harhar: Pai oamenii trebuie sa aiba stiri proaspete in fiecare zi :harhar: Iar un subiect anual la moda este 4 martie, cu cutremur cu tot, asa cum vara sunt babele care lesina de caldura si primavara si toamna inundatiile :harhar:
 
Alex, Alty, sa ne gandim ca e si o chestie cumva cu \"iz\" psihologic, deh, numar rotund, 30 de ani...:ack::harhar::biggrin:
Pana una alta, eu tot sunt nedumerit de ce dupa cutremurul din Pakistan din 8 octombrie 2005 nu s-a mai intamplat nimic deosebit (ma refer la evenimente de magnitudine cel putin 6,5-7) in lungul acelei \"centuri\" (Turcia de Est-Caucaz-Uzbekistan-Tadjikistan-HinduKush-Himalaya-China)...:harhar::unsure::harhar: Incerc sa ma gandesc doar la varianta sa-i zicem \"buna\", in sensul ca acel cutremur din Pakistan ar fi slabit, cumva, presiunea placii Euro-Asiatice. Varianta \"mai rea\" ar fi, cum spuneam mai devreme, aceea ca acest \"blocaj\" de la marginea de sud a placii EuroAsiatice face ca intr-un singur loc sa se concentreze tensiuni mari, sa rabufneasca acolo, si fie acel loc e Vrancea, fie e in alta parte, dar \"rabufnirea\" de acolo sa inceapa sa \"remobilizeze\" lucrurile la marginea blocului EuroAsiatic; varianta asta e cam nasoala...:harhar::) Zic si eu asa, palavragesc, fac presupuneri, ca altceva nu pot...:harhar::harhar:
 
Iar e inaccesibil site-ul infp-ului, la ora cand scriu acest mesaj (20:36). Nimic nou...:harhar::harhar::harhar::harhar: Dau sa intru si ma duce la nenea Goooogle...:harhar::harhar:
 
Ok, ma duc la culcus ca mor de somn...:harhar: De fapt, poate nu chiar la culcus dar simt nevoia sa mai fac si altceva decat sa bantui de colo-colo pe net...:harhar::unsure::harhar: Va doresc la toti o noapte buna si linistita si sa ne auzim maine. Pe maine...:harhar::harhar::harhar:
 
Ce bine ar fi sa cumpere Google INFP-ul... In doua luni cred ca ar scoate un program Google Earthquake, cu seismograme in timp real, localizare instantanee pe Google Earth si altele... :harhar::harhar::harhar: ehh... visez si eu...:harhar:
 
sorinsov 09:50 AM Viewing Who\'s Online
mikyb 09:49 AM Reading Thread Un cutremur catastrofal ar putea lovi Canada  
macaz 09:48 AM Viewing Profile of sorinsov

Ce faci, Macaz, ma spionezi ? :harhar::smile::harhar::harhar: Pai ia lectii de la Dodo, ea e marea maestra in domeniu...:unsure::harhar::harhar:
Stai linistit, ca nu ma supar. Imi place sa ma amuz...:ack::harhar:
 
Azi am primit si noi niste foi cu regulile de comportament si telefoane utile in situatii de urgenta.:harhar: Foaia pe care o am acum in mana (distribuita la toate laboratoarele din institut, la toate compartimentele din structura) contine:
-MASURI CE SE IAU IN LOCUINTA
-PE STRADA, IN LOCALURI PUBLICE, INSTITUTII SI AUTOVEHICULE
-DUPA INCETAREA CUTREMURULUI
-CUM SI PE CINE ANUNTAM IN SITUATII DE URGENTA (lista telefoanelor utile)
-INAINTEA CUTREMURULUI
:harhar::whistling::harhar:

Mdah...:harhar::ack: Sigur ca la un moment dat o sa vina un cutremur, dar nu se poate sti sigur daca ceea ce vine, sa zicem, anul asta sau la anul e doar unul de circa 6,5 grade pe scara Richter sau unul mult mai puternic. E adevarat, regulile astea ar trebui respectate chiar si in situatia in care seismul nu este unul major (adica nu depaseste 7,0 pe scara Richter). Adica de utile sunt utile, nu zic nu...:harhar: Dar de ce acum ? Ca se apropie 4 martie si se implinesc 30 de ani de la ultimul cutremur catastrofal? :unsure::harhar: Ma intreb si eu, ca altceva nu pot sa fac...:ack:
 
!?!?!?!? WTF cum ar zice unii de peste ocean :harhar:
vorbesti de messenger sau de ce?
 
Culturi de bacterii injectate in fundatiile sapate intr-un sol instabil ar putea transforma nisipul in roca solida, asigurand rezistenta la cutremure, au descoperit cercetatorii Universitatii din California.
Gandul
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus