• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Azi am primit si noi niste foi cu regulile de comportament si telefoane utile in situatii de urgenta.:harhar: Foaia pe care o am acum in mana (distribuita la toate laboratoarele din institut, la toate compartimentele din structura) contine:
-MASURI CE SE IAU IN LOCUINTA
-PE STRADA, IN LOCALURI PUBLICE, INSTITUTII SI AUTOVEHICULE
-DUPA INCETAREA CUTREMURULUI
-CUM SI PE CINE ANUNTAM IN SITUATII DE URGENTA (lista telefoanelor utile)
-INAINTEA CUTREMURULUI
:harhar::whistling::harhar:

Mdah...:harhar::ack: Sigur ca la un moment dat o sa vina un cutremur, dar nu se poate sti sigur daca ceea ce vine, sa zicem, anul asta sau la anul e doar unul de circa 6,5 grade pe scara Richter sau unul mult mai puternic. E adevarat, regulile astea ar trebui respectate chiar si in situatia in care seismul nu este unul major (adica nu depaseste 7,0 pe scara Richter). Adica de utile sunt utile, nu zic nu...:harhar: Dar de ce acum ? Ca se apropie 4 martie si se implinesc 30 de ani de la ultimul cutremur catastrofal? :unsure::harhar: Ma intreb si eu, ca altceva nu pot sa fac...:ack:

Sorine, ai putea sa faci un scan la pliantul acesta pe care l-ati primit? Sau, mai repede sa-mi dai si mie lista telefoanelor utile sa le bag aici pe site
 
Alex, foaia e la mine la birou...:harhar::hypocrite::harhar::harhar: Luni ti le trimit in privat...:harhar::harhar:
 
in afara de numerele de telefon proprii-ale institutului- cred ca sunt numerele care apar si la www.sanseinplus.ro...dar am sa astept pana face ceva Alex:whistling:
 
Avand in vedere ca respectiva foaie a fost distribuita din partea Prefecturii Capitalei, si eu ma astept ca numerele de telefon sa fie aceleasi cu cele date pe site (la sectiunea Institutii/contacte). Osa verific oricum maine...foaia a ramas la mine la birou...intr-un dosar...:harhar::hypocrite::harhar:
 
in afara de numerele de telefon proprii-ale institutului- cred ca sunt numerele care apar si la www.sanseinplus.ro...dar am sa astept pana face ceva Alex:whistling:

Lista telefoanelor de acolo este foarte ciudat alcatuita. In primul rand lipsesc numerele de telefon ale unor institutii de stat importante in caz de dezastre. Acestea ar fi:

Spitalul Universitar de urgenta - 9606
Spitalul de Urgenta Floreasca - 962
Spitalul de urgenta pentru copii Grigore Alexandrescu - 316.93.72; 316.93.66
Spitalul de Urgenta Prof. Dr. Agrippa Ionescu - 222.60.56
Spitalul Universitar de Urgenta Elias - 316.16.00 / 316.16.04-10
Spitalul Clinic de Urgenta de Chirurgie Plastica, Reparatorie si Arsuri - 224.09.47
Spitalul Clinic de Urgente Oftalmologice - 319 27 51
Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii Marie Sklodowska Curie - 460.42.60 / 460.30.26

Acestea sunt spitale de urgenta, cu unitati de primire a cazurilor grave, dotate corespunzator pentru resuscitare si terapie intensiva.

Ar mai fi:

Protectia civila - 982
Prefectura - 9866

Si daca este sa vorbim si de unitati particulare, putem mentiona si:

Serviciul de ambulanta Hipocrat 2000 - 9605 - 7 ambulante standard si 2 ambulante de resuscitare si terapie intensiva

De ce apare numarul de telefon al BGS in lista... nu inteleg. Au vreun contract cu statul? Nu de alta, dar tin minte de niste scandaluri legate de BGS in urma cu cativa ani care au transpirat in presa... Personal nu am incredere in ei sub nici o forma.

In orice caz, dupa ce primesc de la Sorin lista de telefoane, o sa compilez eu o lista completa pe care o sa o fac PDF si o sa o pun la download pe site ca oricine sa si-o poata scoate la imprimanta.
 
Alex, sunt doar cateva numere aici, ca cine stie ce nu aveau loc pe o singura foaie (o pagina, de fapt):
Inspectoratul pt Situatii de Urgenta DEALU SPIRII al Municipiului Bucuresti:207.55.00; 981;982
Prefectura Muncipiului Bucuresti -Ofiter de Serviciu 313.24.76
Primaria Generala a Capitalei-Ofiter de Serviciu 305.55.00
Numar Unic de Apel pt Situatii de Urgenta 112
POLITIE 955
JANDARMI 956
AMBULANTA 961
MAMA SI COPILUL 969
 
numerele de telefon de la spitalele de urgenta? De ce? Aceste spitale nu pot trimite medici la locul sinistrului...Iar sistemul este conceput ca ranitii sa fie adusi la unitati spitalicesti, si nu invers..In sfarsit...intr-o zi normala nu apuci linia telefonica de la un spital, iti dai seama in cazul unui dezastru...Cum am mai spus, in astfel de flayere sunt puse/date acele numere de telefon realmente utile, ale cuiva care poate face ceva, sau asa sper eu...
 
Spitalul de Urgenta Floreasca poate trimite ambulantele proprii la pacient, la fel si Municipalul.

In ceea ce priveste linia telefonica, daca e sa fie problema nu mai poti suna nici la 112.

Daca e un dezastru, si ai raniti langa tine, si iti mai merge masina, si vrei sa ii duci la un spital, cel putin iti amintesti care ar fi cel mai apropiat spital cu serviciu de urgenta si resuscitare.
 
Masina? In caz de cutremur \"toata lumea\" (vorba vine, 30% e suficient) se va repezi la telefon. Nemergand telefoanele, \"toata lumea\" se va repezi la masina. Circulatia va deveni imposibila. Concluzia: in caz de cutremur nu vom putea folosi, cel putin cateva ore, nici telefonul, nici masina. Cu telefonul ar mai fi o sansa: sa dai telefon in timpul cutremurului - numai asa cred ca ai o sansa sa mai apuci.
 
Nuuu... conform observatiilor, dupa un cutremur major oamenii stau afara in zona in care i-a surprins seismul si dau telefoane ca disperatii, in general nu parasesc zona respectiva de teama unui nou seism (e ciudat, dar asa reactioneaza populatia din mai multe motive - soc, prefera sa stea in locul in care se aflau ca in cazul in care ii cauta rudele/prietenii sa il gaseasca, etc.).

Abia dupa o ora / o ora si jumatate, in momentul in care ies din starea de soc si accepta situatia, este posibil sa se urce in masini si sa se deplaseze. Pana atunci insa... paralizie. Telefonul sa traiasca!
 
in \'90 la pranz circulatia in centru era haotica. toti fugeau acasa, la scoli, gradinite, etc.
toti erau panicati si aveai sanse mai mari sa ajungi la destinatie pe jos decat \"motorizat\".
in \'86 se dadeau telefoane de zor si toti se plimbau prin zoina sa vada eventuale stricaciuni.
depinde de ora cand se produce seismul.
 
Fiindca vorbeam de intensitatea pe scara Mercalli, iata cum au fost intensitatile seismelor mai importante din ultimele secole,la Bucuresti (stabilite pe baza efectelor acelor cutremure, in functie de tipul de constructii, de modul cum s-au manifestat respectivele seisme vrancene). E vorba de cutremure vrancene mai importante (nu toate, ci cele pentru care consemnarile au fost mai numeroase si mai detaliate):

12.06.1701 I(Buc)~VIII
11.10.1711 I(Buc)~VI-VII
11.06.1738 I(Buc)~VIII-IX
05.04.1740 I(Buc)~VII
18.01.1778 I(Buc)~VI-VII
06.04.1790 I(Buc)~VII-VIII
08.12.1793 I(Buc)~VII
12.11.1794 I(Buc)~VI-VII
26.10.1802 I(Buc)=IX
17.11.1821 I(Buc)~VI-VII
26.11.1829 I(Buc)~VII-VIII
23.01.1838 I(Buc)=VIII
13.11.1868 I(Buc)~VII
25.12.1880 I(Buc)~VI-VII
17.08.1893 I(Buc)=VII
31.08.1894 I(Buc)~VII-VIII
06.10.1908 I(Buc)~VII-VIII
25.05.1912 I(Buc)~VI-VII
22.10.1940 I(Buc)~VII
10.11.1940 I(Buc)=VIII
07.09.1945 I(Buc)~VI-VII
04.03.1977 I(Buc)=VIII
31.08.1986 I(Buc)~VII-VIII

30.05.1990 I(Buc)=VII


In aceasta lista am inclus doar cutremure care au fost resimtite in Bucuresti cu o intensitate mai mare de gradul VI pe scara Mercalli. Cu rosu am marcat cutremurul din 1802,cu albastru seismele vrancene care au fost resimtite in Bucuresti cu o intensitate mai mare de gradul VII pe scara Mercalli, iar cu verde seismele care au avut intensitatea VII in Bucuresti.
 
este incredibil cat de simetrice sunt si pare ca deja cel de inceput secol 21 deja e cam intarziat si ar trebui sa-si faca aparitia curand...
 
cck, acele valori de intensitate sunt pentru Bucuresti. Deci ele cuantifica modul in care s-a resimtit respectivul cutremur la Bucuresti. Prin definitie, scara intensitatii (cu 12 nivele) se bazeaza pe efectele cutremurelor asupra constructiilor, mediului (solului) etc.
Da, ai remarcat foarte bine faptul ca in fiecare secol apar cam aceleasi tipuri de cutremure, cu intensitati (pentru zona Bucurestiului) intre VI si IX pe scara Mercalli. Mai importante sunt considerate a fi acele evenimente care depasesc, la Bucuresti, intensitatea de VII pe scara Mercalli. In orice caz, in anii care urmeaza este de asteptat un seism care sa atinga la Bucuresti o intensitate de cel putin VII pe scara Mercalli. Poate si mai mult...:harhar::harhar: (chiar si VIII-IX). Deocamdata, insa, nu se poate spune sigur cand se va produce acest cutremur.
Repet ce am mai spus. Cand vedem ca de-a lungul marginii de sud a placii Asiatice (la contactele cu placa Indiana, cu subplaca Arabica si cu cea Anatoliana) incep sa apara cutremure mari, atunci e de asteptat sa aiba un \"efect\" in interval de pana la 1-2 ani si asupra zonei Vrancea (cand spun efect ma refer la un cutremur cu magnitudinea Ms mai mare de 6,5-6,7, fiindca pana la 6,5 grade nu sunt considerate semnificative ca energie eliberata).
 
Iata si o corespondenta aproximativa intre magnitudinea Ms si intensitatea macroseismica pe scara Mercalli Modificata (pentru Bucuresti), valabila numai pentru seismele adanci cu epicentrul in Vrancea (60 km < h < 220 km).

I(Bucuresti)                  Ms
III                              4,2-4,5
III-IV                         4,6-4,8
IV                              4,9-5,3
IV-V                           5,4-5,5
V                                5,6-5,7
V-VI                           5,8-5,9
VI                               6,0-6,3
VI-VII                         6,4-6,5
VII                              6,6-6,8
VII-VIII                       6,9-7,1
VIII                             7,2-7,4
VIII-IX                        7,5
IX                               7,6-7,8
 
A aparut revista Magazin de saptamana asta, am cumparat-o din pasaj de la Universitate. Ma refer acum la articolul anuntat inca de saptamana trecuta, \"Un lucru pe care nu-l asteptam, dar care se apropie:CUTREMURUL CEL MARE\". Am citit acest material. Din start, va spun ca mi se pare destul de slab. Sigur, nu ma asteptam la cine stie ce dezvaluiri senzationale. Dar multe lucruri sunt deja cunoscute. Bun, sa trecem peste asta. In al doilea rand, in cadrul unei enumerari de cutremure din Romania incepand din 1802 (oricum nu toate), amesteca valori de magnitudine moment Mw cu magnitudinea Ms ! Adica a luat din unele surse valoarea Mw, din alte surse Ms si le pune la cutremure unele cu valoarea reprezentand Mw, altele cu Ms, fara sa precizeze nimic in acest sens. Ca adept al rigurozitatii stiintifice, nu pot sa spun decat ca sunt un pic dezamagit ! In al treilea rand vine o mare boacana, ce iarasi dovedeste ca au facut un copy-paste dintr-o sursa obscura, si macar daca faceau acest copy-paste cu cap, dar l-au facut fara sa gandeasca nici cat o closca !!! :harhar::ack: Au scris ca pana in 2011 e 90% probabilitate pentru un cutremur de 7,5 grade care va dura mai putin de 2 secunde !!! Evident, o astfel de aberatie abracadabranta nici nu merita comentata ! :harhar::ack::harhar::harhar::harhar::unsure::harhar::59:
Totusi, articolul are si o parte interesanta, anume descrierea efectelor pentru fiecare grad al scarii de intensitate seismica Mercalli, incluzand si efectele asupra mediului. Va citez pe moment doar efectele corespunzatoare gradului IX pe scara Mercalli.

IX Se prabusesc peretii din caramida slaba, cei de umplutura, constructiile vechi cu cadre de beton armat si zidarie, unele cladiri noi cu cadre din beton armat se rastoarna sau se deplaseaza din fundatie. Sunt avariate conductele subterane, rezervoarele industriale de lichide. Pamantul se crapa, aruncad afara pe alocuri nisip si noroi.

Am subliniat o anumita parte din descrierea efectelor pentru acest grad de intensitate.

Nu cred ca au actualizat editia electronica cu numarul pe saptamana asta, mai degraba maine va fi disponibila online si editia pe saptamana aceasta, la adresa www.magazin.ro
 
Spitalul de Urgenta Floreasca poate trimite ambulantele proprii la pacient, la fel si Municipalul.

In ceea ce priveste linia telefonica, daca e sa fie problema nu mai poti suna nici la 112.

Daca e un dezastru, si ai raniti langa tine, si iti mai merge masina, si vrei sa ii duci la un spital, cel putin iti amintesti care ar fi cel mai apropiat spital cu serviciu de urgenta si resuscitare.

Nu sunt asa de convins ca ambulantele spitalului de urgenta Floreasca se vor duce la un ranit in urma unui apel telefonic dat de un concitadin (un simplu cetatean)...Municipalul nici atat...Linia telefonica 112 are alt regim...are \"n\" redundante...totul este sa poti folosi propriul telefon cu linia aferenta (telefon mobil sau fix)....O parte dintre transmisiile pentru tel.112 pot fi translatate via satelit...deci?

Corect, poti sa duci un ranit la cel mai apropiat spital, nu neaparat cel de urgenta (de sector, sau cum or mai fi impartite ele acum)
 
chestia cu durata de 2 s a unui posibil seism de 7,5 e o superaberatie.dar poate cei care au scris articolul (mai bine zis copiat)au inteles lucrurile eronat.pt ca inainte se vb ca urmatorul seism va avea mag. prob 7.2 ca in 77 . deci Ms=7,2 iar Mw=7,5 ar dura 1-2 sec fiind mag max.INSA ORICUM NU POTI SA SPUI CA UN SEISM DE 7,5 DUREAZA 2s!!! PT. CA ASA SE INTELEGE DIN ARTICOLUL ALA.dar asta e presa. eu am auzit tot o mare aberatie la stiri de genul un seism cu intensitatea de 4gr pe scara Richter:harhar::harhar::harhar::harhar:
 
Andy, in primul rand bine ai mai revenit pe aici...:harhar::harhar: Te-am mai vazut online, dar ai fost cam tacut...:harhar::rolleyes:
In al doilea rand, eu am mai vazut publicat prin presa chestia aia cu 2 secunde, un raport obscur al nu stiu carui institut...:harhar::whistling: Practic, domnii de la Magazin nu au facut decat un Copy&Paste dupa respectiva chestie !:harhar: Nu am nimic contra lui C&P, daca se spun lucruri cu cap...:harhar: Dar astia au preluat prostia din alta parte si au adaugata asa, intr-o maniera complet irationala ! :unsure:
 
Pentru toate doamnele si domnisoarele din acest forum, cele mai calde urari si aceasta dedicatie \"atasata\"...:harhar::hypocrite::harhar: Sa aveti o primavara frumoasa si fericita. :harhar::harhar::hypocrite:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus