• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
cck, emisiunile astea oricum au fost slabe. Iar ceea ce spun unii si altii trebuie luat cu prudenta. Cat despre ziare, evident ca adesea exagereaza, asa cum a facut-o si moralistul cotidian gandul cetepist, care pretindea ca se injumatateste populatia Bucurestiului !!!! :harhar::ack::harhar: Ce pretentii sa am de la emanatia cetepista....:harhar::wink: Nici domnii care se perinda pe la tv obsedati, se vede treaba, sa apara pe sticla, sa ii vada lumea, nu spun intotdeauna lucruri pertinente.
Asa ca, deocamdata, cck, eu zic sa nu iei de buna chiar tot ce spune cutare si cutare.
 
Deci eu nu stiu pe ce baza au spus domnii in cauza ce zici ca au spus...nici nu am vazut emisiunea ! Stii, asa se spunea si despre blocurile din prefabricate de beton armat de 4 etaje, ca vor pica toate ! Si nu s-a intamplat nimic ! :harhar::worthy::harhar: Probleme pot sa fie, evident, daca blocurile au defecte din proiectare si executie, sau daca s-a \"umblat\" ulterior in fel si chip ! :harhar: Acum, in ce masura pentru cutare si cutare bloc s-au respectat sau nu normele antiseismice, si daca aceste norme erau cele mai potrivite, asta e altceva, nu pot sa spun eu acum...:harhar::whistling::harhar:
 
ma chinui eu sa trec prin filtrul ratiunii tot, insa recunosc ca sunt terminata de frica :harhar:
oricum nu stie nimeni ce va fi si chiar daca am stii, tot nu am putea face nimic
 
cck, sa stii ca si mie imi e frica. As fi nebun sa pretind ca nu ma ingrijoreaza perspectiva...:harhar::worthy::harhar: Dar incerc totusi sa nu ma gandesc numai la cel mai rau lucru, incerc sa ma gandesc ca nu pica blocul, fiindca daca pica atunci mchiar cade tot si aia e...:harhar::harhar::unsure:
Repet, la televizor se spun multe, cck.. Nici ziarele nu se dezmint, mai exagereaza, mai omit sau deformeaza anumite lucruri...:harhar::ack:
 
Aseara un ing a spus ca blocurile pe cadre nu sunt bune pentru Bucuresti.Ca cele de beton sunt bune. A spus ca cele pe cadre sunt prea elastice.
hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
 
Ati vazut ce inseamna destin? Ati auzit ce a spus Caramitru despre Toma Caragiu? ASvea n sanse sa scape viu si nevatamat! 14 sau 15 cel putin.
Daca nu isi lua liber
daca intarzia la subsol sa cumpere apa minerala
daca nu astepta telefonul sotiei la 21.30 si pleca in oras cu Bocanet
daca ramanea la medicul x cum avea de gand
daca nu cobora pe scara principala ci pe scara de incendiu
daca ramanea in apartament
etc......
 
Dodo, stii vorba aia: \"Cate capete, atatea idei\"...:harhar::harhar::biggrin::harhar:
 
ce treaba are capul si ideile cu destinul?
nu pricep:unsure:
 
Dodo, iti raspunsesem la mesajul anterior, la ala cu nenea ingineru si blocurile cu cadre...:harhar::harhar::harhar::hypocrite:
 
Esti sigur ca nu are dreptate? A spus ca dupa ultimele studii s-a ajuns la concluzia ca.....
Seismolog nu esti dar lucrezi in constructii?
Poate ca ultimele studii au dat alte informatii constructorilor.
Eu spus ce a zis acel ing la tv referitor la constructiile din Bucuresti.
Ma mir ca a spus asa ceva deoarece poate influenta piata imobiliara si nu numai. La Protv acum 2 zile a spus ca vor pica multe blocuri centrale la un viitor seism si in Drumul Taberei!
 
Dodo, eu nu am de unde sa stiu pe ce se bazeaza domnul respectiv. Poate are dreptate, poate nu. De unde vrei sa stiu ? :harhar::whistling:
Da, am auzit si eu cand a zis ca zona Drumul Taberei ar fi mai proasta. Sa zicem ca asa ar fi. Oricum, mai importanta e calitatea blocurilor, adica blocurile sa fie bine facute, bine proiectate si executate, sa nu aiba defecte interne (ascunse) si sa nu se fi umblat in mod neautorizat...:harhar::harhar::harhar:
 
Aici sunt de acord. Daca blocurile nu au modificari sau greseli de proiectare e ok.
M-a mirat acel inginer cu afirmatia lui si nu i-am retinut numele sau ce scria acolo.
Eu stiam ca blocurile pe cadrecsunt flexibile si sigure iar cele din beton mai rigide.
 
Pai uite Dodo, se spun mereu lucruri din asta cumva contradictorii, si se sporeste confuzia. Asta e ceea ce sustineam. Ba vine unul si zice ceva, pe urma se revine, se nuanteaza, se spun alte lucruri care uneori se bat cap in cap cu ce s-a spus mai devreme...:harhar::harhar::harhar::harhar: Si lumea ce sa creada la babilonia asta ??? :harhar:
 
Pai nu avansam mereu? Este logic sa traga alte concluzii dupa ce apar date noi.
 
E corect, Dodo. Dar cred ca aceste lucruri ar putea fi prezentate intr-o maniera mai coerenta, si oricum nu din an in paste, nu la fiecare 4 martie de exemplu...:harhar::whistling::harhar: Desi zilele astea a fost ceva mediatizare cu cutremurul din 1977, peste o saptamana altele vor fi \"prioritatile\"...:harhar::harhar::harhar:
 
Pai sa ne gandim asa:

1. in primul rand ce e mai vulnerabil la seism sunt blocurile care deja se afla in categoriile de risc seismic. Restul nu ar trebui sa aiba probleme.

2. ca risc seismic sunt incadrate si blocurile OD deoarece conceptia lor este vulnerabila in cazul seismelor: o singura diafragma longitudinala, iar diafragmele transversale sunt decalate. Blocuri OD sunt si in Drumul Taberei si Militari

3. constructiile in cadre sunt mai elastice => miscare mai ampla in caz de seism, cu riscurile de rigoare. oricum sunt insa de zeci de ori mai rezistente decat vechile blocuri cu schelet de beton armat.
 
Bine bine, vorbim de blocuri, dar ce facem cu ce e in interior ? Ca anumite riscuri sunt si inauntru. Un coleg de-al meu de liceu era sa fie ucis in 1986 de o biblioteca ce s-a rasturnat la acel cutremur. Nu cade blocul, dar mai sunt si alte risscuri ce ar trebui avute in vedere. :harhar::whistling::harhar:
 
sa spui merci ca nu au fost breaking news sau alte aiureli ca nici aia nu vedeai.
nu vrea nimeni sa isi aminteasca de \'77 ...doar cei care nu au trecut prin acel seism sunt curiosi....
 
Eu tocmai asta ii povesteam azi lui Sorin ca tineretul (cei nascuti dupa 86) si chiar cei dupa\'77 vor abea o surpiza neplacuta cand va veni \"al mare\" - si nu mi se par deloc interesati de subiect majoritatea. Cand le aduc in discutie unora problema cutremurelor mi se reproseaza ca\" alt subiect nu ai si tu?\" Deci sunt unii care practic HABAR NU AU de prtectie civila, de masuri ce trebuie luate in caz de cutremur si in mare de ce anume se poate intampla ( ca o sa cada curentul ca or sa izbucneasca incendii probabil, ca o sa auda lumea tipand pe strazi si probabil vor urma o gramada de blocaje rutiere)
 
Bine bine, vorbim de blocuri, dar ce facem cu ce e in interior ? Ca anumite riscuri sunt si inauntru. Un coleg de-al meu de liceu era sa fie ucis in 1986 de o biblioteca ce s-a rasturnat la acel cutremur. Nu cade blocul, dar mai sunt si alte risscuri ce ar trebui avute in vedere. :harhar::whistling::harhar:
Daca sunt inconstienti si nu le pasa e problema lor. Peste tot s-a spus ca bibliotecile, corpurile inalte, etc trebuie sa fie prinde de pereti pentru ca Romania este o tara seismica!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus