• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Pai da, aplica politica strutului, nu discuta despre o problema deci nu exista...:harhar::harhar::harhar:
 
Oricum in 1986 nu se vorbea despre problema asta. Si, pana la urma, cine se mai gandea ca, la 9 ani dupa cutremurul din 1977, o sa mai fie unul ?? :harhar::unsure::harhar::harhar:
 
Eu tocmai asta ii povesteam azi lui Sorin ca tineretul (cei nascuti dupa 86) si  chiar cei dupa\'77 vor abea o surpiza neplacuta cand va veni \\"al mare\\" -  si nu mi se par deloc interesati de subiect majoritatea. Cand le aduc in discutie unora problema cutremurelor mi se reproseaza ca\\" alt subiect nu ai si tu?\\"
Ai perfecta dreptate. Eu ma uit la cei veniti din provinci care s-au speriat la seismul din 2004. Erau albi la fata si discutau speriati.
Copiil fiind seismul din \'77 nu m-a ingrozit( poate si firea mea, poate reactia lucida si calma a parintilor m-a influentat in bine, etc) dar in \'86 mi s-a parut un cosmar ce ne se termina.
Eram suficient de mare in \'77 ca sa stiu cine e tOma Caragiu, Doina Badea, etc dar nu am pierdut rude sau prieteni.
Adult fiind este altfel deoarece sansele sa pierzi un cunoscut, coleg, ruda sunt mult mai mari. Un adult vede cu alti ochi un bloc daramat, etc...
Nu vreau sa imi imaginez ce va fi pentru ca stiu 100% ca va fi o panica imensa si mii de oameni vor dormi pe strazi, nu vor avea somn, etc.
 
Corect. Nu credeam cxa dupa \'77 mai poate sa se zguduie Vrancea. Senzatia este ca trece si gata, ca nu mai vine altul.
 
Pana la urma, Dodo, trebuie intelesi cumva si acei oameni care vor sa uite, sa nu isi mai aduca aminte acele clipe de cosmar...:harhar::sad::harhar: Din pacate, insa, uitarea nu rezolva problemele...:harhar::whistling:
 
Nu a existat seism dupa \'77 care sa te zdruncine atat de tare incat sa iti pierzi echilibrul. Depinde de flexibilitatea fiecarui individ si de cladirea in care te afli, etaj, etc dar nimic nu poate fi comparat cu \'77. Nu vreau sa ma gandesc ce a fost in 1940 sau 1802.
Socul este imens pentru ca incepe din senin si nu ai timp sa te pregatesti fizic si psihic.
Pamantul(podeaua) nu iti mai ofera stabilitate si siguranta, zgomotul peretilor care scrasnesc este sinistru, lustrele fac balans 180 grade, cartile, bibelourile, vazele, etc pica iar tu abia te tii vertical..daca poti.
In clipele alea nici nu stii la ce sa te gandesti, este un cosmar, ai impresia ca totul este un vis urat.
Daca tipa cineva langa tine....o sfeclesti...pentru ca efectiv te sperie isteria celui de langa tine.
Cu cat esti mai lucid, logic, iti repeti ca se termina cu atat ai mai multe sanse sa ramai intreg la minte....
Ideea este sa nu uiti sa opresti gazele!!!!!!!!!!!!!!!!! si sa nu lasi copii singuri prin casa din cauza panicii care te cuprinde.
 
Sorin stii cum este sa te simti pe o podea perfect elastica? Stii cum este sa incerci sa prinzi peretele, usa, tocul usii si sa fuga de tine?
Stii cum e?
 
Da si legat de cutremure si posibilele urmari ale lor, cati dfin voi v-ati asigurat casa/apartamentul? Asa de curiozitate... Eu inca nu am facut-o. :harhar:
 
O sa ne oblige in curand.
Ar trebui construita o platforma seismica pentru educarea populatiei. Cred ca si-ar gasi locul cu succes intr-un parc de distractii desi ar fi o treaba foarte serioasa. Foarte multa lume nu stie ce-i aia si cred ca a afla \"in joaca\" ar fi un pas inainte
Dar cred ca e destul de scump:sad: si in plus, daca nu o faci ca lumea - si cand faci \"pentru distractie\" nu faci ca lumea. se creeaza o imagine deformata.:harhar:
 
Pai in Japonia exista astfel de platforme. Si se simuleaza miscari de diferite amplitudini, sa vada, de exemplu, cum se comporta mobilierul la vibratii ale podelei. :harhar::whistling:
 
Si are publicul acces?

Noi mi se pare ca nu ave(a)m decat una functionala la Iasi dar nu pentru public
 
Si are publicul acces?

Da, exista coada la astfel de demonstratii, mai mult, sunt adusi copii de gradinita ca sa \"traiasca pe viu\" o astfel de miscare..si sa aplice ce au invatat la orele teoretice
 

O,la,la..ce avatar..succes la vanatoare..dar imi placea mai mult catelul roz...
 
Salutare Alty...:harhar::harhar:
Chiar vroiam sa te intreb ce zici de noul meu avatar ...:harhar::rolleyes::unsure::wink::harhar: Am zis sa mai schimb din cand in cand, ca prea ma bodoganea ratza cu aluzii la catei de culori bizare...:harhar:
Da, am vazut si eu in documentare pe Discovery, astfel de platforme, la japonezi. Si simulau seisme de diferite magnitudini...:harhar::angel:
 
Ideea este sa nu uiti sa opresti gazele!!!!!!!!!!!!!!!!!
pe magistrale se vor opri gazele....chiar s-a pus in functiune sistemul de avertizare pentru sistemele critice (sistemul national de transport gaze, CN Cernavoda, Magurele, etc)
 
Salutare la toata lumea...hmmm, chiar ma gandeam la ceva \"GOOOOD MORNIIIIIIG\":whistling:
 
Asadar, dupa cum am putut constata si astazi, marea placa indoaustraliana \"lucreaza\" mai intens spre est, oricum spre Indonezia ! :harhar::harhar: Asa ca stam linistiti deocamdata...:harhar::hypocrite: Parca am putea face mare lucru si cand o incepe sa \"lucreze\" mai tare si spre noi...:harhar::harhar:
Interesant mi se pare insa faptul ca influentele alternative ale celor 2 mari placi tectonice (Africana si Indoaustraliana) asupra Vrancei nu sunt tocmai directe, ci se realizeaza cumva indirect, prin intermediul unor subplaci sau microplaci pe care acele placi majore le imping din spate...:unsure::harhar::ack: De exemplu, placa Africana impinge microplaca Egeica si pe cea Moesica ! Placa Indoaustraliana impinge atat spre placa majora Euroasiatica, cat si spre subplaca Arabiei; la randul sau, subplaca Araba impinge spre subplaca Anatoliana si, de asemenea, impinge microplaca Marii Negre, care la randul ei are o miscare de la sud-est spre nord-vest, taman catre zona de la Curbura Carpatilor Orientali. Ca sa vedeti ce complexa este tectonica asta globala...:)
 
Okey, o sa lipsesc pentru vreo 3 sferturi de ora, ma duc sa pap o dodo fiarta...:harhar::harhar::harhar::harhar::harhar:
 
In jurul orei 17:30 se pare ca a cazut o macara in zona Splaiul Unirii - Bd. Unirii - Bd. Marasesti. Mi-a zis cineva ca a vazut cand a cazut. Eu vad doar ca nu mai este...
Daca o macara cade cand nu e cutremur, cand este ce se intampla? O macara este calculata sa reziste la cutremur? Banuiesc ca da, altfel cine ar mai lucra acolo sus?
 
Pai macaraua aia sta de prin \'89 acolo si a ruginit de a gasit-o dracii, plus ca s-a furat elemente din ea cat s-a putut. (daca e aia care cred eu...)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus