• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
La topicul PLACILE TECTONICE SI INFLUENTA LOR ASUPRA ROMANIEI, aici http://www.cutremur.net/forum/showthread.php?tid=419&pid=8505#pid8505, am atasat o figura care reprezinta configuratia microplacilor/subplacilor tectonice care influenteaza mai mult sau mai putin activitatea seismica din zona Vrancea. Va invit sa aruncati cate o privire si sa va dati cu parerea...:harhar::wink::harhar: Ce zici, EarthQuake ? :harhar::harhar: Eu raman la ideea mea cu ESTUL TURCIEI ! Care idee e sustinuta, zic eu, cu argumente serioase. :harhar::rolleyes::harhar:
 
Interesant puzzle-ul de placi. :harhar: De mult timp vroiam sa stiu cam pe unde incepe placa Marii Negre la est si am rezolvat dilema cu ajutorul lui Sorin. :harhar:

Insa din pacate adevaratul cap al rautatilor este placa Indiei, care deocamdata sta cuminte si nu face ravagii spre stanga. (stanga ei).
 
LA MULTI ANI! si cele mai bune ganduri si urari la toate doamnele, domnisoarele, domnitele de aici si de oriunde ! Sa fii cat mai iubite si mai fericite de ziua voastra, va asiguram de intreaga noastra pretuire si respect...:harhar::55::unsure::harhar:

In al doilea rand: razor, azi e si ziua ta (ce zi ! ), asa c aiti urez si tie un sincer LA MULTI ANI, si urari de bine, sa fii ferice si iubit si tot ce-ti doresti mai bun sa ti se implineasca ! :harhar::harhar::harhar::57:

In al treilea rand: EarthQuake, promit sa pun si o figura cu blocurile litosferice de pe teritoriul Romaniai, asociate cu directiile de deplasare, marcate cu niste sageti ! Un bob zabava doar, EarthQuake...n-au intrat zilele in sac, baba mai asteapta...:harhar::harhar:
 
LA MULTI ANI razor
Sa ai parte de tot ce iti doresti:55:
 
Merci mult DODO si de asemeni iti urez cu ocazia asta si tie si tuturor fetelor/femeilor de aici un calduros La Multi Ani!:harhar::harhar::harhar:
 
:harhar: multumesc:17:
am primit urari si dincolo:hypocrite:
 
La multi ani pentru feti :harhar: si pentru Razor :harhar:
 
La multi ani Sorin:57: Sa ai parte numai de bucurii si de \"cutremurari\" de fericire:biggrin::harhar:
 
Neatza Alty...:harhar:
Pai de ce LA MULTI ANI ? :harhar::whistling::harhar::rolleyes::harhar:
 
Vazand data ta de nastere (din nefericire pentru mine scrisa in sist. englez) am crezut ca-i ziua ta...astazi...dar pana in septembrie mai este...asa ca ramane sa-ti urez (cat mai des) LA MULTI ANI:biggrin::harhar::biggrin:
 
Multzam fain...:harhar::biggrin::harhar: Da\' nu vreau sa fiu mai batran decat sunt...30 de ani jumate. Merg eu pe 31, da\' mai sunt niste puni pana atunci...:harhar::harhar: 3/9/1976 :harhar:
 
Tu vorbesti, Dodolino, care te scoli la spartul targului ?? :harhar::biggrin::harhar::harhar::harhar: Face nani DODOASKA pana ii rasuna \'jdemii de trompete la urechiuse...:harhar::harhar::harhar:
 
Dodo stie ea prea bine cum e...:harhar::biggrin: Nu de mult ii canta cocosul dimineata pe la 8 jumate-9, si se trezea amortita si se intindea de nu mai putea...:harhar::biggrin::harhar:
 
Dupa ce am cotrobaitTV online sa vad ce dau televiziunile din lume ...am dat un raid pe emsc...si surpriza..babeta Vrancea stranutase..
Andy ochi ager a pus seismul inaintea mea..:ack:dar dodo l-a pus color:harhar::harhar:
 
ciudat seism....azi e 4.8R.
goefon nu il anunta....desi are in lista si seisme de 4.2 sau mai mici. seismul de noaptea trecuta a fost anuntat doar de noi si bulgari...
2007-03-09  21:44               A   MOLD
2007-03-09  21:44:18.0 45.6  N   26.4  E   150  ML 4.2 A  ROMANIA BUC
2007-03-09  21:44:17.7 45.6  N   26.3  E   149  ML 3.9 M  ROMANIA BUC
2007-03-09  21:44:17.7 45.5  N   26.4  E   150  ML 4.3 A  ROMANIA SOF
2007-03-09  21:44:17.1 45.6  N   26.3  E   148    A  ROMANIA MIX
2007-03-09  21:44:16.8 45.5  N   26.5  E   147  MD 4.8 M.  ROMANIA IRSA
 
In orice caz, andy, un cutremur vrancean de magnitudine Ms mai mare sau egala cu 5,0 este posibil sa se produca oricand. As zice ca are \"terenul\" pregatit, si poate sa fie ceva in jur de 5,5 grade, de exemplu. Seismele de magnitudine 5 au aparitie anuala, cam la 8-10 luni interval, in medie. Cum ultimul a fost pe 6 martie 2006, rezulta ca ar fi de asteptat un astfel de cutremur, moderat. Si probabil ca va fi tot foarte adanc, la 140-160 km adancime...:harhar::whistling::harhar:
 
In orice caz, andy, un cutremur vrancean de magnitudine Ms mai mare sau egala cu 5,0 este posibil sa se produca oricand. As zice ca are \\"terenul\\" pregatit, si poate sa fie ceva in jur de 5,5 grade, de exemplu. Seismele de magnitudine 5 au aparitie anuala, cam la 8-10 luni interval, in medie. Cum ultimul a fost pe 6 martie 2006, rezulta ca ar fi de asteptat un astfel de cutremur, moderat. Si probabil ca va fi tot foarte adanc, la 140-160 km adancime...:harhar::whistling::harhar:

Ar fi bine, macar din punct de vedere statistic...:harhar:
 
E, e bine si ca ne mai tine in priza, sa nu-l mai auzim pe \"Da\' poate ca n-o sa mai fie cutremure!\"
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus