• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (6)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Unele date raman indisponibile pe moment. Unele se revizuiesc, altele raman complet indisponibile si nu se mai completeaza ulterior. Stau si ma intreb: nu e mai practic sa fac aun tabel separat pentru seismele din Romania, in loc sa le amestece cu teleseismele din Japonia sau Filipine sau Chile ??? :hypocrite::harhar::biggrin::harhar:
 
Mai frate, da\' fatuca aia e chiar insistenta...
 
O fi vreo spioana, venita cu scop precis ??? :biggrin::biggrin::harhar::hypocrite::rolleyes:
 
Face reclama la portalul care a detinut pana anul asta domeniul cutremur.com...
 
Doar a vazut ca lucrurile s-au schimbat. In fine, asa sunt spammerii astia, primesc si eu atatea...:harhar::biggrin::hypocrite:
 
E a doua oara cand se inregistreaza aici si ma mir ca nu pricepe ca nu are nici o sansa sa-i ramana mesajele...
 
Asa sunt astia. Tin cu tot dinadinsul sa isi faca meteahna...:hypocrite:
 
Am vazut in seara asta o reclama de-a dreptul tampita (scuzati, dar nu ma pot abtine) la un post de televiziune, nu conteaza si nu am retinut ce produs era (cred ca o bautura, nu stiu ce vrea sa zica CRAI...nu-mi spune nimic). In orice caz, reclama arata cam asa. Scena domestica intr-un apartament de bloc. Sot si sotie. Sotia doarme, sau, in orice caz, e atipita pe canapea. Sotul incepe brusc sa rastoarne mobilierul, da jos televizorul, sparge geamurile de la vitrina, si, colac peste pupaza, da un ghiont lampii care incepe sa penduleze. Apoi mai izbeste in niste rafturi pana se rastoarna cu carti cu tot !!!! Sotia se trezeste, vede lampa penduland amenintator si mai vede mobilierul rasturnat !!! :hypocrite::harhar::biggrin::harhar: Femeia sare din pat, scoate un racnet, un urlet cu multi decibeli si sare pe fereastra, de la un etaj superior, oricum !!! :harhar::ack::harhar:
Asa o prostie de reclama nu am vazut de mult ! Ce ziceti de asta ??? Sunt de-a dreptul indignat, nu altceva !!! :harhar::ack::harhar:
 
Ma intreb: indivizii care au conceput aiureala asta de reclama ce au avut, oare, in bibilica ??? :hypocrite::ack::biggrin::ack::harhar: Ceva mai inteligent nu au gasit pentru a-si promova chestia denumita CRAI ??? :harhar::ack::harhar: Care va sa zic, sotia, dupa ce vede lampa miscandu-se si mobilierul rasturnat, urla ca muscata de sarpe si fuge direct la fereastra, aruncandu-se in gol, spre satisfactia sotului !!!
Deci: indivizii au ceva in capatana sau sunt complet redusi ???:harhar::ack: Ce glagorie le-a trecut prin scafarlie de au putut sa conceapa asa ceva ???
 
Da, face parte din reclamele realizate pentru prosti de catre niste prosti cum numai in Romania mai poti vedea in posturi cheie :hypocrite:
 
Dar a fost de-a dreptul frapant: femeia se scoala din pat, vede lampa miscandu-se si biblioteca rasturnata si nici nu mai sta de vorba: scoate un urlet si se arunca direct pe fereastra !!! :biggrin::harhar::harhar::hypocrite::harhar:
 
Vad ca INFP nu si-a mai actualizat buletinele zilnice de aproape 48 de ore, desi pe seismograma se vad agitatii microseismice. Deh, asa e pe la noi...:hypocrite::harhar::biggrin:
 
Le-a stat orologiul la 21 octombrie. Ca oricum nici alea nu erau puse cum trebuie...deh, sa nu avem pretentii, ce-i prea mult strica...:hypocrite::harhar:...prietenii stiu de ce...:biggrin::harhar:
 
Seara buna la toata lumea
Am si eu o mare rugaminte la voi. :hypocrite::hypocrite:
Eu voi fi plecat din Bucuresti intre 15-18 noiembrie. Voi merge in respectiva perioada la Iasi, la o conferinta, in interes profesional, si, prin urmare, voi fi offline in acele zile. Rugamintea mea ar fi ca aceia dintre voi care intra cat de cat regulat pe aici, sa se uite macar o data sau de 2 ori pe zi pe www.infp.ro la sectiunea Earthquakes Information la Bulletins. Si sa notati evenimentele din Romania. De ce va rog asta ? Fiindca astia pun cutremure dar uneori le scot foarte repede, in loc sa aiba 2 tabele separate, unul pentru cutremure din Romania si imediata vecinatate, altul pentru teleseisme, ei pun la un loc toate cutremurele. Si, din pacate, la seismele din Romania se mai intampla sa dispara dupa o zi sau doua, sau sa mai actualizeze date, dar mai tardiv. Asa ca, daca aveti timp, in acea perioada, macar o data sau de 2 ori pe zi, consultati sectiunea Bulletins. Stiu ca evenimentele apar si pe harta lui soso, dar oricum imi mentin rugamintea. Multumesc anticipat, Alex, andy, EarthQuake, soso, gicacontra si care mai intrati si reusiti sa va gasiti cateva minute pe zi sa faceti asta. Cu andy am vorbit deja pe Messenger, si el va intra seara si va consulta sectiunea Bulletins de pe infp.ro. EarthQuake stiu ca e mai nocturn, asa :biggrin::harhar::rolleyes: Rareori l-am prins ziua...:harhar:
Inca o data, multumesc frumos pentru intelegere. Sper ca nu ma gasitit din cale afara de ciudat cu aceasta rugaminte...:harhar:
 
In principiu, plec eu si seful la Iasi. Sigur eu, seful nu stie sigur. Daca merg singur, va trebui sa tin eu expunerea la conferinta despre proiectul nostru. Am trac...:hypocrite::hypocrite::biggrin::hypocrite:
 
N-ai de ce sa ai trac. Gandeste-te ca expui despre cutremure, si ai sa vezi cat de usor o sa vorbesti :hypocrite:
 
Nu e vorba de cutremure, ci de niste aplicatii de telemonitorizare medicala...:harhar::hypocrite::hypocrite:
Pana una alta, se pare ca tocmai s-a produs un cutremur la 5 km adancime sub barajul Vidraru, de magnitudine 3,1 !!! EarthQuake, fii pe faza ca poate incepe, IN SFARSIT, sa cante MOS FAGARASU !!! E mos batran mos Fagarasu, are 91 de ani trecut si merge pe 92 de ani, EarthQuake !!! :biggrin::harhar::harhar::harhar:
 
Asadar:
a cantat azi MNOS FAGARASU, la numai 5 KM ADANCIME sub barajul VIDRARU-ARGES !!!!!![/color] Cutremurul se vede binisor pe seismograma statie VOIR, statie apropiata de Campulung Muscel. Dupa cum stim, zona FAGARAS-CAMPULUNG este a doua zona seismogena a tarii din punct de vedere al energiei eliberate!! Ultimul seism puternic fagarasan s-a produs la 26 ianuarie 1916 (M=6,5), si se pare ca exista o anumita ciclicitate a cutremurelor fagarasene puternice, ciclicitate manifestata prin recurenta unor seisme locale de tip crustal cu magnitudini de 6-6,5 pe scara Richter, cu focare la adancimi de 5-30 km. In ultimii 300 de ani, seisme puternice s-au produs in zona Fagaras la 7 decdmbrie 1746, 19 februarie 1832 si 26 ianuarie 1916. Observam ca urmatorul seism fagarasan se afla deja intr-o oarecare intarziere, deci Vasile Marza si alti seismologi au stabilit o perioada medie de recurenta de 85-100 de ani pentru cutremurele fagarasene puternice.
Ma opresc aici, detalii mai multe avem pe topicul consacrat cutremurelor crustale din Fagaras.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus