• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

Asa-zisa "pana de curent" sau "scadere vizibila de tensiune" din estul tarii, despre care se tot vorbeste ca ar fi precedat perceperea primului soc...

O fi deconectarea automata de la sistemul national a grupului de la Cernavoda? N-am nici o informatie, dar alta explicatie nu gasesc. La un seism atat de mic nu cred ca putem avea o ionizare a aerului atat de influenta. Da, la altele mari, inclusiv in 1977, s-au observat manifestari electrice in atmosfera sub forma de luminiscenta bine vizibila, nu stiu daca si inainte sau doar in timpul miscarii.
 
In orice caz, remarcam numarul mare de cutremure din Oceanul Indian si zone imediat adiacente, in special in ultima saptamana...ultimele 10 zile. Nu e deloc o simpla intamplare, iar procesele geotectonice legate de placa Indo-Australiana influenteaza si Vrancea. Asta o spun si geologii cu doctorat in domeniu, deci nu e inventia mea.
 
Din punct de vedere al modului cum am perceput azi la Brasov acest cutremur, pot sa spun ca a semanat foarte tare cu cel bulgaresc din decembrie 1986, prins atunci de mine la Bucuresti. A avut cam acelasi tip de manifestare la distanta, de succesiune de faze. Nu s-a prea discutat despre acel cutremur, nefiind "de-al nostru" de Vrancea, dar cred ca a fost tot crustal. Cert este ca s-a simtit suficient de puternic in Bucuresti pentru ca ferestrele de la apartamentul meu de la etajul IV sa se deschida spontan in timpul miscarii, lucru la care chiar nu m-as fi asteptat.
 
Cutremurul din 7 decembrie 1986 s-a produs in zona TARNOVO-STRAJITA, Bulgaria, si a avut magnitudinea 5,7. S-a simtit binisor si la Bucuresti.
 
Geox, care este mecanismul de producere pentru acest tip de cutremure?
Am redus adancimea la 0 km. asa arata: vrancea.mooo.com
Replicile par aliniate NS.
 
Sunt falii in crusta terestra. O sa vedem ce falie ar fi implicata, acum e prea devreme. Oricum dinspre sud-est vin niste falii care trec prin Muntenia si ajung in sudul Moldovei chiar in fata Vrancei, plus unele falii locale din zona adiacenta Carpatilor de Curbura.
 
Arhi Tect a spus:
Asa-zisa "pana de curent" sau "scadere vizibila de tensiune" din estul tarii, despre care se tot vorbeste ca ar fi precedat perceperea primului soc...

O fi deconectarea automata de la sistemul national a grupului de la Cernavoda? N-am nici o informatie, dar alta explicatie nu gasesc. La un seism atat de mic nu cred ca putem avea o ionizare a aerului atat de influenta. Da, la altele mari, inclusiv in 1977, s-au observat manifestari electrice in atmosfera sub forma de luminiscenta bine vizibila, nu stiu daca si inainte sau doar in timpul miscarii.

Daca iesea Cernavoda din retea vedeam toti palpaieli...
Cred ca au fost probleme la statia transelectrica de la Garoafa.
 
Pana acum s-au inregistrat peste 50 de replici, incluzand aici si microseismele detectate. De notat ca s-au inregistrat si cateva microseisme crustale dar cu alte epicentre, deci in afara subzonei MARASESTI-PANCIU:


Eveniment nr. 36
INCDFP Reteaua Seismica Nationala: microseism in Vrancea 22 noiembrie
22.11.2014 23:14:16 UTC 45,63N 26,61E adancime 41 km ML=0,7
Obs.: microseism crustal in Vrancea, Muntii Vrancei: zona NEREJU-LOPATARI (judetul Vrancea)

Eveniment nr. 1
INCDFP Reteaua Seismica Nationala: cutremur in Vrancea 23 noiembrie
23.11.2014 00:22:43 UTC 45,60N 27,11E adancime 16 km ML=2,0
Obs.: seism minor crustal in Vrancea: zona FOCSANI (judetul Vrancea)

Eveniment nr. 15
INCDFP Reteaua Seismica Nationala: microseism in Vrancea-Moldova de Sud 23 noiembrie
23.11.2014 04:58:30 UTC 46,19N 27,25E adancime 37 km ML=1,5
Obs.: microseism crustal in Vrancea-Moldova de Sud: zona ADJUD-SASCUT (judetul Bacau)


Eveniment nr. 20
INCDFP Reteaua Seismica Nationala: microseism in Vrancea-Moldova de Sud 23 noiembrie
23.11.2014 08:20:36 UTC 46,19N 27,20E adancime 18 km ML=1,3
Obs.: microseism crustal in Vrancea-Moldova de Sud: zona ADJUD-SASCUT (judetul Bacau)

Eveniment nr. 21
INCDFP Reteaua Seismica Nationala: microseism in Vrancea-Moldova de Sud 23 noiembrie
23.11.2014 09:03:50 UTC 46,03N 27,29E adancime 40 km ML=1,4
Obs.: microseism crustal in Vrancea-Moldova de Sud: zona ADJUD-TECUCI (judetul Galati)


Eveniment nr. 24
INCDFP Reteaua Seismica Nationala: microseism in Vrancea 23 noiembrie
23.11.2014 12:09:27 UTC 45,58N 27,01E adancime 21 km ML=1,9
Obs.: microseism crustal in Vrancea, Subcarpatii Vrancei: zona GURA CALITEI (judetul Vrancea)

Eveniment nr. 25
INCDFP Reteaua Seismica Nationala: microseism in Vrancea 23 noiembrie
23.11.2014 12:32:30 UTC 45,46N 26,20E adancime 24 km ML=1,8
Obs.: microseism crustal in Vrancea, Muntii Buzaului: zona SIRIU (judetul Buzau)



Deci au fost cateva microseisme spre nord si spre est, in Bacau si, respectiv, Galati. De notat si microseismele din zonele FOCSANI, GURA CALITEI, precum si cel din Muntii Buzaului de la SIRIU.
 
Nu. Cea mai mare replica de pana acum a avut magnitudinea 3,1:

Eveniment nr. 20
INCDFP Reteaua Seismica Nationala: cutremur in Vrancea 22 noiembrie
22.11.2014 20:30:56 UTC 45,85N 27,19E adancime 36,3 km ML=3,1 I0=II-III
Obs.: seism minor crustal in Vrancea: zona MARASESTI-PANCIU (judetul Vrancea)


Totusi, nu exclud sa vina si o replica de magnitudine 4-4,5. Nu e obligatoriu, dar dupa un cutremur crustal de magnitudine 5,7 te poti astepta sa existe si niste replici de magnitudini peste 3,5 grade.
 
Dupa un cutremur crustal de magnitudine 5,7 grade, e normal sa urmeze multe replici. Problema e ce se intampla in adancime, adica acolo unde se produc cutremurele vrancene importante.
 
Nu cred ca e probabil un cutremur major in Vrancea acum, ma refer la un seism cu magnitudinea MGR strict mai mare de 7,0. Totusi, este de notat activitatea crustala intensa pe fondul unei activitati subcrustale destul de scazute. Sa vedem ce mai e, stiti doar ca eu ma asteptam sa mai vina si un moderat subcrustal (5,5+). Poate sa fie, poate nu si se amana pentru 2015. Este discutabil si daca poate sa vina sau nu si unul de magnitudine 6+, aici intram in zona speculatiilor si eu sunt destul de rezervat, de obicei. Nu avem cutremure semnificative cu mecanism de decrosare in estul Turciei si/sau nord-vestul Iranului, dar, e drept, se manifesta o activitate ceva mai crescuta in Oceanul Indian. Oricum, imi mentin parerea ca perioada 2013-2014 sau 2013-2015 e o perioada optima pentru cutremure de magnitudini 5,5+ in Vrancea. Si asta nu e o ghiceala in bobi, ci e ceva ce s-a intamplat in 1977 si care a simplificat cumva comportamentul blocului litosferic, cel putin pana la urmatorul cutremur major de magnitudine 7,0+, indiferent daca acesta va veni pana in 2020, intre 2020-2040 sau dupa anul 2040.
Am avut deja doua cutremure moderate:
6 octombrie 2013 magnitudine 5,5 adancime 135 km, epicentru intre NEREJU si PIETRELE INSIRATE;
22 noiembrie 2014 magnitudine 5,7 adancime 39 km, epicentru intre MARASESTI si PANCIU.

Deja avem un maxim multiplu, respectiv dublu, care se inscrie in tendinta generala post-1977; dupa cutremurul major din 1977 am avut doar doua maxime singulare de 5,5+ in 1981 si 2009, in rest au fost maxime multiple (duble sau triple). Intrebarea provocatoare este daca actualul maxim ramane dublu sau va deveni triplu ? Nu stiu, e greu de spus. Si, in caz ca devine triplu, ce caracteristici de localizare si adancime ar putea avea urmatorul cutremur vrancean de magnitudine 5,5+ ? Oare va mai creste si magnitudinea ? Personal, mi-as dori ca in caz ca mai vine si al treilea cutremur, magnitudinea sa ramana plafonata la 5,5-5,7 grade. Fiindca Vrancea e mai aparte, atunci cand incepe sa creasca magnitudinea peste acest prag de 5,7 grade, nu poti sa stii cum va mai evolua, chiar daca seismul ca atare e in mare inofensiv. Deci, daca e sa mai fie ceva, fie anul asta, fie in 2015, sper sa ramana la acelasi prag de magnitudine.
Nu in ultimul rand, va rog sa observati ca Vrancea a miscat tot in aceasta perioada tipica octombrie-noiembrie. Nimic nou sub soare, totusi.
 
Vrancea nu e un robot, desi exista niste regularitati si niste paternuri legate de corelarea dintre cutremurele crustale si cele subcrustale, totusi e un sistem dinamic "fara memorie", in care nu se reproduc conditii anterioare.
Legat de situatia din 2004-2005, atunci a fost si un factor extern global care ne-a scapat de niste probleme pentru mai multi ani.
Cat priveste cutremurele de luna asta, pai a fost deja unul subcrustal de 4,5 grade pe 3 noiembrie.
 
mojo a spus:
Si inca o varianta de grafic.
http://img20.imageshack.us/img20/4599/l8ra.png
Cutremurele mai mari de 2 includ, evident, si cele mai mari de 2.5
O sa fac si un grafic cu cutremurele mari de 2.5 si cele mai mari de 4(daca doriti sa iau alta limita minima sa spuneti).
Sa se vada si evolutia acestora.

Salut Mojo,
Daca te pasioneaza sa vezi niste chestii interesante, separa putin pe magnitudine:

2+
2.5+
3+
3.5+
4+

O sa vezi o chestie distractiva, ce deja se vede in acest al doilea grafic ;)

Nu numarul seismelor conteaza ci energia eliberata de acestea. Modalitatea de eliberare a energiei pare sa urmeze totusi niste tipare repetitive (robotice) legate de anumite variatii in frecventa diferitelor tipuri de evenimente seismice.

Pe noi in climatologie nu ne interseaza sa stim doar numarul de zile cu ploaie ci si cantitatea efectiva a precipitatiilor sau intensitatea acestora.

Seismologia o sa ajunga la maturitatea stiintifica atunci cand pe langa certitudinile legate de epicentru si aproximarile legate de magnitudine or sa calculeze (si stocheze) date certe cu privire la energia eliberata de seisme. Apoi peste vreo 100 de ani vor fi siruri destul de mari de date care sa ofere posibilitatea unor prognoze si calcule automate (asa cum sunt rularile modelelor matematice de prognoze meteorologice).
 
O sa le separ ca am lista in excel si selectez ce doresc, dar altadata ca acum nu prea am timp.
In minivacanta de sarbatori cred ca o sa imi fac timp si pentru asta.
 
Cutremurul de azi din Maramures, zona HALMEU-LIVADA (judetul Satu Mare), nu este o premiera. Este o zona seismica destul de activa. La 4 ianuarie 1999, in zona HALMEU, judetul Satu Mare, s-a produs un cutremur crustal local cu magnitudinea de 4,9 grade pe scara Richter si intensitatea maxima de V-VI grade pe scara Mercalli; seismul a fost simtit in nord-vestul tarii, la CAREI, SATU MARE, HALMEU, dar si peste granita in Ungaria si in Ucraina.
 
Back
Sus