• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Informatii despre cladiri

El a zis ca e inginer constructor. Pe urma a mai venit altu si a zis ca nici el n-a auzit de asa ceva si chiar parca radea de mine =)). Dupa ce ca mi-am dat toti banii astia ma mai si omoara =)). Mi-au zis ca daca vreau pot sa-l sun pe proiectant sa-l intreb :ack::ack::ack::ack:.
 
si nu l-ai sunat? inainte de receptie? aia nu faceau pe prostii?
 
nu aveam numarul si nu stiu ce mi-a venit de nu l-am cerut. probabil am ramas foarte dezamagit :ack:. cum naiba ca inginer sa nu stii lucruri de baza? ma gandesc ca proiectul trebuie sa respecte normele pentru ca altfel nu avea autorizatie =)). la cate porcarii se intampla in tara asta parca nu ma mai mira nimic.
probabil ca faceau pe prostii cu mine zicand ca posibil am auzit si eu doar pe la tv dar nu cred =)). ma uit la legea legata de proiectarea seismica si la inceput zice de multe ori de \"acceleratia terenului\".
pe astia ii controleaza cineva ? sau ii controleaza tot alti prosti ? :ack:
 
daca vrei sa te edifici, ia legatura cu proiectantul. cat despre cei de pe santier, cine stie ce scoala or fi facut, si mai ales cum au facut-o... poate au facut-o la id, ca acuma totul e posibil:harhar:=))
pe santier ei trebuie sa supravegheze lucrarile, si respectarea proiectului. e trist totusi ca un inginer constructor nu are cunostinte elementare.
 
Se pot amenda propietarii care darama debarale, pereti, etc in apartamentul lor?
Daca fac o sesizare? Nu ar trebuie amendati puternic tare si apoi pusi sa reconstruiasca ce au daramat ?Si nu de ei reconstructia ci de echipe autorizate.

O cretina de deasupra mea a spart peretele cu usa de la bucatarie, cred ca a afectat si tevile si acum toata partea mea( p+4) are probleme cu inundatia, si la subsol pe langa tevi s-a cam gaurit betonul, se vede fierul....
 
Buna ziua.
De curand am observat ca in locul unde contoarele si tevile se vad niste bucati de fier care ies din beton la unele etaje :clapping:. Nu ma pricep la constructii dar cred ca acesta este un lucru foarte foarte grav.Va rog sa-mi spuneti daca asa este si ce trebuie sa fac. Blocul are doar 2 ani :clapping:.
Am sa atasez niste poze :
[attachment=7561:200911/post_2366_1259221616_ef8f00c75047500fe1c288d4923bb673.attach]
[attachment=7562:200911/post_2366_1259221725_755cd4c7915e1d980c8fc58aa8ad108f.attach]
 
bine ai venit iocan!
eu nu am inteles unde se afla peretii aia. in beci?
 
asteptam sa vedem ce zice Sever cand intra pe aici...
 
Buna seara! ati putea sa imi explicati ce inseamna \"Lista cladirilor experizate tehnic incadrate in categorii de urgente, conform Normativului P100-92 (neincadrate in clasa de risc seismic corespunzatoare, conf. cap. 11 si 12)\"?
 
Am trimis un mail la http://www.isc-web.ro/ , legat de peretii sparti de vecini, de placile din prefabricate afectate, de fierul iesit din ele, pereti deplasati etc, sunt curios daca o sa-mi raspunda, va tin la curent daca am ceva info utile pt noi toti.
 
@reeven - ARDE-O!...indiferent ce a daramat prin casa, structural sau nu, cu bare sau fara...NU ARE VOIE!...numa\' ca trebuie sesizat din timp...intrebat la primarie/disciplina in constructii daca are autorizatie sau nu...nici eu nu stiu exact unde sa apelezi...iti vor spune sper cei de la isc, dar cred ca poti rezolva mai repede si cu un telefon...
...nu cade blocul tau, probabil, pentru ca a spart nebuna (asta ca sa poti dormi) dar...daca din 50 de apartamente...au spart nebunii...numai un expert poate trage o concluzie...
nu e normal insa sa se intample lucruri de genul acum cand cica exista si o legislatie...si, desi \'vigilenta\' vecinilor nostri este de multe ori \'enervanta\', in cazul asta este al naibii de recomandabila...
 
tre sa suni la ei, la mail nu raspund....

Faza dura, am cumparat apart intr-un bloc acum 2 luni, la o luna dupa ce l-am luat m-am dus pe acolo si ce sa vad,la scara 1( blocul are 2 scari, P+10) vecinul de la parter taia peretii din casa, avea niste muncitori care scoteau peretii cu usa de la bucatarie si cei de pe hol, numai beton armat.
Holul are grinzi de beton pe ambele parti de circa 30cm grosime , imensi, erau scosi in fata blocului.
Telefonul meu cretin tocmai atunci s-a blocat, vroiam sa fac poze la betoanele alea.
M-am dus sus in apart la mine, la cealalta scara, si am sunat la http://www.isc-web.ro/ pe tel, tre sa fac nu stiu ce sesizare, ei o primes, o analizeaza.
Le-am explicat frumos ca ala pana seara a curatat tot apartamentul de peretii care il incomodau, da nu ai cu cine sa discuti la http://www.isc-web.ro/ .
pacat.

Eu stiu ce a gandit vecinu ala, am apart de 49mp, tai grinzile de pe hol si maresc holul, tai peretele dintre sufragerie si balcon sa maresc camera, etc, si mai castig 3 mp2.
Oare se merita?
 
reeven a spus:
tre sa suni la ei, la mail nu raspund....

Faza dura, am cumparat apart intr-un bloc acum 2 luni, la o luna dupa ce l-am luat m-am dus pe acolo si ce sa vad,la scara 1( blocul are 2 scari, P+10) vecinul de la parter taia peretii din casa, avea niste muncitori care scoteau peretii cu usa de la bucatarie si cei de pe hol, numai beton armat.
Holul are grinzi de beton pe ambele parti de circa 30cm grosime , imensi, erau scosi in fata blocului.
Telefonul meu cretin tocmai atunci s-a blocat, vroiam sa fac poze la betoanele alea.
M-am dus sus in apart la mine, la cealalta scara, si am sunat la http://www.isc-web.ro/ pe tel, tre sa fac nu stiu ce sesizare, ei o primes, o analizeaza.
Le-am explicat frumos ca ala pana seara a curatat tot apartamentul de peretii care il incomodau, da nu ai cu cine sa discuti la http://www.isc-web.ro/ .
pacat.

Eu stiu ce a gandit vecinu ala, am apart de 49mp, tai grinzile de pe hol si maresc holul, tai peretele dintre sufragerie si balcon sa maresc camera, etc, si mai castig 3 mp2.
Oare se merita?

Despre maritul camerei cu logia (balconul) se spune ca de cele mai multe ori nu reprezinta un pericol pentru structura. Probabil ca situatia difera de la caz la caz. Din pacate sistemul de obtinere a autorizatiilor si aprobarilor pentru modificari in apartament este obscur, greoi si scump si lumea nu se fereste sa sparga fara sa tina cont de nimic ceea ce nu e bine.
 
Va rog, un raspuns...urgent...
Am gasit un apartament intr-o cladire (1928) ce a fost expertizata seismic in 1993, cand se clasificau in functie de urgenta:U1,U2,U3.
La cladirea in cauza, apare o liniuta( site-ul PMB).
Ce inseamna asta? Adica nu prezinta risc seismic? Altceva?
 
ne dai un link spre locul unde ai gasit-o?
 
[quote author=anda' date='11 February 2010 - 08:03 PM link=topic=285.msg33520#msg33520 date=1265911437]
ne dai un link spre locul unde ai gasit-o?
[/quote



E vorba de Lista cladirilor experizate tehnic incadrate in categorii de urgente, conform Normativului P100-92 din
http://www.pmb.ro/ vezi: servicii, alte informatii de interes public, cladiri expertizate.
Sa zicem un ap. pe IC Bratianuu 44A , inde apare liniuta "-", nici U1,nici U2, nici U3. Multumesc!
 
eu inteleg ca nu a fost incadrata in nici o clasa, nu neaparat ca nu prezinta risc. ar trebui sa iei legatura cu cel care a facut expertiza si sa te lamureasca el. e posibil sa nu fi putut face toate masuratorile necesare, sau de asemenea, e posibil sa apara pe lista fiindca a fos expertizata si nu prezinta risc.vad ca exista un link spre un pdf pe care eu nu am reusit isa sa intru http://www.mie.ro/_documente/constructii/atestari/experti/BUCURESTI.pdf
 
Back
Sus