• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Site-ul si semaforul IRSA

semaforul e cu plata de azi =)):D:D :55:
 
pe mine ma distreaza ca ei cer bani pe ceva care chiar inca nu reprezinta o certitudine.
A, ca dau gratuit abonatilor la serviciile lor e una, insa sa ceri bani pe ceva ce inca e in studiu mi se pare putin ciudat.

Propun ca incepand de maine sa se ceara bani celor ce doresc sa vada \'Pariuri seismice \' LOL
 
:55: Ar fi bani mai castigati la \"pariuri\" =))
Nu de alta, dar rata de succes este cea mai mare... bate la fund si pe Istrate, si pe Foton =))
 
rugam administratorul sa scrie \'Pariuri seismice - zona platita\' :)
 
Acuma, ce sa zicem... cei de la IRSA isi justifica prognozele. Iar cei care platesc ca sa le vada presupun ca sunt constienti ca exista o anume marja de eroare si stiu cum sa interpreteze semaforul.
 
marja de eroare insa este mare de tot.
Cu toate astea, cf teoriei probabilitatilor, o sansa de 0% de a se intampla ceva este superioara unei probabilitai de 0,001% :55:
 
pai de-aia or fi stind cu semaforul numai pe portocaliu :((
 
Nu cred ca au prea multi abonati pentru semafor. Mai degraba l-au ascuns de privirile prea indiscrete.
 
culmea e ca si eu am aceeasi impresie :green::((
 
Mi se pare aiurea. Pana la urma, cei care sunt abonati si au acces la semafor pot posteze oriunde informatiile respective si sa le faca astfel publice, pe gratis.
 
Nu va pot contrazice pe nici unul dintre voi pentru ca, evident, nu am informatii. Cei pe care problema cutremurului ii afecteaza in viata de zi cu zi, adica traiesc permanent cu aceasta teama si sunt expusi oarecum la riscuri mai mari, vor opta probabil pentru avertizor, abonament etc. Cine urmareste doar ca si curiozitate stiintifica, va astepta probabil vremuri mai bune, cand INFP va publica prognoze.

In privinta publicarii in alta parte a informatiei de pe site-ul IRSA, nu ar fi corect, asa cum a spus si Anda mai devreme. IRSA detine dreptul asupra acestei informatii.
 
Semaforul e bonus de marketing pentru cei care isi fac abonamente. Eu sper ca 1) INFP sa isi imbunatateasca relatia cu publicul si sa inceapa sa comunice din datele stiintifice pe care le obtin (pt ca sunt sigur ca cercetatorii de acolo sunt extraordinar de buni) si 2) IRSA sa-si calibreze instrumentele si sa faca din semafor un predictor cat de cat acurat.
 
Ceea ce apreciez eu la IRSA este disponibilitatea aproape permanenta a datelor seismice, asta ma intereseaza. Pentru mine, semaforul oricum e egal cu zero, nu are nici o importanta, nici un fel de valoare predictiva. Si oricum il ignoram, pentru ca seismul din 25 aprilie 2009 s-a produs pe verde. Dar site-ul lor nu are problemele cronice de disponibilitate. Se vede ca au ales in mod profesionist conexiunea la net, nu ca altii, care se lauda ca au primit nu stiu ce premii europene (in realitate, au fost propusi, nu si premiati), dar care nu sunt in stare sa aiba o conexiune mai acatarii...
 
la fix!!! gx, ai putea sa apreciezi profesionalismul celor de la IRSA:D
se pare ca azi noapte au sculat oamenii din somn pagerele lor, fara rost! iar dimineata au mai sunat aiurea o data :). profesionistii au pus pe site-ul lor un comunicat in care spun ca o perturbatie care a generat prima alarma falsa a defectat emitatorul de la Lopatari, iar aceasta defectiune a mai dat o alarma falsa :green: :((... fain de tot. acu vin si-mi pun intrebari: chiar asa de instabil o fi sistemul lor? spun ca nu au ratat nici o avertazare, dar au omis sa spuna cite alarme false au fost? explicatia aia chiar o crede cineva? cum sa defecteze o perturbatie (oare ce fel de perturbatie?) un emitator? nu au sesizat in atitea ore ceva nu e in regula, ca sa nu apara si a doua alarma falsa - cum si-or supraveghea sistemele? a! mai spun ca rolul statiei de la Lopatari a fost luate de statiile adiacente...cum? ele nu fac parte oricum din sistem? colecteaza ele datele de la Lopatari? hmmm...TEXTE!!!
deci, gx, vezi si tu ca defectiuni apar peste tot. chestia cu gardul si cu leopardul se potriveste muuuuuuuuuult mai bine la IRSA. si crede-ma ca prefer oricind sa pice site-ul INFP, sa nu am date disponibile despre cutremure, decit sa apara alarme false pe pagere, care panicheaza lumea... tare as vrea sa stiu cum au reactionat oamenii...citi or fi stat pe afara asteptind un cutremur ca nu mai venea?
iar despre profesionalismul IRSA, mai bine sa nu vorbim...oare i-o fi instiintat cineva pe bietii oameni ca a fost o alarma falsa si sa se duca sa doarma linistiti?
ma gindesc ca era de bun simt ca in incheierea comunicatului macar sa isi ceara scuze ca o multime de oameni platesc ceasuri desteptatoare in loc de avertizoare de cutremur...
 
oare istratii cu pagere or fi crezut ca vine sfirsitul? :(:)unsure::green: azi e 20, iar istrate a prezis un cataclism pt 20 (acum vad ca a adaugat si 21 :) )
 
parca vad ca IRSA o sa spuna ca n-au sunat degeaba pagerele, ca sistemul a fost dat peste cap de cutr din Muntenia:D
 
Mai, astia nu cumva or fi mana in mana? Istratii si IRSA? :((
 
Back
Sus