• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Site-ul si semaforul IRSA

eu una \\"empatizez\\" cu mesajul recent al lui sever pe aceasta tema: este multa munca de cercetare in spate, si eu una ma inclin. in plus, este singura noastra sursa de predictie.

:sad::worthy: corect, nuci nu ma indoiesc:). Dincolo de aspectul comercial al eforturilor predictive, stiu ca se afla o munca de cercetare grozava, cu certitudini si asteptari. Dar inevitabil \"trec pe rosu\" :32: atunci cind citesc acel semafor - taine nepatrunse de mine, transmise in propozitii scurte, cu iz de avertisment nonpanicard.
 
eu incerc sa nu trec pe rosu:)), si mai ales sa o obisnuiesc pe fiica-mea sa nu treaca pe rosu (adica sa aiba grija pe unde umpla prin bucuresti, indiferent de semafor, si sa ocoleasca din reflex zonele periculoase).
in perioada aceasta, sa zicem anul acesta, cand previziunile mai multor oameni de stiinta spun ca e putin probabil un seism puternic, erorile nu sunt asa vizibile (in afara de ultimul 5.3 intamplat pe semafor verde=)):sad:=))
sa speram ca pana peste cativa ani, cand \"cel mare\" va avea o probabilitate mai mare si semaforul va sta mai mult pe rosu, metodele de predictie sa se imbunatateasca.
deocamdata, e si semaforul asta ca religia... unii credem, altii nu:)):32:
 
eu incerc sa nu trec pe rosu:))... (in afara de ultimul 5.3 intamplat pe semafor verde=)):32:=))
Prima oara cind am accesat link-ul cu pricina, a fost in primele minute dupa ultimul cutremur (de 5.3 cind culoarea semaforului era inca verde) si necitind legenda, semnificatia data de mine a fost: verde ...pt cutremur :sad::32:.

sa speram ca pana peste cativa ani, cand \\"cel mare\\" va avea o probabilitate mai mare si semaforul va sta mai mult pe rosu, metodele de predictie sa se imbunatateasca.
Eu nu sper acest lucru si nu inseamna ca ma indoiesc de profesionalismul cercetarilor de profil:) . Cred ca fenomenele respective au un grad f mare de imprevizibilitate iar predictia va avea intotdeauna un grad mare de eroare. Cercetarea in schimb, e foarte frumoasa si fara de sfirsit:).
 
irsa incearca sa traga spuza pe turta lor... de cite ori nu au specificat ca mivelul infrasunetelor s-a modoficat, bla, bla, bla si nu a fost nici un cutremur?
in imaginea atasata puteti vedea si cum calculeaza ei magnitudinea dupa durata. as fi curioasa carei statii i se aplica formula aia, fiindca daca stiu eu bine, fiecare statie are niste constante care intra in respectiva formula.
 
irsa incearca sa traga spuza pe turta lor... de cite ori nu au specificat ca mivelul infrasunetelor s-a modoficat, bla, bla, bla si nu a fost nici un cutremur?

Cazul este similar cu emisia acustica - AE - din studiul materialelor. Discontinuitatile, fisurile supuse unor tensiuni produc anumite perturbatii sonore, zgomote datorate deformatiilor si dislocatiilor la nivel microscopic care sunt transmise sub forma unor unde elastice. Interesant este ca in cazul unor solicitari ciclice emisia acustica este semnificativa (creste brusc) doar dupa ce se atinge nivelul maxim de incarcare anterior -efect Kaiser.

kaiser2.gif


Deci nu orice crestere a nivelului de emisie acustica este insotita de o rupere majora (macroscopica) ci mai degraba arata intensificarea unor tensiuni. Totusi orice rupere ar trebui sa fie precedata de o crestere semnificativa a nivelului de emisie acustica.
 
Ady, eu am dat pe link-ul ala si tot nu se vede... e bine ca il vezi. poate ne mai tii si pe noi la curent :55: .... dar am eu o senzatie vaga ca nici tu nu il vei mai vedea ...
 
Am incurcat-o, va trebui sa ne dam bine cu OTV ca sa aflam de unde ni se va trage !!!
 
Am incurcat-o, va trebui sa ne dam bine cu OTV ca sa aflam de unde ni se va trage !!!

Sa stii ca... au aia si pager si semafor...
Eu chiar ma gandeam sa ma duc sa lucrez la ei, sa fiu sigur ca sunt informat corespunzator...
 
Ady, eu am dat pe link-ul ala si tot nu se vede... e bine ca il vezi. poate ne mai tii si pe noi la curent =)) .... dar am eu o senzatie vaga ca nici tu nu il vei mai vedea ...

Nici eu nu-l vad, am presupus ca au instaurat interdictia pe IP-ul meu (glumesc:p ) pt ca (aparent doar :55: ) am luat in derizoriu, comentariile respective.
 
Asa este mai acoperitor legal. Cine cumpara ca abonat o astfel de informatie o ia stiind ce doreste, daca il satisface si ce face cu ea. Daca este informatie publica, ai responsabilitati.
 
Pentru a putea vedea semaforul trebuie urmati pasii acestia:

*Intrati pe http://www.fotonsas.ro/index.php
*Scrieti la username: \"semafor\" si parola: \"semafor\"
*Dupa logare va intreaba daca Sunteti abonat al Centrului de Avertizare Seismica ? Bifati \"DA\", a doua intrebare ar fi Daca aveti parola de acces ?, bifati \"DA\"
*Iar la final va apare sa dati click pe un link, de unde va va redirectiona spre pagina cu semaforul nostru cel iubit :55:

Sa-mi spuneti daca a mers:rolleyes:
 
a dat dumnezeu de-am scapat de minunea de semafor????? in sfirsit, nu voi mai vedea toate comentariile alora sucite si rasucite, rastalmacite si citite printre rinduri???? sint multumita! :55: =)):32:=)):32:
 
Pentru a putea vedea semaforul trebuie urmati pasii acestia:

*Intrati pe http://www.fotonsas.ro/index.php
*Scrieti la username: \\"semafor\\" si parola: \\"semafor\\"
*Dupa logare va intreaba daca Sunteti abonat al Centrului de Avertizare Seismica ? Bifati \\"DA\\", a doua intrebare ar fi Daca aveti parola de acces ?, bifati \\"DA\\"
*Iar la final va apare sa dati click pe un link, de unde va va redirectiona spre pagina cu semaforul nostru cel iubit :55:

Sa-mi spuneti daca a mers:rolleyes:

A mers!!!
 
n-am scapat de el???:55::crybaby:=))=))=))(=)):)(
 
n-am scapat de el???:55::crybaby:=))=)):)(=)):((

S-ar parea ca nu =)) . Si culmea sa updatat semaforul. Tot pe portocaliu a ramas.
Continua perturbatiile in Bisoca, Lopatari , Istrita si Bucuresti. Nu mai avem variatii de camp magnetic dar efetele celor trecute s-au vazut. Norii aflati in zona Vrancea pot perturba campul electric masurat. Graficul \"Energie\" indica o crestere a limitei minime la 5,16R. Acesta este efectul cresterii seismicitatii vrancene.
 
Back
Sus