• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Site-ul si semaforul IRSA

nu, nu au spus asa ceva. M-a deranjat insa enorm faptul ca nu si-au cerut scuze.
 
ma intreb ce or face dupa ce va veni cutremurul si lumea se va simti scapata de stres? cred ca 90% vor renunta la avertizoare, stiind ca un cutremur mare va mai veni peste 32 de ani :))
 
sa inteleg ca si cutremurul de ieri s-a produs pe semafor verde? :)):unsure::hypocrite:
 
Semafor? A spus cineva semafor?
da, ioooooooooooooooooooooooo :p cineva a spus ieri dimineata ceva de genul:e verde, liber la cutremur... :)):rolleyes::hypocrite::rolleyes::unsure::rolleyes:
 
sa inteleg ca si cutremurul de ieri s-a produs pe semafor verde? :)):unsure::hypocrite:

Pai s-a produs pe verde dar s-a incadrat sa spunem asa. Pe verde probabilitatea ca un cutremur sa fie mai mare de 4R este mica insa se pot produce unele mai mici care sunt normale.
 
pina acum, l-au tinut saptamini intregi pe portocaliu. cum l-au trecut pe verde, a venit cutremurasul. dupa asta l-au facut iar portocaliu...cu ce a schimbat situatia cutremurul de ieri ca sa-l treaca iar pe portocaliu??? care o fi justificarea? :)):unsure::hypocrite:
 
pina acum, l-au tinut saptamini intregi pe portocaliu. cum l-au trecut pe verde, a venit cutremurasul. dupa asta l-au facut iar portocaliu...cu ce a schimbat situatia cutremurul de ieri ca sa-l treaca iar pe portocaliu??? care o fi justificarea? :)):unsure::hypocrite:

eu prefer sa`l tina doar pe portocaliu, sa nu mai vad verde. :)
 
portocaliu :)
ce-i al lor e al lor. Oricum au scris cate ceva, insa nu f. clar, doar e vb de vrancea
 


Eu am semaforul meu.


[attachment=3716:200907/post_1636_1247811132_ff75d0ab68e074a0a50f2906e3b2251e.attach]

 
Am auzit ca in cercurile romanilor din Germania circula niste materiale care fiind foarte stiintificoase, dar cred ca mai ales SF, i-au speriat cu predictia unuia mare in Romania in septembrie. De fapt, daca seria de evenimente babane care a inceput din coltul Noii Zeelande pe fermoar in sus, se va indrepta spre noi, am imbulinat-o ...nu prea stim pe unde o s-o ia, Placa Indiana poate fi razgandicioasa...si sa ne cedeze si noua ceva din surplusul de resurse...
 
pina acum, l-au tinut saptamini intregi pe portocaliu. cum l-au trecut pe verde, a venit cutremurasul. dupa asta l-au facut iar portocaliu...cu ce a schimbat situatia cutremurul de ieri ca sa-l treaca iar pe portocaliu??? care o fi justificarea? :)):unsure::hypocrite:

Dupa un cutremur chiar foarte mic apar perturbatii ale senzorilor pe care nu stiu cum sa le interpreteze: ca efecte ale seismului produs sau ca elemente precursoare. Asa ca e mai sigur sa modifice culoarea.
 
da real32, asta stiu si eu. dar, daca ai pus un semafor si-ti asumi raspunderea pt o alerta, eu zic ca intii si intii trebuie sa stapinesti interpretarea fenomenului. nu pui alerta doar asa, ca sa fii tu acoperit pt orice eventualitate; mai ales daca ai cam dat-o in bara de citeva ori si vrei sa-ti recuperezi credibilitatea...
 
Lasa ca a dat-o in bara si cineva care anunta in august 2002 cutremur de 6-6,2 grade, folosind ca argument pretinse perturbatii electromagnetice pe care cica le-ar fi detectat la statiile din tara. Mai stiu pe cineva care a dat-o rau in bara...
 
dar cineva ala are sistem de alertare gen semafor pe site? are pretentia ca ii avertizeaza pe oameni si ca actalizeaza zilnic nivelul de alerta? are pretentia ca la orice ora poate calcule energia acumulata in vrancea? :)):harhar::hypocrite::harhar:
 
A sfeclit-o rau si cineva care s-a apucat sa spuna ca urmeaza un cutremur de 6-6,2 grade. De fapt, a dovedit ca nici cei de la Magurele nu prea stapanesc treaba cu electromagneticele :)) :hypocrite:
IRSA oricum nu primeste subventii de la bugetul de stat, pana la urma sunt privati, nu bugetari.
 
dar daca pina la urma nu exista o legatura atit de clara intre cimpul electromagnetic si cutremure? daca variatia de cp magnetic nu e legata doar de cutremure? daca toata teoria care sta la baza semaforului e cumva gresita? ar explica rateurile :)):harhar::hypocrite:
 
da real32, asta stiu si eu. dar, daca ai pus un semafor si-ti asumi raspunderea pt o alerta, eu zic ca intii si intii trebuie sa stapinesti interpretarea fenomenului. nu pui alerta doar asa, ca sa fii tu acoperit pt orice eventualitate; mai ales daca ai cam dat-o in bara de citeva ori si vrei sa-ti recuperezi credibilitatea...

Acesta este stadiul actual al cercetarilor si modifica si ei semaforul dupa cum primesc semnalele de la senzori.Altceva nu au ce face. Oricum au ascuns semaforul de privirile prea curioase.
E cam utopic sa prevezi cutremure de 4R de mare adancime si evident inutil din punct de vedere practic. Distanta este foarte mare iar perturbatia este foarte mica. Eu as fi multumit daca ar putea prevedea in mod rezonabil seisme cu magnitudinea mai mare de 6-6.5R, ceea ce ar fi un rezultat exceptional. Din pacate lucrurile sunt mult mai complicate. Pot exista perturbatii ale campului electromagnetic de joasa frecventa bazate pe un anumit efect piezoelectric al scoartei terestre dar acest efect cred ca dispare la adancimi mari datorita temperaturii ridicate. In plus sunt atatea fenomene meteorologice care produc efecte similare. Pot aparea perturbatii ale semnalelor de infrasunete dar acestea nu sunt proportionale cu magnitudinea unui prezumtiv cutremur datorita mecanismului de rupere diferit. Zonele mai adanci, probabil datorita temperaturii, au un mecanism de rupere mai apropiat de o rupere ductila, unde semnalele emisie acustica (infrasunete) ar trebui sa fie mai puternice.Astfel o perturbatie mai mare a campului electromagnetic insotita de perturbatii mai slabe ale semnalului de infrasunete ar putea fi un precursor pentru un cutremur la o adancime mai mica, aproximativ 100km, iar semnale de infrasunete puternice insotite de perturbatii mai slabe de camp electromagnetic ar putea prevesti un cutremur cu adancimea mai mare. Evident sunt simple speculatii dar par a explica anumite neconcordante in previziunile celor de la IRSA. Despre curemurul din 25-04-2009 cu magnitudinea 5.7R care s-a produs brusc, fara prea multe perturbatii ale infrasunetelor, intr-o zona de rupere fragila (~100km adancime ) au spus: noi asteptam un cutremur pentru maine si eventual ceva mai mic, in timp ce pentru cutremure de 4.4R produse la adancime mai mare - unde ruperea pare a fi ductila iar semnalele de infrasunete cred ca sunt mai puternice - au spus: \"nu a fost eliberata toata energia acumulata\", dupa care nu a mai urmat nimic important.

Totusi cred ca seismele puternice produse in Vrancea, datorita energiilor foarte mari care se dezvolta intr-o zona atat de restransa pot avea fenomene precursoare masurabile care pot duce la anumite elemente de predictie.
 
e usor sa spui ”asteptam miine, dar a venit azi ”. daca as spune-o eu , m-ar crede cineva? daca il asteptau, de ce nu modificasera semaforul? imi pare rau, dar eu nu-i cred si nici mare incredere in explicatiile lor nu am.
 
Probabil ca nu au avut pertubatii ale semnalelor de infrasunete care conform teoriei lor ar preceda seismul cu cateva ore si l-au evaluat la o magnitudine mult mai mica. E drept ca rezultatele nu sunt spectaculoase dar e bine ca studiaza cineva problemele respective.
 
Back
Sus