• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Perspective seismice pentru 2015 si anii urmatori

EAF se misca mult mai rar decat NAF, sunt segmente care se rup chiar la 1000 de ani sau mai mult. Vine in continuarea faliei Marii Moarte, care s-ar afla la originea asa-ziselor cutremure "biblice"...
 
Ar fi de interes o anume zona din nord-vestul Iranului: TABRIZ. Acolo au fost cutremure mari in 1721, 1727 si 1780. Cutremurele din 1721 si 1727 au precedat marele cutremur vrancean din 11 iunie 1738 (Muntii Buzaului, zona GURA TEGHII-LOPATARI), in timp ce seismul din 1780 a precedat marele cutremur de la ERZINCAN, Estul Turciei, de la 1784, urmat de cutremurul din 1789 tot din estul Turciei si de Vrancea in 1790-1793-1802. As miza mai degraba pe nord-vestul Iranului. Doua cutremure de magnitudini 6,4 si 6,3 s-au produs in zona TABRIZ-AHAR la 11 august 2012; e discutabil daca ele ar anunta/pregati ceva in zona TABRIZ.
 
GeoX a spus:
EAF se misca mult mai rar decat NAF, sunt segmente care se rup chiar la 1000 de ani sau mai mult. Vine in continuarea faliei Marii Moarte, care s-ar afla la originea asa-ziselor cutremure "biblice"...

Si chiar au fost reale "asa-zisele" cutremure biblice:

Pentru a afla data rastignirii, oamenii de stiinta au studiat activitatea seismica din Marea Moarta, examinand trei straturi de sol din plaja Ein Gedi, situata la circa 20 de kilometri de Ierusalim.

Geologii au decis sa cerceteze istoricul activitatii seismice din regiune intrucat capitolul 27 din Evanghelia lui Matei spune ca un cutremur s-a produs in momentul crucificarii lui Hristos.

"Iar Iisus strigand iarasi cu glas mare, Si-a dat duhul. Si, iata!, catapeteasma templului s-a rupt, de sus si pana jos, in doua, si pamantul s-a cutremurat si pietrele s-au despicat", se arata in pasajul biblic.

Dupa ce au analizat activitatea seismica din zona, impreuna cu datele astronomice, si au luat in consideratie informatiile din cele patru evanghelii, cercetatorii au stabilit ca cea mai posibila data a rastignirii ar fi vineri, 3 aprilie 33 d.Hr.

http://science.hotnews.ro/stiri-sti...acta-rastignirii-lui-iisus-hristos-studiu.htm

Ca sa nu fiu total off-topic, nici eu nu ma astept la ceva semnificativ anul acesta, dar de prin 2018 sau, cel tarziu in 2019, ar cam fi cazul sa vina un 6,4+, dar... doar Dumnezeu stie sigur pana la urma ca sa pastrez ideea mesajului...;))
 
Nimic nou, a spus si acum cativa ani acelasi lucru, dar marele cutremur poate sa vina peste un numar n de ani.
 
Nu vezi ca Vrancea abia se cacaie pentru un amarat de 5,0+, necum 5,5+ ? Eu imi mentin parerea ca atata vreme cat nu creste seismicitatea regionala la un nivel foarte semnificativ, nu sunt sanse de ceva mare la noi, nu pe termen scurt oricum. Evenimentele din Nepal si Hindu Kush nu sunt suficiente, pe termen scurt si chiar mediu. Trebuie si o reactie regionala mai consistenta, nu un 3,2 in Caucaz, care e chiar aiurea.
 
GeoX a spus:
Nu vezi ca Vrancea abia se cacaie pentru un amarat de 5,0+, necum 5,5+ ? Eu imi mentin parerea ca atata vreme cat nu creste seismicitatea regionala la un nivel foarte semnificativ, nu sunt sanse de ceva mare la noi, nu pe termen scurt oricum. Evenimentele din Nepal si Hindu Kush nu sunt suficiente, pe termen scurt si chiar mediu. Trebuie si o reactie regionala mai consistenta, nu un 3,2 in Caucaz, care e chiar aiurea.

Da - tot zice asta de ceva timp, ma gandeam ca s-ar fi schimbat ceva in contextul seismicitatii globale si regionale relativ ridicate.

Oricum ar fi, m-am gandit sa scriu si pe forum sa aflu parerea altora.

GeoX, eram sigur ca o sa iti sustii parerile anterioare :d
 
Se spune ca doar boul e consecvent. Eu cred in ceva, si pana acum Mama Natura mi-a confirmat asteptarile.
 
Culmea este ca pana la urma tot se va intampla, si toti vor avea motiv sa pretinda ca au avut dreptate. Problema este "cand", nu "daca". Metoda sigura de a "prezice" ceva cu succes este sa-ti alegi un eveniment foarte probabil, dar sa nu precizezi data producerii lui... E ca si cum ai prevedea ca ploaia va fi uda, sau ca iarna nu va fi ca vara...

Acum, nu stiu daca sa ne bucuram ca se intarzie evenimentul, pentru ca, pe zi ce trece, fondul construit inalt din Romania este tot mai extins si tot mai vechi/subred si afectat de modificari haotice. Putinele cladiri noi facute bine nu pot contrabalansa tendinta generala. Pe de alta parte, este de presupus ca si tensiunile acumulate vor fi mai mari, dar aici nu cred ca putem stabili reguli, doar pe baza a ce cunoastem despre 2-3 secole. Deci ar fi de inteles ca, un acelasi tip de eveniment va produce efecte cu atat mai catastrofale, cu cat ne indepartam in timp.
 
E interesant ca spune ca seismul de tip 1940 va afecta si parti din Muntenia. Pana acum, din ce spunea, reiesea (incorect) ca Bucurestiul scapa neatins. Nu e chiar asa, Bucurestiul a avut probleme si in 1940, si in 1802, si in 1738.
 
GeoX a spus:
E interesant ca spune ca seismul de tip 1940 va afecta si parti din Muntenia. Pana acum, din ce spunea, reiesea (incorect) ca Bucurestiul scapa neatins. Nu e chiar asa, Bucurestiul a avut probleme si in 1940, si in 1802, si in 1738.

Asta e spre bine, se pare ca seismele vrancene au caracter multisoc si rup ceva pe lungime de aprox. 100km. In functie de ce se rupe vine si directivitatea. De aici directivitatea genereaza in loterie in functie de amplificarea cauzata de conditiile locale (substrat geologic, geomorfologie).

Interesant de urmarit e segmentare activitatii seismice in pulsatii intense (primavara lui 2014 si 2015 si perioade extrem de lenese). desi contextul extern a devenit mai interesant doar in ultima perioada... sunt anumite tendinte interne care ar spori riscul unei ruperi mai semnificative.

In mod normal un cutremur semnificativ ar putea veni doar in conditiile unui activitati seismice anormale (liniste) care sa se apropie sau sa depaseasca 1an de zile. Din pacate nu avem date certe pentru intervalul ce a precedat seismul din 1977 insa atat 1986 dar si 1990 au fost precedate de liniste seismica (mai mare inainte de 1986 si ceva mai redusa inainte de 1990). Hai ca ma bag sa fac un update pentru ziua de astazi... vineri 13
 
Inainte de cutremurul din 1940 numai liniste nu a fost. Cutremure de 5,7-6,1 grade in 1938 si 1939, 5,5-6,2 grade in 1940 in lunile si saptamanile care au precedat cutremurul catastrofal. Deci nu e chiar asa ca linistea anunta marele cutremur, nu orice liniste oricum.
Iar in saptamanile imediat anterioare socului principal: ehei, 5,1 pe 3 octombrie 1940, 6,2 pe 22 octombrie 1940, 4,8 pe 6 noiembrie 1940, 5,5 pe 8 noiembrie 1940. Halal liniste, ce sa spun.
 
GeoX a spus:
Inainte de cutremurul din 1940 numai liniste nu a fost. Cutremure de 5,7-6,1 grade in 1938 si 1939, 5,5-6,2 grade in 1940 in lunile si saptamanile care au precedat cutremurul catastrofal. Deci nu e chiar asa ca linistea anunta marele cutremur, nu orice liniste oricum.
Iar in saptamanile imediat anterioare socului principal: ehei, 5,1 pe 3 octombrie 1940, 6,2 pe 22 octombrie 1940, 4,8 pe 6 noiembrie 1940, 5,5 pe 8 noiembrie 1940. Halal liniste, ce sa spun.

Salut Geox, nu ma refer la cutremurele mari, o sa iti explic grafic la ce fel de liniste ma refer>

image.jpg

liniste_1986.jpg


Situatia actuala vs cea de dinainte de 1986 (singurul semnal analizabil al unui seism vrancean major)
Deocamdata situatia nu e ingrijoratoare insa daca ar continua pentru mai multe luni (pana prin vara anului urmator) atunci ar deveni ingrijoratoare

P.S.
Precizare pentru grafic, scara verticala e linera (nelogaritmica) linia orizontala de sus fiind in dreptul a 1000GJ (echivalentul unui 4.8)


O sa repostez imaginea si aici o ipoteza (foarte, extrem de imposibila).

In conditiile in care s-ar pastra linistea seismica actuala, situatia dinamica ar sugera un potential interval sensibil undeva prin martie-aprilie 2016

Insa e o ipoteza cu multe dar si poate...

image.jpg


Ipoteza de mai sus e o simpla ipoteza si nu reprezinta o prognoza, pariu sau predictie.
Ipoteza e falsificabila (nu se implineste) daca avem parte de un nou sezon de frecvente cutremure de M4-M4.8

Ipoteza ramane valabila in eventualitatea unui seism de M5+ in decursul acestei ierni (ar aparea ca posibil mai degraba in dec-ian) ca aveniment relativ singular.
 
Nu poate veni cutremur mare in Vrancea fara ceva tensiuni regionale. Vorbim de cutremur primar, care necesita tensiuni foarte mari si din afara, adica pe Turcia-Iran.
 
Asa-zisa liniste nu e un indicator de iminenta a unui cutremur mare, fara alte elemente de context intern si extern-regional si global. De fapt am avut un cutremur de 4,5 grade pe 7 octombrie, deci chiar nu e vorba de ceva aparte.
 
GeoX a spus:
Nu poate veni cutremur mare in Vrancea fara ceva tensiuni regionale. Vorbim de cutremur primar, care necesita tensiuni foarte mari si din afara, adica pe Turcia-Iran.

In mod sigur discutam de ceva extrem de improbabil si cu multe doar si poate.
Spun doar ca in conditiile in care babaV ar dormi bine de tot pana la primavara, ar fi ceva conditii dinamice (ce ar putea fi speculate/incurajate) de tensiuni externe

Din nefericire cutremurele sunt evenimente unice si irepetabile (in amanunt) asa ca ipoteza unei similaritati cu situatia de dinainte de 1986 are in mod clar sanse maximale de esec...


GeoX a spus:
Asa-zisa liniste nu e un indicator de iminenta a unui cutremur mare, fara alte elemente de context intern si extern-regional si global. De fapt am avut un cutremur de 4,5 grade pe 7 octombrie, deci chiar nu e vorba de ceva aparte.

Nu te contrazic deloc, dimpotriva am observat si eu... ca situatia externa e absolut esentiala in declansarea cutremurelor vrancene (mai ales ca am discuta de un seism primar).

In orice caz... daca misca ceva prin turcia, iran (si se mentine linistea) sa nu uitam de ipoteza mea. Din nou precizez ca linistea reprezinta de fapt o diminuare a energiei pe M4-M4.8 si nu exclude (ci chiar incurajeaza) M5+

M4.5 de pe 7 octombrie e intradevar important in ecuatie, insa a fost ciudatel prin locatie si efecte..., intr-un fel l-as lega de un posibil M5+ pe care l-as astepta in dec-ian daca se mentine linistea.
 
Pe mine ma intereseaza mai mult ce se intampla pe partea vestica, dupa seismul din 7 octombrie. Cutremurul de 3,9 grade din 5 noiembrie, produs in zona GURA TEGHII, nu e suficient pentru a echilibra cumva situatia dupa seismul de 4,5 din 7 octombrie. Asta da, e de discutat, dar nu ca e liniste totala acum si gata, ar fi iminent acum ceva mare.
 
GeoX a spus:
Pe mine ma intereseaza mai mult ce se intampla pe partea vestica, dupa seismul din 7 octombrie. Cutremurul de 3,9 grade din 5 noiembrie, produs in zona GURA TEGHII, nu e suficient pentru a echilibra cumva situatia dupa seismul de 4,5 din 7 octombrie. Asta da, e de discutat, dar nu ca e liniste totala acum si gata, ar fi iminent acum ceva mare.

Desigur, asta urmaresc si eu... ce are de gand sa se intample dupa cel de 4.5. Ala cere ceva...

Si in mod clar nu discut de nimic iminent. Un posibil M5+ amanabil pentru dec-ian si doar daca lucrurile raman in stilul asta, primavara/vara lui 2016 ar putea sa dea cu plus strict pe factori dinamici (si doar daca e incurajata din exterior).


image.jpg


Pentru usurinta vizualizarii, reincarc imaginea.

Pe criterii strict dinamice as urmari cu atentia ideea accelerarilor pulsatorii (cateva luni active vs restul anului inactiv) + o brusca incetinire.

In fine perioada lenta ce a precedat cutremurul din 1986 a fost sparta de 3 evenimente importante.

27 aprilie 1986 M5.1
16 august 1986 M5.3
17 august 1986 M5.1

totul in coditiile unui chix total pe M4-M4.9
E un semnal clar din punctul meu de vedere...

Daca e repetabil si in conditiile actuale... asta e discutabil si in mod clar sansele ca istoria sa se repete sunt mici (desi avem un dezechilibru fix pe etajul lui 1986).
 
Eu nu inteleg agitatia asta pentru ca avem deocamdata mai putine cutremure. Daca am intrat intr-o faza inter-maxim in activitatea vranceana, adica intr-o perioada intre 2 varfuri de magnitudini 5,5+ (singulare sau multiple), dupa ultimul maxim din 2013-2014 si pana la urmatorul probabil maxim din 2017-2019, e chiar previzibil si normal ca Vrancea sa aibe si activitati semnificativ mai linistite. Nu orice perioada de calm relativ inseamna ca musai vine un cutremur mare, pe termen scurt sau mediu.
 
In plus, atata timp cat pe decrosarile din estul Turciei si nord-vestul Iranului nu se intampla absolut nimic, nici variatiile de activitate vranceana nu pot avea semnificatii deosebite. Va reamintesc ca seismul de pe NAF de luna trecuta, cel de la nord-est de CORUM, a avut magnitudinea de numai 4,8 grade. Un fleac, Vrancea oricum nu da niciodata un cutremur mult mai mare decat ce e pe jumatatea estica a faliei Nord-Anatoliene. Daca ala a fost de 4,8 grade, pai va dati seama cam ce ar putea da si Vrancea, un maxim de 5,1 grade asa, cu ingaduinta.
 
Back
Sus