• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Perspective seismice pentru 2015 si anii urmatori

Ok. Chiar si asa unul la 160 km de magnitudine 7,4 e mai putin periculos decat unul la 90-100 km cu magnitudine 7,2 , nu? Comparam locurile cu directivitatea cea mai mare in ambele cazuri...
 
Directivitatea e data de modul cum se propaga ruperea, cel putin asa se spune in modelele actuale; eventual de tendinta de alunecare a blocului paleosubdus, fie spre NE, fie spre SV.
 
Revenind ontopic, cum vezi tu 2015-2016, am ajuns sa am mare incredere in modul tau de analiza...
 
Repet, eu astept sa vad daca vine mai intai un 5,5+ de adancime 140-160 km anul asta, si pe urma mai vedem.
 
GeoX a spus:
De 10 ani Vrancea nu a mai dat un cutremur moderat cu focar la foarte mare adancime, deci mai jos de pragul h = 140 km. Eu cred in continuare ca primul cutremur moderat (ML=5,5+), indiferent cand se va produce el, va avea loc la foarte mare adancime (140-160 km) iar epicentrul va fi plasat pe linia vestica, undeva pe centru-vest asa. Aceasta ar fi un cutremur tipic pentru Vrancea, iar eu cred ca e cazul sa ne mai asteptam si la chestii tipice de la Vrancea, nu doar la atipice. Ca atunci de ce mai sunt tipice cutremurele de la 140-150 km, nu ?

Avand in vedere ca perioada de dupa aprilie 2015 si continuata pana in prezent s-a conturat destul de bine ca o perioada de incetinire a activitatii seismice. Putem sa ne consideram cu un pas in urmatorul ciclu de accelerare a activitatii seismice vrancene ce ar trebui sa inceapa in aug-oct si sa tina cam 8-12 luni.

Povestea asta cu 8-12 luni de cutremure mai frecvente vs 3-5 luni de interval cu cutremure mai rare a inceput sa se aseze mai binisor dupa 2011 (desi primele semne ale aceste leganari par sa se remarce inca de dupa 5.7 din 2009).

Ori daca 5.7 din 2009 a produs destul de multa agitatie, lucrurile sunt relativ molcome (si curios de neschimbate) dupa crustalul de anul trecut.

Ma astept ca in urmatorul ciclu de accelerare sa avem miscari si la adancimi mai neglijate in ultimii 2 ani (sub 150km) dar si ceva mai la SV de zona centrala.
Lucrurile chiar ar deveni interesante daca zona de adancime de sub 150km ar continua sa leneveasca.
 
Ideea e ca exista o alternanta de maxime relative (magnitudini 5,5+), singulare sau multiple, la 4-5 ani (dupa 1977), exceptand perioada de lungime dubla 1990-1999: 1976-1977, 1981, 1985-1987, 1990, 1999-2001, 2004-2005, 2009, 2013-2014-2015 (?). Fenomenul este extrem de evident. Am putea avea un maxim triplu, prin producerea unui al treilea cutremur moderat de 5,5+ ML, mai spre toamna asa. Daca nu, probabil se amana pentru 2018-2020.
 
Eu cred ca am demonstrat pana acum ca Vrancea nu misca la intamplare...cel putin in cazul seismelor cu magnitudini de la 5,5 in sus (pe scara Richter). Succesiunea maximelor singulare sau multiple, la intervale de N x 4,5 ani (N=1 sau 2), dupa 1977, arata niste lucruri si, oricum, e un fenomen foarte evident. Din acest motiv, am afirmat inca din 2012 ca in perioada 2013-2014 sau 2013-2015 este posibil sa se produca unul sau mai multe cutremure vrancene cu magnitudini ML de la 5,5 in sus. Pana acum, asteptarile noastre au fost confirmate cu brio. Eu, cel putin, ma declar multumit pentru ca Vrancea si-a onorat blazonul de a da seisme de 5,5+ la 4-5 ani (singulare sau multiple).
 
Fiind la job, punind muzica veche, undeva intr-un club in mijlocul Bucurestiului nu departe de fostul Dunarea, am citit printre melodiile puse, acest topic in intregime, postare cu postare.

Pe cit de mult s-a avansat in ultimii ani in mai toate domeniile, pe atit de mult realizez (sper ca nu numai eu), cit de mici si neajutorati sintem, comparativ cu forta naturii, pe care nu vom ajunge vreodata sa o stapinim...

Singurul moment pe care NU as vrea sa-l retraiesc, ar fi 4 martie 1977... :)

Respect tuturor, in special GeoX, pentru ceea ce se face aici pe acest minunat FORUM!
 
Multumim mult. Nu sunt adeptul exceselor din ambele perspective. M-au injurat si incuiatii care considera ca ar fi platit de nu stiu cine ca sa nu creez panica, atunci cand spun ca in Vrancea marile cutremure nu vin asa usor...in ciuda asteptarilor ale diversilor nuli de pe alte forumuri. M-a injurat si fostul sef al statiei seismice Muntele Rosu in septembrie 2013, acuzandu-ma, dimpotriva, ca isterizez populatia din Prahova cand afirmam ca ne putem astepta la un maxim relativ de magnitudine 5,5. Atunci Mama Natura mi-a dat satisfactie, fiindca daca domnul Cristian Chitaru mai tacea inca doua saptamani, pana la 6 octombrie 2013, filozof ramanea. Dar domnia sa a considerat ca e musai sa il puna la punct pe nenorocitul ala de GeoX care vorbeste despre decrosari in estul Turciei. Individul s-a dovedit un superficial ordinar, refuz sa mai stau de vorba cu persoane ca el. Domnul Chitaru, daca vroia sa faca ceva util, il combatea pe colegul dansului intru seismologie, celebrul domn George Purcaru, care in vine in fiecare an si prezice cutremur de 6,7-7,1 grade in Vrancea, din 2005 incoace; deci nea Purcaru nu provoaca panica, doar GeoX o face da, domnu' Chitaru de la Muntele Rosu ? In orice caz, eu nu fac ce face Purcaru, macar atata lucru se poate aprecia.
Imi mentin parerea: Vrancea nu misca intamplator, iar succesiunea cutremurelor de magnitudini 5,5+ demonstreaza foarte bine acest lucru.
 
Apropos, tot celebrul domn Chitaru a declarat, intr-un ziar din Prahova, ca nu exista nici o legatura intre Vracea si cutremurele din Galati. Mai mare superficialitate nici ca se putea. Cred ca Ion Atanasiu, daca ar mai fi trait, ar muri imediat vazand cat de superficiali sunt unii dintre seismologii nostri de azi. Bine ca se lauda cu ce instrumentatie performanta au, dar cat timp ignora, pe considerente cel putin discutabile, observatiile unor savanti cum a fost Atanasiu, se cheama ca mare branza nu fac. Vad ca nici unul dintre seismologii de azi nu e in stare sa elaboreze o lucrare comparabila cu cea a lui Atanasiu, CUTREMURELE DE PAMANT DIN ROMANIA. Pana si un biet amator ca mine ar putea sa scrie o astfel de monografie, dar geniile noastre seismologice nu sunt capabile de asta.
Sa vedeti cand le-o da Mama Natura Vrancea una peste nas de-o sa le iasa fumurile. :devil::devil::devil: Eu voi adopta atunci o atitudine pur contemplativa, foarte rece. Ca deh, vine semnalul si nu gaseste stalpul =)) =)) =)) =))
 
Ramane de vazut daca se mai produce un cutremur moderat de magnitudine 5,5+ in acest an, cel mai probabil ar fi sa fie in toamna si, de asemenea, ar fi de asteptat sa avem un cutremur moderat de foarte mare adancime pe centru-vest, nu a mai fost din 14 mai 2005. Inclin sa cred ca seismul de magnitudine 4,9 din 29 martie 2015 (adancime 142 km, centru-vest) ar mai "cere" o reactie moderata la toamna.
 
Daca va fi cum ai spus, ne putem astepta anul viitor la ceva mare, nu? Ar fi al3lea an consecutiv cu 5,5+ ...
 
Nu neaparat. Ceva semnificativ poate sa vina in jurul anului 2020.
 
Nu ai glob de cristal, dar oricum fata de multi dintre noi esti mult mai in tema..."semnificativ"(indiferent de an) la ce te astepti? Ceva in gen '86(deci varianta "light") sau '77(varianta "hard")? Sau poate "heavyweight" '40?
 
Prin cutremur vrancean (subcrustal, deci de adancime intre 70-160 km) semnificativ inteleg un seism cu magnitudinea MGR de cel putin 6,4-6,5 grade, care atinge o intensitate maxima de peste VII grade pe scara Mercalli, iar aria acoperita de izoseista de intensitate VII se extinde la mai mult de un judet.
 
GeoX a spus:
Ramane de vazut daca se mai produce un cutremur moderat de magnitudine 5,5+ in acest an, cel mai probabil ar fi sa fie in toamna si, de asemenea, ar fi de asteptat sa avem un cutremur moderat de foarte mare adancime pe centru-vest, nu a mai fost din 14 mai 2005. Inclin sa cred ca seismul de magnitudine 4,9 din 29 martie 2015 (adancime 142 km, centru-vest) ar mai "cere" o reactie moderata la toamna.

Salut GeoX,

Ce parere ai de ultimele eveniment produse in zona Turcia - Pakistan - Turmekistan si Grecia, mai ales pe fondul acesta "tacut" din Vrancea de ultima saptamana?
Ultimul seism din Vrancea vad ca a avut loc pe 14 oct 2015, fiind de 2,9 grade.
In rest, se observa ceva activitate in zona Bulgaria - Ucraina (cu un seism in serbia).

Iata mai jos cutremurele anterior mentionate (le-am luat din thread-ul Seismograma de la Muntele Rosu 2015-teleseisme)

Magnitude mb 4.8
Region SOUTHWESTERN PAKISTAN
Date time 2015-10-19

Magnitude mb 4.3
Region WESTERN TURKEY
Date time 2015-10-13

Magnitude mb 5.0
Region TURKMENISTAN
Date time 2015-10-12

Magnitude mb 4.8
Region CRETE, GREECE
Date time 2015-10-12

sunt curios care e parerea ta cu privire la un eventual raspuns din partea Vrancei. Ar cere cumva o reactie moderata de 5,5 grade ?

Am citit mai multe informatii cu privire la reactiile Vrancei la seismele din Turcia si Iran intr-un thread separat , dar acolo am vazut ca in mare parte, reactiile vin la o distanta fie imediata, fie cu cativa ani mai tarziu - pentru cutremurele cu magnitudine ridicata de 7,0 + grade.

Multumesc!
 
Legat de cutremurele din sud-vestul Pakistanului si din Turkmenistan, avand in vedere magnitudinile lor, nu cred ca Vrancea poate reactiona cu ceva mult mai mare (adica la o diferenta de magnitudine semnificativa, mai mare de 0,5-1 grad). Cred in continuare ca putem avea un cutremur de magnitudine 4,8-5,1 sau 5,2-5,4 sau chiar 5,5-5,7 grade asa, la foarte mare adancime. Pentru un cutremur mai mare (6,4-6,5+), ar trebui sa asteptam cel putin perioada 2018-2020. Chiar si cutremurul de acum 11 ani, 27 octombrie 2004, MGR 6,0, a fost precedat de un cutremur de 6,4 grade produs in estul Turciei, zona BINGOL, aproape de tripla jonctiune, la 1 mai 2003, precum si de cutremurul de la BAM, sud-estul Iranului, din 26 decembrie 2003 (magnitudine 6,6). Deocamdata am avut doar un cutremur de 4,9 grade pe centrul faliei Nord-Anatoliene acum vreo 2 saptamani, undeva la nord-est de CORUM, si unul de 5,2 grade pe fractura Owen.
Cred ca un eventual cutremur vrancean din perioada urmatoare poate sa aiba doar o magnitudine comparabila cu a seismelor din Turkmenistan, fractura Owen, zona CORUM-NAF-Turcia, deci ceva in jur de 5,0 sau cel mult 5,5-5,7 grade. Nu astept ceva mai mare in perioada urmatoare.
 
Cele 2 cutremure din acest an, majore, Nepal si Afganistan anunta ceva Geo? Se pare ca se apropie - Nepal-Afganistan...urmeaza Iran-Turcia si apoi noi?
 
Jumatatea estica a faliei Nord-Anatoliene, de mare interes si pentru noi, nu prea are cum sa se mai riupa semnificativ, s-a tot rupt din 1939 incoace. Am semne de intrebare in legatura cu unele segmente de pe falia Est-Anatoliana (care insa se misca mult mai rar decat NAF) dar si in legatura cu unele zone din nord-vestul Iranului, mai ales zona TABRIZ.
 
GeoX a spus:
Jumatatea estica a faliei Nord-Anatoliene, de mare interes si pentru noi, nu prea are cum sa se mai riupa semnificativ, s-a tot rupt din 1939 incoace. Am semne de intrebare in legatura cu unele segmente de pe falia Est-Anatoliana (care insa se misca mult mai rar decat NAF) dar si in legatura cu unele zone din nord-vestul Iranului, mai ales zona TABRIZ.

Aceeasi suspiciune cu privire la EAF, NAF-ul a fost aproape epuizat din 1939 si pana acum (mai ramane bucata de Istambul ce se rupe foarte rar) si ceva conexiuni estice (urechiusele spre caucaz, adica NEAF-ul).

EAF-ul a inceput sa caraie de prin 2003 incoace (si asta in oarecare legatura cu ceva mai multa seimicitate pe arcul Cipriot).

Eu cred ca activitatea crustala si cea din estul vrancei vine pe flancul estic (Eurasia, Caucaz) in timp ce vrancea de mare adancime (vestul) e dictat pe SE (turcia, Iran, Hindukush).

Estul s-a incarcat consistent dupa seismul japonez si avem caraieli crustale (din Maramures si pana la Focsani) semnificative si inclusiv 5.7 din decembrie) si s-a vazut clar un dezechilibru intre est si vest. Si 5.5 din 2013 venit dupa agitatia Galateana tot pe est a fost.

Acum avem un inceput de incarcare posibila pe vestul babeiV (cu posibile efecte asupra muraturilor babei) via Hindukush, insa deocamdata nu sunt semne ca propagarea ar putea fi foarte rapida spre noi. Probleme majore in Caucaz sau estul Turciei (capatul nerupt al NAF-ului spre Est) dar si EAF-ul m-ar pune totusi pe ganduri.

Din pacate daca EAF-ul e bine intepenit (si e bine intepenit pentru ca nu s-ar rupt cum trebuie de foarte multa vreme) ne-am putea baza doar pe Iran si Caucaz pentru ceva semne precursoare. Din pacate Iran-ul nu e deseori concludent si Caucazul tinde sa pice cel mai frecvent dupa babaV.

Ramane sa ne bazam (asa cum zice si Geox) pe orice fel de inceput de maraieli pe vest (si la adancimea de 140-150). Ceva major in partea aia nu are oricum cum sa vina prin surprindere.
 
Back
Sus