• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Site-ul si semaforul IRSA

In conditiile in care legatura la net a INFP e cazuta, site-ul IRSA ramane principala sursa de date seismice disponibile online. Felicitari IRSA pentru profesionalism ! :smile: :) :harhar:
 
ma lasi??? cite cutremure pun ei fata de ce pune INFP? :smile::harhar::)
 
Degeaba te iei de ei, ca nu tine :smile: :) De cate ori a picat site-ul IRSA ??? :harhar: :)) :)) :)) Avand in vedere ca sunt recunoscuti de EMSC, e clar ca IRSA nu e chiar istrate ! :)) Oricum, sunt o sursa credibila de date seismice cu predilectie pentru Vrancea. Un microseism de 1,2 grade din Apuseni nu e important pentru ei, si e si normal. IRSA, spre deosebire de INFP, face cercetare aplicativa, diferita de cercetarea fundamentala. E ceva normal, isi vand produsul si pentru asta fac cercetare aplicativa. In vest e ceva normal, sa nu privim cu suspiciune la firmele private :)) A trecut faza cu \"nu ne vindem tara\" :))
 
In plus, IRSA este singura noastra sursa de prognoza transparenta, in ciuda tuturor controverselor in privinta metodelor folosite si evident tinand cont de gradul de eroare pe care il implica aceste metode.
 
Ai dreptate, rmd ! :smile: Cum spuneam, site-ul IRSA nu a avut probleme grave de disponibilitate :) :harhar: :))
 
Nu stiu daca e bine sa confundam mancarea cu mancarimea...
Atat INFP cat si IRSA se ocupa oarecum de seisme. Si sunt institutii complementare. Si ele lucreaza una cu alta. A le compara este... nu gasesc cuvantul exact.
 
In vest e ceva normal, sa nu privim cu suspiciune la firmele private :smile: A trecut faza cu \\"nu ne vindem tara\\" :)
dragutule, ce ai? nici nu-mi da prin minte sa gindesc asa :)):p:p
eu vad niste defecte la irsa si atita tot:harhar::harhar::harhar:
 
Pai si INFP are destule defecte :smile: :) Nu e scutit :harhar:
IRSA ramane o buna optiune, o alternativa viabila in conditiile de indisponibilitate frecventa ale site-ului INFP. :)) :)) :)) :))
 
E clar...
Pune mana, fa un poll cu cele 2 variante, tot poporul voteaza, apoi terminam cu discutia asta sterila...
Eu as pune pe primul loc www.cutremur.net :smile:
Dar daca voi spuneti ca IRSA, eu nu va contrazic...
 
IRSA ramane o buna optiune, o alternativa viabila in conditiile de indisponibilitate frecventa ale site-ului INFP. :)) :)) :)) :))

:)):():D :smile::clapping::) ai perfecta dreptate, e varianta nr. 2, de rezerva. oricum, a treia nu mai exista :harhar::harhar::))
 
IRSA afiseaza date in principal pentru Vrancea. Pentru alte zone seismice (Fagaras, Banat) sau pentru vecinii bulgari, afiseaza doar seisme cu magnitudini peste 3,0 sau chiar 3,5. Pentru Vrancea, afiseaza si seisme de magnitudine 2 spre 3.
 
semafor pe portocaliu, cu explicatia:
Au aparut cresteri ale campul electric si magnetic din Bisoca. De asemenea, nivelul infrasunetelor din Naruja a inceput sa creasca. Nu sunt conditii de producere a unui seism important in Vrancea dar \"linistea\" a inceput sa intre in ultima etapa.
Semafor modificat la 2009/04/16 ora 17,30 UTC (ora universala)

ce o insemna ”ultima etapa”???
 
Vom comenta aici, intr-o maniera cat mai realista posibil, ceea ce se afiseaza pe site-ul IRSA. Fiindca sever are perfecta dreptate. Si eu am cazut, mai demult, intr-o capcana din cauza a ceea ce aparea la cei de la IRSA. Ideea de baza este ca citind ce scrie acolo nu trebuie sa tragem concluzia ca urmeaza musai un cutremur. Este gresit asa ceva. In aceeasi ordine de idei, este total gresit, dupa parerea mea, sa cautam subtexte si sensuri ascunse, semnificatii misterioase (sub genericul \"bate adanc\" sau \"e ceva la mijloc, nu-i asa?\" :sad: ). Fiindca daca procedam astfel, exista posibilitatea generarii unor reactii necontrolate. Si nu e bine acest lucru. Repet, nu trebuie sa cautam sensuri aluzive in ceea ce scrie pe site la IRSA; textele afisate nu au semnificatie predictiva. Nu asa trebuie vazute lucrurile. In plus, chestiunea evaluarii energiei seismice acumulate sau care se poate elibera la un moment dat in Vrancea este cat se poate de discutabila; procesele seismice vrancene se petrec la foarte mare adancime, de aceea afirmatii referitoare la energia acumulata la un moment dat (regasite pe site-ul IRSA), dar in aceeasi masura si alegatii privind cat de incarcata este Vrancea (alegatii ale unor reprezentanti ai INFP) trebuie privite, totusi, cu mare prudenta, cu o rezerva serioasa. Inchei acum divagatia, si trec la comentarea textului regasit acum pe site-ul IRSA.

Infrasunetele din Naruja si Lopatari indica posibilitatea producerii unui cutremur de 4 grade Richter. In acest moment Turcia este activa.

Comentariu GeoX: Personal, nu mi se pare ceva senzational in aceasta alegatie. Nu vad vreo intepretare care sa sugereze ca urmeaza imediat un cutremur moderat. Oricum, dupa pauza din perioada ianuarie-martie 2009, e de asteptat sa avem mai multe seisme de 4-5 grade pe scara Richter, seisme absolut banale pentru Vrancea. De asemenea, este total gresit sa se caute semnificatii ascunse in acest text. Cine vrea sa caute astfel de sensuri (misterioase), e liber sa o faca, fireste. Dar nu cred ca va ajunge undeva...:32: Nu in ultimul rand, afirmatia \"Turcia este activa\" nu aduce totusi ceva nou in discutie. Da, este adevarat ca se produc multe seisme in Turcia, dar cat timp aceste cutremure sunt mici, nu se poate trage nici o concluzie si nu se poate face nici o aluzie cu caracter mai mult sau mai putin predictiv.
 
Campurile electrice din Naruja si Bucuresti au perturbatii.
Semafor modificat la 2009/04/17, confirmat la 2009/04/20 ora 16,30 UTC (ora universala)

:sad:


GeoX, ce parere ai legat de ce zice pe siteul IRSA?.... cutremurul ala de 4R care se astepta conform semaforului de avertizare de la institut nu s-a mai produs.... si yo as zice ca nu pare a fi tocmai bine ca nu s-a produs:(... e cam \"liniste\" totala de cateva zile in Vrancea in timp ce Turcia a fost foarte activa zilele astea..... brrrrr
 
Gabri3l, nu inseamna ca e obligatoriu sa fie un cutremur chiar acum, in urmatoarele ore sau cateva zile. Evident, Vrancea poate sa dea oricand seisme moderate, de 5-6 grade pe scara Richter, dar asemenea cutremure nu sunt grave, sunt benigne, nu produc nici un fel de pagube. Si nici nu cred ca o sa lesine lumea in masa. Cel mult persoanele isterizate de istrate &co ar putea avea probleme, ar da semne de agitatie, dar atat. :sad: :32:
 
Cutremurele vrancene de magnitudine 4 sunt absolut banale. Avand in vedere cele 3 luni aparent lipsite de evenimente de acest gen, chiar e firesc sa apara mai des seisme de 4-5 grade in urmatoarea perioada. Asa cum spuneam, ceea ce scrie pe site-ul IRSA nu inseamna neaparat ca vine un cutremur in urmatoarea perioada. Sunt niste constatari, niste observatii privind evolutia unor marimi fizice, legate de campul electric si magnetic terestru. Dar aceste lucruri nu sunt totusi relevante pentru a spune ca in 3 zile urmaza un seism de 5,8 grade. Un astfel de cutremur se poate produce oricand, poste intarzia chiar vreo 6 luni. Cu cat de gandim mai mult la \"cutremurul care vine\", cu atat sunt sanse sa nu vina...:sad: :32: :32: Stiti doar ca seismele vin \"cand nu te astepti, cand nu te gandesti\".
 
Fiti intelegatori, Parinte si tu, GeoX:):32::)
In fond, dupa ce a creat atata isterie cu Istrate, ascultand acel amalgam nebunesc de argumente paranormalo-hermeneuto-semiotico bla bla bla si chiar tehnice, zeroTV s-a simtit obligat (ca doar e televiziune profesionista:)):sad::32:) sa asculte si partea cealalta, stiintifica, ceea ce nu cred ca e rau.
Recunosc ca nu am avut timp sa urmaresc toata emisiunea, dar in ce a spus la inceput, Ailenei mi s-a parut de foarte mult bun simt.
Acuma, ca nu ne place zeroTV, asta e alta chestie;) sa nu-i bagam pe toti invitatii lor in aceeasi oala;)
 
Da rmd, dar acum cei de la otv vor invoca faptul ca profetiile macabre ale lui mosulica ar avea si acoperire stiintifica, cum s-ar zice, le va da \"apa la moara\"...
In rest, eu ma uit zilnic pe site-ul IRSA, dar nu intepretez ce scrie acolo ca e musai sa urmeze un cutremur de o anumita magnitudine. Nu asa trebuie analizat acel text, totusi. Nu e o predictie.
 
Back
Sus