• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Site-ul si semaforul IRSA

culmea e ca nici site-ul infp nu a cazut, a fost disponibil oricind! si ei au mai avut probleme. macar pe infp am avut ce vedea...
 
te referi la seismograma? eu nu am mai prins-o, se blocase link-ul:harhar:
 
nu, ma refer la datele despre cutremur, la buletinul seismic
 
ei bine, ala e mai \"pour les conaisseurs\";) din pacate, nu ma numar printre ei...
 
esentialul, da... adica magnitudinea, adancimea, pozitia exacta.. era insa interesanta evolutia undelor P si S, pentru cine poate interpreta..
iti multumesc ca ma incurajezi:) in princpiu, ma multumesc de atatea ori sa citesc ceea ce scriu cei ce stiu si pricep mai mult ca mine, printre care te numeri si tu;)
 
chestia cu undele nu mai e pt noi, nu ne ajuta cu nimic. diferenta intre sositea undelor P si S, precum si durata totala a cutremurului intra in calculul magnitudinii dupa durata, asa cum calculeaza irsa. in rest, nu mai stiu nici eu
 
O hartulie noua pe IRSA...
Poa\' sa ma invete si pe mine cineva s-o citesc?
 
O hartulie noua pe IRSA...
Poa\' sa ma invete si pe mine cineva s-o citesc?
:sad:=)):32: pe harta aia sint puse epicentrele cutremurelor care au avut loc incepind din 15.03.09 (n-am priceput de ce le-au pus si pe cele din cimpie). fiecare are un nr, in fc de ordinea aparitiei. si ei zic ca daca le unesti in ordinea producerii lor se obtine zona in care s-a produs seismul de 5.3... aha, acu pricep de ce le-au luat si pe alea doua, ca altfel nu le iesea zona!!!:32:. fara ele, cutremurul de 5,3 ar fi pe marginea zonei... or fi tinut cont si de adincimi? ca de fapt, pe harta sint epicentre, dar pe mine ma intereseaza HIPOCENTRUL!!!
cam asta e, dar pe mine, ca inginer, nu ma convinge povestea asta. e o chestie facuta in doru lelii, fara nici un rost
 
Sincer, dupa ce am vazut de cand a iesit mos izmana pe sticla, sa stii ca ar muri mult mai multi din cauza panicii (nu mai vorbesc de cati s-ar imbolnavi de inima rea) decat din cauza daramaturilor...
Problema principala nu cred ca este alertarea sau nu a populatiei, ci educarea acesteia.

Parerea mea,
Bogdan
 
il vor da doar abonatilor. deci cine vrea sa stie mai multe, face abonament la sistemul de avertizare. pina la urma, cred ca pagerul va fi bonus la semafor, nu invers. ce, degeaba au facut atita reclama semaforului???:sad::harhar::32:
 
Daca da abonament la asta
traffic_lights_F3F83A63-9EC6-C42B-6E58124F7BE94876.jpg

ma bag si eu...
 
Vai...Sper sa fie rezistent blocul meu..Altfel il \"bat\" la fund..Imi este asa frica..de 4 zile semaforul sta numai portocaliu si luna plina se apropie incet..si clarvazatorii vor pe 8..si..eu mor de frica..si numai pot dormi..siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :sad:(((IMI ESTE FOARTE FRICA..Dar imi este frica si de zicala..\"De ceea ce tie frica..Nu scapi\"Vai:(voi mai puteti dormi?
 
\"Luna se apropie de faza maxima. De asemenea , ne aflam pe un minim al mareelor tectonice. Campul magnetic masurat in Bisoca si-a marit amplitudinea incepand cu 2009/05/01. Campul electric din Bucuresti, Lopatari si Naruja prezinta perturbatii. Nivelul infrasunetelor a scazut. Inca nu s-a produs seismul corespunzator vibratiilor inregistrate.
Se mentin perturbatiile pentru locatia Gura Teghi. In zona unde s-a produs ultimul seism vrancean de 5,02R (asemenea celor din 1940, 1977) nu avem o concentrare a campului electric.\"

Voi aveti idee care este legatura cu aceste date..\"sperietoare\"ca eu nu stiu..Sunt \"inculta\"si nu pot intelege..Ce vrea sa spuna:(Astept genul de rasp..\"este de bn\" sau \"este de rau\"
 
\\"Luna se apropie de faza maxima. De asemenea , ne aflam pe un minim al mareelor tectonice. Campul magnetic masurat in Bisoca si-a marit amplitudinea incepand cu 2009/05/01. Campul electric din Bucuresti, Lopatari si Naruja prezinta perturbatii. Nivelul infrasunetelor a scazut. Inca nu s-a produs seismul corespunzator vibratiilor inregistrate.
Se mentin perturbatiile pentru locatia Gura Teghi. In zona unde s-a produs ultimul seism vrancean de 5,02R (asemenea celor din 1940, 1977) nu avem o concentrare a campului electric.\\"

Voi aveti idee care este legatura cu aceste date..\\"sperietoare\\"ca eu nu stiu..Sunt \\"inculta\\"si nu pot intelege..Ce vrea sa spuna:(Astept genul de rasp..\\"este de bn\\" sau \\"este de rau\\"

De patru zile semanfosrul este pe portocaliu, voi ce parere aveti?
 
Back
Sus