• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Urmatorul cutremur vrancean important (ipoteze)

De fapt nu putem prinde doua cutremure vrancene catastrofale, de acelasi tip. Dar este posibil sa prindem cate un exemplar din toate cele trei tipuri de cutremure mari. Sunt destule exemple, 1802-1829-1838, 1411-1446-1471, poate chiar si 1940-1977-1986. Plus - eventual - un cutremur fagarasan.
 
Este de notat ca insusi Atanasiu a notat existenta celor 3 tipuri de cutremure vrancene mari. Adica e o chestie nu de azi de ieri, si sunt convins ca si cei de la infp stiu ca e vorba de fapt de 3 tipuri de cutremure cu manifestari oarecum diferentiate.
 
Pe de alta parte este posibil sa nu prinzi nici macar un cutremur catastrofal. Spre exemplu din 1838 pana in 1940 au fost cateva cutremure mai mari (1868, 1880, 1893, 1894, 1908) dar fara urmari deosebite.
 
E de mult afisat acolo. Aceste texte apar si in cazul abasadelor SUA din alte tari seismice, cu potential distructiv.
 
Bine v-am gasit. Va citesc de cateva saptamani si sunt placut impresionat. Este un forum de nota 10. Mi-am facut cont mai mult in ideea de a-i trimite un mesaj privat lui GeoX, dar se pare ca nu pot face asta, prin urmare scriu aici. Vroiam sa-l invit sa citeasca un articol pe care tocmai l-am publicat pe al meu blog, articol in care l-am citat si am recomandat acest forum. Sunt total de acord cu GeoX in privinta faptului ca aceasta frenezie din media pe tema cutremurului pare total suspecta si alunecam inevitabil in teoria conspiratiei. Las aici aici linkul la articolul meu, cu scuzele de rigoare daca nu trebuia sa fac asta. Dupa cum am spus, intentia mea era sa vorbesc in privat cu GeoX, nu sa-mi fac reclama la blog. :) http://www.theflyonawall.com/2013/10/eu-cred-ca-ni-se-pregateste-ceva-dar-nu.html
 
Bun venit pe forum TheFly. Ideea e ca trebuie sa ai minim 5 postari pe forum ca sa accesezi functiile complete ale forumului, e o masura pentru a limita inregistrarea unor spammeri, am avut niste probleme cu spammerii mai demult. Deci, te asteptam la diferite topicuri. :) Cu cat mai multe postari, cu atat mai bine, TheFly. Asta e, am pus limitarea aia din motive legate de anumite chestii care se propaga pe net, stii bine ca sunt si niste atacuri de tot felul. Nu am mai avut probleme, dar lasam aceasta restrictie pentru ca internetul e un mediu propice si pentru spammeri si alte chestii.
 
Cu placere si...scrie pe la topicuri, unde te intereseaza...:)
 
Au trecut 6 zile fara activitatate notabila in Vrancea. Astazi au fost 3 cutremure de magnitudine mica in Turcia, iar vibratiile pe seismograf sunt maricele. Sa ne asteptam la un punct de maxim?
 
abstract, nu tot ce vezi acolo indica si activitate seismica, si chiar si asa, nu tot e de la noi, se vad si teleseisme.
 
Evident ca se vad teleseismele, insa eu ma refeream la o vibratie medie exceptand teleseismele. Sunt zile cand acul vibreaza la o frecventa joasa si graficul arata aproape liniar, altele cand frecventa este mai inalta. Sa inteleg ca nu da nici un fel de indicii asupra miscarilor tectonice?
 
Pentru a nu mai fi totusi off-topic, o sa iti raspund la topicul Seismograma.

Aici o sa discutam totusi despre cum ar putea sa fie urmatorul cutremur vrancean important.
 
Multumesc, ce-i drept cu intarziere, pentru raspuns.

Este foarte corect spus ca zvonistica din categoria "soc si panica" privitoare la Marele Cutremur care "va lovi negresit si curand" are un iz de distragere a atentiei populatiei de la problemele cu adevarat importante. Pe de alta parte, de cand am auzit vehiculandu-se public si varianta unei aplicatii de avertizare seismica pe smart-phone pentru care ar exista posibilitatea de a te abona platind o valoare de 9,90 EURO/ luna, as spune ca tot spectacolul acesta ieftin se reduce la TUPEU...

Una la mana nu stiu daca neaparat avertizarea populatiei cu ceva secunde inainte de producerea unui cutremur ar fi neaparat un lucru bun. In primul rand, la cum il stiu eu pe roman, astfel de initiativa n-ar face altceva decat sa umple scarile blocurilor cu oameni poate exact in momentele critice... Sigur ar fi putine persoane care in loc sa foloseasca oportunitatea aceasta pentru a se punela adapost in interiorul locuintei. Cei mai multi probabil ar alege sa se buluceasca pe scari.
Doi la mana, daca nu detin un I-phone, smartphone sau nu-mi permit lunar suma de 9,90 EUR, ce fac? Sansele mele de salvare se reduc la minim? Suntem condamnati in functie de statutul social, sau cum?

Avand in vedere ca "preamaritii nostri" (oricare ar fi fost culoarea, orientarea sau programul politic) n-au fost in stare sa reconsolideze nici macar 10 % dintre cladirile afectate de cutremurele anterioare in Bucuresti (damitai in alte orase..) n-ar trebui ca macar posibilitatea asta sa ne-o ofere gratuit si sa gaseasca, impreuna cu marile companii de telecomunicatii solutii pentru ca aceste avertismente sa poata fi primate pe orice dispozitiv mobil?...Nu stiu, nu asa ar fi normal?

In plus, trecand peste toate astea, ok, buuun, vine marele cataclysm, se intampla.... As fi extreme de curioasa sa stiu pe ce forte si resurse de interventie dupa evenimentul major ne bazam. Cumva doar serviciul SMURD? Pentru ca n-as vrea sa ma injure nimeni, dar in 1977 s-a reusit o interventie promta. Acum, la cum arata lucrurile, s-ar putea ca la un eveniment nu la fel de grav in sine ca care cel din '77, numarul victimelor sa fie mult mai mare si asta strict din cauza balbaielii in actiuni a autoritatilor....
Sper din toata inima sa ma insel.
 
Pai aplicatia va fi gratuita tuturor. Asta-i evident, pentru asta s-a infiintat o Comisie ce trebuie sa reglementeze denumirea si statutul organizatiei care se va ocupa de problema aceasta. Dupa ce se aproba legea Comisiei si daca nu intervine vreo motiune se trece la infiintarea organizatiei respective. Apoi se organizeaza structura, se numesc directorii, directorii adjuncti, asistentii, secretarele si restul, se cauta un sediu si incearca sa se obtina un buget. Organizatia respectiva dupa ce va intra in functiune se va ocupa de dezvoltarea unui plan ce va fi inaintat Comisiei spre aprobare. Dupa toate rectificarile necesare si revizuirea planului se trece la fapte si se organizeaza licitatii pentru cele necesare, anuntate din timp in Monitorul Oficial ca sa stie toata lumea cine trebuie sa le castige. Dupa licitatiile deschise, cei de la SIVECO care vor castiga trec la implementarea proiectului pe faze si se incepe conlucrarea spre dezvoltarea unei platforme unice de alertare la care vor trebui sa se alinieze si sa se interconecteze toate autoritatile implicate, autoritati importante pentru care cele 34 de secunde fac diferenta intre a fi luati pe nepregatite cum e in cazul ninsorii si a fi perfect pregatiti. Dupa promulgarea legii alinierii se trece la faza a doua a proiectului care presupune alertarea in masa a oamenilor unde Consiliul Concurentei impreuna cu CNA si ANRC vor trebui sa convinga toti operatorii de media si comunicatii sa alerteze lumea la un pret corect, si cum o taxa de 10 Euro/luna pentru asta e prea mult, se va da o lege a interconectarii prin care fiecare abonat va plati doar 9.90 Euro/luna pentru a beneficia de acest serviciu. In acest scop DDTV/OTV&Co vor fi amendati regulamentar pentru ca au dat alertele gratuit si anticipat pe baza damei ionel cu mai mult decat 34 de secunde inainte.
Stati linistiti, statul vegheaza, Sistemul de alertare in ma-sa a pupulatiei va fi complet functional si operational cel tarziu la data de 1 ianuarie a anului de dupa cel de al treilea solstitiu de vara de dupa primul cutremur cu magnitudinea de peste 7.4 grade.
 
Imi place executivule ce le-ai zis-o Si nu uita ca cineva onorabil/onorific de la INFP zice ca "se deplaseaza stalpul si vine semnalul dar nu mai gaseste stalpul". =)) =)) =)) =)) :devil::devil::devil::devil::devil:
 
Eu nu inteleg un lucru. De revelion cand tot poporu' trimite sms-uri cu la multi ani retelele de telefonie sunt praf si pulbere. CUM vor primi TOATE telefoanele IN ACELASI TIMP un sms de avertizare cu 30s inainte, ca mie imi da cu virgula ...
 
Pana primesti SMS-ul, pana bipaie telefonul, pana il deschizi, pana citesti mesajul se cam duc secundele respective si uite ca vine si cutremurul. Plus ca poate va trebui stai asa atent concentrat ca sa reactionezi imediat la orice SMS timp 10-20 de ani, poate chiar mai mult. Se prea poate ca in timpul asta sa apara si alerte false sau cutremure mai mici de 5-6 grade care vor crea doar panica. Nu este deloc simplu de gestionat un astfel de sistem de alertare.
 
Conform teoriei bordurii care se pune, se scoate, se constata ca trebuie pusa la loc, draga real32 trebuie sa intelegi ca abia dupa ce sistemul va fi aparent functional si banii luati ne vom pune asemenea intrebari.
 
Back
Sus