• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Urmatorul cutremur vrancean important (ipoteze)

pana la urma,nu se incumeta nimeni sa faca afirmatii privind urmatorul cutremur vrancean (prevesteste sau nu cel de ieri ,unul mai mare in viitorul apropiat?)
 
ai ceva noi ipoteze despre urmatorul cutremur?
 
Salut,
Descoperirea lui Geox referitoare la situatia similara din 1894 ma face sa rezolv astfel problema celor 1.900.000 GJ lipsa dupa 1990.

A. Situatie similara celei din 1894 (risc peste medie de producere a unui cutremur de 6+ in perioada imediat urmatoare si/sau a unuia similar in urmatoarele luni)

B. Model 1976-1977 in care deocamdata nu se intampla nimic sesizabil (cu un cutremur de serios undeva prin 2015)

C. Vrancea ignora complet pe termen scurt si mediu semnalul crustal (si avem o rupere intarziata undeva spre 2016-2020).

Imi doresc foarte multe scenariul A, chiar daca pentru multi ideea unui 6.2-6.5 pe termen scurt poate parea infricosatoare. Cred ca e o rezolvarea cea mai putin distructiva a situatiei si ne poate plasa cu succes intr-o perioada lipsita de cutremure distructive (similara celei din 1838-1940) ce reiese din ipoteza lui Marmureanu. Chiar daca uneori ma enerveaza placa lui continua cu dupa 2040... sper ca pamantul sa ii dea dreptate si sa avem descarcari controlate (ca cele de la sfarsitul secolul 19 si inceput de secol 20).

Cam pe la 1 decembrie incepe scenariul B.

Prin august 2015 incepe scenariul C

Conditii ce pot precipita oricare dintre scenarii:
-seisme repetate de M4 sau M5 (dublete) in perioada scurta de timp (eu le consider precursorul final al unui seism de M6+ avand in vedere ca cele 3 conditii preliminare au fost indeplinite> 1. intensificarea din oct2013-aprilie2014, 2. diminuarea dintre aprilie2014 ce continua si in prezent, 3. o secventa crustala semnificativa.
-cutremure majore in zona inconjuratoare (Turcia / Caucaz)

Conditiile in care aceste ipoteze pica sau magnitudinea cutremurului de adancime se reduce:
- orice cutremur de M5.5+ ce poate schimba din nou regimul seismic al blocului litosferic
- o revenire treptata si sustinuta a cutremurelor din clasa 3.5-4, 4 in blocul litosferic.
 
Va reamintesc ca nici un calcul energetic si nu stiu cati Joules nu explica situatii de genul 1790-1802. Nici o socoteala nu explica de ce dupa un cutremur destul de puternic, de magnitudine MGR 6,9, produs la 6 aprilie 1790, a urmat unul foarte mare de magnitudine 7,7 la 26 octombrie 1802. Nici o socoteala cu Joules nu explica asta.
 
Este grav ce s a intamplat cu reteaua de telefonie si lipsa curentului totusi nu a fost puternic ! Cine ne poate salva in cazul unei catastrofe de gen 77 ? Acum nu mai avem armata ....


Este bine ca sunteti interesati de cind si cum o sa fie urmatorul seism dar haideti sa fim preocupati si perioada post seism ! Eu consider o amenintare aceste evenimente naturale si cred ca trebuie sa ne organizam ! O seara placuta si linistita
 
GeoX a spus:
Va reamintesc ca nici un calcul energetic si nu stiu cati Joules nu explica situatii de genul 1790-1802. Nici o socoteala nu explica de ce dupa un cutremur destul de puternic, de magnitudine MGR 6,9, produs la 6 aprilie 1790, a urmat unul foarte mare de magnitudine 7,7 la 26 octombrie 1802. Nici o socoteala cu Joules nu explica asta.

Si nici macar dupa cel din 1802 nu s-a descarcat mare lucru pentru ca au urmat cutremure in 1812 (6.5), 1829 (7.3), 1835 (6.5) si 1838 (7.5).
 
Cu tot respectul, am recitit toate raspunsurile si tot nu am inteles mare lucru. GeoX, s-a schimbat cu ceva teoria ta? Vine unul mare de tip '77 (7.0+)? Sau se pastreaza teoria ta urmand unul de 6.3 - 6.5? Poate sun a ultimul prost, si asta pentru ca si sunt... Chiar nu am nici cea mai mica tangenta cu seismologia... Dar cutremurul de 5.5 din octombrie 2013 si cel de 5.7 de ieri, nu ar trebui sa mai destreseze tensiunile din Vrancea?
 
Cutremurele mici si moderate nu prea descarca nimic, pentru ca blocul litosferic si crusta terestra de care tinde sa se desprinda au relatii destul de complexe. Si am aratat cu exemplul 1790-1802. Chiar daca ar veni in 2014-2015 un cutremur de 6,5-6,8 grade, nu inseamna ca peste 10 ani nu poate sa vina altul si mai mare.
Cat priveste cutremurul de ieri seara, nu se poate trage o concluzie. Face parte din maximul asteptat pentru 2013-2014, e un pic surprinzator ca a fost crustal, dar nu inseamna ca musai ar veni acum unul mai mare. Nu cred in 7+ acum. Iar un cutremur de tipul celui din 4 martie 1977 oricum nu are sanse sa vina prea curand, am tot aratat de ce, e un tip care vine foarte rar.
 
Repet: nu consider iminent un cutremur major (MGR > 7,0), cel putin nu in perioada imediat urmatoare. Daca o sa mai vina un alt cutremur de 5,5+, sau chiar de magnitudine 6-6,9 grade, la adancime mare, ramane de vazut. Vrancea nu misca asa usor, totusi.
Eu iti reamintesc ca am tot spus ca in 2013-2014 e de asteptat sa avem un maxim relativ, singular sau multiplu, cu magnitudini 5,5+. Am discutat si cu real32 si am argumentat de ce perioada 2013-2014 era optima pentru un varf de magnitudine de la 5,5 in sus. Deci chiar nu e o surpriza ca am avut 2 cutremure de magnitudini 5,5+ la 6 octombrie 2013 si 22 noiembrie 2014. Cutremurul de ieri a fost crustal, dar face parte din activitatea Vrancei. Un seism crustal de acelasi tip s-a mai produs la 1 martie 1894. Se poate sa mai vina si in 2015 un 5,5+, e doar o speculatie dar cum deja avem maxim multiplu (dublu) deja...ramane de vazut. Dar pentru ceva major mai trebuie niste chestii.
 
Cu alte cuvinte: daca e sa vina si un cutremur de magnitudine 6-6,9 (obligatoriu subcrustal !!!), pai vine fara sa tina cont de cutremurele din 6 octombrie 2013 si 22 noiembrie 2014, care nu au detensionat nimic din Vrancea. Atentie: am folosit modul CONDITIONAL.
 
Nu inteleg de ce se ia ca punct de reper in ciclul cutremurelor mari doar cel din 1977 , de parca cel din 1986 ar fi fost o joaca de copii. Chiar daca a fost ,foarte probabil, o replica gigantica intarziata a celui din 1977 ( un cutremur violent aproape intotdeauna are replici pe masura lui ) e totusi un cutremur mare cu magnitudine apropiata de cel petrecut in 1977. Deci (urmand ciclul cutremurelor bine stiut de aprox 35-40 de ani) foarte probabil urmatorul ar fi in jurul anului 2020 care (imi pare rau pt D-l Marmureanu) (scuzati aroganta) e de asteptat sa se indrepte mai degraba spre Bucuresti decat spre Iasi (Moldova - inclusiv Basarabia si-au facut datoria in 1986) si care nu va fi catastrofal (asemanator celui din 1986) dat fiind grupul 77-86-90 care a consumat multa 'energie' . Urmatorul de dupa 2020 eventual va avea urmari grave (magnitudine mai mare decat cel din 1977), indreptat spre nordul tarii. Binenteles vorbesc de o varianta mai probabila decat alta, nicidecum de ceva sigur.
In plus ar trebui luat in calcul si ce se petrece in alte zone seismice. Cu alte cuvinte, un cutremur puternic in Turcia ne fereste (sau nu?) de un cutremur cu magnitudine peste 7.
 
Bun venit pe forum, Razvan!
Ei, nimeni nu subestimeaza un cutremur de tipul celui din 1986, stiu ca el s-a simtit tare la voi, inclusiv din cauza directivitatii. Dar faci abstractie si de cutremurul din 1990, care a fost de tipul cu directivitate spre Muntenia. Eu nu cred ca vom avea prea curand un cutremur de tipul celui din 1977 si de magnitudinea acestuia. In ceea ce priveste un cutremur important (MGR=6,7+), cred totusi ca va fi mai adanc, fie la 120-140 km, fie la 140-160 km, ramane de vazut. Cutremurele de tip 1977 nu vin totusi atat de des (ma refer la un seism major de magnitudine MGR=7,2 la adancimea de 90 km).
 
RazvanIS a spus:
In plus ar trebui luat in calcul si ce se petrece in alte zone seismice. Cu alte cuvinte, un cutremur puternic in Turcia ne fereste (sau nu?) de un cutremur cu magnitudine peste 7.
Daca are mecanism de decrosare si se produce pe jumatatea estica a faliei Nord-Anatoliene, nu ne fereste de un seism puternic, ba chiar il prevesteste de obicei... E bine ca deocamdata nu putem vorbi de asa ceva si astfel chiar daca avem activitatea asta mai intensa in Vrancea sansele pentru un 7,0+ in viitorul foarte apropiat sunt aproape nule...
 
GeoX a spus:
Bun venit pe forum, Razvan!
Ei, nimeni nu subestimeaza un cutremur de tipul celui din 1986, stiu ca el s-a simtit tare la voi, inclusiv din cauza directivitatii. Dar faci abstractie si de cutremurul din 1990, care a fost de tipul cu directivitate spre Muntenia. Eu nu cred ca vom avea prea curand un cutremur de tipul celui din 1977 si de magnitudinea acestuia. In ceea ce priveste un cutremur important (MGR=6,7+), cred totusi ca va fi mai adanc, fie la 120-140 km, fie la 140-160 km, ramane de vazut. Cutremurele de tip 1977 nu vin totusi atat de des (ma refer la un seism major de magnitudine MGR=7,2 la adancimea de 90 km).

Dupa parerea mea cutremurele din 1990 sunt un caz special (3 cutremure peste 6 in mai putin de 24 de ore se inregistreaza foarte rar in Vrancea).Eu le vad in alta clasa totusi.
Cred ca tocmai ele ne-au ferit si ne vor mai feri de ceva catastrofal pana dupa 2020.
In ce priveste adancimea hazardul e imens.Si eu cred ca un cutremur peste 7 la mai putin de 100 de km adancime e greu de prevazut.
Teoria mea era ca in jurul lui 2020 va fi unul cu magnitudine in jur de 7 dar nu de groaza, dupa care (la o distanta cat mai mare sper) va urma cel mare.
 
E posibil, Razvan, dar depinde si de ce se mai intampla nu doar in Vrancea, ci si la nivel regional si global mai la est asa. Pana la urma, mai devreme sau mai tarziu, tot vine si un cutremur cu MGR=6,7+, dar ramane de vazut ce caracteristici va avea si in ce context va veni.

Apropos, in 1990 au fost doua cutremure: 30 mai ora locala 13h40min MGR=6,7 si 31 mai ora locala 3h17min MGR=6,1. Ambele in partea de nord-est a ariei seismogene, la adancimi de 80-90 km.
 
Oricum am da-o e clar ca mecanismul de producere a seismelor din Vrancea tine cont de asa de multe variabile incat e greu de anticipat ceva cu o marja rezonabila de eroare. La urma urmei sunt placi ce plutesc si se ciocnesc la adancimi inaccesibile studiului efectiv al omului. Poate in viitor asa cum prezicem vremea vom prezice si seismele.
Cat despre datele cu privire la seismele din Vrancea mai vechi de ,sa zicem, 100 de ani ma cam indoiesc de acuratetea lor in ceea ce priveste durata,magnitudini,adancimi etc.
 
Im mentin parerile expuse pana acum privind urmatorul cutremur vrancean semnificativ. In principal, este improbabil ca primul cutremur care va veni, fie in 2015, fie mai tarziu, spre anul 2020 sau dupa 2020, sa fie si unul catastrofal, adica de magnitudine MGR strict mai mare de 7,0. Eu m-as astepta mai degraba la un cutremur de 6,5-6,8 grade, sau 6,6-7,0 grade, cel mult. Sunt mai multe motive pentru care afirm asta, le-am tot repetat, nu le mai reiau.
Cutremurele majore de 7,0+ oricum nu vin asa des. Daca putem avea si 60-100 de ani fara cutremure catastrofale, nu prea putem avea 60-100 de ani fara cutremure de magnitudini 6,6-7,0. Si sa nu uitam ca in des-invocatul (inclusiv de catre subsemnatul) interval 1838-1940, cand au lipsit cutremurele catastrofale, totusi am avut destule cutremure semnificative, de magnitudini 6,5-6,8:


13.11.1868 MGR=6,6 I0=VII-VIII h=150 km
25.12.1880 MGR=6,5 I0=VII-VIII h=130 km
17.08.1893 MGR=6,7 I0=VIII h=100 km
31.08.1894 MGR=6,8 I0=VIII h=130 km
06.10.1908 MGR=6,8 I0=VIII h=125 km


Asa ca, totusi, nu ma astept sa ajungem in anul 2040 fara cel putin un cutremur de magnitudine 6,5-6,8. Problema e doar CAND anume se va intampla. Si, de asemenea, ce fel de cutremur va fi, din punct de vedere al adancimii si al epicentrului:

-zona adanca din Muntii Vrancei, adancime 140-160 km ?, sau
-zona din Muntii Buzaului, adancime 120-140 km ?

Greu de spus. Daca pana la sfarsitul anului 2015 nu se rupe semnificativ la 150 km adancime, atunci...probabil ne vom pregati pentru un cutremur in Muntii Buzaului, cu probabilitate mai mare in jurul anuluii 2020, sa zicem 2021+/-3 ani.
Surpriza ar fi insa sa vina cutremurul din Muntii Buzaului ceva mai devreme de perioada sa optima (2018-2022), deci inainte de anul 2018. Aici e un teren cam alunecos, vorba lui danezia, si nu ma hazardez la afirmatii categorice. Repet, nu ar fi de asteptat ceva catastrofal, totusi. Asta nu inseamna ca eu subestimez un eventual cutremur de magnitudine 6,5-6,8. Nu, si evident ca nu as vrea sa ma prinda in centrul vechi al Bucurestiului un astfel de eveniment.
Sa speram totusi ca nu vine pana in preajma anului 2020; e doar speranta, nu o certitudine. Fiindca Vrancea este destul de smechera, de parsiva asa. Cand apuca sa miste, nu stii cand si cum se va opri. Adica un eventual cutremur de 6,5-6,9 grade nu ne va scapa si de unul mai mare, eventual peste 4 sau 8-12 ani. N-ai ce-i face, asa este Vrancea, cand incepe sa miste (greu de tot, dar pana la urma tot o face), pai de regula nu se mai potoleste pana nu "rezolva", in timp, tot ce are "de rezolvat".
Afirmatiile pe care le fac nu au nici un dedesubt. Nu mi-a ciripit nimeni nimic care sa sugereze ca vine ceva, sunt doar parerile mele, atat. Nu cred ca mai poate veni ceva anul asta, dar ramane de vazut in 2015 si apoi mai tarziu spre 2018-2021.
 
GeoX a spus:
-zona adanca din Muntii Vrancei, adancime 140-160 km ?, sau
-zona din Muntii Buzaului, adancime 120-140 km ?
Care din cele doua variante crezi ca ar fi mai probabil sa destabilizeze Vrancea pe termen mai lung?
Si de ce zici ca e exclus, sau in fine, sint sanse foarte mici sa se intimple ceva semnificativ in palierul 90 - 110?
 
De obicei cutremurele din Muntii Buzaului de la 120-140 km adancime au un efect oarecum destabilizator, fiind urmate de alte cutremure, la intervale de 4-5 sau 8-12 ani. Uneori cutremurele secundare sunt mai mici, alteori, din pacate, sunt mai mari, vezi cazurile 1829-1838 sau 1790-1802. Aici insa mai intervin si factori externi, tensiuni dinspre Oceanul Indian, Asia, Turcia...
Un cutremur in capatul nord-estic si la adancimea de 90-110 km, de magnitudine comparabila cu a celui din 1977, are oricum cea mai mica probabilitate dintre toate variantele posibile. A, sigur, nu pot exclude un cutremur de magnitudine 6 pe acolo, dar nici asta nu e atat de probabil totusi.
 
As vrea sa ai dreptate in tot ce zici si sa se intample asa. Mi se pare foarte ilogic faptul ca ne chimuim de atata timp sa descoperim spatiul si sa ne ducem la cat mai mare departare de Pamant in loc sa se faca ceva in a studia mult mai bine Pamantul. NU zic ca nu s-au facut si nu se fac studii si etc....dar totusi nu are logica. In legatura cu ce va urma, vorba ta Geo...nimeni nu poate sti, anul aceasta au cam fost cutremure si dupa cum am vazut la bilant, chiar a fost o medie mai crescuta ca magnitudine, insa ma astept in 2015 si eu dupa cum ai zis si tu sa fie ceva in jur de 6.5 si asta doar pentru ca suntem intr-o zona activa care trebuie sa mai dea din cand in cand si cutremure de genu.
 
Back
Sus